1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорака за уролог за жени

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од akinom89, 17 април 2019.

  1. Liljana15

    Liljana15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    9
    Здраво на сите. Веќе 1 месец се мачам со симптоми на долна уринарна инфекција. Во почетокот имав печење и често мокрење, типични симптоми на акутен цистит. Испив доза антибиотик и пиев чаеви, не ми се повлекоа симптомите (што ми беше многу чудно, зашто секогаш ми поминуваа за ден-два). Пиев и друг антибиотик, повторно ништо. Потоа почнав да осеќам притисок во мочниот меур и чувство како да е постојано полн, посебно веднаш после мокрење. Константно се чувствувам непријатно и преокупирана сум со проблемот. Станувам во текот на ноќта 1-2 пати да мокрам, мислејќи дека имам литро урина во бешиката. Некогаш ми е подобро, некогаш полошо, и се така ми варираат симптомите. Пијам чај и масло од диво оригано, увин чај и многу течности, но не гледам подобрување. Брусница не ми помага. Правев крвна слика и анализа на урина, немав ништо абнормално. Покасно правев уринокултура и беше негативна. На ехо ми констатираа задебелен ѕид на мочен меур и ми рекоа дека ми е од настинка. Дали некој имал слично искуство, и како се справил со ситуацијата?
    Инаку имам прележано ковид пред неколку месеци, па се мислам да не ми е како компликација поради пад на имунитет :(
     
  2. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Jas sum kako tebe momentalno. Negativni urinokulturi, vaginalni brisevi negativni isto taka. Jas imav I vaginalno peckanje t.e nadvoreshno. Doktorot mi rece mozi da e I nerv. Ke vidam ponataka sto ke bide.

    A kako ti e urinokulturata? Sekogash li imas bakterija.
     
    Последна измена од модератор: 12 април 2021
    На Liljana15 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Jas go imam istiot problem samo kaj mene vo poslednite ispituvanja ima enterokoka. Dolgo vreme nemav nikakov naod. Za zal testiranjata za urina se oskudni i ne gi detektiraat site bakterii. Ima skrieni bakterii vo biofilm okolu besikata i se lecat so dolgi antibiotski terapii a za toa e najdobar profesor Jamson Lee Melone kade mnogu zeni si go najdile lekot. Najverojatno imas ureteitis ama predizvikan od odredena bakterija. Ima novi testovi migrogen koi detektiraat se ama za zal nedostapni kaj nas. Jas bev na 10 lekari do sega i bez uspesno site predlagaat cistoskopia a so nea moze da se vidat odredeni promeni ama terapijata i simotomite dali ke se namalat ne se znae. Dali ste primale terapija do sega?
     
  4. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.356
    Допаѓања:
    5.672
    Пол:
    Женски
    Истото и кај мене се случува
    Чисти брисеви и уринокулрура а често имам пецкање. Може да е и од прашок
    И мене ниту еден гинеколог не ми помогна, велат нстинка а често ми се случува. :(
    Некој совет?
     
  5. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Antibiotici 2 pati piev. Ke odam i na urolog da me snimaat so kamera ako mi se pojavi pak peckanje. Drugo ginekologot mi rece I promena na hormoni mozi da dade peckanje na primer pred ciklus. Mi preporaca da pijam kontraceptivni apcinja za da vidime kako ke mi e. Ama neznam dali da gi pocnam ili ne.

    Ne veruvam nastinka deka predizvikuva peckanje.neznam i mene mi se slucuva a nemam nikakva bakterija. Dali sledish koga ti se pojavuva? Na primer pred ciklus. Oti mozi da e povrzano so disbalans na hormonite.
     
    Последна измена од модератор: 12 април 2021
  6. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Isto i kaj mene e ispituvav hormoni vo red se. Najcesto vaginaleti od acidi borici pomaga vo vakvi situacii ama kaj nas gi nema. Za cistoskopija razmisli invazivna metoda e i mnigu cesto se pojacuvaat simptomite posle nea. Jas mislam da probas so profilaksa na odreden antibiotik. Jas ke odam na urolog ovoj mesec. Na drzavno nema termini pa vo remedika ke zakazam. Isto i nefrolog se zanimava so ovaa tematika. Najcesto uroseptik se dava vo podolg vremenski period i ima dosta benefiti. Isto bris od uretra e dobro da se napravi vo ovoj slucaj.
     
    Последна измена: 9 април 2021
  7. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.356
    Допаѓања:
    5.672
    Пол:
    Женски
    Во ремедика кај кој доктор? Сакам и јас да закажам.
     
  8. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Tamu se aleksandar mickovski, vladimir lozanivski i sotir stavridis iskreno kaj mickovski se ceka mnogu vreme i sotir go kazuvaat kako epten dobar ama neznam kako se so termini treba da napravam urinokuktura slednafmta nedela pa ke zvonam.
     
  9. Liljana15

    Liljana15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    9
    И мене ми се случува некогаш да имам и пецкање. Гинеколошки брисеви исто негативни. Уролог ми даде Вит Е, уроантисептик 1 месец, па ќе видам што ќе биде после.
     
  10. Alexx$

    Alexx$ Нов член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Истиот проблем го имам и јас веке 20 години.Потполно исто.Долго време се мачам со хронични уринарни инфекции кои секогаш реагираа на една доза антибиотици а се повторуваа 3-4 пати годишно.Најчесто ешерихија и стрептокока.Последен пат имав стрептокоа во јуни и до денес веке 3 месеци, испив 5 дози различни антибиотици, уринокултурата е негативна а јас болките во уретрата ги имам.Цистоскопија правев кај Ставридис и беше се во ред.Ехо на урогенитален тракат во ред.Брисеви вагинални досега негативни.Пијам секакви суплементи на природна база(диво оригано, диманоза, цаеви, пробиотици)и ништо не помага. Ковид прележав во април.Низ годините сум посетила еден куп доктори и никој не знае кокретно решение на проблемот. Во Лондон постои клиника за embedded chronic uti и размислувам како последна опција да отпатувам таму и да започнам третман со високи дози на антибиотици на долг рок.
     
  11. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.959
    Немаше леукоплакија на цистоскопијата? Јас во систина правев пред години, не сакав кај Ставридис ( стариот) зашто требаше без анестезија, и излезе променет епител дрка имам. Јас бев убедена пак дека интерстицијален цистит имам , нон стоп ужасно чувство. После се среди, но траума ми е цел тој период со болки, буквално не можев да спијам и да работам.
     
  12. Alexx$

    Alexx$ Нов член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Не, се беше во ред. Кај Ставридис се оперирав од леукоплакија пред 11 години а сега се беше ок.Како се среди кај тебе болката?Земаше некаква терапија?
     
  13. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.959
    Ммм, јас ужасно си поминав после каутеризацијата на леукоплскијата, 2 месеци бев ни на небо ни на земја ама кога заздраве епителот , сите тегоби престанаа. Јас цел тој период имав само 1на потврдена инфекција, другото беше само тегоби на цистит јак но без бактррија во уринокултура.
     
  14. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.959
    Истото ова го осеќав и на цистоскопија ми открија леукоплакија . Ниеден аб не ми помагаше, отказ дадов од што се осеќав ужасно, не можев да работам ни да спијам, по 14-15 пати на ден во вц плус болки плус чувство на птрладеност а бактерија немаше после првиот аб
     
  15. AspasiaS

    AspasiaS Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2022
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, јас сум нова, сакав да го споделам своето искуство можеби ќе ви биде од корист. И јас ги имам истите симптоми цела година постојано бев на антибиотици кои краткотрајно ги прикриваа симптомите, урино култура секогаш стерилна а на обична анализа покажуваше многу бактерии и оксалати. Последниот пат симптоми како за цистит траеја повеќе од два месеци, антибиотиците немаа никаков ефект, па правев цистоскопија и утврдија дека имам изразен тригонит и леукоплакиа. Бидејќи лекарства не делуваат ми закажаа ласерско отстранување. Дали имате вие искуство со оваа процедура? Или како ја третирате леукоплакиата?
     
  16. tanja-pp

    tanja-pp Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Jas se soocuvam so slicna situacija.Bakterii na mikrobiloshko ispituvanje,urolog vo Prilep vika da se pravi cistoskopija bidejki se somneva na leukoplakija i trigonit.Ispiv ant. za bakterijata ama cuvstvoto mi e isto,non stop sum vo wc i bolka vo dolniot del od stomakot.Se mislam da odam remedika? Kaj koj lekar pravevte cistoskopija i dali e bolno?
     
  17. tanja-pp

    tanja-pp Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Kako vi pomina problemot? Dali pravevte operacija?
     
  18. AspasiaS

    AspasiaS Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2022
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Cistoskopija pravev vo Struga vo bolnicata za nefrologija doktor Momcilo. Malku boli povekje e neugodno. Ama ne e tolku strasno.
     
  19. AspasiaS

    AspasiaS Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2022
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, бидејќи ретко кој споделува резултати да го споделам моето искуство. По операцијата на леукоплакиа веќе втор месец се чувствувам многу подобро, симптомите веќе ги нема конечно можам нормално да функционирам после долго време. Ви посакувам многу здравје
     
    На Nairobi88 и јolene им се допаѓа ова.
  20. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Ве молам за информација каде ја правевте, дали е болна, колку трае процесот на рехабилитација?
    Дали симпотмите комплетно ви се повелечени?