1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорака за добар психолог

Дискусија во 'Психологија' започната од Blue.Butterfly, 8 декември 2010.

  1. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Леле нигде неможам да најдам добар психолог во Битола... Ве молам ако знајте некој препорачајте ми :D
     
    На Adi888 и Simbad им се допаѓа ова.
  2. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    колку е ова не фер за останатите кои не се од ск
    ај кажете ми некој друг добар психолог во ск што работи со упат и картончиња ама и за тие што не се од ск
    ама ве молам што поскоро некој нека ми одговори
     
  3. blue.jeans

    blue.jeans Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    35
    Ве молам ако воопшто знаете некој психолог во Битола ,да ми кажете.
    Благодарам однапред.
    Поздрав :)
     
    На Simbad му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LupcoBocvarov

    LupcoBocvarov Активен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
  5. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.791
    Допаѓања:
    8.849
    Пол:
    Женски
    Препорака за добар психолог во Штип ?? :)
     
  6. LifeLove

    LifeLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    141
    Едно прашање, можеби глупаво, но немам друг кого да прашам:кога одиш на психолог со сини картони, се плаќа ли?Треба ли упут од матичниот доктор?Како оди таа работа со сини картони? :$
     
    На Irrepleceable му/ѝ се допаѓа ова.
  7. feel

    feel Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Препорака за добар психолог во Куманово?
     
  8. HoneyHoney

    HoneyHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Може да ми препорачате некој психолог во Штип? Ми треба итно. Фала :)
     
  9. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.547
    Допаѓања:
    6.312
    Luge, nemam kade da prasam zatoa pisuvam tuka. Helex apcinjata moze da se zemat bez recepta, gi davaat taka vo apteka?
     
  10. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.791
    Допаѓања:
    8.849
    Пол:
    Женски
    Ги даваат и без рецепта :) , само без препорака од доктор од овие подобро не земај :) , воопшто и од сите апчиња од ваков тип, мајка ми некни зема на своја рака за опуштање на мускулите па целата беше зашематена, и тоа од најслабите, а освен тоа ствараат зависност.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ucitelkaaa

    Ucitelkaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    8
    А во Битола некој добар?
     
  12. atopic

    atopic Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    32
    Здраво друштво пред се сакам да ви казам дека и јас спагам во акнсиозните и долго време не сакав да барам помош од никој,но веке дојдодв до степен да немозам самата на себе да си помогнам и побарав помош од психијатар.Мозам многу да го пофалам докторот е нависитина постар цовек сто ке се осекате како да вие татко работи во завод за ментално здравје МЛАДОСТ се наога тоцно до салонот на Симпо на партизанска
     
  13. Ucitelkaaa

    Ucitelkaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    8
    е добро, само кажи цена и начин на плаќање телефонски број, дали работи со синни картони или само приватно... поздравче
     
  14. atopic

    atopic Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    32
    Работи со сини картони а плаканјето зависи од третманот кој ке ви го даде јас бев еден час на разговор со него и платив 150 денари ,така да сметам дека повеке од 200 денари нема да биде било што Докторот се вика ЈАНИС ГАИДАЗИС.
     
  15. Ucitelkaaa

    Ucitelkaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    8
    За во Битола зборуваме така?
     
  16. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Камо некој ова да ми го кажеше пред да тргнам на терапија...
    Всушност, можеби и подобро е вака. Ништо и никој не може да не подготви за соочување со самиот себе. А боли, барем мене проклето многу ме болеше тоа, се држев на конец, на моменти се прашував како уште не сум се распаднала и како сеуште стојам на нозе.

    Најважно е кога ќе одлучите да посетите стручно лице, да останете истрајни, да не се откажете.
    На крајот вреди, колку и да е тешко.

    И не постои начин да ви опишам какво е чувството да се свртите назад, да сфатите дека тоа нешто е позади вас и вие сте живи, постоите, дишете.
     
  17. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Психилог може да ти даде апчиња? И ако неможе,помага разговорот?
     
  18. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Психолог не дава апчиња. Ако ти е за апчиња оди кај психијатар, а разговорот и те како помага.
     
    На sofijanoka и Bunny2 им се допаѓа ова.
  19. eticka

    eticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    85
    Да појаснам нешто. ПСИХОЛОГ , па и најдобар да е , не може да помогне ако не сме 100 % искрени за се пред него. Само така, со искреност, може да има и феноменални резултати. Психологот не смее и не лечи со апчиња туку со некој од методите на психотерапијата.Тој има завршено факултет за психологија и има поминато обуки за психотерапија.Психијатарот има завршено медицина со специјализација за неговата област и тој дава лекови. Според мене најдобро е да се почне со психотерапевт. Ако евентуално нема резултати тогаш се оди на психијатар, но и тој треба да е по препорака, затоа што апчињата сами по себе не го решаваат проблемот туку смируваат за да немаме тегоби и нервна напнатост. Ако сме го погодиле лекарот тогаш мора да лечи и со некој метод на разговор, а не само да не ислуша и да ни препише седативи.Тоа сакав да го појаснам и уште да додадам дека секој лекар треба да е и надарен и експерт во својата област, па не е важно која и да е.
     
  20. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Точно, разговорот и те како може да помогне. Но имај во предвид доколку се работи за посложен проблем или проблеми, неретко е потребно да се започне комплетен процес на психотерапија т.е. разговори да се водат можеби и 2-3 години, со отприлика 2 средби месечно работа врз себе (преку специјални разговори помеѓу тебе и психотерапевтот). Исто така пресудна е твојата искреност и добра волја да работиш врз себе. На крајот повеќекратно се исплати! :)