1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предвремени парламентарни избори

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Deni87, 24 јануари 2019.

?

Ќе гласам за:

 1. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата

 2. СДСМ и коалицијата

 3. ДУИ

 4. БЕСА

 5. Алијанса за Албанците

 6. ДПА

 7. Левица

 8. Некоја друга партија

 9. Ќе излезам, ама ќе биде неважечко

 10. Нема да гласам

Можеш да ги видиш резултатите само откако ќе гласаш.
 1. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  485
  Пол:
  Машки
  Доколку заедно со претседателските избори има и предвремени парламентарни избори, за кого би го дале својот глас?
   
 2. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.534
  Пол:
  Женски
  Јас сум ПРОТИВ предвремени парламентарни избори :!:
  Не може бе на секои две години да има избори, само пари фрлање. Сите партии нека се освестат што прават.
   
  На LollySky, kolovoz, JoanaS и 5 други им се допаѓа ова.
 3. A.27

  A.27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2018
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  740
  Пол:
  Машки
  Jas sum za da ima predvremeni parlamentarni izbori...
  Затоа што и онака ќе има избори.Секако ќе се прави трошок барем со еден мастраф...
  И онака ќе се мери силата на двете партии, иако немаат некоја програма и идеа како да ја турнат државава нанапред , а посебно оваа Хунта која е сега на власт...
  Значи двојни избори нека има со еден трошок , секако по две години државава ќе прави избори за нова влада, барем сега нека се направат, трошокот ќе се намали за двојно само што треба да има штампање на уште едни гласачки ливчиња...;)
   
  На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  13.594
  Допаѓања:
  42.631
  Пол:
  Женски
  Нема да гласам 8) :P
   
  На Јаневски му/ѝ се допаѓа ова.
 5. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.534
  Пол:
  Женски
  Што држава ќе бевме секој ден избори, дај нека издржат 4 години без вонредни парламентарни избори. Стварно сите претеруваат, а нешто зачкрипи одма избори, епа веќе на сите ни е преку глава од избори. Без разлика кој и да е на власт, треба да знае без разлика на проблемите со кои се соочува да го издржи 4 годишниот мандат.
   
  На WildMk, daylight, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.463
  Не сум за предвремени парламентарни избори.
  Искрено и да има не знам за кого, и дали би излегла на гласање.
  Се нема стратегија,програмата е само пишана и убаво скоцкана со мали шанси за реализација, план за иднината на државата....
  Моментално не би ги поддржала ни Дпмне и Сдс.
   
  На Emma2, candy.cane и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 7. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.595
  Допаѓања:
  52.249
  Пол:
  Женски
  Не гласам повеќе за никакви избори. :D
   
  На Јаневски, candy.cane и Someonespecial им се допаѓа ова.
 8. lost123

  lost123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 април 2017
  Пораки:
  2.689
  Допаѓања:
  54.278
  Пол:
  Женски
  Предвремени избори? Да, но за кого би гласале?
  Дали овој народ веќе има на кого да верува? Едниве видовме што беа, дојдоа следниве за година дена не знаеш кој направи полошо.
  Се додека како овци молчиме за нешто кое не го сакаме и од дома на фб сме јаки, додека за вакцини дома во дневна со фамилијата се чудиме како боцкаме деца со поминат рок вакцини, додека лечиме деца преку смс и донации, и многу други работи кој и да биде на власт од овие сите нема ништо да подобриме.
  Јас сум за промена, ама за промена на размислувањата на народот кој остана и живее во оваа земја. Да размислува самостално и да има свој став, да го брани своето, да се бори за своето право.
   
  Последна измена: 25 јануари 2019
  На LollySky и TRANSPORTER086 им се допаѓа ова.
 9. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  925
  Допаѓања:
  1.930
  Пол:
  Машки
  Има државотворни луѓе, ќе гласаат тие место тебе.
   
  На Feminka22 и A.27 им се допаѓа ова.
 10. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.977
  Допаѓања:
  5.797
  Нема да има предвремени парламентарни избори,има многу снег,сдс неможат да се договорат.
   
  На A.27 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.934
  Допаѓања:
  75.557
  Пол:
  Женски
  Нема да има предвремени, моја претпоставка. Ќе си го истераат мандатот, и така едвај чекаа да го добијат за да ја ,,оправат" државава.

  Ќе гласам сигурно, но немам одлучено за која партија.
   
 12. monibejbi

  monibejbi Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2010
  Пораки:
  1.834
  Допаѓања:
  2.071
  Не е потребно парламентарни вонредни, треба мандадатот да го довршат до крај. Сега треба да се работи на економијата и на реформите не е време за вонредни.
   
  На WildMk и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 13. LizniMazni

  LizniMazni Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2019
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  75
  Пол:
  Машки
  Nikogas ne gi razbrav nisko intelegentnite sto velat DA za predvremeni izbori zaradi pricinata pazi sega - ZA DA SE ZASTEDAT sredstva na drzavata, da ne se pravat trosoci pak za 1na 2 3 godini. ALOOO, sto imas ti jas ili bilo koj ako se zastedat sredstvata i namesto na redovni da se praat predvremeni. Tie zastedenite pari ke ni gi podelat nam, ke kupat nesto korisno za opstestvoto? Nisto nema, i vaka i taka.
   
 14. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.174
  А ти како 'високоинтелигентен', исто ти е дали даваш неколку милиончиња еднаш на 2 или еднаш на 4 години?

  Тебе, лично.. сигурно нема да ти и дадат.
  Ама на се' што влече пари од буџет, може да се распределат.
  На пример, за на татко ти пензијата.
   
 15. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.457
  Нема да има предвремени парламентарни избори.

  @veteruska

  Не зависи тоа само од сдс, зависи и од вмро. Се чини како да немаат доволно политички ангажман и кворум за да истапат, а и членството е разочарано после велепредавството на нашата земја.

  Бојкотот на кој веројатно и ти имаш учество, а се одвива секој ден пред Влада едноставно не е доволен според бројност.
  Во општините сега се преговара да се менуваат нивни членови раководители иако немаат шанси за доаѓање на власт.
  Не знам дали Мицкоски планира да преземе некакви мерки, и ако да, се прашувам што..
   
  Последна измена: 26 јануари 2019
  На Јаневски и Tanjamm им се допаѓа ова.
 16. LizniMazni

  LizniMazni Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2019
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  75
  Пол:
  Машки
  Да, може. Ама ало, кога некој го направил тоа. И да се заштедат, само ќе се украде заштеденото.
   
 17. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  485
  Пол:
  Машки
  СДСМ само глуми лудило, демек ќе се состанеле повторно и ќе одлучеле во текот на следната недела.
  Дали ќе има избори најмногу зависи од главните во оваа држава и нивната пресметка која партија колку ќе освои.
   
  На Jessnow му/ѝ се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.174
  Како 'кога' го направил некој тоа?
  Постојано.
  Од кај земаат плати буџетарите? Од каде пензии? Од каде се лекуваме на државно? Од каде пензионерите се возат без пари?
   
 19. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  925
  Допаѓања:
  1.930
  Пол:
  Машки
  Буџетот се пари со сила одземени од народот што работи, под изговор дека кражбата е за негово добро.
   
 20. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.977
  Допаѓања:
  5.797
  @Nigredo Odor Од сдс све зависи не го мешај вмро тука кој јасно и гласно кажа дека сака предвремени парламентарни избори.
  Разбирливо е да не прифаќаат сдс зашто знаат дека ке изгубат,се имаат дворетинско мнозиство со уцените 8мина и така ке си тераат,што е сигурно сигурно си е.
   
  На Deni87 му/ѝ се допаѓа ова.