1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преголема грижа и контролирање

Дискусија во 'Психологија' започната од Pelikuna, 17 мај 2011.

  1. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508
    и јас имам проблем дома со моите.. мислат дека цело време се во право што и да ми кажат,имам 16години и излезот ми е до 1,додека на моето друшто кај што сум седат и до 4-5 коа сме во населба кај некој дома..страв им е јас како ке се вратам дома,дали ке ме собере некој по пат и слично,не дека сакам храбра да се праам ама не ми е страв едноставно незнам.. и они секој ден мене ме прават побудала ако јас закаснам 10-15мин и си доаѓам од негде сама со моја другарка (до негде се испраќаме) .. ај помогнете некако :/
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Почитувај ги твоите родители и знај дека тие ти посакуваат се најдобро. Тие се родители и мора да те контролираат -сега не ти е јасно ништо знам, ама еден ден кога ќе станеш ти родител ќе ти се разјасни.
    Бараш помош како да ги убедиш твоите да седиш до 4-5 сабајле во населба, кај другарка....?!?!?! Сосема е доволен излезот до 1. Зошто? Од родителска гледна страна - сеуште немаат 100% доверба во тебе, во пубертет си и ти лета паметот сеуште (не ме сваќај погрешно). Не си ти толку храбра колку што на родителот му поминува сешто низ глава - тоа е нормално, и не те прават побудала ако доцниш 10-15 мин туку бараат одговорност од тебе. А и да задоцниш 10 мин што ти менуваат ако дојдеш на време.?
    Незнам колку ме разбра ти мене ама не ги сваќај погрешно родителите дека имаат преголема грижа кон тебе и контрола. Па ако не го прават тие тоа, тогаш кој? Почитувај ги и биди среќна што имаш такви родители
     
  3. verica94

    verica94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    пробај да разговараш да стапиш во контакт со твоите некако...
    бабати и дедоти се стари луге и си имаат други сфаканја за светот..
    сепак тие во друг век биле родени и воспитани..
    додека си во нивна кука мора да играш по нивни правила..
    а кога ке си отидеш немој тоа да им го плескаш во лице бидејки некогаш ке посакаш да се вратиш...