1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преливи за коса, тонери и силвер шампони

Дискусија во 'Коса' започната од snegulka21, 2 март 2011.

  1. Lina92

    Lina92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    29
    сребрено сива а ги има и др нијанси :)
     
  2. Cloee

    Cloee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    35
    А преливи се ставаат само на фарбана коса или...?
     
  3. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    Јас ставав виолетов прелив на местото каде претходно имав руси прамени со бланш. Не ми излегуваше секогаш убаво и рамномерно.
     
  4. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    А не би пробала со тоа засега :)
     
  5. badgirl2

    badgirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Имам плава бланширана коса, почна да ми Пожолтува и си купив прелив за коса пишува на него STILLpro. Ton Tonik. Сребрено сива. Знае ли некој како се користи?
     
  6. milicamanoleva

    milicamanoleva Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Здраво душо а да прашам каде го најде тонерот и колку му е цената, а за упатството види сигурно пишува нешто на него . :)
     
  7. WinX13

    WinX13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2014
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    13
    не мора да ставаш тонер, постојат silver шампони за плава коса кои ја неутрализираат жолтата нијанса, после нормално миење на косата го ставаш како колор шампон и по 5-7 мин ја миеш косата и тоа е се... доволно ти е еднаш до два пати месечно да ставаш ако не ја мијаш пречесто косата.
     
  8. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    како се употребуваат? колку ќе ми требаат за коса под раменици..имав омбре но ми пожолте косиштево :/
     
  9. Galadriel

    Galadriel Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    7
    девојки, пребарувајки по темата прочитав дека доста прашувате за начинот на користење на тонерот т.е. преливот. значи се става на убаво измиена коса со шампони регенератори а потоа се става од преливот, јас ја мачкам исто како што се нанесува фарбата со четка, потоа отстојува зависи од нијансата пр 30 мин (би требало да го пиши на самата кутија). јас пред неколку години ја фарабв плава, притоа нијансата што ја сакав (перлена) ја добивав само со преливот .морам да напаоменм дека косата ми беше претерана термично, и ако ја фарбав со фарба редовно немаше влакно да ми остане на косата. преливот делува како масака ја заштитува и ја нијансира. сега повторно од кафеава сум плава (балајаж) и нијансата ја постигнувам само со преливот. користам бугарски прелив престиж е фирмата чини околу 2.50 лв. а е мн квалитетен
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. milicamanoleva

    milicamanoleva Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Da prasam a kako go nabavuvas od kade prelivot?
     
  11. young.lady

    young.lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Дали преливот брзо се измива?:(
     
  12. Canan

    Canan Нов член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Ve molam za pomos, imav smega kosa megutoa pred 3 nedeli pravev kombinacija ombre so balayage megutoa na onie mesta kade frizerot mi stavase preliv sega mi se pojavija portokalovi prameni dali znae nekoj sto da napravam za da go sprecam pojavata na portokalovi prameni? Blagodaram
     
  13. WinX13

    WinX13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2014
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    13
    купи си силвер шампон, го има и по цена од 280тина денари и 450 (јас овој поефтиниот го користам) после нормално миење со шампон, ставаш од овој шампон исто како со нормален цела коса убаво да фати, стои 5 мин и се плакне, после тоа ставаш маска за коса бидејќи косата малку сува испага после миењето од шампонот, со маската си е се во ред.
     
  14. Canan

    Canan Нов член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Fala mn stvarno mi pomogna, a kade moze da go najdam ovoj sampon?
     
  15. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Јас ви препорачувам дома прелив да си направите,многу е едноставно.На пример ако сте плава или омбре а ви се пожолтени прамените,може да користите од онаа фарба графит боја за да се неутрализира.Јас вака правам прелив: Ставам фарба,хидроген,шампон,маска за коса и млака вода,обично во шишенце од пола литар и го мучкам.На мокра коса се нанесува,многу лесно зошто пени од шампонот и ќе видит за 15-20 минути зависи од посакуваната нијанса измијте.Одма има резултат.
     
    На Pretty Woman и Fatalnata им се допаѓа ова.
  16. Treki

    Treki Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    113
    Знае ли некој каде има вакви тонери на Wella
     

    Прикачени фајлови:

    • s-l300.jpg
      s-l300.jpg
      Големина на фајлот:
      7,9 KB
      Прегледи:
      41
  17. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.048
    IMG_20160718_122439.jpg
    Јас спамирам во сите теми знам, ама не ми се дава пустото пари за фризер пред одмор, морам дома да смислам. Значи косава ми беше ептен убава, сега ми е помаранџеста :(
    Сакам помаранџестово да го сторам плаво, ако е потемно од другово плаво, ама да не е вакво бронзено, многу е грдо :(

    Дајте идеја за боја/прелив што ќе покрие бар да не е вакво жучкасто :(
    Мислам на конкретен бренд/бројче, не се снаоѓам баш најдобро :)
     
    Последна измена: 18 јули 2016
  18. Математичарката

    Математичарката Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2016
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Само што се враќам од фризер. И реков да ми направи сиви прамени. Сиви! Сребрено сиви! И покажав двеста слики од страв да не ги направи бели а таа ми ја остави косата жолта :'( еден прамрн фатил преливот друг не ... за никаде е а најскапа е во градот сите пари си ги дадов :'( сега не знам што да правам помош???
     
  19. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Marion, исто ко на сликата фаќа го препорачувам :)
     
  20. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    301
    Како плавуша веќе 5 години, уште мачам маки со жолтите тонови... па да си прашам, го имате ли користено шампонов? Има ли некаков ефект? Ако нема, може ли да ми препорачате некој (веќе испробан) purple shampoo? Јас до сега ги имам користено Balea Silber Glanz Shampoo (катастрофа) и на Eugene Perma (не приметив некаква разлика, ама можеби не го користев правилно).
     

    Прикачени фајлови: