Преливи за коса

Дискусија во 'Коса' започната од snegulka21, 2 март 2011.

 1. snegulka21

  snegulka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  91
  Дали користите прелив за коса и каков. На кој начин се употребува, како се нанесува на косата. Јас имам бланширани прамени и сакам да користам прелив за коса, но поим немам како! :emo: сакам прамените да ми бидат бели или сребрени можеби. Ајде совети :)
   
 2. Miss-dior

  Miss-dior Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  125
  И мојата коса е слична ко твојата само нијансирана е и сакам прамените да ми бидат побели да не м исе познава жолтото и затоа си го најдов спасот, користам еден шампон на EUGENE PERMA незнам колко имаш слушнато за оваа козметика до душа и јас незнаев ама ми ја предложија и си купив таков шампон тој е фактички за неутрализирање на жолтило и по боја е љиљаков и го ставам кога се капам го држам 5 минутки и плавам и после тоа косата ми е прекрасна и плус добива сјај :D
   
  На Zimone и snegulka21 им се допаѓа ова.
 3. snegulka21

  snegulka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  91
  А од каде да си го набавам тој шампон и колку чини? Го има по обичниве парфимерии или по аптеки?...
   
 4. snegulka21

  snegulka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  91
  Вака ли изгледа пакувањето???
   

  Прикачени фајлови:

 5. Miss-dior

  Miss-dior Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  125
  не не еве вакво е пкаувањето само љиљаковi se шарките а шишенцето бело е кога ке идеш у парфимерија ке речеш да ти дадат шампон за неутрализирање на жолтило а цената мислам дека беше 500-600 а го земав од ГТЦ спроти спицикато има една парфимерија забораив како се вика

  [​IMG]
   
  На snegulka21 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Tabi

  Tabi Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  7
  Devojki se izvinuvam 6o taka upagam ama jas kako profesionalec mozam da vi kazam edno : 6amponite za plava kosa (tie liljakovite) se top i toj na eugen perma i toj na revlon poradi toa 6to go zgasnuvaat zoltiloto i se pogodni za doma6na upotreba.Dokolku sakate prelivi da stavate nemojte da gi kupuvate onie od parfimerii-nema da mozete sami da go nanesete za da ja dobiete posakuvanata nijansa. Bolje na frizer odi stavi si posto najdobar e onoj preliv 6to se pravi so mixanje na poveke boi i trae okolu 3 meseci. Moze preterav so pisuvanjeto izvinete me :)
   
  На gjoker4e, Miss-dior и snegulka21 им се допаѓа ова.
 7. snegulka21

  snegulka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  91
  На фризер што ми ставаат стои само 2 миења и толку паднато е,затоа што не можам да одам често сакам дома да ја средам косата, фала ви за советите ке прашам и на ревлон колку е цената штом се добри и двата и ке земам еден од нив. :)
   
 8. Miss-dior

  Miss-dior Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  125
  Во право си тука, не е исто кога ќе си ставам сама и кога ќе отидам ан фризер да ми ја средат, ама тој што ми го става фризерката е од некоја фарба и мах ми стои еден месец а немам време се да идам ан фризер и затоа си го купив да не ми бидат жолти прамените ;) фала сепак
   
 9. Tabi

  Tabi Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  7
  zavisi so koi boi raboti frizerot. Jas rabotam so revlon i 3meseci ne paga top se. A inaku toj od revlon 6amponot e 500 denari po frizerskite saloni kade 6to se vr6i prodazba, a po parfimerii mislam deka go nema i ako go ima poskap e. A od eugen perma najdobar e kako onoj zeleniot 6to ste go stavile na slika so 6i6ence kako konus samo luljakovo :) slobodno 6to drugo ve interesira tuka suuuuuum ;)
   
  На Cici1991 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Miss-dior

  Miss-dior Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  125
  А таби ако не е тајна кај работиш па да знаеме за друг пат кога ќе треба прелив да ни се стави да те имаме во предвид тебе ;)
   
 11. snegulka21

  snegulka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  91
  Тоа шишенце лилјаково е за прикривање на жолтите прамени така? И колку време трае...мора да се употребува за секое миење? Ај кажи ми нешто повеке те молааам :)
   
 12. snegulka21

  snegulka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  91
  А за Glynt што ке ми кажете. Јас сакав фарба таква да земам ама бела скроз, само поима немам како да ја направам и да ја ставам за прамените бели да бидат....со вода ли се меша и малку да постои на косата или хидроген треба?
   
 13. Tabi

  Tabi Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  7
  Мое студио - Дадар слободно пишете ми пораче за се шо ве интересира :*
   
 14. Klaudi

  Klaudi Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2011
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  39
  Дали некој знае како се прават преливите што обично ги прават во фризерските салони пр.да го неутрализираат жолтилото,секогаш кога ќе појдам на фризер дали да ја фарбам или нијансирам на водена коса ми стават некој прелив што го мешаат со фарба.Е сега каков е тој прелив?Би било убаво доколку некој знае да ни каже како се прави :)
   
  На snegulka21 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. lazojka

  lazojka Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2

  Здраво Таби,

  Јас имам едно прашање за тебе :) До пред 6 месеци имав црна коса која што ми ја осветлеа на фризер и ја носев таква кафена до пред 1 недела кога решив да извадам прамени и извадив ама воопшто не ми се допаѓа како ми стојат. Сега сакам да ги стемнам па би сакала да те прашам за совет дали е многу голем шок за косата толку брзо да ја фарбам и како да ги стемнам? Јас се мислев да ја исфарбам целата коса со малку посветла нијанса на кафена ( пртходно ја фарбав со 6ка)..но незнам дали ке ми останат како посветли прамените зашто би сакала да ми се разликуваат од целата боја но да не ми бидат плави туку да се прелеваат...знам дека се заборавив со пишување но се надевам дека ке можеш да ме посоветуваш
  ФАЛА ти однапрд :)
   
 16. Camellia

  Camellia Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2010
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  10
  Едно прашање...

  Дали со црвен прелив може кафеава коса да направам малку накај црвена... но да не ми се изгуби старата боја после опаѓање на преливот?
   
 17. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.711
  Пред некоја година, уште пред да се офарбам за првпат, бев на фризер да ми стават прелив една нијанса потемна од мојата. Промена во бојата немаше, само имав преубав сјај што ми траеше околу две недели. Не бев задоволна затоа што немаше никаква промена во бојата. :|
   
 18. mihaela-m

  mihaela-m Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0

  Прочитав дека работиш со Ревлон фарбите, па затоа те молам за едно мислење.
  Прородно имам црна коса, но пред одколку месец дена избланширав еден прамен за да добијам лилјакова боја. Праменот ми беше со трајна фарба на Ревлон С 20 идеална боја баш како што ја сакав, Но по првото мијање го снема лилјаковото стана циклама, и се така обелуваше се додека не стана некоја бледа црвена никаква нијанса со плави корени ( бојата падна до бланштот), а до таа бледо црвана нијанса стасав уште на 4то мијање ;(
  Ако не секои 2 недели го фарбам праменот ке останам без него :sweat: помошшшш плс
   
 19. Lina92

  Lina92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  30
  снегулка21 за сребрени да ти бидат прамените ке си купиш сребрен ехотон не е скап околу 70 ден.е го има во дуканите за козметика.имам испробано и супер ефект и се става на мокра коса
   
 20. soncicko

  soncicko Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  72
  А која нијанса ја користиш?