1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преглед на градите. Каде?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од snezan4e, 16 јули 2011.

 1. snezan4e

  snezan4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2010
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  1.201
  Колку пати во годината, и каде, во која ординација (приватна/државна) правите ехо прегледи или мамографија на градите. Јас до сега сум била еднаш,пред 2 години, на клиника,правев ехо, ,планирам оваа година пак таму.
   
 2. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  284
  Пол:
  Женски
  Преглед на градите.Каде?

  за да правиш exo на клиника треба упат од матичен или....???? како????? и јас сакам да направам ама само exo мамографија ми е страв болело!!! а и немма деца не би требало д аима потреба од мамографија????!!!!!
   
 3. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.981
  Преглед на градите.Каде?

  Треба упат од матичен за ехо, да, за млади девојки и девојки кои сеуште не раѓале не се прави мамографија, само за постари жени затоа што тоа е рентген и еден вид зрачење, јас бев февруари месец прв пат на ехо и докторот ми кажа дека по правило 2 пати во годината треба да се оди на преглед, чисто ради проверка , а и добро е за нас самите, доколку не дај Боже нели има некој проблем да се открие што порано, а и самопреглед може да си прави секоја жена/девојка со четирите прста пипање на градата, едната рака горе и се гледа дали има некоја промена, некое топче наместото итн. Се надевам дека помогнав ;)
   
 4. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.505
  Преглед на градите.Каде?

  Сите девојки од 25та треба да почнат со ехо на гради барем еднаш во годината доколку нема индикации или лекарски препораки за почести контроли. Со мамографии се почнува од +/- 40та година, и тоа зависно од семејна историја, структура на самите гради и сл.
  Со текот на годините сум правела контроли на клиника, во Неуромедика но последните 3-4 прегледи ми се кај Др. Маја Чапова во Систина и сум презадоволна.
   
 5. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  284
  Пол:
  Женски
  Преглед на градите.Каде?

  јас имам 26 значи малку каснам...одма да идам на преглед
  а колку е во неуромедика приватно ????? у државна верувам многу , и мислам дека лекарите се најстручни ама тоа гужвите се страшни :(
   
 6. Bibko

  Bibko Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  41
  Преглед на градите.Каде?

  Јас одам на преглед(т.е еднаш сум била) кај др Крцкоски, во дијагностички центар
   
 7. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.751
  Преглед на градите.Каде?

  значи мамографија се врши по 35тата година од зивототне е вазно зената дали има родено или не(на 25 години ми преписа матичната да ми извршат на мене, и на клиника кога го виде радиологот др. Темелковска, ми рече дека мое матичната да си ја искине дипломата :!::D) се врши на клиника, а за по приватните ординации незнам :)
   
 8. snezan4e

  snezan4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2010
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  1.201
 9. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Преглед на градите.Каде?

  Сега и да не сакате, кога ќе отидете кај матичен лекар ќе ви даде упат за ехо. По најновиот Закон, секоја девојка/жена со 25 год. мора да има историја (која ја води матичен лекар) меѓу кое треба да има и снимки од ехо на гради. Се прави на 6 месеци.
  :D :D на 6 месеци ПАП, 6 месеци ехо....на секои 6 месеци технички преглед на девојки/жени :) убавини
   
  На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. marmaris

  marmaris Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  3
  Преглед на градите.Каде?

  ИДИ КАЈ ДОКТОР КРЦКОВСКИ ДИЈАГНОСТИЧКИ ЦЕНТАР НЕМА ДА ПОГРЕШИШ
   
 11. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.333
  Допаѓања:
  5.241
  Преглед на градите.Каде?

  Зимото бев нешто настината и бев на преглед кај мојата матична. Додека ме прегледуваше ме праша дали имам правено тест за рак на дојката и реков не. Ме замоли да се соблечам ги кренав рацете нагоре и ми ги напиша градите така убаво одоколу и проверуваше какви ми се. Потоа си отвори во компјутерот и си го запиша она што го опипала и дека имам направено некаков преглед. Со ова сакам да ви кажам дека преглед може да си побарате и кај матичниот доктор, а тој ако види дека нешто му е сомнително или има потреба од снимања или било што сигурно ќе ве испрати.
   
 12. martinuska

  martinuska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  3.095
  Допаѓања:
  3.747
  Преглед на градите.Каде?

  Пред некој месец бев кај матичната, таму ми ги прегледа градите и земав упут за ехо да направам. Чисто да знам дали се е во ред. Закажав во државна и ехото ми е на 5ти септември :?: .
   
 13. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.543
  Женски може некој да ми објасни каде е Дијагностички центар, треба да ја однесам мајка ми утре а не знам точно каде се наоѓа ?
   
 14. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.072
 15. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.609
  Допаѓања:
  4.380
  Пол:
  Женски
  Кај Тутунска Банка во Центар (Позади Дом на Градежници) го поминуваш тунелот и вртиш лево
   
 16. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.278
  Пол:
  Женски
  Јас пред некој ден си земав упат за преглед на градите,чисто за да знам дали е се во ред.Ќе одам до крајот на месецот. :)
   
 17. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.370
  Допаѓања:
  63.407
  Пол:
  Женски
  ^A имаш грутче или нешто слично што би те натерало да одиш на преглед?
  Штетно е ехото, не се подложувај ако немаш причина. :)
   
 18. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.928
  Пол:
  Женски
  Јас пред година и 3 месеци правев ехо на гради. Сакав да пијам апчиња за контрацепција, па гинекологот сакаше и тоа да ми провери. И сѐ беше во ред. И за некој месец пак ќе си направам, ова ракот многу ме плаши.
   
 19. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.981
  За ехото штетно, јас прв пат слушам :?: |( Штетно е рентгенот кој се прави во подоцнежните години, ако не дај Боже се мисли на нешто па да се види, а инаку ехото не е штетно, јас одам 2 пати во годината на мамографија, т.е на преглед на градите и тоа чисто за мене си одам, си правам редовни контроли на се, затоа што подобро да се спрече отколку да се лече :)
   
 20. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.370
  Допаѓања:
  63.407
  Пол:
  Женски
  На мамографија? А имаш 26 години? И тоа два пати?
  Ако нема потреба нема зошто некој да се изложува на непотребни процедури, тоа е мојот став. Па ти ако сакаш и три пати на мамографија оди.
   
  На Majra му/ѝ се допаѓа ова.