Предизвик за овој месец: без топлина

Дискусија во 'Коса' започната од teddybear8935, 24 јуни 2011.

 1. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.682
  Пробав, но не можам без пегла. Среќа сеуште не е толку топло. Што ќе правам за излегување со косата не знам. Пуштена - ќе ми биде топло, собрана - не ми стои. :worried:
   
 2. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.644
  Без пеглање можам да издржам, а и во последно време ја пеглам само за „посебни“ прилики, родендени, свадби, слави и сл.

  Без фен, нема шанса :$ имам екстремно густа коса, а и долга ми е негде до пола грб, и откако ќе ја измијам за да ми се исуши треба неколку часа да седам директно на сонце.
  А за да си седам онака дома опуштена, нема теоретски шанси, треба да ја измијам сабајле во 12 за во 9 вечерта да ми биде сува.
  Морам да ја сушам со фен, или барем 50% да ја засушам а остантото сама да ми се исуши, а и така си правам ќе ја засушам јас па ќе и направам 7-8 плетенчиња и после ор-троп некоја бушавка фризурка си имам. Така пуштена 1-2дена после 1-2 дена во репче и миење.
   
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.280
  Допаѓања:
  5.165
  Ова воопшто не ми е предизвик туку мое секојдневие. Ретко ја фенирам, претежно природно ја сушам (имам долга права коса) а никогаш не ја пеглам
   
 4. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.499
  Допаѓања:
  3.999
  Пол:
  Женски
  Јас заборавив кога последен пат имам употребено фен, најчесто ја оставам пуштена сама да си се исуши и плус ми е виткана така да имам фризура во секое време
   
 5. Queen-Nefertiti

  Queen-Nefertiti Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  45
  Не го прифаќам предизвикот :lol: За жал мојата коса е таква ако не ја исушам со фен ми е никаква,или пак за излегување нема шанси да не ја испеглам,милата моја коса што се не претрпува :rofl:
   
 6. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.673
  Допаѓања:
  19.348
  Пол:
  Женски
  приватен е придзвикот,цел месец немам фен употребено..а и не ми треба,сама ја пуштам да се исуши!
   
 7. fashion.owl

  fashion.owl Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  21
  Јас можам.

  Пред скоро време дознав дека имам природно виткана коса. :^)
  А ја носам косата права со години... :?:

  Финтата:
  Откако ќе ја измијам убаво, со шампон и регенератор, ја мотам во пешкир, ја оставам да се подзасуши и таква полу-мокра убаво ја чешлам. Потоа ја сушам со фен. И косата ми е правааааа! :D

  Ако го избегнам делот со чешлањето, косата ми е со многу убави крупни локни. Сега таква ја носам :lol:
   
 8. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.430
  Допаѓања:
  76.045
  Пол:
  Женски
  Јас не можам да замислам да избегнувам пегла, не дека реално имам потреба од неа - немам, зашто многу ретко ја пеглам целата коса, ама имам шишки на страна кои навистина не сакате да знаете како изгледаат кога не се испеглани или евентуално во кризни ситуации кога нема пегла, фенирани. :sweat:
  Имам тенко влакно и прилично брзо ми се суши косата, но долга е и не би ја оставила да се суши природно и во зима - сум пробала и секогаш сум завршувала со ужасна главоболка.
  Во последно време почнав почесто да ја фенирам за да биде права до наредното миење и да не ми се познава единственото локниче кое го имам, а шишките ги пеглам секој ден, ете веќе неколку години по ред. :emo:
  Не си се допаѓам со прибрани шишки, да ги пуштам да пораснат нема шанси, а со фенирање се виткаат по многу краток период и затоа ова ми е единственото решение. :?:
   
 9. Iv.girl55

  Iv.girl55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2013
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  98
  Пол:
  Женски
  Не е страшен :) Јас скоро 3 месеци немам употребено ни пегла ниту пак фен :D се обновува влакното и поубаво изгледа :D
   
 10. smurffi

  smurffi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  378
  Пол:
  Женски
  Цели три месеци немам фатено фен и пегла во рака. Постојано ја мијам, ставам што и ставам и ја оставам да се исуши природно и можам да ви кажам дека резултатите се супер. Редовно ако ја негувате и не употребувате топлина косата целосно ќе се обнови. Сакам да продолжам и понатаму така, веќе никогаш да немам потреба од фен или пегла, но не знам дали би издржала.Сепак ќе пробам.
   
 11. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.893
  Пол:
  Женски
  Јас пегла не користам имам совршена права коса(пупупу да не ја урочам),ама без фен само на лето иначе мразаам водена коса и зато го користам само да ја сушам косата на есен и на зима :D
   
 12. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.198
  Допаѓања:
  15.504
  Пол:
  Женски
  Ма какви фенови,пегли,фигара. :D
  Пу пу пу,какви кадрици имам,ништо друго не ми треба.
  Не ја сушам,знам мнооогу често и со мокра да излегувам.
  Па и зимно време не ја сушам со фен.
  Ја обожавааааааам. :inlove: :inlove: :inlove:
   
 13. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.964
  Пол:
  Женски
  Јас во пракса мн. мн. ретко користам преса/пегла....а летно време фен воопшто. Така да овој предизвик ми е апсолутно исполнет. 8)
   
 14. axl-babe

  axl-babe Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  451
  Допаѓања:
  576
  Фен немам фатено со години, а пегли и фигара веќе 3-4 месеци.
  Така да, не ми претставува никаков проблем. :)
   
 15. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.744
  до скоро воопшто не користев фен никако
  ама сега почнав така понекогаш дека се туширам пред да излезам и да не идам со мокра 2 кила вода ке истече од неа :lol:
   
 16. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.346
  Допаѓања:
  18.388
  Пол:
  Женски
  Летно време не користам ништо со што дополнително ќе си ја горам косата. Така што, предизвикот веќе е исполнет. :)
   
 17. MandyLane

  MandyLane Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  2.651
  Допаѓања:
  11.764
  Пол:
  Женски
  До скоро не можев да се замислам без фен, прво затоа што цел живот имам(в) шишки и нив мора да ги фенирам, а второ ако оставам да се исуши природно ми е катастрофална, без волумен, заплесната.
  Ама летово косава ми растеше со брзина на светлината, така и шишкиве успеав да ги пораснам конечно, односно практично и веќе немам шишки, затоа и немам потреба од фен, преса и слично.
  И сега почнав да ја носам косава во висока, лабава пунџа, нешто што претходно не можев да го изведам (поради шишките и дополнителни шнолки, и не беше тоа тоа), а оваа фризура е пери-носи, нема малтретирања ниту со топлина, ниту со некакви препарати.
  Така да, мислам дека фен ќе користам единствено во зима. До тогаш сум раат, и јас и косава.
   
 18. Isabel

  Isabel Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  827
  Па незнам колку помина, скоро 2 месеци... не можам во лето да се пеглам мн ми е жешко. :)
   
 19. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.740
  Допаѓања:
  10.999
  Пол:
  Женски
  Јас само 2-3 пати се имам пеглано во цел живот и тоа ради реда , исто и за виткање со фигаро 2-3 пати на фризер , а дома имам 2 квалитетни фигара добиени на поклон ама така си стојат бидејки не можам цел саат да дремам пред огледало а и твистерите ми се попрактични ги ставам за 5 минути и по 3 часа фризура :D А и поубави ми излегуваат локните ..
  Е не можам да се откажам од фен :worried: многу ми е долга и многу време треба за сушење . Кога е ладно па и не се нафаќам да седам со мокра коса, ама сега дури е уште топло се нафаќам овој септември да не ја сушам со фен ќе видиме колку ќе издржам :D
   
 20. sweet-star

  sweet-star Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  1.734
  Пол:
  Женски
  Јас летниов период не ја сушам косата со фен, и иако долго време ќе чекам да се исуши природно, сепак сакам барем во летниов период малку да ја одморам, да не ја горам.Е сега,бидејќи косава ми е долга и густа,во есен,во зима,во пролет морам да ја сушам. Фигаро ретко користам,исто така и пегла.