1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предизвиците кои ги носи мајчинството

Дискусија во 'Брак' започната од Cuci81, 12 август 2015.

  1. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.165
    Пол:
    Женски
    Ептен ми е мило што постои темава.
    Сега знам дека не сум сама, ниту дека ми фали нешто или сум налудничава кога од време на време, после посебно напорен ден, ми доаѓаат такви забегани мисли :lol:
     
    На PUPICA, galapce, bittersweet и 8 други им се допаѓа ова.
  2. Вини-пу

    Вини-пу Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Да се пријавам за испиено кафе со пријателка после долго време без мојата принцезичка :lol:. Денес таа шеткаше со тато а мама пиеше кафенце после долгата потрага по чевли. Тоа беше релаксирачки за мене :) ми дејствуваше како масажа :nod:. Секое излегување со малата беше голгота - недопушени цигари, брканици, недослушани и недокажани муабети, бришење.... :sweat: Денес можев да кажам барем една реченица без да биде поделена на 3 дела. :lol:
    Првите два месеци откако се породив не се капев туку се потурав со вода :rofl:. Секое туширање траеше најмногу 5 минути :o: (малата беше на мајчино првите два месеци). После тоа лежевме на болница еееее тогаш не бев капена 1 недела :tmi:. Не сакав да ја оставам малата ни еден момент. И конечно последниот ден влегов да се истуширам набрзина. После тоа мм ја чуваше за јас да се истуширам едно 15 минути. Затоа сега кога се капам и малата ја земам со мене и се капеме заедно :D. И двете уживаме половина час - мама се капе раат а малата си игра :inlove:.
    Имаше и денови кога го чекав мм да се врати од работа за да јадам, а имаше и денови кога уште од врата му ја предавав за да ги одморам рацете.
    Време за мене имаше само кога ќе си легнат. ММ ми помагаше али во секој случај и тој беше уморен од работа па претежно јас се грижев за домашните обврски.
    Кога излегувавме некаде јас последна се спрема и скоро секогаш тоа траеше 5 минути па секогаш бев како недосредена - косата во меси кок фармерки и блуза и ако имав време за пудра тоа беше екстра:rofl:.
    Чевлите на штикла можеби се мувлосани :lol: заборавив што е тоа. Штикли и нокти?! Хелллоооу :wasntme: Што е тоа? Ташните ми се нови (y) неупотребени или малку користени. Црната универзал ташна ја заменив за розово хелоу кити ранче. Розе на све иде :rock:.
    Филмови гледаме на рати - секоја вечер одеме до делот до каде сме гледале, па така за едно 3-4 вечери го догледуваме.
    Секој ден бришам рачина - некогаш чоколадни - некогаш обични :lol:
    Ова крај нема, јас се заседнав а ме чека работа :nod:
    Поздрав :*
     
    На SV1911, CameliaMiller, macovska и 19 други им се допаѓа ова.
  3. Cuci81

    Cuci81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    3.830
    Мило ми е што си ги искажувате своите маки. Полесно е кога знаеш дека не си единствен. Јас буквално со кого и да почнев да разговарам или ќе се почувствував како тотално неспособна, или дека нешто кај мене има проблем. И не е се до тоа колку е тешко и мачно. Се се издржува. Многу е поубаво кога ќе си се искажеш, ќе ти олесни маката.
     
    На okcenzi, galapce, mila25ve и 6 други им се допаѓа ова.
  4. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Ух, добро е, не сум била само јас :) Почнав дури да се сомневам во тоа каква личност сум и каква мајка сум што посакувам еден ден да одморам :| Среќа тоа ме држи само на 5 минути, после тоа пак имам сила да правам се што треба.

    Не дека правам се....правам тоа колку што можам, кога можам. Зависи малиот колку ќе дозволи :D Морам да се пофалам дека редовно имам планина неиспеглани алишта, па се пегламе по потреба :| Садовите секогаш навечер се мијат, некогаш јас некогаш сопругот, се чисти за викенд, освен оние површини кои му се достапни, па мора секој ден ради него. Во принцип, нема многу да се жалам, знаевме со сопругот од старт во што влегуваме, дека сме апсолутно само јас и тој, сите други се на 3000км од овде и нема кој да ни помогне, освен сами на себе. Така и функционираме сега за сега :) Се надополнуваме колку можеме.

    Моментите кога ме фаќа најмногу нервоза е кога ќе кивне на сред јадење со полна уста. Не дава редовно знаци дека му се кива, ако го приметам ставам рака пред устата, ама ако не даде знак, или го пропуштам....:sweat: Леле мајко :D Не морам да објаснувам на што личиме после тоа :D И се ова не би било толку комплицирано ако претково не мразеше да се пресоблекува. Значи, можам да го гњавам колку сакам, да го гушкам, закачам, и што не, нема гајле, само не го пресоблекувај. Редовно е со трагично плачење пропратено.
    Другиот момент е кога ќе се покака додека е во дубак :sweat: А таков си е, се врти на страна, напред, назад, кога ќе ја отворам пелената, има што да видам :o И пак приказната со пресоблекувањето :|

    Инаку вака не е многу немирен, ама уште не оди, така да дури од кога ќе прооди и сам ќе стигне кај што сака ќе можам да кажам дали е немирен или не :D Љубопитен е многу, многу е жив, не сака да мирува. Голем потенцијал за немирко :)
     
    На CameliaMiller, Viktorijaaa5, galapce и 9 други им се допаѓа ова.
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.822
    Пол:
    Женски
    Денеска ја седнувам малата да јаде.На кревет ми беше несесерот со шминки.Ајде и дадов да вади едно по едно демек да ја залажам да јаде.Дур ја мешав кашата го отвори карминот,го скрши на пола и половинката ја згмечи во рака :D
    Беше лом цела бидејки во рок од секунда се фати на врат,лице и место да се налапка отидовме под туш.Си отвори мама дупла работа ама сама си е крива :$
     
    На SV1911, CameliaMiller, Viktorijaaa5 и 15 други им се допаѓа ова.
  6. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Читајќи ве се расплакав. Се пронајдов во многу ситуации. ЈАс искрено не знаев што ме очекува пред да станам мајка. Не бев спремна на ненаспани ноќи, на дежурство 24 часа, обврски итн.:sweat: Одам и јас во вц да се расплачам, обично под туш.;( Имам и јас помош од мм, голема помош. НО пак 80% од работите ги изршувам јас. И јас сум педантерија и не сакам да имам ни едно парталче во салон, ни една неизмиена чаша во кујна. Па ни измиена на цедалка.Се да е на свое место. Корпата за прљав веш ми е секогаш празна. Само перам. А на мм тоа не му смета, јаде лубеница и тајнирот на маса во салон цела вечер, па и 2 дена ако не го соберам јас. Помага и одмага истовремено. Тогаш ми се плаче ми се рика. Се чуствувам како слугинка некогаш, па добро може и почесто :worried: Најмногу се нервирам кога не цени дека е чисто, дека готвам секој ден итн.

    Не знам дали ова ме прави лоша мајка, но уживам кога искачам сама, со друштво, другарки па и скроз САМА. Без обврска ако бебе се испотило да го пресоблечам, нахранам, па пелена да сменам, па да ја успијам, па пак се испотила итн. Одам во кино, на кафе, на сладолед, на прошетка да ме фати воздух, на пилатес... Знам некогаш да бидам себична и да ја оставам малата на мм за да поспијам. Не му е по кејф но не ме интересира. Јас дежурам навечер а он хрчи мака нема. :|

    Но покрај се, најважно од се ми е бебето да ми е нахрането (4 свежи оброци на ден), избањато, наспано. После работа нема ТВ, туку играме, се гушкаме итн :inlove: Колку и да сум уморна, кога ќе ме гушне ми поминува заморот :inlove: Иначе за второ дете не би ни размислила да е до мене, за сега...но што да правам со мм :?:
     
    На CameliaMiller, leona83, MacenceEna и 15 други им се допаѓа ова.
  7. Cuci81

    Cuci81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    3.830
    Јас сум во дилема. Понудено ни е бесплатно да одиме неколку дена на езеро.
    Јас се согласив и полека се спремам, ама нозете назад ми се враќаат. Дома си го имаме редот фатено, а ваму хаос ќе е. Уште сега знам колку ќе е се на мој грб. А од друга страна по цела недела никаде не се мрднати, ова е прилика да прошетаат, да излезат од дома, да се социјализираат.
    Ми се плаче. Никој ни да праша како си? Ти треба ли помош? Додуша од свекрива не ни сакам, она е пофлегма и од мм.:?:(facepalm)
     
    На chocolade, joy1 и tessie им се допаѓа ова.
  8. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Можеби сум мрдната ама јас едвај чекам лето, ги носам секој ден на плажа, ќе се истрчаат, ќе пливаат малку, играат во песокот (тоа кога не го јадат(facepalm)) после тоа гладни се како кучиња:lol: и спијат како ангелчиња.
    Сега во зимата имам проблем кога врне цело време и не можам да ги изнесам да се истрчаат, едвај чекам денови кога не врне и право надвор одиме, најсреќни се кога се надвор.

    Оди и не му ја мисли, ќе се изморат и изгладнат од активности и помирни ќе бидат барем кај мене е така.

    @joy1 колку вакви ситуации сум имала и тоа помножено со три, едно ако се направи лом автоматски сите три се.:rofl:
     
    На CameliaMiller, Mrs.Bass, anel и 8 други им се допаѓа ова.
  9. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Уф...супер тема. Само ниту знам од кај да почнам, ниту пак ќе има крај.
    Една колешка од факултет помина цел еден ден со мене вчера и на крај ми вика те жалам. Не можев никако да и објаснам дека воопшто не сум за жалење. Дека сето тоа е мака која ја предизвикува најголемата среќа на светот. Мака која те троши и исполнува максимално.
     
    На PUPICA, leona83, Mrs.Bass и 9 други им се допаѓа ова.
  10. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    Морав за да се надоврзам на нешто..
    Лани бевмесо мм и двете деца на прв роденден кај детето на пријатели, во хотел полн со гости, со деца. Нашите тогаш година и 4 месеци и 3 и 2 масеци, цело време бркај го едкото, бркај го другото, цело време ссмо јас со нив, мм претежно си мезеше или излегуваше за цигара, се на се 10 минути ме смена за да каснам. На масата со нас неколку непознати жени и почнаа да ме распитуваат како се снаоѓам дома кој ми помага и сл, и им кажувам сама си ги чувам јас, мм на работа, сами си живееме. Такви нажалени фаци и утешителни зборови кои ми упатија немав видено и доживеано. Буквално во лице ме сожалуваа непознати жени. Кога се поздравувавме со мајката на славеникот, ми кажа дека една од гостинките се распрашувала за мене и дури и се расплакала колку и било жал за мене!!! Не знаев како да се чувствувам во моментот навистина. Дали да си заплачам и да се сожалувам, или да сум горда што го можам тоа и уживам во се!? Да ме видат декс чекам уште едно што би рекле !??! Сигурно како сите кои ми велат се почесто ко ќе ме видат -те жалам !
     
    На Bozica1980, galapce, Вини-пу и 3 други им се допаѓа ова.
  11. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Јас се чувствувам глупаво кога некој ме жали, едноставно не сакам да ме жалат. Јас не страдам. Тешко е, да. Ама задоволството да се има дете/деца е поголемо од секоја мака на светот. Затоа и се одлучив толку брзо за второ. Првенствено за децата да се имаат како друштво сега и понатаму цел живот...

    Животот никогаш не дава товар кој не можеме да го носиме.
     
    На leona83, galapce, Вини-пу и 4 други им се допаѓа ова.
  12. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.805
    Tie sto ve/ne zalat najverovatno i obicno i samite se majki. I ne mislam deka e vo los kontekst. Verovatno i samite pominale tesko vreme pa sega so vas povtorno se prisetuvaat sto pominale. :)

    Jas konecno se srediv da izlezam, od sabajle planiram, golemiot koj so puska ne moze da go nateras da prespie preku den, eve go zaspa. Go budam bidejki ionaka treba da stane inaku nokeska nema da spie. Ne be, ne se razbuduva.
    Malata i taa spie...
    Ako se razbudi golemiot pokasno vekje pominalo vreme, kje treba togas bebe da cica. |(
    I taka... nisto od moeto odenje nadvor :| dzabe se sminkav ]:)
     
    На Cuci81, Eli23, Kitten и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    @chocolade isto ko jas da sum go napisala tvojot post, sebicni ne sebicni pa i nie treba da odmorime prosetame itn.
    da ne bidam of topik denes sin mi dusata mi ja izvadi cel den nejke da spie,se zalepen za mene duri i nejke da se igra sam edvaj cekav mm da dojde od rabota i mu go tupnav hahah epa i toj e roditel neka oseti malku kako ni e nas majkite
     
    На chocolade, Cuci81, Sky-butterfly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    @chocolade и сите останати кои така се осеќа(м)те, не сме воопшто себични и лоши мајки :) Не знам, јас сметам дека и родителот треба да си се гледа себеси, да биде среќен и смирен, да не се нервира, зашто таква енергија ќе му пренесе на детето. Нервозен родител-нервозно дете, среќен родител-среќно дете :) Барем јас го имам ова приметено, и си се водам по ова. Освен тоа, веројатно е природна поголемата приврзаност на мајката за детето и вниманието кое му го посветува. Далеку од тоа дека татковците не се добри родители-напротив-само сметам дека ние мајките малку повеќе сме приврзани за детето, посебно додека се вака мали. Знам по мајка ми, гледав со сестра ми, сега и себеси се гледам. За сопругот-тешко дека ќе смениш нешто со нервоза или со караници. Не се педантни како жените, ретки се таквите. Среќа па јас не сум толку педантна, па не ми смета ако преседи вечерта блузонот на сопругот ставен на кауч :D

    Ние гледаме колку можеме да си олесниме. Сопругот е свесен дека сум цел ден сама, што попрво да направам со малиот. Не ми е тешко да го седнам во дубак и да си шета да чепка ваму-таму, или да седи во столче со играчки пред него. А јас за тоа време да правам нешто друго. Ова функционира и го правам само мал дел од денот. Се друго гледам да го завршам додека спие или откако ќе се врати сопруот од работа, останатиот дел од денот го поминувам со него, си играме, се учиме да одиме и да зборуваме. Сакам да поминувам многу време со него, уште малку здравје ќе тргне во градинка, нема да го гледам.

    @zuto , сега видов дека си бремена, честито, со лесно нека ти биде :* :hug: Искрено, баш им се восхитувам на оние кои имаат мала разлика меѓу првото и второто дете, посебно ако нема кој да им помага (ако не се лажам, сама си го чуваш детето). Не дека не сакам второ, здравје, немаме услови сега за тоа, мора да помине некое време да се стабилизираме. Па после ако сеуште можам, нека биде и второто. А толку сакам девојче.... :angel:
     
    На Mrs.Bass, chocolade, Cuci81 и 7 други им се допаѓа ова.
  15. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Се пoтсетив сo вaшите прикaзни, иaкo не беше мнoгу oдaмнa нo тaкa ми се чини, кo дa билo еднo другo дaлечнo време. Тoчнo е декa пoсле oтприликa третa или четвртa гoдинa рaбoтите пoчнувaaт дa се нoрмaлизирaaт, бaрем кaј мене е тaкa. Се врaти стaрaтa јaс.
    Нештo штo нaјмнoгу ме плaшеше е штo мислев декa oглупaвувaм, oзбилнo. Верoјaтнo зaрaди недoвoлен сoн кoј не трaеше никoгaш пoвеќе oд 2-3 чaсa вo кoнтинуитет и умoр, пoчнaв дa губaм кoнцентрaцијa, дa зaбoрaвaм, нaјпрoсти лoгички рaбoти ми беше тешкo дa пoврзaм. Плус пaметoт сaмo кaј бебуш ми беше, мaлa oпседнaтoст сo децaтa вo првите гoдинa, две или три е нoрмaлнa рaбoтa, пa скoрo и ништo другo не ти зaдржувa пoсебнo внимaние.
    Сегa е веќе другo, гo чувствувaм скoрo кaкo вoзрaсен чoвек, уште имa oбврски нoрмaлнo нo е дaлеку пooпуштенo.
    Сепaк убaв периoд е и тoј иaкo мaлку нaпoрен, пoсебнo aкo немaш пoмoш. Нo и oд немaњетo пoмoш oд трети лицa имa кoрист, кaкo рaсте дететo гo гледaш сaмo вaшиoт (твoјoт и нa сoпругoт) нaчин нa вoспитувaње кaј негo, и не се чудиш oд кaде збoрoви кaкo -пицку мaтер или сличнo. Oд дедo му, oд кaде мoже.
     
    На CameliaMiller, referentka, Cuci81 и 8 други им се допаѓа ова.
  16. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Да, сама го чувам. Баш периодов сум сама дома две недели (тате е на печалба). А малиов како за инает само бара в раце и денеска се искина од плачење, којзнае што му беше. Јас поспана, ми се лоши, ми се врти...
    Фала душо, да си дочекате сите што посакувате повеќе дечиња.

    Што се однесува до себичноста... На прв поглед звучи себично, ама и те како е потребен барем мал дел од денот каде мајката ќе направи нешто друго освен чување на детето. Тоа ќе ја релаксира на некој начин и ќе помогне во инвентивност во воспитувањето и чувањето на детето.
    Јас барем така мислам оти сум 24 часа со син ми секој ден и не знам веќе како да го заиграм, сите активности и играчки мислам ни се изгустирани.
     
    На Cuci81, galapce и green.eyes им се допаѓа ова.
  17. Mekuska

    Mekuska Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    2.301
    Пол:
    Женски
    еве и јас сакам да пишам за мајчинството мое, не сакам да се жалам дека ми е тешко затоа што син ми првиот има 7 години, додека беше бебе седевме во заедница со свекор и свекрва и не ми беше и тогаш тешко, само повеке раце го држеа и се научи во раце, сите ти се мешаат како да се чува бебето, но порасна, а и ние од таму си заминавме, веке 2 години живееме сами, сами на спрат, кај моите во кукјата, (така ни беа условите, во заедницата тесно ни бешео)ама тоа не е за ова тема, да се навратам на темата, го родив и второто синче пред 2 месеца, и не ми е мачно, првиот син сам си заспива голем е, ке биде 2 одд, само му дадам алишта се облече, му поставам масата сам јаде, воглавно не ми праве проблеми, си игра на лаптоп, излегува сам надвор да си игра со другарчињата, а јас го чувам второто синче бебушчето мамино, не е голем плачко, немаше грчеви, само ако сега не се појават, само имам проблем со цицање, не сака да цица, се инати, и јас зорле му давам, или ако е полузаспан па успева да фати, и затоа слабо ми напредна ама нека е жив и здрав, ке порасне и ова.кога треба да одам до продавнива или до град ако имам работа, го симнувам кај мајка ми, не е многу способна да го чува имаше удар добивано, ама успева да ми го почува, легнат со цуцла, па и да го земе малку , само кога ке почне да оде, не ке може да оде по него, .али затоа има време,,навечер знае да си поспие , еве сега заспа па ке се разбуди за 2,3 саата, па накај 6, и накај 8, знае да си поврзе и неколку саата пиовеке ако не спиел многу преку ден....
     
    На Cuci81 и galapce им се допаѓа ова.
  18. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Потребно е време за себе, дефинитивно. Некогаш дури и доволно ми е сопругот да го земе и да го прошета пола саат, или па јас на раат да си мијам садови, одма поинаку се осеќам. Да не зборувам за активности како шетање или купување сама, одење во теретана исл. :smirk:

    Тешко е да се чува дете/деца сам (без баби и дедовци), јас лично уживам во уморот додека е од него :D Не знам, сметам дека родителите треба сами да си ги чуваат децата, ако се има услови за тоа. Нормално дека е добредојдена помош од баби, дедовци, тетки, ама без никакво мешање во воспитувањето, а посебно во начинот на исхрана. :D (ова дека уште го имам тој проблем па си кажувам кој дел ме мачи)
     
    На ♡BuBaLe♡, Mekuska, Cuci81 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Вини-пу

    Вини-пу Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Не знам па да прашам - колку мислења се дозволени во една тема? :?:
    Јас мислам дека ќе бидам најактивна на темава па некогаш и досадна ама баш ми годи кога читам и кога пишувам.
    Денес ајде завршивме обврски што имаше и јас ќе одам на кафе со школска со која се немаме видено подолго време. Ајде реков ќе ја земам и малата со мене. Другарката само седеше и си пиеше кафе и цигара и ме гледаше онака со сожалување. Пресно мажена е па после оваа средба мислам дека ќе размисли за тоа дали сака одма дете :lol:.
    Не можам да ви опишам што се правеше ќерка ми :sweat:. Плачи, вреска, се молкни,мава (facepalm) Луѓето од соседните маси сигурно си велеа каква е оваа мајка?! Си пие кафе а детево вришти. А да погледнеа дека моето кафе остана недопиено и дека цигарата ми изгоре а не тргнав ни 2 пати сигурно ќе ме жалеа.
    Со другарката се немавме видено дооолго време и сега не можев да и посветам ни 5 минути. И ветив следниот пат дека ќе излеземе само ние две. :$
    Ако сум досадна слободно кажете :rofl: :lol::$
     
    На CameliaMiller, okcenzi, Mekuska и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Уффф подрастична промена од станување мајка во живот не сум имала. Од секирација за програми, планови, оценувања (наставничка) прејдов на секирација за состав и боја на какушки! Порано со мм коа ќе се слушневме на телефон, муабетот беше "како си, што правеше денес, како помина дрн дрн". А сега на телефон ме прашува дали се искакал синко и дали му било лесно или тешко хахаха. Не се жалам, не можам да си го замислам животов без син ми ама психа отепува кога само гугаш и немаш со кого муабет да направиш цел ден. Син ми не е тежок за гледање и викам се ќе си правам сама, само да имам друштвенце да си направам саглам муабет, онака ко за возрасни, да не викам "кај ци ти" и "со павиш" :lol: Фала богу мм многу ми помага па некако се снаоѓам, инаку на почетокот бев готова за во жуто комбе :$ За жал од понеделник сум на работа а синко ми е 5ипол месеца. Цело време викам незнам како ќе преживеам толку долго да не го видам ама па ај се тешам, може и тоа ќе ме направи подобра мајка, кога ќе се тргне таа монотонија, па ќе си го ценам ненормално секое минутче со синко :inlove:
     
    На Mrs.Bass, Bozica1980, Mekuska и 3 други им се допаѓа ова.