1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Премногу сонувам

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од anastasija19, 9 февруари 2010.

 1. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  50
  навечер кога ке си легнам и по некое време заспијам сонувам многу дури и по неколку соништа а некогаш и дење кога легнам малку ме мачат соништа а јас сум суеверна и се мислам ке ми се случи нешто лошо и не можам да се оттргнам од тие мисли и секогаш се будам неодморена малаксана :evil: :evil: :evil: :( :worried:hock: :?
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.447
  Пол:
  Женски
  И јас многу сонувам, порано се плашев да не имаат значење соновите но сега се навикнав и не дозволувам да ме плашат.
  Инаку ако сакаш помалку да сонуваш извади ги сите растенија од собата каде што спиеш( ако имаш), крсти се ако не си крстена во цркава и сите неосветени икони ( па дури и малите од календарчиња ) од собата тргни ги или однеси ги во црква, попот ќе ти ги освети. Ова ми го кажа поп.
  Инаку се верува дека емотивните луѓе моногу сонуваат и често пати може да бидат исконтактирани од другиот свет или во сон да ти се појавуваат починати луѓе или луѓе што не ги знаеш.
  Има два вида соништа. Едните се кога мислиш на нешто или нешто ја мачи твојата потсвест , па сонуваш нешто во врска со тоа.А други те се непоканети соништа, најчесто луѓе, неповрзани со твоето секојдневие.
  Овие вториве се верува дека се изгубени соништа но бидејќи твојот дух е емотивен и отворен ги привлекува.
  Да не звучам сега како гатачка ама и јас го имав истиот проблем.
  Исчисти си ја собата кај што спиеш од тоа што ти пишав погоре и кажи дали е подобро.
   
  На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  50
  немам баш многу такви работи по соба ама баш ке разгледам од кај знаеш фала и ке пишам дали се намалиле соништата
  јас всушност сонувам свашта и луѓе што ги познавам и што не ги познавам секакви глупости :worried:hock: :roll:
   
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  И јас често сонувам,значи не утнувам,како филм да гледам,понекогаш сонувам луѓе што ги знам,а и такви што првпат ги гледам во сонот,а никогаш не сум ги видела во реалноста.Е сега знам дека ако сонуваш личност што не ја познаваш,дека има такви луѓе што постојано мислат на тебе,и на тој начин успеваат во својата намера,и ги сонуваш.Незнаеш кој те мисли,и затоа на тој начин ги дознаваш преку сонот.Мене,минатата недела сонував,два пати по ред,некои луѓе што не сум ги видела во животот.Знам кога некој мисли на мене,нешто што ми се случува во последно време.А инаку,сонувам цел живот,иако сепак мислам дека поголем дел од работава во врска со соновите,ја прави потсвеста.
   
 5. IBIZAGIRL

  IBIZAGIRL Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  6
  eve vaka vo kontekst na muabetot jas odreden period sonuvav kako ziveam vo stranstvo i sekoj son bese vo razlicna zemja. edno vreme ne sonuvav nisto pa potoa pak istoto. moze da e nesto potsvesno ili nekoe znacenje toa ne go znam :))))
   
 6. ForeverYoung

  ForeverYoung Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  643
  Допаѓања:
  1.888
  Сигурно многу спиеш па затоа сонуваш многу.Пробај да спиеш по 7-8 саата ке видеш дали ке сонуваш толку:)
   
 7. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  50
  да порано спиев многу и дење и ноќе а сега се навикнав да спијам само ноќе во истоп време легнувам во исто станувам и пак е исто сонувам многуууу имам слушнато дека родените во сабота многу сонуваат и ги памтат соништата јас сум родена во сабота ама ова е претерано :evil: :evil:
   
 8. girl23

  girl23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  31
  Според мене нема потреба да се грижиш...и јас порано повеке сонував...ама со тек на време приметив дека потсвесно си ги толкувам работите од секојдневието преку сонот. Сум сонувала без веза какви не ствари и на крај жива, здрава, срекна...Можно е да е од умор...или психичка преоптеретеност.Мој совет..пред спиење масажа на стапалата :) ...помага ептен...Без грижа... ;) :up:
   
 9. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  914
  Допаѓања:
  875
  Пол:
  Женски
  Па и јас си сонувам скоро секој пат кога спијам,па не сметам дека е тоа некој проблем.Обично го сонуваме тоа што потсвесно не мачи или го сакаме....јас кога ке запамтам некој сон,а најчесто ги памтам си ги проверувам во соновник,на гугл ги барам,и повеке читам за забава и не се замарам толку со значењата ;)
   
  На SummerGirl12 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.046
  I jas sonuvam dosta..ama nesto mnogu ne pridavam znacenje na sonovite.Isto rodena sum vo sabota..Sekoj ziv covek sonuva..zavisno od senzibilitetot,kaj onie pocuvstvitelnite poveke sonuvaat mislam.Samo ne treba da se opteretuvas so sonovite ednostavno stani i pocni si go denot bez razmisluvanje za toa sto si sonuvala.
   
  На SummerGirl12 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  50
  се надевам дека е така сакам да спиајм и да бидам одморена а не секое сабајле како да сум трчала :twisted: :twisted:
   
 12. bibs

  bibs Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  13
  сонувам периодично на пр 3 дена по ред или 7 дена по ред и секогаш ги памтам соновите ама некои се толку реални па паметам и мириси кои сум ги вдишала :worried:
   
 13. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276
  i jas gi pamtam sonovite...no do tolku :!: bi sakala i mene da mi se sluci toa :)
   
 14. Feniks22

  Feniks22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Секој сон ни кажува нешто за нас самите. Па ако веќе човек толку многу сонува паметно е да го искористи сонот на најдобар можен начин. Соновниците се само за забава, поубаво е се што сонувате да го поврзувате со настаните што ви се случиле во животот за самиот сон да ви послужи до некаде да ги предвидите работите или да дознате што навистина ве вознемирува. Мислам дека секој си има свој веќе формиран карактер кој за нашата потсвест е предвидлив и најдобро познат.
  Јас бидејќи исто така премногу сонувам,решив за секој проблем, дилема да си барам знаци на решенија( одговори) во соновите. Одпрвин навистина ништо не разбирав што сонувам, но кога по извесно време дискутирајќи за соновите со пријателите сватив дека многу работи почнав да ги погодувам до некаде. Никој ништо не може да погоди целосно, но премногу проблеми решив и многу скриени емоции открив кога решив да им дадам на соновите поголемо значење.
   
 15. eleni23

  eleni23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2010
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  21
  i jas mnogu sonuvam i sonovite mi se realni na primer ako me boli vo sonot me boli i koga ke se razbudam. najcesto sonuvam deka letam, zelenilo i deka javam konji.no vo poslednava god pocnav da sonuvam nesto cudno: Sonuvam eden decko sto go nemam videno od osnovno i se kako sme ili vo brak ili vo vrska se sakame, on e glaven maski lik vo site moi sonista, kade jas sum glavniot zenski lik, ovie sonovi gi sonuvam poslednava godina najmalku po ednas nedelno, sonot e najcesto razlicen, no on e sekogas prisuten.Najcudno e sto ovoj decko ne sum go videla 10 god od osnovno nitu sum mislela na nego izminative 10 godini. Imam seriozna vrska si go sakam deckoto, ne e deka sum osamena, imam ubav zivot, a postojano nego go sonuvam. Go najdov na facebook i go adnav pred izvesno vreme ama ne sme catuvale, a i da catuvame sto ke mu kazam: ej izvini ne znam dali se sekavas na mene se druzevme kako deca ama sea jas sonuvam deka si mi maz :lol: .Ve molam kazete nekoj sovet sto bi mozelo ova da znaci, posto stvarno me voznemiruva i mi e cudno da ne mislis na nekogo nisto celi 10 god i naednas od cista mira sonistata da ti se opsednati od nego.Fala mnogu i pozz
   
 16. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.046
  A da ne ti se sluci i vo realniot zivot toa sto go sonuvas?? :D Mozebi e ko nekoe pretskazuvanje..neznam..Pocni da komuniciras so nego, ako ne drugo barem da vidis sto ke bide moze ke iscezne toj son..a moze i ke bide poinaku ;)
   
 17. eleni23

  eleni23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2010
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  21
  haha i majka mi toa me zeza, poso pred da se zapoznaam so ovoj decko sto sum sega celo vreme sonuvav edna ulica ama do detalji se kukite dvorovite, a ja nemav videno ulicava, nikogas porano i izleze deka e ulicata kade zivee mojot segasen decko. :lol: iako iskreno ne veruvam vo pretskazuvanja, poveke veruvam deka e nesto potsvesno vo sekoj slucaj fala ti mnogu julie77 i pozz
   
 18. duso

  duso Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Nema potreba da se grizis i jas mn sonuvam ,mene mi kazaa deka mn sonuvam poradi toa sto koga ke si legnam mn razmisluvam sto sum pravela preku den i sto mozelo da se slu4i ne grizise ne e nisto samo relaksiraj se i ne misli mn na sekojdnevnite raboti i probaj da se opustis preku den........ ;)
   
 19. Lady-Sweet

  Lady-Sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  90
  и јас мноооогу сонувам-но имам слушнато и дека не е така страшно да сонуваш затоа што соновите доаѓале од нашата имагинација,од она што го размислуваме и она што не загрижува...Иако понекогаш имам и кошмари :oops: не се плашам да сонувам бидејќи---->I'M A DREAMER ;)
   
 20. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  565
  Пол:
  Женски
  i jas cesto sonuvam,nekogas bukvalno celi filmovi,so glavni licnosti,sizea zapleti i raspleti..da mozam da zapomnam sve i zapisuvam,najpoznat scenarist mozam da stanam :lol: treba da probam kariera u holivud.. :D jas mislam deka seto toa e rezultat na bujnata fantazija so si ja imam..e sea ima i nekoi sonovi so imaat pretskazuvacko znacenje..mi se desilo da sonam za edna bliska osoba deka e zagrozena,a istata taa osoba taa vecer ja odnele u bolnica..nekoj mos ke rece cista slucajnost ama nekogas nekoi raboti ne moze da se ednostavno samo cista slucajnost...koga sonuvam losi sonista pak si zemam do pernica si stavam ikonka ili krst sto si gi imam,osveteni vo crkva,i toa mi pomaga....nekogas sonuvame za ona sto ne maci,a nekogas sonista i likovi koi i samite nemame poima od kaj ni dosle vo glava..se e toa rezultat na podsvesta no mozebi ima i nesto poveke od toa..