1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предбрачен договор

Дискусија во 'Врски' започната од mihaela.barbi, 10 септември 2012.

  1. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Nemas gajle :) kaj nas po zakon sekoj si go zadrzuva imotot sto si go imal pred brak a i se sto e podarok ili nasledstvo za vreme na brak.
     
    На Anon и Adele86 им се допаѓа ова.
  2. Batterfly93

    Batterfly93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    90
    Јас би склучила предбрачен договор, за ситe оние работи кои ми ги ветил пред да стапиме во брак , бидејќи до тогаш се е возможно и остварливо, а после брак све паѓа во вода ... пари и остало не ме интересира , некако тоа ми е понижувачко, брак без иднина....
     
  3. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Во МКД нема можност за предбрачен договор бе луѓе. Има можност само за постбрачен во смисла откако ќе склучите брак склучувате дополнителен договор со кој уредувате како ќе оди работата со вашиот заеднички имот стекнат во брак. Значи, сите пари што се заработуваат во брак, без ваков договор се заеднички имот на брачните сопружници. Ако склучите договор може да си уредите да секој заработува за себе лично, а потребите на домаќинството ги покривате на начин каков што ќе ви одговара. Поентата е да се постигне некој баланс од таа состојба каде секој заработува сам за себе и таа друга состојба каде се што е заработено е заедничко.
     
  4. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Законот во МК сеуште не го признава предбрачниот договор, така да сите овие муабети се само сон сега за сега. Сметам дека треба да се направат измени во тој поглед.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  5. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.977
    Допаѓања:
    8.749
    Пол:
    Женски
    Кога би склучувала брак надвор од Македонија, тоа би било само доколку се потпише предбрачен договор. Сакам сѐ да биде јасно уште на почеток, така што не би било на штета. Во случај да другата страна се вреѓа (а според мене нема зошто): нема предбрачен = нема брак. За еден потпис плус главата нема да нѐ боли и двајцата утре-друг ден.

    Конкретно Македонија, јас не би сакала воопшто да склучам брак и би живеела сама до крај на живот.
     
  6. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Јас би направила предбрачен договор.Тоа што си го иам пред бракот (фактички тоа што моите ќе ми го остават) не го давам на никој, само преку мене мртва, пошо знам колку се труделе моиве за се` ова.
    А и би потпишала, не ми е срам а ни глупо.Пошто не сум залетана по нечиви пари, не ми требаат
     
  7. Hoping

    Hoping Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    849
    Пол:
    Женски
    Според законот се што е стекнато пред брак не се дели.
     
    На cresa-jagoda, Glowy, Mantub и 1 друга личност им се допаѓа ова.