1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предизвик за овој месец: без топлина

Дискусија во 'Коса' започната од teddybear8935, 24 јуни 2011.

 1. teddybear8935

  teddybear8935 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  6
  значии косата мн ми ја оштетуваат пеглата и фигарото,па одлучив овој месец целосно да ги укинам. Ем поздрава ем побрзо ќе расте(барем се надевам) :) па ајде со мене девојки. Би можеле ли да издржете цел месец? Како ке ја суредувате косата без топлина?
   
 2. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
  предизвик за овој месец: без топлина:)

  Скоро никогаш не ја пеглам, а спас - костата во реп или платенка.
   
 3. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.921
  предизвик за овој месец: без топлина:)

  Не ја сушам со фен за да не добијам на волумен, редко ја пеглам, така да, ќе помине без проблем, барeм за мене.
   
 4. teddybear8935

  teddybear8935 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  6
  предизвик за овој месец: без топлина:)

  мене ми е до рамења косата и врвовите почнуваат да ми штрчат нанадвор и мн се нервирам ако ги пеглам ке се оштетат и ке треба да ги скратам и сеа незнам шо да и правам на косава...знае некој некоја флизура за коса до раменици без пегла или фигаро???
   
  На cindy му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.949
  Пол:
  Женски
  предизвик за овој месец: без топлина:)

  мислам дека ќе останам со косата фатена аман :doh:
   
 6. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  И јас решив летово да ја оставам косата да се суши природно и поретко да ја пеглам. Незнам колку ќе ми биде лесно, со оглед на тоа што фенот и пеглата ми се секојдневие. Сигурно ќе ја носам почесто собрана.
   
 7. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.033
  Добар предизвик секое лето истиот, само кој да го совлада.

  Пуштена права коса имам, и си ја пеглам за да биде баш праз права. Летово спас хмм стегач-трака на предниот дел од косата другиот дел позади, плетенка, фатена во репче и тоа ми е само :D
   
 8. cindy

  cindy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  166
  а да пробаш со мимоза? :lol: и јас имам коса до рамена и истиот проблем па решение - витлери. ако не ти се навитка убаво тогаш фати ја во разбушавено репче или кок и венче и решен проблем ;)
   
 9. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.424
  Мојата коса е прилично долга - малце над половината ми е, а и многу густа, така да секое лето ја одмарам од сушење и пеглање, а и ми треба време за да ја исушам или испеглам така да додатни жештини фала не :)
  и не ми е проблем не еден месец туку 12 да не ја сушам или пеглам.
   
 10. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Јас и така не користам многу препарати :D Само некогаш пегла и фрн :D
  Но можам да издржам :!: И се вклучувам кон предизвикот :rock:
   
 11. Buba-Mara

  Buba-Mara Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  61
  Јас скоро 2 месеци се немам испеглано :) не знам како издржав, порано секој ден обавезно се пеглав. И у план ми е цело лето да не се испеглам, ама ке видиме дали ќе издржам :( Иначе ми се опоравија врвовите не ми се веќе изгорени а и доста ми е порасната косата
   
 12. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Фатена мора да ми е обавезно , пеглање само кога топлото не ме мавнало во глава :|
   
 13. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Хммм мислам дека е лесно прилично да го прифатам предизвикот :)
  Си го вратив пред некој месец степенот отпозади, зашто правата коса позади се покажа непрактична, така да плетенкиве ми се стандард, стани сплети 1 минута и готово спремна сум. А и почнав да ја сушам природно секогаш кога имам слободно време, зашто минимум час половина до два ми треба и со пена имам брановита коса. Или репче. Пунџата не ми е практична зашто долга ми е и тешка и ме боли главата од неа :)
  Така да пеглата летово во некоја ептен исклучителна ситуација може да ми е пријател. Али тоа ќе е чесен исклучок како свадба роденден бла бла :)
   
 14. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Јас секогаш ја сушам косата природно, ретко ја сушам со фен, ако брзам некаде и немам време, тука е фенот :D не му ја мислам, сега летен период не ја сушам со фен.Фенот ја оштетува косата, ја суши, само да не се користи често, сега нормално подобра опција е за кога човек нема време, брза некаде, тогаш со фен :)
   
 15. maybelline

  maybelline Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  207
  Jас имам долга коса и обожавам да си ја виткам, да си ја пеглам. Ама вака лето кога ке дојде не можам да ја трпам :@ ужасно топло ми е и затоа не ја ни пеглам ни ништо. После бањање како што ќе ја извадам од пешкир и ставам пена, ја туткам нагоре и не ја чешлам. Тек другиот ден. Ми искача брановидна и добро ми стои. Ама пошо зимоска си направив странични шишки и сега ми е прво лето со шишкиве :D нив после бањање само ги фенирам со четка и многу малце со пегла ќе ги поминам колку да не ми се разлетуваат и толку :) .
   
 16. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.969
  Допаѓања:
  3.680
  Аман веќе нека помине летово, за косава да ми заличи на нешто , сонцево и жешково ептен ми ја сушат :( :envy: не помага ни маска ни масло ни апчиња ништооо ... фен не користам, за пеглање се трудам колку можам да избегнувам, се пеглам на некои 4-5 дена што ќе му дојде некои 5 пати во месецот
   
 17. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.792
  Допаѓања:
  3.261
  Пол:
  Женски
  Ретко во лето користам вештачка топлина за да ја обликувам косата.
  Не користам ниту фен за косата да ми изгледа посјајно и да има поголем волумен, а со самото тоа што сама се суши станува повиткана. Некогаш после бањање правам плетенки и ја оставам така да се исуши, и после тоа косата ми е брановито виткана, ја отплетувам и за неполни 5 минути имам фина фризура.
  Често исто така и водена ја врзувам во пунџа или повеќе мали пунџички, во зависност дали сакам мали или големи локни и ми се суши така, и после само ја пуштам. :)
   
 18. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  892
  Лето избегнувам да ја пеглам косата, па дури и ја оставам да ми се исуши природно.

  За денски излегувања спас ми е една убава плетенка или обична пунџа :lol: .
  За вечерни излегувања доколку сакате да ја носите пуштена косата, навиткајте ја со плетенки! Претходната вечер, легнете си со косата исплетена во 5-6 плетенки ( во зависност од должината ) и утредента ќе ви биде навиткана. :)
  Мене цел ден ми стои, па затоа си ја носам и навечер.

  Предизвикот ќе биде исполнет! :lol:
   
 19. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  870
  ретко ја пеглам единствен спас ми е косата врзана во опавче :$ :$
   
 20. frutini

  frutini Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2010
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  252
  Па не е дека не би издржала! Јас ионака не ја користам премногу често пеглата! А за фен, до скоро (пред да се затопли) постојано се фенирав (осетливи синуси и пречести настинувања)!
  Скоро секое лето кога ќе ја подсушам косата со пешкир, земам витлери или едни сунѓерести чуда :^) и цела коса ја виткам со нив! Или поедноставно ги собирам сите шноли од фиока и правам мали пунџички. Но да се исуши убаво косата и да се оформат локните ми треба скоро 1 ипол до 2 сати! :) Тоа е навистина многу, ако брзам некаде намам време за толку чекање! Па најлесно ми е чешел, ластик и едно коњско опавче и надвор! хаха :D