1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преглед на градите. Каде?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од snezan4e, 16 јули 2011.

  1. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.570
    Допаѓања:
    63.961
    Пол:
    Женски
    Чалческа во 8 септември само не знам дали се уште е таму.
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  2. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    20.700
    Пол:
    Женски
    Ве молам предлог за ехо и мамографија на града(скопје)? може и приватно
     
  3. LejlaD

    LejlaD Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    9.101
    Допаѓања:
    192.599
    Пол:
    Женски
    Од Чапова во Систина сум задоволна
     
    На Aschenputtel и TarantulaA им се допаѓа ова.
  4. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    јас во поликлиника железара правам еднаш годишно...
     
    На TarantulaA му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Петановска или Бабушку во Ремедика, има и Центар за дојка некаде во Тафталиџе чинам беше, кај Авицена.
     
    На TarantulaA му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    20.700
    Пол:
    Женски
    @Annath @LiliBoz @LejlaD фала што ми пишавте.
    За ова Центар за дојка најблиску ми е,само дали се ок докторите?
    Систина не бега,ако морам уште утре за д а не бркам упат..
    А да ве прашам за мислење..Дојам,и незнам што ми се деси ноќеска,но само на болнава града бебе цицаше(нејќеше од другата).Немам грутчиња за да е форма на мастит.Имам само ко црвен жежок печат,малку устето подфаќа при цицање таму...
     
  7. andrejko82

    andrejko82 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јули 2013
    Пораки:
    3.253
    Допаѓања:
    50.986
    Пол:
    Женски
    Вака, мое искуство од месец ноември. Секаде се јавив, дрПетановска за 10на дена можев да ја добијам. Најдобрата докторка за гради е во Систина Чапова ама таа беше од ноември до Нова Година недостапна , месец Јануар од тогаш и беше зафатен. Најдов најбрзо во Еуроиталиа во Петровец, работат и ви сабота, незнам како точно беше докторот ептен беше приступачен и нови апарати имаат и многу е се добри. На контрола сум вк месец март.

    @TarantulaA не се грижи...се ќе биде во ред..
     
    На TarantulaA му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Веројатно е воспалување, не мора да има грутки, и црвенилото е доволен показател. Доброто е што бебето цица баш од таа (но не ја заборавај и другата за да не се случи истиот проблем) така што за ден-два ќе се среди и нема да ти треба преглед.
     
    На TarantulaA му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.139
    Допаѓања:
    7.730
    Чапова започна со работа, јас некна правев магнетна резонанца на гради.
    Имаше и други кои дојдоа за ехо, мамографија кај неа, ама веројатно се закажани претходно чим цел јануари е зафатен.
    Јас правев ехо во октомври, а закажав почеток на август, веројатно за кај неа треба многу однапред закажување.
    Инаку, докторката е навистина добра.
     
    На TarantulaA му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Алек***

    Алек*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    2.032
    Пол:
    Женски
    Девојки, на систематски од работа на левата града ми утврдија дека имам циста од 6 мм. Дали е закрижувачки? Закажав за ехо и на др место. Инаку до сега имам направено 2 ивф, па си мислам да не е од тоа.
    Ви благодарам
     
  11. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.139
    Допаѓања:
    7.730
    Имам и јас цисти. Не се знае точната причина за нивна појава, ама се смета дека е од хормонска нерамнотежа, односно вишок естроген. На тоа реагира ткивото на дојката и се создаваат цистите.
    Јас немам раѓано/доено, може да си побараш второ мислење.
    Кај мене беше сомнителна циста-БИРАДС 4 во извештај од ехо и правев магнетна резонанца, за среќа се потврди бенигно и сега во извештајот стои БИРАДС 2.
     
  12. Алек***

    Алек*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    2.032
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram milicka,I jas nemam ragano/doeno. Bev za mamografija da mi napravat mi rekoa mnogu sum mlada imalo mnogu zracenje. Sega ke pojdam na vtoro mislenje, da vidam sto ke kazat.
     
  13. Emela emi

    Emela emi Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski ima 2 nedeli kako pri tushirajne na levava gradi mi izlegva kako topce bolno na dopir posle malku vreme se povlekuva imam 35 God I nikogas nemam praveno pregled na gradi od sto bi mozelo da bide ova iskreno se plasam mnogu
     
  14. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.139
    Допаѓања:
    7.730
    Веднаш да си закажеш за ехо. И без симптоми или болка треба редовно да си правиш контроли.
    Како така на 35г. ниеднаш не си била?
    Знам и јас некои личности, а и блиски другарки што не одат.
    На гинеколог да, на ова некако не му даваат значење. А исто опасно може да биде, не дај Боже, знам оти мајка ми со редовни контроли ја промашија па дојде до карцином.
    Веднаш на лекар, ако можеш Систина, ако не, Ремедика, Центар за дојка или преку матичен во болница на радиологија.
     
  15. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    15.279
    Ја препорачувам др Маја од Центар за дојка.Одличен професионалец!
     
    На Aschenputtel му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Emela emi

    Emela emi Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Vi blagodaram na odgovorite denes bev na ehografija dr rece nesto kako crna damka pod pazuvite deka imam isto mu kazav deka levata grada mi teci zolta tecnost mi zedoa primerok od tecnosta I mi dade antibiotic da pijam 10 dena posle krvna slika za tumormarkeri I za hormoni da proveram spored rezultatite ce znael
     
  17. hubabuba

    hubabuba Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Zdravo!
    Dali nekoj bil na privaten pregled vo 8mi Septemvri, na eho i momografija?
    Kako odi so zakazuvanje i koja cena e?
    Nikako da nacekam termin na drzavno
     
  18. Mara123

    Mara123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Ако немаш раѓано не се препорачува магнетна резонанса, не ми е јасно зошто вам ви правеле магнетна резонанса
     
  19. srcula

    srcula Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    47
    Нема ништо страшно во магнетна без разлика дали имаш или немаш раѓано, напротив многу подобро да се види што и како е, БИРАДС 4 е со сериозна сомнителност за малигнитет и како инаку би утврдиле за што станува збор. Одлично е штом со магнет се утврдило дека не станува збор за малигни клетки според мене е најверодостојно од сите дијагностички методи, посебно за помлади пациенти каде што со мамографија може ништо да не се види. Ако го слушав првиот доктор кој не ми дозволи да правам дополнителни испитувања освен ехо бидејќи сум била млада, немаше да бидам овде денес, ниту да дочекам за 10 години да правам испитувања како што рече тој. Наједноставна тенкоиглена биопсија ако има некој потреба прават во Хистолаб со резултати истиот ден.
    Да напоменам дека мојот случај е реткост но секогаш е подобро да се провери до крај и да се знае на време што е со сигурност отколку да се остави на годините дека сме млади и нема шанси да биде ништо страшно.
     
    Последна измена: 15 март 2022
    На Aschenputtel, Cosmic Girl, Mara123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Mara123

    Mara123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Извини јас сум грешка ги измешав магнетна резонанса со мамографија тоа се два различни поими...мамографијата се препорачува над 40 години
    Сакам да те прашам каде правеше магнетна резонанса и дали после тоа правеше биопсија, сакам и јас да одам на испитувања кај мене се во прашање повеќе фиброаденоми, ама сакам да направам детални анализи да бидам раат