Предизвик за вљубениците во пишаниот збор (2019)

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Mishela, 2 јануари 2019.

?

Колку книги сакате да прочитате во 2019?

 1. 10

 2. 20

 3. 30

 4. 50

 5. 70

 6. 100

Можеш да ги видиш резултатите само откако ќе гласаш.
 1. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  898
  Допаѓања:
  2.748
  45.A Perfect Lie - Lisa Renee Jones 1/5
   
  На Ladu in pink, Annath, GoodGirl45 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.098
  Допаѓања:
  7.132
  Пол:
  Женски
  19/30
  Од минатото не се бега - Ерик Аксл Сунд 4/5
  Вистината на Питија - Ерик Аксл Сунд 4/5
   
  На Ladu in pink, Annath, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. tropix4e

  tropix4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2011
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  128
  13/30
  1. The thing about love-Julie James
  2. Душокршачот-Себастијан Фицек
  3. Темјанушки во март-Сара Џио
  4. Кога мене ќе ме нема-Колин Оукли
  5. Фати ме-Лиса Гарднер
  6. Кралство од соништата-Џудит Мекнот
  7. Whitney my love-Judith Mcnaught
  8. Преживеј да раскажуваш-Лиза Гарднер
  9. Да се сретнеме во Венеција-Елизабет Адлер
  10. Тајни на летната ноќ-Лиса Клејпас
  11. Верити-Колин Хувер
  12. The unhoneymooners-Christina Lauren
  13. Крадци и проститутки-Рута Шепетис
   
  На Ladu in pink, Annath, GoodGirl45 и 2 други им се допаѓа ова.
 4. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  898
  Допаѓања:
  2.748
  46. The Other Woman- Sandie Jones 3,5/5
  47. The First Mistake - Sandie Jones 4/5
   
  На Ladu in pink, Annath, GoodGirl45 и 2 други им се допаѓа ова.
 5. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.268
  Допаѓања:
  28.057
  Пол:
  Женски
  11. Длабоко во ноќта од Харуки Мураками 4/5.
  12. Нешто во водата од Кетрин Стедман 3/5.
  13. Фатални желби од Бруклин Хадсон 5/5 (линк од соодветната страна за кратка критика https://forum.femina.mk/threads/Последна-прочитана-книга-и-кратка-критика.852/page-136).
  14. Спутник љубов од Харуки Мураками 3/5.
   
  На Ladu in pink, Annath, GoodGirl45 и 2 други им се допаѓа ова.
 6. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  898
  Допаѓања:
  2.748
  48.The Butterfly Garden -Dot Hutchison 4,5/5
   
  На Ladu in pink, Annath, GoodGirl45 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.807
  Допаѓања:
  31.444
  Пол:
  Женски
  17/30

  Between shades of gray - Ruta Sepetys 3.5/5
   
  На Ladu in pink, Annath, GoodGirl45 и 3 други им се допаѓа ова.
 8. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  898
  Допаѓања:
  2.748
  49. The Roses of May - Dot Hutchison 3/5
   
  На Ladu in pink, Annath, GoodGirl45 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. sweet-cherry

  sweet-cherry Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.106
  Допаѓања:
  14.835
  Пол:
  Женски
  16. The gates of Evangeline - Hester Young 4/5
  17. Love, life and the list - Kasie West 3/5
  18. The couple next door - Shari Lapena 3.5/5
  19. The girl before - J.P. Delaney 5/5
  20. Verity - Colleen Hoover 4.5/5
   
  На Ladu in pink, Annath, GoodGirl45 и 3 други им се допаѓа ова.
 10. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  898
  Допаѓања:
  2.748
  50. Dear Wife - Kimberly Belle 4/5
   
  На Ladu in pink, Annath, GoodGirl45 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  898
  Допаѓања:
  2.748
  51. F*ck Marriage - Tarryn Fisher 3,5/5
   
  На Ladu in pink, Annath, GoodGirl45 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. sanja.burgundy

  sanja.burgundy Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2013
  Пораки:
  927
  Допаѓања:
  9.053
  Пол:
  Женски
  18/30

  1. Будалеста, слатка љубов - Џил Шелвис 3.5/5
  2. Нешто во водата - Кетрин Стедман 3.5 /5
  3. Совршената мајка - Ејми Молој 3.5/5
  4. Единаесет минути - Пауло Коелјо 4/5
  5. Темјанушки во март - Сара Џио 5/5
  6. Кралство од соништата - Џудит МекНот 3/5
  7. Точно на пладне - Нора Робертс 5/5
  8. Goodnight June - Sarah Jio 4.5/5
  9. Душокршачот - Себастијан Фицек 4/5
  10. Пакетот - Себастијан Фицек 5/5
  11. Верити - Колин Хувер 4/5
  12. Немата пациентка - Алекс Мајклидис 4/5
  13. Флерт, уцени и високи потпетици - Маја Божиновска 2.5/5
  14. Сите твои совршености - Колин Хувер 4.5/5
  15. Планот за среќен крај - Линдзи Келк 2.5/5
  16. Совршената замена - Грир Хендрикс и Сара Пеканен 4.5/5
  17. На раб на лудило - Б.А. Парис 5/5
  18. Понекогаш лажам - Алиса Фини 5/5
   
  На Ladu in pink, Annath, GoodGirl45 и 2 други им се допаѓа ова.
 13. CameliaMiller

  CameliaMiller Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  4.909
  Допаѓања:
  119.325
  Предизвик: 50

  1. Steve Mosby - Dark Room (UK) / The Murder Code (USA) 3/5
  2. Tess Gerritsen - The Surgeon 5/5
  3. Tess Gerritsen - The Apprentice 4/5
  4. Tess Gerritsen - The Sinner 4/5
  5. Tess Gerritsen - Body Double 5/5
  6. Tess Gerritsen - Vanish 5/5
  7. Tess Gerritsen - The Mephisto Club 3/5
  8. Tess Gerritsen - The Keepsake (USA) / Keeping the Dead (UK) 4/5
  9. Tess Gerritsen - Ice Cold 5/5
  10. Tess Gerritsen - The Silent Girl 3/5
  11. Tess Gerritsen - Last to Die 5/5
  12. Rachel Caine - Stillhouse Lake 4/5
  13. Rachel Caine - Killman Creek 3/5
  14. Lisa Ballantyne - The Guilty One 5/5
  15. Alex Michaelides - The Silent Patient 5/5
  16. Tess Gerritsen - Die Again 4/5
  17. Tess Gerritsen - I Know A Secret 5/5
  18. Paula Hawkins - Into The Water 2/5
  19. Greg Illes - Cemetery Road 4/5
  20. Minka Kent - The Stillwater Girls 4.5/5
  21. Lucinda Berry - The Perfect Child 5/5
  22. Minka Kent - The Memory Watcher 3/5
  23. Shari Lapena - The Couple Next Door 5/5
  24. Mike Omer - A Killers Mind 5/5
  25. Simon Beckett - The Chemistry of Death 4/5
   
  На Ladu in pink, Annath и violetblue им се допаѓа ова.
 14. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  898
  Допаѓања:
  2.748
  52. The Night She Died -Jenny Blackhurst 4/5
   
  На Ladu in pink, Annath, sanja.burgundy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.807
  Допаѓања:
  31.444
  Пол:
  Женски
  18/30

  Seven nights in a rogue's bed - Anna Campbell 4/5
   
  На Ladu in pink, Annath, sanja.burgundy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.098
  Допаѓања:
  7.132
  Пол:
  Женски
  20. Taјна задача: Љубов - Џули Џејмс 3.5/5
  21. Кралство од соништата - Џудит МекНот 1.5/5
  22. Тајната колиба на плажата - Сара Џио 4/5
  23. Продадена - Патеиша МекКормик
  24. Шепнувачот - Донато Каризи 5*/5
  25. Улица - Славко Јаневски 2/5
   
  На Ladu in pink, Annath, sanja.burgundy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Ladu in pink

  Ladu in pink Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2018
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  1.440
  Пол:
  Женски
  9.Во одбрана на Џејкоб-Вилијам Лендеј 4/5
  10.Снежана мора да умре-Неле Нојхаус 5/5
  11.Погледите на еден кловн-Хајнрих Бел 3.5/5
  12.Неисполнето ветување-Линвуд Баркли 5/5
  13.Опасно блиску-Линвуд Баркли 5/5
  14.Страв од најлошото-Линвуд Баркли 5/5
  15.Без страв-Лирлин МекДаниел 4/5
  16.Убави девојки-Карин Слотер 5/5
  17.Ова завршува со нас-Колин Хувер 4.5/5
   
  На sweet-cherry, Annath, GoodGirl45 и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Ladu in pink

  Ladu in pink Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2018
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  1.440
  Пол:
  Женски
  18.Колекционер на очи-Себастијан Фицек 5/5
   
  На CameliaMiller, shz, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.752
  Допаѓања:
  115.020
  Пол:
  Женски
  31/50 досега.

  1.The midwife's confession - Diane Chamberlain 4/5
  2. Nights in Rodanthe - Nicholas Sparks 3/5
  3. Safe Haven - Nicholas Sparks 3/5
  4. Inferno - Dan Brown 4/5
  5. Origin - Dan Brown 4/5
  6. I heart Paris - Lindsey Kelk 2/5
  7. The secret of the villa Mimosa - Elizabeth Adler 3/5
  8. Madame Tussaud - Michelle Moran 3/5
  9. Sailing to Capri - Elizabeth Adler 2/5
  10. There's something about St. Tropez - Elizabeth Adler 2/5
  11. From Barcelona, with love - Elizabeth Adler 2/5
  12. The last time I saw Paris - Elizabeth Adler 2/5
  13. The house in Amalfi - Elizabeth Adler 2/5
  14. One of those Malibu nights - Elizabeth Adler 2/5
  15. The last secret of the temple - Paul Sussman 4/5
  16. The mystery of the Blue train - Agatha Christie 4/5
  17. The Caribbean Mystery - Agatha Christie 3/5
  18. Death on the Nile - Agatha Christie 4/5
  19. Chasing tomorrow - Tilly Bagshawe, Sidney Sheldon 3/5
  20. The ship of brides - Jojo Moyes 4/5
  21. Mistress of the game - Tilly Bagshawe, Sidney Sheldon 4/5
  22. Nothing lasts forever - Sidney Sheldon 3/5
  23. Always - Sarah Jio 3/5
  24. Windmills of the Gods - Sidney Sheldon 4/5
  25. Angel of the dark - Sidney Sheldon, Tilly Bagshawe 3/5
  26. The devil wears Prada - Lauren Weisberger 3/5
  27. Garden of lies - Eileen Goudge 3/5
  28. Chasing Harry Winston - Lauren Weisberger 3/5
  29. The lightning thief - Rick Riordan 4/5
  30. The sea of monsters - Rick Riordan 4/5
  31. The titan's curse - Rick Riordan 4/5
   
  На CameliaMiller, GoodGirl45, Ladu in pink и 3 други им се допаѓа ова.
 20. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.807
  Допаѓања:
  31.444
  Пол:
  Женски
  19/30

  Само најсекси маж кој постои - Џули Џејмс 3.5/5
   
  На CameliaMiller, Ladu in pink, Annath и 2 други им се допаѓа ова.