1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Премногу сонувам

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од anastasija19, 9 февруари 2010.

  1. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Порано ич не сонував,ама летово...Се утепав од сонување.
    Повеќето сонови ми се поради потсвеста,сонувам нешто поврзано со тоа што сум размислувала пред да заспијам.Ама има и некои такви глупости.Не сум мислела ич на тоа,а го сонувам.
     
  2. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    И јас често сонувам. Навечер и по неколку сона сонувам. :D И не гледам лошо во тоа. Убаво е да се сонува.
     
  3. dlikedevil

    dlikedevil Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    55
    Сонувам 100 на саат, во една вечер по 4-5 сона и шо највеќе ме нервира сите ги памтам кога ќе се разбудам до детали... и да заспијам 15 минути ќе се изнасонувам за 3 дена...
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  4. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Незнам дали ова можам да го наречам проблем, ама во последно време сонувам премногу. И тоа се некакви глупости, неповрзани работи, и често кога ќе се разбудам сум преплашена. Инаку, ги паметам сите сонови до детал кога ќе се разбудам.
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Јас цел живот сум ваква. Скоро секоја втора вечер сонувам кошмари и се будам врискајќи или препотена. Не поминала вечер а да не сонувам, и секогаш ги паметам соништата до најмал детаљ.
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    сонувам скоро секоја вечер. Ретко кога сонувам глупости. И ако не сонувам подолго време дури и некако глупо мие. Шо знам интересно мие ко ке се разбудам и ке ми текни што сум сонувала
     
  7. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Многу ретко сонувам ако сакаш ќе се смениме хахахаахах се смеам :D
     
  8. Zenicka

    Zenicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    И јас премногу сонувам! Сонувам најразлични работи, од она што сакам да ми се случи, на нешто што постојано мислам, до моите најголеми стравови! Понекогаш сонувам неповрзани работи, надреални ситуации...нелогичности!
    Според Фројд соновите најчесто се одраз на потсвеста, зашто таа не може да се контролира свесно, а мора од некаде да излезе и излегува преку соништата - особено она свесно што се потиснува!
    Се согласувам дека постојат соништа кои ни се еден вид претскажување... тоа е необјасниво.
    Во минатото луѓето според соништата ги претскажувале настаните, особено природните непогоди и се подготвувале за тоа. Сигурно постои некој феномен. Денеска дури и пости апаратура за мерење, односно прикажување на соништата (незнам дали почна со употреба или е уште во фаза на истражување).
    Според мене, се си има свое значење, секој сон е порака, предупредување, претскажување!
    Барем не ми е досадно додека спијам:)))))
     
    На boci79 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. andreina

    andreina Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Сонувам и само сонувам интересна работа никогаш не е докажано каква поjава е сонот и зошто често е поврзана со иднината
     
  10. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    и јас сонувам и тоа премногу
    па ми се вракаат филмови во глава-настани, бивши
     
    На andreina му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SaraWiGGo

    SaraWiGGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Дефинитивно незнам шо ми се дешава,скоро секоја вечер морам да сонувам,не битно шо ама мора..Последнава недела само некои собири,летање,брат ми паднал во несвест,најверна другарка шо почина пред 2г денес пред 1саат ја сонував кај шо ме влечи за рака,и незнам само нешто такви срања,цело време гледам значења тука на соновникот и се само нешто болест,непријатни настани,смрт,незнам шо..И шо е најбитно премногу се фокусирам на то и ме плаши,некој нешто слично,дали би имало вистина во ова?:(
     
  12. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.920
    Допаѓања:
    49.981
    Пол:
    Женски
    Не се сеќавам дали некогаш не сум сонувала нешто. Значи секоја вечер сонувам разни работи дешавки од изминатиот ден, некои луѓе.
     
  13. Sar-Ste

    Sar-Ste Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2014
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    2.537
    Пол:
    Женски
    Скарана сум со најдобрата другарка веќе долго време и многу често почнав да ја сонувам скоро секоја вечер :?:
     
  14. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.627
    Допаѓања:
    8.514
    Пол:
    Женски
    Веќе месец, два многу сонувам, значи глупост до глупост, можам режисер да станам за филмови.
    Не знам што ми е, не сум под стрес, стрес ми е после сонот. Сонувам безвезе некои работи кои не сум ги ни пред 5 год помислила и се будам со тахикардија и вознемирено.
    Претходно сонував само во ПМС и не често, а сега буквално секоја ноќ. Толку ми е смачено, што со последен атом читам книги да не заспијам, затоа што го мразам чувството после сонот :doh:
    И мајка ми и маж ми се жалат за сонувањето периодот.. Што убаво беше некогаш кога сонував еднаш во две години |(
     
  15. Peanut Butter

    Peanut Butter Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    1.929
    Допаѓања:
    17.497
    Пол:
    Женски
    Пробај физички да се измориш, мене тоа многу ми помага.
     
  16. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.627
    Допаѓања:
    8.514
    Пол:
    Женски
    Исто ми е ако веруваш, вчера бев изморена и ненаспана и пак сега од сон срипав, и ќе си подремам така некој саат :envy:
    И така е многу топло, во станот не се диши :sweat:, галама од сите страни уште сонови секоја ноќ (facepalm)
    Им се чудев на тие што сонуваа, еве ми сега (waiting)
     
  17. Peanut Butter

    Peanut Butter Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    1.929
    Допаѓања:
    17.497
    Пол:
    Женски
    Ооох, жал ми е, гледај да не паничиш, пушти си смирувачка музика, не се напнувај со сила да спиеш, ќе се среди. Добра ноќ :hug:
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.