Предизвик за овој месец: без топлина

Дискусија во 'Коса' започната од teddybear8935, 24 јуни 2011.

 1. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.429
  Допаѓања:
  3.946
  Пол:
  Женски
  Не ми е никаков проблем да го прифатам предизвиков.И онака најчесто ја виткам,но за тоа не користам фен/преса/фигаро или било каков извор на топлина,а понекогаш си ја плетам.
   
 2. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.900
  Е кај мене ова малку потешко ќе помине, бидејќи можам да кажам дека пеглањето на косата ми е зависност и не ми претставува никаква потешкотија, напротив веќе ми е навика, така да не ми пречи ако е лето. Само се нервирам што додека да се испеглам ќе се препотам, а некогаш може и нема да ми излезе косата како што сакам, но сепак речиси секогаш сум задоволна.
  А фен можам да не користам, всушност пробувам да го избегнувам во текот на целата година бидејќи доволно горење е самата пегла. А да ја фатам косата во репче малку потешко бидејќи воопшто не си се допаѓам на тој начин, а и повеќето ми имаат кажано дека поубаво ми стои пуштена коса, така што немам друг избор освен пеглање. :)
   
 3. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.830
  Пол:
  Женски
  Исто и кај мене, тешко без фен некако...ако јас не се зафенирам и ја оставам природно да ми се исуши косата ми е како да сум брцнала два прста во штекер и тоа трофазен :lol: ...катастрофа...негде права, негде виткана, секое влакно своја политика. :@

  Ми останува да се жртвувам и да се препотувам...тоа е, немам избор...дури и да ја фатам во репче морам прво да се зафенирам, минимално ама морам. Пегла не користам, немам потреба, доволно ми е само фенирање. Плус и да се испеглам за кратко време ќе ми се испоти вратот и пак се враќам на виктаната катострофална фризура-доџи ми вечерас и никад више :D

  Периодов ми се погодија две-три свадби и правев фризурки за да ми биде собрана и да не се нервирам.

  Единствено кога сум на одмор не користам четка за фенирање, ја врзувам високо во репче или пак правам плетенка..ама напред ми е залижана и ја маскирам со венче или наочари.
   
 4. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  Можам да издржам цел месец, не е проблем, ќе ја фатам косата, или ќе ја плеткам, или откако ќе ја измијам, ја фаќам во кок, после утрото ја пуштам, демек "брановита", и ете. 8)
   
 5. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.459
  Допаѓања:
  9.283
  Ниту за мене ова не е предизвик. Фен не се сеќавам кога последен пат фатив во рака, година ипол сигурно не, а пегла пред оваа година само еднаш, пред еден месец локни си правев, предходно есента некаде на фризер бев да се шишам и тогаш исто осетив топлина на косата. Тоа е се. Ваљда имам среќа што косата сама исушена и пуштена ми е солидна, нема потреба од средувања
   
 6. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  224
  За фен не ми е проблем...ама без пегла неможам цел месец.....не дека многу често ја пеглам...но 2-3 пати месечно морам
   
 7. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  623
  Јас сум од оние кои постојано ја носат косата права, поточно пеглана, па многумина не ни знаат дека природно имам ,,виткана,, коса (со нејасно дефинирани локни,јас си ја сметам за бушавка или испрекршена :^) )
  Досега и во лето на +50 се пеглав,но оваа лето нешто мрза ме фати и страв од жешкото и почнав да ја одбегнувам пеглата! Си ја носам природно виткана со венче или шнолка наназад со што ги опфаќам само подолгите шишки! Веќе скоро 3 недели ја немам пеглано и досега не сум паднала во искушение да ја земам пеглата и да се испеглам!
  А и ваква почнав да си се допаѓам, добивам и комплиметни дека преубаво сум ја навиткала и каква пена сум користела, а всушност само ја мијам косата и таа самата си се прави :emo:
  Верувам дека ќе издржам без проблем уште некој ден без пегла, па и викендов е предвреме планиран така да нема да има потреба од фен и пегла, но од наредната недела 100% се враќам на стариот имиџ - права и мазна коса :emo:
   
 8. sweetheart10

  sweetheart10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  159
  Нема да издржам во никој случај :(

  После миењето на косата, морам да ја исфенирам бидејки без фенирање нема никаква форма.Потоа морам и да ја испеглам бидејки има преголем волумен.
  Претходната недела пробав со витлери да ја навиткам, не ми успеа воопшто |(
  Единствено кога ќе одам на одмор ќе се обидам да издржам без дополнително обликување со топлина, па ќе видам дали ќе ми успее.
   
  На sea-star му/ѝ се допаѓа ова.
 9. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  11.024
  Допаѓања:
  128.691
  Навистина тешко.. :lol: Заборавив дека имам кадрава коса, со многу локни, која после секое миење ја пеглам.. да имаше уста до сега ќе се пожалеше.. :lol:

  Некогаш со месеци не ја оставам малку да одмори, знам дека ја оштетувам, па затоа и често ја кратам .. само на врвовите, да се обнови малку..Едноставно како еден задолжителен ритуал ми е после миење се фенот и пеглата ми се во рака.. :rofl:
   
 10. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.420
  Допаѓања:
  1.655
  Пол:
  Женски
  Не е тежок предизвиков-не ја сушам со фен, не ја пеглам и многу ретко ја виткам, а уште и што сум дома, па секој ден само ја собирам во штипка... :tmi:
   
 11. Sunlight

  Sunlight Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2011
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  39
  Предизвикот прифатен :D Никогаш не ја сушам косата со фен било да е лето или зима,а имам природно права коса и пегла користам евентуално за пеглање на шишките и на врвовите напред, но се може и без тоа ...
   
 12. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.332
  Јас сум за!
  И тоа не само овој месец - цело лето !
  Така побрзо ќе ни премине во навика :)
   
 13. soncicko

  soncicko Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  72
  Jaс веќе 2 недели го заборавив фенот, а и пеглата секако.
   
 14. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.332
  Море јас уште од Април, едвај трипати дали се имам дувано со фен ...
  Пегла - само еднаш оттогаш .
  На добар пат сум :lol:
   
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.785
  Јас ако УПОТРЕБАМ топлина НЕ МОЖАМ да си ја скротам косата (освен со пегла нели, ама тоа го правам два пати годишно). Ако ја исушам со фен... :D :D :D Смешно е, верувајте. Него го користам само во зима и тоа само малку ја сушам косата, колку да не ми течи вода по облеката.
   
 16. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.539
  Пол:
  Женски
  Јас до некаде го прифаќам, не користам воопшто пегла и фигаро, но не можам без фен, бидејќи имам хронични здравствени проблеми со синусите.
   
 17. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.324
  За сега добро се држам, не сум ја пеглала веќе 2 недели, фен на најслабо само ако сум морала брзо да излезам и не ја сушев до крај.
  Со оглед на тоа дека ја пеглав скоро секој втор ден, ова за мене е огромен успех :D Се надевам ќе издржам уште долго, па и косата ќе потпорасне :)
   
 18. VampireGirl

  VampireGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  3
  Супер се држам сега за сега!!
  1 месец и повеќе ја немам пеглано косата, ниту пак сум ја сушела со фен. Т.е. од кога последен пат се шишав, не сум ја чепкала. :D
  Се надевам дека така и ќе издржам барем летово, покрај жештината која ја уништува косата не ми треба друга топлина.
  А да напоменам дека забележувам гооолема разлика. :) :) :)
   
 19. sea-star

  sea-star Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2010
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  4
  исто и јас прво фенирање па потоа пеглање.неможам да издржам секој ден ја повторувам постапката :(
   
 20. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  501
  Јас не ја пеглам веќе 13 месеци (од мај 2010). А за фен, во лето никогаш не ја сушам со фен, додека останатите месеци ја сушам на најладно.
   
  На VampireGirl му/ѝ се допаѓа ова.