Преливи за коса

Дискусија во 'Коса' започната од snegulka21, 2 март 2011.

 1. Lina92

  Lina92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  30
  сребрено сива а ги има и др нијанси :)
   
 2. Cloee

  Cloee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  35
  А преливи се ставаат само на фарбана коса или...?
   
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.500
  Допаѓања:
  47.396
  Пол:
  Женски
  Јас ставав виолетов прелив на местото каде претходно имав руси прамени со бланш. Не ми излегуваше секогаш убаво и рамномерно.
   
 4. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  7.538
  Пол:
  Женски
  А не би пробала со тоа засега :)
   
 5. badgirl2

  badgirl2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2012
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  104
  Пол:
  Женски
  Имам плава бланширана коса, почна да ми Пожолтува и си купив прелив за коса пишува на него STILLpro. Ton Tonik. Сребрено сива. Знае ли некој како се користи?
   
 6. milicamanoleva

  milicamanoleva Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Здраво душо а да прашам каде го најде тонерот и колку му е цената, а за упатството види сигурно пишува нешто на него . :)
   
 7. WinX13

  WinX13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2014
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  13
  не мора да ставаш тонер, постојат silver шампони за плава коса кои ја неутрализираат жолтата нијанса, после нормално миење на косата го ставаш како колор шампон и по 5-7 мин ја миеш косата и тоа е се... доволно ти е еднаш до два пати месечно да ставаш ако не ја мијаш пречесто косата.
   
 8. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.619
  Допаѓања:
  5.331
  како се употребуваат? колку ќе ми требаат за коса под раменици..имав омбре но ми пожолте косиштево :/
   
 9. Galadriel

  Galadriel Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  7
  девојки, пребарувајки по темата прочитав дека доста прашувате за начинот на користење на тонерот т.е. преливот. значи се става на убаво измиена коса со шампони регенератори а потоа се става од преливот, јас ја мачкам исто како што се нанесува фарбата со четка, потоа отстојува зависи од нијансата пр 30 мин (би требало да го пиши на самата кутија). јас пред неколку години ја фарабв плава, притоа нијансата што ја сакав (перлена) ја добивав само со преливот .морам да напаоменм дека косата ми беше претерана термично, и ако ја фарбав со фарба редовно немаше влакно да ми остане на косата. преливот делува како масака ја заштитува и ја нијансира. сега повторно од кафеава сум плава (балајаж) и нијансата ја постигнувам само со преливот. користам бугарски прелив престиж е фирмата чини околу 2.50 лв. а е мн квалитетен
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. milicamanoleva

  milicamanoleva Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Da prasam a kako go nabavuvas od kade prelivot?
   
 11. young.lady

  young.lady Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  268
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  Дали преливот брзо се измива?:(
   
 12. Canan

  Canan Нов член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2016
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Ve molam za pomos, imav smega kosa megutoa pred 3 nedeli pravev kombinacija ombre so balayage megutoa na onie mesta kade frizerot mi stavase preliv sega mi se pojavija portokalovi prameni dali znae nekoj sto da napravam za da go sprecam pojavata na portokalovi prameni? Blagodaram
   
 13. WinX13

  WinX13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2014
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  13
  купи си силвер шампон, го има и по цена од 280тина денари и 450 (јас овој поефтиниот го користам) после нормално миење со шампон, ставаш од овој шампон исто како со нормален цела коса убаво да фати, стои 5 мин и се плакне, после тоа ставаш маска за коса бидејќи косата малку сува испага после миењето од шампонот, со маската си е се во ред.
   
 14. Canan

  Canan Нов член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2016
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Fala mn stvarno mi pomogna, a kade moze da go najdam ovoj sampon?
   
 15. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  1.039
  Допаѓања:
  1.608
  Пол:
  Женски
  Јас ви препорачувам дома прелив да си направите,многу е едноставно.На пример ако сте плава или омбре а ви се пожолтени прамените,може да користите од онаа фарба графит боја за да се неутрализира.Јас вака правам прелив: Ставам фарба,хидроген,шампон,маска за коса и млака вода,обично во шишенце од пола литар и го мучкам.На мокра коса се нанесува,многу лесно зошто пени од шампонот и ќе видит за 15-20 минути зависи од посакуваната нијанса измијте.Одма има резултат.
   
  На Pretty Woman и Fatalnata им се допаѓа ова.
 16. Treki

  Treki Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2012
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  112
  Знае ли некој каде има вакви тонери на Wella
   

  Прикачени фајлови:

  • s-l300.jpg
   s-l300.jpg
   Големина на фајлот:
   7,9 KB
   Прегледи:
   31
 17. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.540
  Допаѓања:
  157.649
  IMG_20160718_122439.jpg
  Јас спамирам во сите теми знам, ама не ми се дава пустото пари за фризер пред одмор, морам дома да смислам. Значи косава ми беше ептен убава, сега ми е помаранџеста :(
  Сакам помаранџестово да го сторам плаво, ако е потемно од другово плаво, ама да не е вакво бронзено, многу е грдо :(

  Дајте идеја за боја/прелив што ќе покрие бар да не е вакво жучкасто :(
  Мислам на конкретен бренд/бројче, не се снаоѓам баш најдобро :)
   
  Последна измена: 18 јули 2016
 18. Математичарката

  Математичарката Активен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2016
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Само што се враќам од фризер. И реков да ми направи сиви прамени. Сиви! Сребрено сиви! И покажав двеста слики од страв да не ги направи бели а таа ми ја остави косата жолта :'( еден прамрн фатил преливот друг не ... за никаде е а најскапа е во градот сите пари си ги дадов :'( сега не знам што да правам помош???
   
 19. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.619
  Допаѓања:
  5.331
  Marion, исто ко на сликата фаќа го препорачувам :)
   
 20. xxx-ba

  xxx-ba Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  301
  Допаѓања:
  183
  Како плавуша веќе 5 години, уште мачам маки со жолтите тонови... па да си прашам, го имате ли користено шампонов? Има ли некаков ефект? Ако нема, може ли да ми препорачате некој (веќе испробан) purple shampoo? Јас до сега ги имам користено Balea Silber Glanz Shampoo (катастрофа) и на Eugene Perma (не приметив некаква разлика, ама можеби не го користев правилно).
   

  Прикачени фајлови: