1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препарати за плава коса

Дискусија во 'Коса' започната од Miss-Independent, 2 јуни 2010.

  1. gossip-girl

    gossip-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    218
    Имам плава коса .... но ужасно сакам да си ја вратам својата :'(
    Имам јако влакно и воопшто не ми е оштетена, но си ја сакам мојата :)
    Користам фарба на evolution сива скроз, не знам кој број беше често менуваат каталози :worried: немам воопшто сив сјај, и не ми излага жолта. Ако не сакате да имате жолт сјај користете од тие фарби што се со графит боја, ќе ви кажат по парфимериите кои содржат графит :)
    Иначе косата ја мијам со Бекутан [​IMG] :D
    и ставам маска на Genera [​IMG] (црвената), после сушење ставам од зелените капки од Авон :)
    [​IMG]
     
  2. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.316
    Допаѓања:
    125.370
    Добивам светло плава коса со убави сиви природни тонови и свежо изгледа :)
     
  3. snegulka21

    snegulka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    92
    Еј феминки јас штотуку си ја шатирав косата и супер ми излезе ама ме интересира каков прелив за коса да користам и каде да го набавам,сакам преливот да биде стрикно бел,не сакам да е сивкаст или лилјаков ко што користат најчесто, туку стрикно бели да бидат прамените, ми ставија Glynt ама не ми кажа што како, мислам дека беше фарба за коса glynt и не со хидроген туку со вода го помешуваше, навистина екстра излегоа...ај искуство нека сподели некоја како се става прелив каков и бројче ако знае да ми каже некој за фарбата или прелив.....
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. soncicko

    soncicko Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    73
    малку касно ама мозес сама да го направис ако си заинтересирана писи лп
     
  5. soncicko

    soncicko Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    73
    преливот за да ви биде косата сива се прави вака секако ке нагласам дека ова е за плава фарбана коса на нефарбана незнам како испаѓа
    1/4 3% хидроген со 100мл вода и 1/12 од графит фарба или големина на едно гравце :D
    да нагласам дека сеуште не сум го пробала ова но фризерката ноонстоп ми го ставаше на коса и да нагласам дека трае неколку миења
    поздрав се надевам дека помогнав ако некој го проба ова нека пише како му испаднало
     
  6. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Кога бев со мајка ми на фризер прашав за преливи и 100денари е да ти ја направи косата со прелив и тоа баш сив :D
     
  7. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.098
    Допаѓања:
    4.454
    Пол:
    Женски
    Јас ова го користам

    [​IMG]

    Околу 200-220 денари е, се прска после миење, дава сјај, ја омекнува, а да не зборам колку убаво и интензивно мириса косата.
     
  8. Cloee

    Cloee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    35
    дај кажете некој добар шампон за фарбана плава коса,за поубав сјај и да не паѓа бојата толку брзо(за другарка една прашувам).
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.214
    Пол:
    Женски
    Cloee, имам испробано безброј шампони за плава коса, и од мое искуство, ти ги препорачувам следните:

    Балеа шампон за плава коса (го има во ДМ маркети) [​IMG]
    Eugene Perma Silver Shampoo (го има во Космо) [​IMG]

    Првиот се користи исто како нормален шампон, додека вториот е против жолтило кај фарбана плава коса и се држи само минута, максимум две на глава и веднаш се плакне. Ако стои подолго, косата ќе стане сива, дури накај виолетова. Како и да е, си има упатство на него.

    Би сакала да го пробам и овој, сигурно е добар, ама не сум била скоро во ДМ да видам дали го има:
    [​IMG]
     
    На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.