1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прекумерно потење на дланките

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од simonaspase, 21 мај 2011.

 1. simonaspase

  simonaspase Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2011
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  10
  ИМам многу голем проблем...
  Незнаев каде да прашам па решив да отворам нова тема...
  Многу рацете ми се потат поточно дланките... Сум била повејќе пати на доктор но нишо...
  Да не знаете некој лек или било што.. Ќе ви бидам многу благодарна...
   
 2. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  62
  Потење на рацете..

  И јас сум со истиот проблем, ама досега немам појдено на лекар. На кожен лекар беше ти или кај матичен, што ти рекоја?
   
 3. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.184
  Допаѓања:
  23.865
  Потење на рацете..

  Имам другарка која го има овој проблем. Била на многу лекари, пиела секакви таблети и пак и е исто. Некогаш, кога е под стрес, се случува да и тече вода од рацете! Мислам дека, за жал, нема лек. :(
   
 4. soncence-love

  soncence-love Активен член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  И јас го имам истиот проблем, бев на кожен лекар, пиев апчиња и никакви резултати нема. Дури ми рекоа дека треба да фатам змија за да престане потењето и го направив тоа, но резултати за жал никакви. :( Ако знае некој апчиња или каков и да било друг лек нека пише. Фала ви :)
   
 5. Akana

  Akana Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  93
  За потењето на рацете можам да кажам дека е потполно до самиот човек. Имам забележано дека почнуваат да ми се потат рацете кога се запознавам со некој нов, кога ми е непријатно или кога се наоѓам во нова средина, а дома кога ќе сум воопшто не ми се случува тоа. Порано константно ми се потеа ама сега е многу намалено и како што пишав погоре во такви ситуации почнуваат да ми се потат. Но сега имам повеќе самодоверба и со текот на годините ми имаат кажано се помалку ќе ти се потат. За решение можиш да одиш на дерматолог и со ботокс да пробаш но тоа ќе го спречи потењето за неколку месеци и потоа пак истото http://www.youtube.com/watch?v=EMw570cXTrE а можи и со операција ама не сум запознаеан многу со тоа. Тука гледав и за овај третманот ама незнам дали има кај нас нешто ваквоhttp://www.youtube.com/watch?v=ZUxVVaPH52k можело да си ја купиш машината и дома да ја користиш.
   
 6. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  Дечко ми исто има проблем со потење на дланките (и на стапалата). Сигурна сум дека кај него не е од стрес или нешто слично, бидејќи постојано му се потат без разлика во секаква ситуација. Се навикнав јас веќе на тоа но сум загрижена да не е тоа некој здравствен проблем, па ако некој е запознаен со тоа секој совет ќе ми биде добредојден. Се плашам тоа потење да не укажува на некој здравствен проблем, бидејќи дечко ми не сака ни да слушне да оди на лекар за ова.
   
 7. Leika

  Leika Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  49

  тука можеш да добиеш секакво мислење, ако си толку загрижена консултирај се со твојот матичен лекар, чисто да ти даде совет бидејќи тие секако се запознаени со оваа појава, иако јас лично сметам дека тоа не е никаков проблем едноставно од некаде мора да се исфрлуваат токсините преку пот па кај него тие жлезди лачат повеќе ( ова го знам бидејки случајно начекав емисија специјално за девојка која имаше ненормално потење на дланките, али она се одлучи на операција на потната жлезда која се наоѓа до градата) така да без гајле ;)


  еве и на тебе да ти одговорам, пред некој ден на еден странски канал гледав емисија каде меѓу другите пациенти со несекојдневни појави имаше и девојка која имаше потење на дланките толку сериозно како капки пот, ја ставаа на некои електромагнетни чуда (не се разбирам во медицина многу многу) дури пробаа и со специјални лекарства за на крај да и кажат докторите дека нејзиниот случај кој стварно беше посебен и дадоа опција да ја оперира жлездата покрај градата со тоа што требаше да го канализираат исфрлувањето на потта од друга жлезда, операцијата не е комплицирана и баш е право на избор, не се работи за здравсвен проблем едноставно таа жлезда (како кај некои под пазувите, грбот, стомако) лачи повеќе ... докториве тука незнаат и ретко кој е стручен и ретко каде има такви апаратури, затоа пробај да најдеш некој кој си ја знае работата или едноставно носи си марамче во џеб и не му ја мисли ич :)
   
  На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Cloee

  Cloee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  35
  Мислам дека си во право.И мене ми се случува во ситуации кога ми е незгодно,не знам како да реагирам или при упознавање на нови луѓе понекогаш.Кога сум дома не сум приметила прекумерно потење на дланките.А надвор некогаш се случува дури и толку да ми се испотат па кога ја држам на нешто раката жива вода да биде после. :worried:
   
 9. elanor

  elanor Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  519
  Допаѓања:
  1.031
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки. Можеби малку доцнам со одговорот... Инаку и јас го имам истиот проблем. Станува збор за хиперхидроза - палмарна хиперхидроза доколку дланките се потат. За жал не постои третман кој во целост може да го реши овој проблем. Плус, кај нас докторите се многу малку информирани за оваа состојба. Третманите со ботокс се привремени - дејството престанува после 3-4 месеци. А и ретко кој доктор се решава да вбризга ботокс во дланки поради ограничената количина која во еден третман може да се вбризга. Ботоксот е најделотворен под пазувите. На дланките и табаните постојат повеќе места каде треба да се вбризга, а количината е ограничена. На крај се добиваат места каде нема потење и места каде сеуште се потат дланките и стопалата. Има и операција која се препорачува во исклучително тешки случаи - а која во последно време ја избегнуваат поради т.н. компезаторно потење. Единственото решение е т.н. јонофореза. Побарајте на интернет - можете и сами по дома да ја правите.
  Поздрав!!
   
 10. trendafilka2

  trendafilka2 Активен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2012
  Пораки:
  172
  Допаѓања:
  20
  зажал овој проблем го имам и јас се потат исто кога ни е непријатно возбда нервоза........али навистина е нервозно излезеж некаде абе вода течет и не само раците нозите и подмишкиве посебно летниот период
   
 11. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.067
  Допаѓања:
  11.215
  Мене ми се потат дланките, ама тоа кога сум под стрес, кога брзам, имам работа многу. И така со испотени раце ќе се пипнам за коса и косата ја измрсувам. Ги мијам често во вакви ситуации, осеќам како да се валкани од потење, или па крема за раце носам во ташна, кога ќе ставам некако поубаво се осеќам.
   
 12. sheis

  sheis Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  243
  Пол:
  Женски
  и мене сега почесто ми потат рацете но свесна сум дека сум под стрес... може ли тоа да го предизвикува потењето на дланките??
   
 13. ilovemedicine

  ilovemedicine Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2014
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  695
  Пол:
  Машки
  Stresot moze da predizvika potenje na dlankite.No postojat i drugi faktori.Imas li nekoi drugi simptomi zamor,neredovni menstruacii,anksioznost ?
   
 14. Sunshine.Sunshine

  Sunshine.Sunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2014
  Пораки:
  1.202
  Допаѓања:
  2.564
  Пол:
  Женски
  Јас го имам овој проблем.
  И не, не ми се потат дланките само кога сум нервозна или под стрес.
  Постојано ми се потат дланките. Само што ќе ги измијам, пред да јадам, по некое време ми се веќе испотени.
  Порано не ме засегаше толку многу, но сега веќе ми претставува проблем.
  Косата не можам да си ја поднаместам бидејќи ми се испотени рацете, кога пишувам нешто, ми се потат рацете, и листовите се мократ, особено кога правам писмена. Затоа, секогаш кога пишувам ја собирам раката и така го држам листот. Некој ако ме гледа од страна, ќе помисли дека не сум токму.

  Не знам дали има решение на овој проблем.

  Заборавив да кажам дека истиот проблем го имаат мојата тетка и брат ми.
   
 15. Antonina1710

  Antonina1710 Нов член

  Се зачлени на:
  10 септември 2016
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Pobaraj od aptekite gel protiv potenje na stapalata
  Go proizveduvaat fitofarm galenika
  Znaci gel ne sprej
  Oti go nemaat site apteki odma ti nudat nesto drugo
  Pred spanje na cisti race mackas tanok sloj
  Nekolku noki
  Posle pravis pauza
  Porite se zatvarat i toa te drze nekolku dena na pocetok a pokasno i cel mesec
  Jas go koristam veke 12 godini
  Se spasiv
  Megutoa se plasam deka ke go snema po aptekite
  Zasto se potesko go naogam i kaj ke go vidam zimam iako veke imam 3 pakuvanja doma i ke me sluzat 2 godini
  Efikasnost 100 %
   
 16. Antonina1710

  Antonina1710 Нов член

  Се зачлени на:
  10 септември 2016
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Nisto drugo ne sum koristela osven gel protiv potenje na stapalata
  100 % efikasen
  Zivot mi se smeni blagodarenie na nego
  Imam kariera maz deca
  Prethodno stravuvav deka ke zavrsam vo ludnica ili najblago vo manastir
  Samo toj koj go ima ovoj problem znae kolku e tezok stresen i ogranicen zivotot
  Zaradi ovoj problem si nametnav i anksioznost ama se resiv i od nea
  Se se moze
   
 17. Antonina1710

  Antonina1710 Нов член

  Се зачлени на:
  10 септември 2016
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Do site
  Pobarajte vo aptekite gel protiv potenje na stapalata
  Na fitofarm ili galafarm
  Samo za ovie proizvoditeli znam
  Mackajte nekolku noki po red na cisti race pred spanje
  Potoa pravete pauza zasto nema potreba koga pak ke pocuvstvuvate deka vi se potat pak ke se namackate edna nok dve noki zavisi od potrebata pak pauza
  Samata potreba ke vi kaza
  Za pocetok mozete da zemete i letizen tableti i navecer da piete po edna
  Tie ke ve smirat ke vi go podobrat sonot i ke gi smirat zlezdite navecer
  Oti sigurno zaradi problemov imate nemiren son i ke dozvolat podobro da deluva lekot
  Piete vitaminC B6 i magnezium
  Ne konzumirajte kafe izbegnuvajte caevi osven ako e zaradi lek
  Retko seker koka kola
  Seto toa se diuretici i go zgolemuvaat potenjeto
  Vi garantiram 100% uspeh
  Srekno na site so ovoj problem
  Resete go
  Go zasluzuvate toa
  Zasto site so ovoj problem se po karakter senzitivni i solidarni licnosti