Предизвиците кои ги носи мајчинството

Дискусија во 'Брак' започната од Cuci81, 12 август 2015.

  1. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.098
    Допаѓања:
    4.455
    Пол:
    Женски
    Леле @joy1 јас па ти завидувам кога читам колку здраво ја храниш малата, мојов нема шанси така да јаде. Сите млечни каши на Хип, Нестле и Лино ги фрлив, им помина рокот и останаа неизедени, да не зборам за киноа и амарант, не сака ни да ги мирисне а 1000 комбинации пробав.
    Нема правила кога се работи за деца, некое побргу ќе прооди а покасно ќе прозбори, некое ќе лази до две години.... Баш се споредувам со децата на другарките и секоја има различно искуство и со јадење, и со заби вадење, одење, спиење.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    sin mi non stop lazi,i veke odi pokraj kreveti i masicki i obozava dubak,mislam deka so saati ke sedi ama jas retko go stavam,koga epten ke mi se smaci inaku preferiram da si lazi,da se igrame ili sam da se igra ili pak da go patkam jas.
    ama so zabite sme na nula, dve mu izlgoa i tolku a us malku vo 11ti mesec ke vleze,ama sekoe dete razlicno,bitno si jade kako sto treba, so malku molenja ama ke si gi izede obrocite.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Што ако лази мојата кога секое лазење без надгледување ни завршува со испукана уста, исчашена или згмечена рака итн. Стабилна е вака на поглед но само паѓа па затоа мора да ја надгледуваме и кога лази. Пред енкој ден ја оставив на мм да направам ручек а он се загледал во ТВ и кога слушнав само како се залепи на паркет со предните заби, устата и спука, крвиша на сите страни а мм и вика “е сега стана како Анцелина Џоли“ :headbang:Ми идеше да го спукам :punch:
     
  4. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Овој стомачниот вирус мн лоша работа бе... за колку поминува знаете? Не можам од кревет да станам :(
     
  5. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.861
    Допаѓања:
    28.399
    Леле не знам да ти кажам со сигурност оти мене прво тој ме фати, па обичен вирус одма после тоа и уште не сме оправени дома. Сите сме за никаде. Не можам да сфатам од што ми е полошо, од вирусиве или од бременоста? Мислам дека нема крај... :(
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.453
    Пол:
    Женски
    И мене ме фати викендов.Толку лошо ми беше неможам да ви опишам.Среќа помина за два дена.
     
  7. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    sin mi sto deka lazi koga od oci ne go trgam,sekade da se potkaci,se da vidi,abe sadovi ke zemam da mijam on me drzi za gaz :D ,ke go stavam da se igra,duri sum dosla do sadoperot on ete ti go do mene, cirkus e,
    otkako mazot mi trgna pak na rabota se smeni nekako,nejke ic sam da se igra,mnoguu retko a ima eden kup igracki.
    vo krevet nemozam da go ostavam oti se turka so nozete za da izleze i ne mi e sigurno, vo dubak ne oti se potkacuva na plastikite od strana i saka da izleguva i od tamu kazete mi sto da pravam ahahaha

    eve jas ke sednam na pc toj doaga do mene i ke se potpre na mene i stoi taka, a ne e zapostaven ic, igrame topka,se igrame so igrackite, vo bazen se igrame,peeme pesnicki,setame,patkame epten sum posvetena na nnego ama vo posledno vreme ne me ostava ni edno kafe da ispijam na raat a porano obozavase sam da se igra a sega mnoguu retko.

    i drugo sakav da prasam na koja vozrast pocnuvaat da zborat decata,sin mi edno papa i retkooooooo mama,ponekogas baba i tolku,a pokazuva so raka koga saka nesto,ili ako go prasam kaj e toa i toa mi pokazuva.
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.453
    Пол:
    Женски
    Се зависи од детето.Мојата е годинка и речникот и содржи околу 10 тина зборчиња. :)
     
  9. pravnicka2

    pravnicka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Зависи од детето.Немој да се секираш,ке почни да зборува.Моето почна да зборува од многу малечко,на една годинка реченици сврзуваше,од 8 месеци мама,тато деде,баба,ете,дај и слично.А детето на моја блиска другарка сега (има две години полни)почна да зборува и тоа не реченици туку кратки зборчиња.
     
  10. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    znam deka zavisi od dete do dete ama ete kaj i da e vo 11ti mesec ke vlezeme pa taka sabajle si razmisluvav dali e normalno pa sakav da slusnam i drugi mislenja
     
  11. pravnicka2

    pravnicka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Нормално е.Многу се нервирам некој кога ќе му "држе предавање" на мајки чии деца немаат почнато да зборуваат од типот :не му обрнуваш доволно внимание на детето,треба да му читаш,нон стоп да му зборуваш и слично.Не дека тоа нема удел,но најголемиот дел е во генетиката.Примерот со другарка ми:жената е доста псоветена мајка,премногу се труди околку детето,нон стоп е со него,му зборува и слично,па ете го две годинки има и дури сега почна да зборува
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    1.127
    Нека дојде некој да ми каже дека не и посветувам доволно внимание, има очите да му извадам!
    Ама не збори. Има 20 месеци и фонд на зборови околу 25 и тоа е се.
    Не форсирам, не паничам, знам дека сега акумилира и наеднаш ќе ми каже се. :)
     
    На victoria, galapce, stilas7 и 4 други им се допаѓа ова.
  13. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    @Nova ahahha me nasmea bas taka, mene nikoj ne mi rekol niso ne ni ima pravo da mi rece,moe dete,moj zivot,moi problemi ama mi dojde taka na um utrovo.
    sin mi razbira se sto ke mu recam ama vo pravo si sega sobira sobira i posle naednas ko ke pocne ihiii :D
    more neka se zivi i zdravi pa se so vreme.
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.453
    Пол:
    Женски
    Хаха као свекрва ми..колку е она само загрижена што малата не оди.И нормално јас сум кривецот бидејки не ја стимулирам и форсирам доволно за да прооди ;)
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. pravnicka2

    pravnicka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Свекрвата секогаш знае да кажува многу и тоа само за да те оцрни во очите на синот.И мојата исто така зборуваше и тоа кога детето ми имаше само 6 месеци,како тоа не сум му читала приказни,не сум му зборувала доволно и затоа детето немало да почни да зборува.Боже мили (facepalm)(facepalm)(facepalm)
     
  16. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    1.127
    На 14 прооде, лазеше како пајаче цел ден. Сега не седнува.
    Јас и она по цел ден си правиме "муабет". Буквално нема нешто што не разбира и наоѓа начин и она да ми одговори :)) само без зборови.

    Пробаа и мене да ми направат лошо чувство дека голема е и треба веќе да збори ама кратко им траеше. Мозочето и е развиено за многу повеќе од 20 месеци, тоа ми е сосема доволна утеха.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.098
    Допаѓања:
    4.455
    Пол:
    Женски
    Леле и свеки моја исто, зошто не збори детето? Знае мама, тато, дај- доста му се.
    На една година она сака да врзува проширена реченица и да кака во нокшир, ме пукна со тоа.[​IMG]
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  18. pravnicka2

    pravnicka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Алберт Ајнштајн бил гениј,а прозборил дури на четири годишна возраст.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски

    Леле да не видела свекрвата твоја она кај Ина Многуфина сликата од постот на некоја што наводно на 10 месеци го научила да кака во нокшир, уште па викало демек „кака кака“ и го ставала и одма се какакло таму, во пелени никако :rofl:
    Ајде уживај, нека си зборува, ќе научи кога треба, малецко е бре една година на нокшир да се стави :|
     
    На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
  20. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    hahah lele ova svekrvite se epten jaki,jas pa da ne si ja urocam mojata,ne mi komentira vakvi raboti,dobra si e ona i si ja sakam jas oti se slozuvame epten.
    nema kaj nas oti ne jade,oti ne kaka na noksir oti ne odi ili ne zbori,se znae bebe e i ne se site isti.
    srekna sum oti ona ic ne mi se mesa,koga moze i saka mi pomaga (dodusa mi pomaga sekogas) ama kako jas ke i kazam i za se me prasuva,ona znae deka ako prai na nejzino deka jas ke se nalutam i mora da prasa ako ima odobrenie od mene go prai ako ne ke prasa kako sakam jas i taka praime.