1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предвремени избори

Дискусија во 'Политика и настани' започната од noli, 5 февруари 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Дали барање да се меша Премиер во судски одлуки, за да одмрзнува сметки на фирми замешани во криминал е разумно, фер а најбитно ЗАКОНСКИ??
     
  2. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    4.838
    Пол:
    Женски
    Ако!!! Нека има избори
    Ќе изгубат комуњарите (сдсм) пак,
    пак ќе им биде криво,
    и пак нема да можат ништо да направат
     
  3. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    нека има предвремени избори, само не гледам ниту еден асален за да дојде на место на овие што се сега и да ја опорави ситуацијава во која се наога нашава кутра држава!!!
     
  4. DivineChaos

    DivineChaos Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    60
    MSkorpionka
    Ej ej девојче те молам не ни соли памет и те молам не глуми невина средно одамна завршив не знам за тебе не проаѓа кај мене тоа, премирот бил премногу мек , супер ни е се . А бе ти се молам , бранко барал да биде едини во дик единствен на избори и останати лејм работи премиерот невин поневин ебате.
    Не заебавај затоа сака бране да го гони за моќчани 100 000 илјади евра а не за милионите на швајцарските сметки каде што стојат и имињата на цела олигархија која го финансира и премиерот твој златен.

    Fail.
    Избришаа цели 17 000 и Бранко не се согласи со нив. Имаме 1.8 милиони на избирниот список, жители вкупно со се партиски полтрони и граѓани кои константо се на гурбет 2 милиона, секоја година во просек се раѓаат околу 20 000 лица во оваа држава, со 18 можеш да гласаш . 18 по 20 000 = 360 000 .
    2 000 000 - 360 000= 1 640 000 .
    Математика знаеш 1.8 милиони не е еднакво на 1 640 000 , 150 000 гласачи вишок

    Fail
    Обратно бараат фамилијата маневски да си ги тргне канџите од таму, бараат додека е во процедура на утврдување на вината да не се блокираат сметки на a1. Уште е истражна фаза постапката тие ги осудија , иако треба да важи премисата невин додека не се докаже спртоивно. И да не злоупотребува мерката притвор, да не се споменува фактот што и самата влада се докажала дека не ги почитува законите и нормите .

    Fail.

    Бараат фер избори , бараат очистен изборен список и фер изборен законик а не вметнување 10 пратеника за дијаспората и гласање на дијаспората што е смешно , Ние не можеме еднаш овде пристојни избори да организираме особено во западна македонија , да не кажувам какви се не малверзации прават по руралните средини .

    Fail.

    Btw нели рече дека се повлекуваш од дискусијата?
     
    На BoaVista и Offspring им се допаѓа ова.
  5. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    А вака да ги тргнеше розе очилата? Не е законски и што премиерот веќе се меша во судските одлуки и дај те молам, јавна тајна е ова!
     
    На esperanca и BoaVista им се допаѓа ова.
  6. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    А каква па поврзаност имаат сметките на А1 и истрагата за Велија во врска со ФЕР избори?
    Овакви барања значи само кај нас има. Бранко уште да посака 40 девици да му однесат вечерта пред избори, да се опушти.....а некоја ако излажала дека е девица, изборите нека бидат неважечки. Е така, они нему

    А и нели а1 беше објективен МЕДИУМ. Шо мајка сега бара СМСД да се застанува во нивна одбрана и да поставува услови, нели они не беа сдсм. Законски премиерот нема никаква улога во судството, и така е. Розеви, потртокалови, зелени очила....какви сакаш нека бидат, ама тоа е така. Многу работи што се дешаваат зад затворени врати се всушност јавна тајна, ама тука сме немоќни
     
    На SuperGirl2010, MiDnIgHtLaDy и baguf4e им се допаѓа ова.
  7. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Незнам што е поврзано, веројатно нешто има ама не сум информирана. Ете Боависта ако знае нека напише. Ама ме иритира тоа што го направија премиерот светец и како е можно он да се мешал во судски одлуки. Ало бре, каде живеете народе? :fubar:
     
  8. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Абе каков светец. Тој е најголемото зло што и се случило на оваа држава. Ама пак и оние сдсм веќе смешни се со тие нивни барања, претереаа, ја напнаа ситуацијата максимално. Бране ме нервира што до вчера во пропаст не водеше, а сега пак ми изиграва некој месија
     
    На baby.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Се спремаат предвремени избори и стипендиите и кредитите како луди се исплатуваат.
    Ииии, да, нешто слушнав и лозарите ќе ги исплателе во текот на оваа недела.
    :D :D

    Се за еден глас. ;) Да не се подготвуваше ова, немаше да се види ни П од парите.
     
  10. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    И новите автобуси пристигнаа :D
     
  11. Tomcia

    Tomcia Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2010
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    126
    Сега ке почнат да ги пополнуваат дупките по патиштата
    ке дадат субвенции
    ке го платат тутунот
    колку што можат ке се прават добри

    а на самиот ден на изборите, пак ке гласаме со бугарски воз, ке се слика гласачкото листе... притисоци од сите страни
     
  12. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Само едно не ми е јасно, каква врска имаат украдените милиони од страна на Велија, со слобода на медиумите????????? Народов е прост или тренира????? Каде им е паметот :fubar: ???? Па уште да се потпишувам за А1 ???? Од мене може само ќотек да добијат! :@ :devil:
    Каква врска има Грујо со судот и УЈП ??? По се изгледа дека народов нема поима што е законодавна, извршна и судска власт! Не се најде некој паметен да му објасни на народов дека едно со друго нема врска, за да не ги лажат и понатака, СДСМ и А1!
     
  13. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    На колегиве мои вчера им исплатиле една рата од почеток на година
     
  14. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Па ако си ти паметна...ај објасни му на народов |(
     
  15. DivineChaos

    DivineChaos Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    60
    Уште еден FAIL. Огромен епски FAIL.

    Побарај по интернет дали бранко воопшто барал ослободување на Велија, од притвор и од истрага. Има врска со слобода на медиумите бидејќи ни самите немаат уште проценето уште колку пари Велија должи од 4.4 милиона падна на 3 , не е ни осуден дека затајувал данок автоматски ја блокираат сметката на а1. Нема врска со судската постапка а се има врска со притисок и обид да се затвори а1 која случајно отворено ја напаѓа власта . И ако веќе одиме за “криминалот“ на Велија кој го кажуваат како да јадел нечии деца зготвени во сос од печурки со компирчиња е вшуност затајување на данок . Што е редовна пракса во државава во едно 90 проценти од фирмите ако почнат сите да плаќаат данок колку што бара државата посебно ддв што не ни го враќа а ако ти го врати очекувај кохорти инспектори досега немаше да имаме економија воопшто.


    Имам осетено на мој грб произволно без реални докази да ми блокираат сметка и цела фамилија да ми страда поради тоа што судиката била пријателка на одредена персона која и било кеиф да не блокира. Иако не смееше да ја пипне мојата сметка туку на моите родители. Па го направи тоа.

    Немаш апсолутно појма како функционира системот затоа и ќе го јадеме стапот .
     
    На BoaVista, julie77 и Offspring им се допаѓа ова.
  16. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Да требаше јас да му објаснувам на народов и да беше тоа моја должност, ке бев некој кој треба тоа да го направи!!! Ама не сум и баш ми е мило поради тоа!!! :D :D :D
     
  17. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Епа поради таквите како Велија што не плакаат данок, ние ке немаме ништо од тоа што се труди да го направи државата (здравство, култура, спорт итн). Државата вложува и инвестира пари каде што треба од данок, а не од нечија плата. Немаме заеднички бенефит ако таквите ко Велија не плакаат данок!!! :)
     
  18. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Не се плака данок, колку што бара и сака државата, туку според точно одредени ставки! Знаши треба да плакаме данок на кој колку ке му текне и кој колку има.
    Профит голем-данок уште поголем! Велија има толку многу пари направено што него не би требало да му бидат тие милиончиња никаков проблем!
    Кој и да е нека проба истите пари да ги направи во Америка или која било др земја и нека не плати данок, па да видиме што ке се случи????????
     
  19. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Абе, да е само Велија што не плаќа данок ајде де, не дека го бранам или незнам што, сеедно ми е. Зборот ми е дека го затворија ради што се сврте против вмро. Зошто не го затворија уште во 2006, уште од тогаш знаеле дека има затајување на данок. Ама не, тогаш не беше против вмро. А па и ако плаќал данок автоматски ќе се претворевме во Швајцарија. |( Јас еднаш напишав, кога веќе се апси нека не биде селективно.
     
  20. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Тој истиот Велија забрануваше да се продаваат Време и Шпиц во маркети кои не потпишале договор со Хедис, која демократија ја бара он за медиуми???????
    Исто така и Американците имаат искуство огромно со Газда Велија, кога зема донација ( кредит) за независен медиум истите пари ги искористи за трговија на батаци полни со хормони, па им ги врати 20 години после рокот.
    Така да Велија е таму каде што му е местото!!! Секако, според мене :)
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.