1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прекумерно потење на дланките

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од simonaspase, 21 мај 2011.

  1. simonaspase

    simonaspase Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    10
    ИМам многу голем проблем...
    Незнаев каде да прашам па решив да отворам нова тема...
    Многу рацете ми се потат поточно дланките... Сум била повејќе пати на доктор но нишо...
    Да не знаете некој лек или било што.. Ќе ви бидам многу благодарна...
     
  2. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Потење на рацете..

    И јас сум со истиот проблем, ама досега немам појдено на лекар. На кожен лекар беше ти или кај матичен, што ти рекоја?
     
  3. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.208
    Допаѓања:
    23.989
    Потење на рацете..

    Имам другарка која го има овој проблем. Била на многу лекари, пиела секакви таблети и пак и е исто. Некогаш, кога е под стрес, се случува да и тече вода од рацете! Мислам дека, за жал, нема лек. :(
     
  4. soncence-love

    soncence-love Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    И јас го имам истиот проблем, бев на кожен лекар, пиев апчиња и никакви резултати нема. Дури ми рекоа дека треба да фатам змија за да престане потењето и го направив тоа, но резултати за жал никакви. :( Ако знае некој апчиња или каков и да било друг лек нека пише. Фала ви :)
     
  5. Akana

    Akana Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    93
    За потењето на рацете можам да кажам дека е потполно до самиот човек. Имам забележано дека почнуваат да ми се потат рацете кога се запознавам со некој нов, кога ми е непријатно или кога се наоѓам во нова средина, а дома кога ќе сум воопшто не ми се случува тоа. Порано константно ми се потеа ама сега е многу намалено и како што пишав погоре во такви ситуации почнуваат да ми се потат. Но сега имам повеќе самодоверба и со текот на годините ми имаат кажано се помалку ќе ти се потат. За решение можиш да одиш на дерматолог и со ботокс да пробаш но тоа ќе го спречи потењето за неколку месеци и потоа пак истото http://www.youtube.com/watch?v=EMw570cXTrE а можи и со операција ама не сум запознаеан многу со тоа. Тука гледав и за овај третманот ама незнам дали има кај нас нешто ваквоhttp://www.youtube.com/watch?v=ZUxVVaPH52k можело да си ја купиш машината и дома да ја користиш.
     
  6. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Дечко ми исто има проблем со потење на дланките (и на стапалата). Сигурна сум дека кај него не е од стрес или нешто слично, бидејќи постојано му се потат без разлика во секаква ситуација. Се навикнав јас веќе на тоа но сум загрижена да не е тоа некој здравствен проблем, па ако некој е запознаен со тоа секој совет ќе ми биде добредојден. Се плашам тоа потење да не укажува на некој здравствен проблем, бидејќи дечко ми не сака ни да слушне да оди на лекар за ова.
     
  7. Leika

    Leika Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    49

    тука можеш да добиеш секакво мислење, ако си толку загрижена консултирај се со твојот матичен лекар, чисто да ти даде совет бидејќи тие секако се запознаени со оваа појава, иако јас лично сметам дека тоа не е никаков проблем едноставно од некаде мора да се исфрлуваат токсините преку пот па кај него тие жлезди лачат повеќе ( ова го знам бидејки случајно начекав емисија специјално за девојка која имаше ненормално потење на дланките, али она се одлучи на операција на потната жлезда која се наоѓа до градата) така да без гајле ;)


    еве и на тебе да ти одговорам, пред некој ден на еден странски канал гледав емисија каде меѓу другите пациенти со несекојдневни појави имаше и девојка која имаше потење на дланките толку сериозно како капки пот, ја ставаа на некои електромагнетни чуда (не се разбирам во медицина многу многу) дури пробаа и со специјални лекарства за на крај да и кажат докторите дека нејзиниот случај кој стварно беше посебен и дадоа опција да ја оперира жлездата покрај градата со тоа што требаше да го канализираат исфрлувањето на потта од друга жлезда, операцијата не е комплицирана и баш е право на избор, не се работи за здравсвен проблем едноставно таа жлезда (како кај некои под пазувите, грбот, стомако) лачи повеќе ... докториве тука незнаат и ретко кој е стручен и ретко каде има такви апаратури, затоа пробај да најдеш некој кој си ја знае работата или едноставно носи си марамче во џеб и не му ја мисли ич :)
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Cloee

    Cloee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    35
    Мислам дека си во право.И мене ми се случува во ситуации кога ми е незгодно,не знам како да реагирам или при упознавање на нови луѓе понекогаш.Кога сум дома не сум приметила прекумерно потење на дланките.А надвор некогаш се случува дури и толку да ми се испотат па кога ја држам на нешто раката жива вода да биде после. :worried:
     
  9. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Можеби малку доцнам со одговорот... Инаку и јас го имам истиот проблем. Станува збор за хиперхидроза - палмарна хиперхидроза доколку дланките се потат. За жал не постои третман кој во целост може да го реши овој проблем. Плус, кај нас докторите се многу малку информирани за оваа состојба. Третманите со ботокс се привремени - дејството престанува после 3-4 месеци. А и ретко кој доктор се решава да вбризга ботокс во дланки поради ограничената количина која во еден третман може да се вбризга. Ботоксот е најделотворен под пазувите. На дланките и табаните постојат повеќе места каде треба да се вбризга, а количината е ограничена. На крај се добиваат места каде нема потење и места каде сеуште се потат дланките и стопалата. Има и операција која се препорачува во исклучително тешки случаи - а која во последно време ја избегнуваат поради т.н. компезаторно потење. Единственото решение е т.н. јонофореза. Побарајте на интернет - можете и сами по дома да ја правите.
    Поздрав!!
     
  10. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
    зажал овој проблем го имам и јас се потат исто кога ни е непријатно возбда нервоза........али навистина е нервозно излезеж некаде абе вода течет и не само раците нозите и подмишкиве посебно летниот период
     
  11. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Мене ми се потат дланките, ама тоа кога сум под стрес, кога брзам, имам работа многу. И така со испотени раце ќе се пипнам за коса и косата ја измрсувам. Ги мијам често во вакви ситуации, осеќам како да се валкани од потење, или па крема за раце носам во ташна, кога ќе ставам некако поубаво се осеќам.
     
  12. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    и мене сега почесто ми потат рацете но свесна сум дека сум под стрес... може ли тоа да го предизвикува потењето на дланките??
     
  13. ilovemedicine

    ilovemedicine Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    695
    Пол:
    Машки
    Stresot moze da predizvika potenje na dlankite.No postojat i drugi faktori.Imas li nekoi drugi simptomi zamor,neredovni menstruacii,anksioznost ?
     
  14. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Јас го имам овој проблем.
    И не, не ми се потат дланките само кога сум нервозна или под стрес.
    Постојано ми се потат дланките. Само што ќе ги измијам, пред да јадам, по некое време ми се веќе испотени.
    Порано не ме засегаше толку многу, но сега веќе ми претставува проблем.
    Косата не можам да си ја поднаместам бидејќи ми се испотени рацете, кога пишувам нешто, ми се потат рацете, и листовите се мократ, особено кога правам писмена. Затоа, секогаш кога пишувам ја собирам раката и така го држам листот. Некој ако ме гледа од страна, ќе помисли дека не сум токму.

    Не знам дали има решение на овој проблем.

    Заборавив да кажам дека истиот проблем го имаат мојата тетка и брат ми.
     
  15. Antonina1710

    Antonina1710 Нов член

    Се зачлени на:
    10 септември 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Pobaraj od aptekite gel protiv potenje na stapalata
    Go proizveduvaat fitofarm galenika
    Znaci gel ne sprej
    Oti go nemaat site apteki odma ti nudat nesto drugo
    Pred spanje na cisti race mackas tanok sloj
    Nekolku noki
    Posle pravis pauza
    Porite se zatvarat i toa te drze nekolku dena na pocetok a pokasno i cel mesec
    Jas go koristam veke 12 godini
    Se spasiv
    Megutoa se plasam deka ke go snema po aptekite
    Zasto se potesko go naogam i kaj ke go vidam zimam iako veke imam 3 pakuvanja doma i ke me sluzat 2 godini
    Efikasnost 100 %
     
  16. Antonina1710

    Antonina1710 Нов член

    Се зачлени на:
    10 септември 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Nisto drugo ne sum koristela osven gel protiv potenje na stapalata
    100 % efikasen
    Zivot mi se smeni blagodarenie na nego
    Imam kariera maz deca
    Prethodno stravuvav deka ke zavrsam vo ludnica ili najblago vo manastir
    Samo toj koj go ima ovoj problem znae kolku e tezok stresen i ogranicen zivotot
    Zaradi ovoj problem si nametnav i anksioznost ama se resiv i od nea
    Se se moze
     
  17. Antonina1710

    Antonina1710 Нов член

    Се зачлени на:
    10 септември 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Do site
    Pobarajte vo aptekite gel protiv potenje na stapalata
    Na fitofarm ili galafarm
    Samo za ovie proizvoditeli znam
    Mackajte nekolku noki po red na cisti race pred spanje
    Potoa pravete pauza zasto nema potreba koga pak ke pocuvstvuvate deka vi se potat pak ke se namackate edna nok dve noki zavisi od potrebata pak pauza
    Samata potreba ke vi kaza
    Za pocetok mozete da zemete i letizen tableti i navecer da piete po edna
    Tie ke ve smirat ke vi go podobrat sonot i ke gi smirat zlezdite navecer
    Oti sigurno zaradi problemov imate nemiren son i ke dozvolat podobro da deluva lekot
    Piete vitaminC B6 i magnezium
    Ne konzumirajte kafe izbegnuvajte caevi osven ako e zaradi lek
    Retko seker koka kola
    Seto toa se diuretici i go zgolemuvaat potenjeto
    Vi garantiram 100% uspeh
    Srekno na site so ovoj problem
    Resete go
    Go zasluzuvate toa
    Zasto site so ovoj problem se po karakter senzitivni i solidarni licnosti