1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прекумерно потење на рацете и нозете

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од iris, 1 февруари 2010.

  1. mouse

    mouse Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    336
    Пол:
    Женски
    од дланките и стапалата вода ми тече,цело време ми се мокри,едвај го држам маусот...ова е од кога знам за себе...и мнооогу ме нервира :envy:
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ова е резултат на циркулација. И јас имам ваков проблем и бев одамна по лекари и дојдов во фазата да испитувам циркулација и дигнав раце од тоа. Ме фати мака од многу памет и надмудрувања. Кај мене не е претерано потење и е пропратено со ладни стопала и раце
     
  3. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Мислиш на намалена циркулација? Какви испитувања правеше и како се прави испитување на циркулацијата? Покрај тоа што ми потат исто и мене рацете и нозете ми се камен ладни и во лето и зима
     
  4. GarpovaV

    GarpovaV Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    1.962
    Пол:
    Женски
    И мене често ми се потат рацете. (Во моментот ми се испотени :envy: )
    Во лето најмногу ми се потат, а некогаш и во зима.
    И мене често ми се случува кога ке ми се испотени нозете, да ми се и ладни.
    И ужасно ме нервира ова потење, а овде прв пат слушам од што би можело да биде. :wasntme: :)
     
  5. Rock.Girl

    Rock.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    48
    И јас имам проблем со хиперхидроза и многу се нервирам поради тоа. Ајде во зима не е толку страшно ама во лето ... не можам да облечам светла маичка или фустанче ;( целата се потам буквално целата. Бев и по доктори испитував тироидна жлезда хормони крвна слика бев и на гинеколог и сите грчат рамења велат шо е до нас се е во ред. Незнам веќе што да пробам што да направам. Не можам да ви ја опишам нервозата и беста која ја осеќам. Млада сум 16 години имам а замислете таква болест и што е најчудно никој во семејството ја нема само јас. Многу ми е тешко незнам како ќе се навикнам да живеам со ова ....
     
  6. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Не правев испитување, ме фати мрза :) ама како имам слушнато дека некои како стапчиња - жици или незнам што ги држиш во раце. Тие се поврзани со некоја си машина и така мерат. А лекот бил Андол 100 секоја вечер да пиеш.
    Не ми се потат, многу малку понекогаш ама тоа што ми се ладни нон стоп научив така да живеам. Кога ми се топли стапалата ме фаќа нервоза и неможам да заспијам.

    Rock.Girl

    Тоа што целата се потиш мислам дека не ти е од циркулација туку потни жлезди се во прашање
     
  7. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Имало некој препарат Perspi guard (Perspirex-поранешно име)се викал и бил доста ефикасен за хиперхидроза. Незнам дали го има тука во Македонија.Дали има некоја слушнато за препаратот?
     
  8. Rock.Girl

    Rock.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    48
    Во зима не се потам целата само рацете нозете и пазувите ама во лето е страшното. Имало случаеви кога сум морала да трчам до дома да се пресоблечам затоа што грбот ми е како некој со шише вода да ме поливал. Сепак смета и тоа многу смета имав надеж дека ќе се најде од што е и ќе се излечи ама сите ми велат до нас не е ... незнам што да направам веќе. Спремна сум и да одам на хируршка операција само ова да престане, ама лошото е тоа што сум многу млада и можат да настанат некои компликации. Пишете некој лек што ви помогнал жити господ ова не се трпи ;(
     
  9. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Верувај знам низ што поминуваш. Јас ќе пробам да го побарам овај препарат Perspi Guard па ќе споделам резултати. Имам помислено и за интервенција ама некако неможам да се решам на тој чекор
     
  10. Rock.Girl

    Rock.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    48
    Ги чекам твоите резултати во врска со овој лек. Ако ти помогне веднаш го купувам. Ти благодарам многу за разбирањето :*
     
  11. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    Видов ваква тема неколку страници понапред и таму оставив коментар. За да не го прекуцувам коментарот што го оставив таму, можете да ја побарате темата.
    Поздрав
     
  12. majce90

    majce90 Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    i mene mi se potat mnogu racete i nozete mi se cedat,bukvalno:))seto toa e od cirkulacija,imam visok puls 120 vo minuta no ne sekogas toa mi e od vozbuda od panika i strav.si pijam bedoksin za toa,no sepak racete pak mi se potat ili mi se mraz ladni.mislam deka e od nervoza najcesto
     
  13. mili4ka123

    mili4ka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    2.333
    Пол:
    Женски
    Несакам да ве плашам девојки, но имав една другарка што цело време и се потат рацете ама баш онака вода и тече од нив што се вели, и прашала некој професор по биологија и првото прашање било Дали има проблеми со срцето?
    Така да ако премногу често ви се случува тоа, направете некоја проверка на срцето.
    Можеби не ви е до тоа, но не се исклучува можноста.
     
  14. axl-babe

    axl-babe Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    450
    Допаѓања:
    577
    Го имам истиов проблем. Ми се потат рацете. Посебно кога седам на компјутер, маусот ми е цел мокар.
    Но, не ми претставува никаков проблем. :)
     
  15. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Здраво е да се потиш, од тебе излегуваат сите отрови.
     
  16. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    девојки и јас последниве 2-3 дена имам проблем со потење на рацете и на нозете... исто така имам болки и во грбот, но тие чести ми се во зима кога студи и кога ми се стегнати мускулите. читав низ форумот и видов дека зборувате дека тоа може да е од проблем со срцето. некоја нешто повеќе да не знае? сериозно ли е? :/
     
  17. Tfd

    Tfd Нов член

    Се зачлени на:
    21 март 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Go imam i jas problemot so potenje na dlanki,stopala i i pazuvi,za dlankite i i stopata ne najdov uste lek,a za pod pazuvite mnogu pomaga Odorex sprej,go poracuvam od bugarija od apteki,a sega go ima i po mnogu strani na internet da si go poracas okolu 1000den. e ako nekoj ima najdeno lek za potenjeto na racete i i stapalata ve molam spodelete