Прекумерно потење на рацете и нозете

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од iris, 1 февруари 2010.

 1. mouse

  mouse Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  214
  Пол:
  Женски
  од дланките и стапалата вода ми тече,цело време ми се мокри,едвај го држам маусот...ова е од кога знам за себе...и мнооогу ме нервира :envy:
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.270
  Допаѓања:
  5.116
  Ова е резултат на циркулација. И јас имам ваков проблем и бев одамна по лекари и дојдов во фазата да испитувам циркулација и дигнав раце од тоа. Ме фати мака од многу памет и надмудрувања. Кај мене не е претерано потење и е пропратено со ладни стопала и раце
   
 3. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  61
  Мислиш на намалена циркулација? Какви испитувања правеше и како се прави испитување на циркулацијата? Покрај тоа што ми потат исто и мене рацете и нозете ми се камен ладни и во лето и зима
   
 4. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  И мене често ми се потат рацете. (Во моментот ми се испотени :envy: )
  Во лето најмногу ми се потат, а некогаш и во зима.
  И мене често ми се случува кога ке ми се испотени нозете, да ми се и ладни.
  И ужасно ме нервира ова потење, а овде прв пат слушам од што би можело да биде. :wasntme: :)
   
 5. Rock.Girl

  Rock.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  47
  И јас имам проблем со хиперхидроза и многу се нервирам поради тоа. Ајде во зима не е толку страшно ама во лето ... не можам да облечам светла маичка или фустанче ;( целата се потам буквално целата. Бев и по доктори испитував тироидна жлезда хормони крвна слика бев и на гинеколог и сите грчат рамења велат шо е до нас се е во ред. Незнам веќе што да пробам што да направам. Не можам да ви ја опишам нервозата и беста која ја осеќам. Млада сум 16 години имам а замислете таква болест и што е најчудно никој во семејството ја нема само јас. Многу ми е тешко незнам како ќе се навикнам да живеам со ова ....
   
 6. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.270
  Допаѓања:
  5.116
  Не правев испитување, ме фати мрза :) ама како имам слушнато дека некои како стапчиња - жици или незнам што ги држиш во раце. Тие се поврзани со некоја си машина и така мерат. А лекот бил Андол 100 секоја вечер да пиеш.
  Не ми се потат, многу малку понекогаш ама тоа што ми се ладни нон стоп научив така да живеам. Кога ми се топли стапалата ме фаќа нервоза и неможам да заспијам.

  Rock.Girl

  Тоа што целата се потиш мислам дека не ти е од циркулација туку потни жлезди се во прашање
   
 7. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  61
  Имало некој препарат Perspi guard (Perspirex-поранешно име)се викал и бил доста ефикасен за хиперхидроза. Незнам дали го има тука во Македонија.Дали има некоја слушнато за препаратот?
   
 8. Rock.Girl

  Rock.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  47
  Во зима не се потам целата само рацете нозете и пазувите ама во лето е страшното. Имало случаеви кога сум морала да трчам до дома да се пресоблечам затоа што грбот ми е како некој со шише вода да ме поливал. Сепак смета и тоа многу смета имав надеж дека ќе се најде од што е и ќе се излечи ама сите ми велат до нас не е ... незнам што да направам веќе. Спремна сум и да одам на хируршка операција само ова да престане, ама лошото е тоа што сум многу млада и можат да настанат некои компликации. Пишете некој лек што ви помогнал жити господ ова не се трпи ;(
   
 9. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  61
  Верувај знам низ што поминуваш. Јас ќе пробам да го побарам овај препарат Perspi Guard па ќе споделам резултати. Имам помислено и за интервенција ама некако неможам да се решам на тој чекор
   
 10. Rock.Girl

  Rock.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  47
  Ги чекам твоите резултати во врска со овој лек. Ако ти помогне веднаш го купувам. Ти благодарам многу за разбирањето :*
   
 11. elanor

  elanor Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  314
  Допаѓања:
  426
  Пол:
  Женски
  Видов ваква тема неколку страници понапред и таму оставив коментар. За да не го прекуцувам коментарот што го оставив таму, можете да ја побарате темата.
  Поздрав
   
 12. majce90

  majce90 Активен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  i mene mi se potat mnogu racete i nozete mi se cedat,bukvalno:))seto toa e od cirkulacija,imam visok puls 120 vo minuta no ne sekogas toa mi e od vozbuda od panika i strav.si pijam bedoksin za toa,no sepak racete pak mi se potat ili mi se mraz ladni.mislam deka e od nervoza najcesto
   
 13. mili4ka123

  mili4ka123 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  1.101
  Допаѓања:
  2.329
  Пол:
  Женски
  Несакам да ве плашам девојки, но имав една другарка што цело време и се потат рацете ама баш онака вода и тече од нив што се вели, и прашала некој професор по биологија и првото прашање било Дали има проблеми со срцето?
  Така да ако премногу често ви се случува тоа, направете некоја проверка на срцето.
  Можеби не ви е до тоа, но не се исклучува можноста.
   
 14. axl-babe

  axl-babe Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  451
  Допаѓања:
  576
  Го имам истиов проблем. Ми се потат рацете. Посебно кога седам на компјутер, маусот ми е цел мокар.
  Но, не ми претставува никаков проблем. :)
   
 15. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  996
  Допаѓања:
  322
  Пол:
  Женски
  Здраво е да се потиш, од тебе излегуваат сите отрови.
   
 16. sheis

  sheis Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  87
  Пол:
  Женски
  девојки и јас последниве 2-3 дена имам проблем со потење на рацете и на нозете... исто така имам болки и во грбот, но тие чести ми се во зима кога студи и кога ми се стегнати мускулите. читав низ форумот и видов дека зборувате дека тоа може да е од проблем со срцето. некоја нешто повеќе да не знае? сериозно ли е? :/
   
 17. Tfd

  Tfd Нов член

  Се зачлени на:
  21 март 2019
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Go imam i jas problemot so potenje na dlanki,stopala i i pazuvi,za dlankite i i stopata ne najdov uste lek,a za pod pazuvite mnogu pomaga Odorex sprej,go poracuvam od bugarija od apteki,a sega go ima i po mnogu strani na internet da si go poracas okolu 1000den. e ako nekoj ima najdeno lek za potenjeto na racete i i stapalata ve molam spodelete