1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пренос на лице со психолошки проблеми

Дискусија во 'Психологија' започната од IndianSummer, 28 септември 2017.

 1. IndianSummer

  IndianSummer Нов член

  Се зачлени на:
  28 септември 2017
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Здраво,

  Пробувам да најдам начин за пренос на лице во болница за лекување. Се работи за човек што страда од деменција, со халуцинации и параноја. Дијагнозата ја потврдија 3 психијатри и препорачуваат прво престој во болница за смирување на паранојата и стабилизација, па сместување во дом, за заштита на лицето од околината и од самото себе. Проблемот е што никој од нив не кажува како да се обави преносот до болница за некој што одбива, викаат дека со тоа треба да се справи семејството (инсинуирано, со сила).

  Ни јас, ни целото мое семејство сме способни на сила да го направиме ова префрлување, а од брза помош кажуваат дека можат ова да го направат, со присуство на полицаец од МВР само доколку лицето се префрла во психијатриската болница во Бардовци.

  Дали имате некој совет или препорака како да се изврши ова?

  Се извинувам за долгото објаснување и ви благодарам однапред.