1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предизвиците кои ги носи мајчинството

Дискусија во 'Брак' започната од Cuci81, 12 август 2015.

  1. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.200
    Пол:
    Женски
    Алал да ти е за постов. Посебно за болдираниов дел. Јас сериозно размислував да посетам психијатар. Мислев дека забегувам. Често ми се случува да заборавам работи кои се случиле пред саат - два. На сред реченица ми бега мислата и не знам што сакам да кажам (ова ми е секојдневна појава :whew:)
    Добро е штом е минлива работа. Ух.... Ми олесна :)
     
    На Bridget, Bozica1980, Mekuska и 4 други им се допаѓа ова.
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.456
    Пол:
    Женски
    Мајки а пиете ли нешто за енергија,концентрација..билошто?Незнам дали е од уморот или недоволен внес на храна имам чувство како да се губам полека.Ми се тресат рацете,бледа сум,немам енергија и мн ослабнав.Толку сум расеана што си ги фрлив кредитните картици во губре а ми текна на тоа тек после три дена :|
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.200
    Пол:
    Женски
    ^
    Јас барав нешто за концентрација. Ми рекоа дека сите препарати кои се за концентрација содржат гинко, кое не се препорачува со доење. Така што ќе си почекам додека ја одбијам малава, уште 10-тина месеци. А до тогаш :( ќе издржиме некако ;)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.456
    Пол:
    Женски
    Искрено не се поднесувам себеси некогаш што дојдов до овој степен.И јас како и повекето се тешам дека е период кој ке помине и дека кај сите е исто.
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Не мора да се пие нешто токму за концентрација. Мултивитамините што се пијат во бременост ќе се од голема помош за зголемување на енергија. Патем сите тие се препорачливи и после бременост, за време на доење.

    Јас пијам бедоксин. Една дневно сигурно. Дека имав болки во желудникот, тешко варење на храна, претпоставив дека е од стрес и умор, па си земав да пијам бедоксин. Не знам дали е поради тоа ама штом почнав да ги пијам подобро ми е.
    Имам прегназон дома цела кутија ама не ги пијам, се плашам ќе ми отворат апетит :/
     
  6. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.200
    Пол:
    Женски
    ^
    И јас се мислев за Бедоксинот. Не отвора апетит?
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.456
    Пол:
    Женски
    Јас како што сум 50 кг не ми пречи ако отвара апетит.
     
  8. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Не, бедоксин не.
    Б комплекс витамини да :)
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  9. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    joy mor na seta tvoja maka me nasmea so karticite :D .
    jade ne se igraj,do kaj mislis taka da slabees??!!? i jas koga jadam slabo se custvuvav taka,celo twlo mi se trese i nemam energija.
    zeno ne se igraj,moras da jades i zemi b kompleks za apetit, 50 kila se malku plus non stop obvrski so decata do koga mislis da teras taka?
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.456
    Пол:
    Женски
    Не сум ни 50 .Еве сега идам од кај свекрва ми и се мерев.Имам 'дури' 45 кг (facepalm)
    Шокирана сум сама од себе.Посветувајки се на децата,домот и работата во целост заборавив на себе.
    Денес малата за играње ме разбуди во 5 сабајле.Жими викендот |(
    А вечер нема да легнам пред 1 по полнок.Првото утринско кафе го пиев во три напладне.
     
  11. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Леле, леле.......ти стварно си за карање :) Кога јаде малата јади и ти паралелно со неа, или после тоа, јади почесто, немој да си направиш проблеми со здравјето. :|
    Во смени да не работиш? :(
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.456
    Пол:
    Женски
    ^
    Работам само прва сега за сега.Ослободена сум од дежурства ради бебето.Не е толку проблем јадењето колку уморот.И психички и физички.Денот ми почнува околу 5:30 или 6 наутро а завршува во еден или два по полнок.Цел ден е турбо на сите страни.
    Пред да останам бремена одев на фитнес,возев точак често и одржував и фигура и кондиција.Имав време за цедење сок,шумечи,шејкови и слично.Сега го занемарив сето тоа.Слабо спиење,нервози колку сакаш,нонстоп на нога и ете до кај дојдов.

    А се си велам од утре нема така,ке кажам стоп на се.И се лажам себе си :)
     
  13. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    :( Сите за нешто се лажеме “од утре“ :D И јас „од утре“ (веќе 2 месеци наназад) редовно ќе одам на фитнес, а не еднаш на 10 дена. :angel: Не за друго, грбот и кичмата ме кинат, креветот кај што спиеме со сопругот е ужасен, двајцата сме искривени укочени како старци од 90 години :( Многу ми помага вежбањето, ама пустото ич не успеваме да се организираме да можам да отидам. :envy:
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Мајчинството носи поголеми предизвици од немање сон и мала слобода.Како растат така и проблемите нивни растат
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  15. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Majcinstvoto e eden najubav dar od gospod :)
    Eve kako pocna kaj nas-ostanuvajne so mm na ulica bez nisto i nikade nemavme da odeme pa mal period od 1/2nedeli spievme vo kola.
    Najdovme mini stan i toa edvaj se najde toj,mini kako mini za nikade ni balkon nisto pa ajde dodeka se vklucuja struja izgleda bidna bebuskava(neli ne se gledase pa :D)
    Dodeka se sreduvavme mackajne stan kupi dens edna lazica utre druga i taka.
    Pomina celi 7meseci veke pocnuvase 8 koga dojde na svet malata dusa i koga pocna ostanatiot del od prikaznava.
    Od toj miment so predvreme poroduvajne jas sama vo bolnica so malo dete se plasev od polosoto,malata problemi so nekoi reakci koga piese mleko(prekapana bev neznav ni kosa da isceslam od trcaj edno trcaj drugo dtoruku rodena i sijena).
    Koga dojdovme doma imav mn strav so cicajneto pa potoa koga pocna i kasickite uuuuhhh strav odova strav od ona(e toa da se bide majka) da ne ima reakcija da ne bide neznam sto umot sekade odese.
    Koga pocna da lazi taa levo jas levo taa desno jas desno(sama doma so malo bebe,iskustvo skoro nemav)
    Sega koga pocna da odi znae da rasfrla a jas sum edna sto nemoze da gleda lom niz doma,nerva mi ide golema sama se da e cisto i na mesto.
    So cistejnevo sekoj den cistam nesakam da iga na pod necist malata,e sega rasfrleno moze da bide bidejki si igra malata ama za cisto si cistam.

    Umorna sum i toa dosta i cesto pa ednas koga imav i menstruacija i gosti na rucek i se pa mu ja ostaviv na mm kako placese(on ne ebrav za smiruvajne i zaspivajne) pa samo 3minutki legnav soba i pak ja zemav :(nemozev da slusam kako place,iskreno ne ni mozam da oatavam nesto da ne i bide dobro samo da odmoram ili nesto dr da pravam.
    Cesto znam koga spie vo pladne i jas da odmoram ako veke do tolku nemozam,iako nemam ni vreme za mene da se sredam malce e toa e mnogu retko.
    Obvrski kako obvrski si ima i dosta ama poubavo od ova cerkicka moja nemam :)
     
    На N.Kety, mareane, green.eyes и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Вини-пу

    Вини-пу Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Ох не сум единствена се тешам. Јас имам само 42 кг. Не сум мн висока но сепак се малку овие кг. А стварно немам апетит. Поручекот обично ми е во 15ч. Пред тоа пијам само кафе и вода. Немам ни енергија ни концентација. Како загубена во свемирот сум. Ке почнам со бедоксин и б комплекс да видам дали ке има подобрување, ако не ќе морам на лекар.
     
  17. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Hahaha ne sum bila samo jas so kg imam samo 50kg a visoka 1i 70 :| nekogas pojadokot mi e vo 13/14casot i doajga i pojadok i rucek toa a za vecera veke i apetitot mi gine :| a cesto i zaspivam bez jadejne oti neli umorna pa koga ja zaspivam malata i jas cofinam :o
     
  18. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Малово живот ми скрати. Сабота саабјле спиеме јас и мм кога слушам ВАММ:( падна од креветче на паркет. Уште не ми искача сликата од пред очи како лежеше доле душа мала. ;( Едвај ја смирив па фала му на господ беше без последици. Уште не ми е сватливо како падна со крената оградица :worried:
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.456
    Пол:
    Женски
    ^
    Уште колку пати ке ни се крати животот ради нив..
    Битно добро сте,заборави на останатото.Било поминало,се дешава често кај сите.
     
  20. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Добра тема. Се што изнапишавте кај сите е така или барем кај повеќето. И тоа дека одвреме навреме дека помислувам дека оглувувам, зошто постојано мислам што следно да направам додека можам, да не заборавам нешто, дека лоша мајка сум ако посакам сама на балкон не на друго место 5-10 мин да испијам кафе, дека не личам на себе зошто немам време да се средам и да бидам таква каква што сум била, а највеќе ме нервира истото што го пишавте за сожалувањето, посебно погледот и реченицата е како издржуваш, те жалам. Зошто да ме жали некој, што сум мајка и сама чувам две деца, имам среден живот, кариера одлична? Неее, не ми треба тоа. Среќна сум што успешно балансирам на сите полиња ама греота ако се пожалам и од мм. Двајцата подеднакво сме ангажирани. Мислам дека додека некој не осети не знае која е среќата кога и покрај се, душата ми ја полнат тие 4 среќни очиња.

    П.С ќе пораснат децата, ќе поспиеме на раат, ќе шетаме, се поминува.
     
    На galapce, Kitten, Bibi 88 и 5 други им се допаѓа ова.