1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предизвиците кои ги носи мајчинството

Дискусија во 'Брак' започната од Cuci81, 12 август 2015.

  1. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    :(:hug::hug::hug::hug::hug:

    Никаде не грешиш, правиш се што можеш да направиш. Си го штитела и си го штитиш детето. Многу силна личност си, не знам колку си свесна. Најискрено посакувам што побрзо да се опорави малата и да биде се како што било.
     
    На galapce, danichap, do-re-mi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    ^
    Не сум свесна за ништо повеке искрено.Ко во некој лавиринт.Од врата на врата но излезот го нема.
     
  3. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    @joy1 јас не сум во тек, можеби си кажала, извини.
    Ме вознемири твојот пост, па сакав да прашам што се случува со поголемата ќерка?

    И мене секој ден предизвик, како да се остане нормален. :D Но, толку се гледам себеси кај нејзе како расте, што не можам за ништо да и се лутам.
    Деновите долги, хаотични, напорни .. вака навечер кога ќе заспие, преморена сум, а намерно не заспивам за да се наситам на тишината.
    Секое утро ми почнува со магнезиум за да можам на нози да застанам и со најубавата насмевка на светот. Секое утро без исклучок се буди насмеана, тоа ми е како поклон за да ме залаже што следува после тоа. :D

    И јас имам чувство дека овие скоро 20 месеци сум само мајка, имам чувство дека и идентитетот си го изгубив ама се пронаоѓам во нејзините очи, па се смирувам дека е период кој ќе помине .

    Низ се би пак поминала ама барем малку помош да имав. :D
     
    На galapce, Bozica1980 и joy1 им се допаѓа ова.
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    @Nova откако примивме ммр пред околу 8-9 месеци се изремети начисто.
    Епилептични напади,пореметување на говор,губење во просторот и што уште не.Физички е присутна но психички мн пати не е.Скоро 20 дена беше ок се до денес кога беше страшно.Очајна бев незнаев како да ја смирам.Агресивна беше и сакаше да се самоповреди.По 20 мин како ништо да не било.

    Тоа е накратко..пишував во друга тема поопширно.
     
  5. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Многу ми е жал! Многу!
    Ќе се молам да е само моментална реакција и дека ќе помине ...

    Уште ја нема ќерка ми примено, веќе не знам што со себе. Па се додека овие месеци читам, на неколку пати сретнав постоеле хомеопатски "лекови" кои прочистувале од вакцините.
    На фб има група Здравје во игла не влегува; ако не сакаш јавно, пиши им анонимно, мислам дека таму коментираа неколку пати за тие "прочистувачи".

    И уште еднаш ќе кажам дека ми е многу жал, со надеж дека хоророт ќе ви заврши.

    :hug:
     
    На galapce, Bozica1980 и joy1 им се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    @Nova благодарам и јас секоја нок се молам за подобро утро.
     
    На galapce, green.eyes, chocolade и 3 други им се допаѓа ова.
  7. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Леле колку е напорен деновиве :( И дење и ноќе. Нон стоп се буди навечер, одма се расонува, тешко заспива.....исто и дење. Се утепавме од нишкање, ми се чини цел ден и цела ноќ клацкам, пред очи ми е ко морска болест да имам, и кога не го успивам ми се ниша све пред мене. Не сака ништо, ни во дубак да седи, ни на кревет со играчки, буквално ништо, само во раце :( Не ме остави ни јадење да му спремам, одма ме влече за ногавица од тренерките и плаче. Не дај боже јас да седнам да јадам, ау, аларм мислиш се уклучил. Само надвор кога е ќути и ужива :) Излегуваат двојки доле, ама мислам дека 3 недели минимум го мачат, многу долго некако :| Се надевам само што е можно побрзо ќе излезат, мртва уморна сум, а и малиот се мачи.
     
  8. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Деновиве жива не сум. Не живеам туку преживувам. Ма убедена сум дека сум во депресија.
    На малава и се засилија грчевите, мислам и ден и ноќ ги има, од што се мачи не може ни да цица. Па и недојадена е, па кенкава. Јас очајна, не можам веќе да се контролирам. Па и со мм се скараме од нервоза, па и пред син ни, па после кукам и очајувам дека за ништо не ме бива, каква мајка сум итн.
    Ви велам, тотално сум даун.

    Оф многу е тешко да си мајка!
    Јас велам дека сум остарена десет години за овие два месеци, мм вели дека баш сум разубавена, ослабната сум била.
    Па нормално дека сум ослабната - од нервози.
    И за тоа се скаравме оти ништо не ме зема за сериозно. Па барем нека си ќути да покукам, не мора да ме "теши". ]:)
     
  9. Cuci81

    Cuci81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    3.830
    Лелееее ама буквално исто се однесува и моето. Како јас да сум го напишала постот.
    Ја гледам возраста на твоето, рачунам возраст на моето и до ден се исти. Хахаха. Може заедно сме ги раѓале. Моето кога ќе ме грабне со тоа рачињата, ако пробам да го спуштам од раце, мислам маица ќе ми искине. И како сирена да има во уста. Нон стоп тревога, кога не е во раце. Крени го прекинува.
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  10. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    27-ми Септември е роден :) Ова моево е ептен сафра, после 5 минути и во раце го фаќа нервоза. Ама ако го спуштам плаче, кенка во раце и само се тегне за надоле. Ќе го ставам доле да оди, сака да седне и да ги брка сенките од лисјата на дрвјата, има карши зградата и многу му се интересни кога му мрдаат доле на под. И така борби си водиме деновиве. Нит се води нит се тера последниве неколку дена :( Не дека е нерасположен, он си се смее, си игра, само да не го оставаш сам и бара да го анимираш нон стоп, нема седење и дремење, мора да се учествува во играта :D . А јас сама сум скоро цел ден со него, сопругот дури после 17:30 се враќа од работа :( Не можам од него ни ручек да направам, ни садови да измијам, ништо. Налет се, ни за него не можам да правам, треба да се лупи сецка, да се вари, да се пасира...... Ни под разно не можам нешто да правам додека е буден. И мислам дека ќе се хипнотизирам веќе од "Twinkle twinkle little star" и "Little snowflake" :drunk: :D Кога кенка му пеам се смирува некое кратко време, и плус за успивање (долг процес последниве денови) :)
     
    На galapce, N.Kety и Cuci81 им се допаѓа ова.
  11. Cuci81

    Cuci81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    3.830
    Верувај се е исто и кај нас.
    Со една "мала" разлика. Јас имам уште едно, скоро тригодишно, што си е дома по цел ден.
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  12. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    :bow: Немам коментар, алал да ти е :) Напор ама и задоволство истовремено :)
     
    На danichap и Cuci81 им се допаѓа ова.
  13. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    @green.eyes isti sme bukvalno,samo so razlicni pesnicki ahahha se mrdnav eiiiii epten e kenkav i on neznae sto saka i se mora da ucestvuvam vo igranjeto inaku mi gi nosi igrackite i prai nekoi faci kao demek epa ajde mamo igraj se so mene sto si sednala i dremes.
    @joy1 ti si mi sekogas majka za primer, prekrasna, xrabra i silna licnost si,ke pomine i ova mila ne se sekiraj daj boze period da e, neznaev za malata sega procitav i bas mi e zal sto na site trcanja moras i niv ova da minuvas.
    i se sobra i na nea nekako naednas,doaganjeto na bebeto,vakcini i se na kup a deca ko deca.

    ke pomine periodov mila,ke ostane samo loso sekavanje,veruvaj,samo bidi xrabra.
     
    На galapce, joy1 и green.eyes им се допаѓа ова.
  14. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Би сакала да те прашм дали ќе продолжиш да ги вакцинираш малите?
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Не
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    lele majki zivotot mi se skrati utrovo,sedime so sveki pieme kafe i na sin mi mu se prispa i go zemav da go odnesam da spie,go staviv vo krevetceto,duri spustam kolickata,samo sto se zavrtev toj se potturna so nozete i se prevrte od krevetceto dolu na plocki a vicoko e 80cm,padna direkno na glava pa se ispruzi celiot.

    se preplasiv epten,go zemav i vednas mu go izmiv liceto i go iznesovme nadvor za da ne place,da se smiri ama ima dzumka na glavata.

    i normalno posle sekoe paganje kako i site deca,zaspa,spiese pola sat i eve sega dobar e se igra.
     
  17. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.112
    Од сабајле како два дена да поминале.

    Малава стана 01.30 па 05.30 и потоа се лесна дремка.
    Да сум до неа(јас на спална она на креветчето) ќе ме види и одма продолжува, знае и до пладне така да си спие со паузи за цицање, ама доколку сети дека е сама уклучува сирената.

    Знам после ќе одиме до едно езерце на ручек, па викам со ред да си ја фанам работата. Првен удрив брз туш па назад да ја нишкам во креветчето, па се вратив коса миев па назад да брмчам со фемот (си ужива во звукот за среќа), па пеглање коса и пак назад. Потоа ај да направам нешто за јадење и слушам детево плаче а мојов и зборува. Си реков ај ќе се справи нека го. Детево почна засилено да плаче си викам сигурно ја зел во раце или ниша креветче.
    Едно време слушам од она хистерично плачење, она што иде у тандем со помодрување и оставив тоа пишиите и трчаница во спална.
    Она помодрена веќе рика плаче а вој застнал над неа и зборува уште: Тишина, сега нема плачење.(facepalm) Ама онака смирено сталожено а детево завива :@. Па и појадокот со трчање спална-кујна, па доење, пресоблекување, масирање, вадење мрсулчиња.
    Како терапија за успивање ни беше машинчето за депилација. Тоа брмчи, јас се средувам а она пресреќна.

    Еве ја заспа па и на мојов едно предавање му удрив како се постапува во случај детето да вришти:envy:.
     
    На SV1911, galapce, imelda и 4 други им се допаѓа ова.
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    @N.Kety добро ли е бебуш ?Мн од височко паднал,срценце :(

    @danichap сите мажи се вакви флегми.Ај да не се навреди некој би рекла повекетто мажи.Вчера ја оставив помалата мм да ја чува и нахрани.Му спремив една чаша со каша.Се јавувам и прашувам колку јадела он ми вели пола часа,јас пресрекна.Идам дома гледам чашата со каша полна,дали три лажици изела |(.Ете што било за него пола изедено..
     
    На galapce, green.eyes и danichap им се допаѓа ова.
  19. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    @joy1 fala mu a gospod dobar e,si jadese normalno i eve se brkame niz dnevna,jas lazam a toj lazi po mene i demek me brka i vika av av av ahaha zima smea e dusa mamina.
    haha i mazot mi za jadenje e ist,kolku jades pa pola i poveke a toj nekolku lazici mu dal i na prvoto vrtenje glava deka nejke da jade on prestanuva.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Ви завидувам на сите мамички чии бебиња лазат :(
    Јас по цел ден ја паткам.Нит оди нит лази нит дубак сака да види.
     
    На N.Kety и green.eyes им се допаѓа ова.