1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препораки за стоматолог, орален хирург, ортодонт...

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од BoaVista, 9 ноември 2011.

 1. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.650
  Пол:
  Женски
  Не најдов ваква тема па решив да отворам.

  Ја отварам темава за да споделиме искуства за стоматолозите. Препорачајте добар стоматолог од кој сте задоволни, слободно искоментирајте ако од некој не сте задоволни.
  Исто така ме интересираат мислења за добри орални хирурзи во Скопје, ортодонти итн.
   
 2. Asja

  Asja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2011
  Пораки:
  460
  Допаѓања:
  1.110
  Пол:
  Женски
  Јас би ти го препорачала Др.Александар Ковачевски,ординацијата се наоѓа спроти медицинското „Панче Караѓозов“,значи во зградата 2 спрат..имам посетено повеќе ординации,али сепак најубаво ми е таму..а инаку сум голема плашливка,а он знае како да се справи,ја ценам неговата работа..поздрав
   
  На BoaVista му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Miss.Sweet

  Miss.Sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  1.001
  Допаѓања:
  4.535
  Проблеми со устата и забите

  Девојки може ли да ми препорачате добар стоматолог во лисиче/ново лисиче?
   
 4. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  882
  Естетска корекција на заби

  Здраво Феминки.

  Ми треба ваша препорака за добар естетичар стоматолог. (Зборувам за порцелански заби-метални навлаки,инплантанти...)

  Кој-каде-како-цена?

  благодарам :*
   
  На Power Girl23 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Kalia

  Kalia Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2012
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  26
  дали некоја знае нешто повеќе за внатрешните протези? :)
   
 6. jasi009

  jasi009 Активен член

  Се зачлени на:
  16 мај 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Некој ќе ми препорача добар стоматолог во Скопје што работи како матичен?
   
 7. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.050
  Во однос на орален хирург ,имам искуство со две операции и можам слободно да го препорачам д-р. Даниел Јосифовски. Работи на клиника, но тоа е чудо од човек. Секоја му чест
  За приватни ординации задоволна сум од Круна-мс, скапи се, малку но навистина преубаво работат, внимателно и професионално.
   
 8. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  14.729
  Допаѓања:
  122.074
  Oртодонт имам искуство со Јанев Роберт и воопшто не сум задоволна :|
  Од општи стоматолози,има една ординација околу ул.Македонија,Денталформ,така нешто,работат двајца млади дечки,докторката е Блаженка Даскалова и е многу добра.Работи убаво,опуштено,ми го лечеше забот,не осетив ни б од болка.Докторот не знам како се вика,ама се консултираа заедно и тој ме гледаше,мислам дека е постар.Не работат со картони,ама за секој денар даден кај нив не ми е криво :)
   
 9. kristinamacedonia

  kristinamacedonia Активен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2012
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Би го препорачала Др. Царчев... има ординација карши Зелено пазарче... навистина приватно е кај него, (за жал не работи со плави картони-барем до пред некое време беше така) но човекот има преголемо искуство... има работено порано и во државна болница... поздрав
   
 10. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.050
  Дали некој има одено на стоматолог во клинаката на Европски факултет што е???
  Ми требаат искуства и препорака за стоматолог .
   
 11. babymama

  babymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  225
  јас го препорачувам др.Каракалашев во лептокарија!! Човекот е закон!
   
 12. mile.micko

  mile.micko Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Препораки и совети за избор на стоматолошка ординација

  zdravo,

  *** дури сега забележав дека повеќето постови се напишани на македонски јазик но ве молам не ја бришете мојата тема бидејќи треба целосно да ја препишам ### благодарам.

  ja otvoram ovaa tema za da cujam vashi predlozi i sugestii vo vrska so izrabotka na navlaki/implanti. vo prodolzenie ke ja opisam mojata momentalna sostojba na zabite i celite koi sakam da gi postignam.

  ke ve molam za vasheto licno iskustvo (procedura izvrsena nad vas ili nad vas poznanik za koj mislite deka dobil kvalitetna usluga) bez davanje na pristrasni preporaki vo obid da stanam necij klient.

  MOMENTALNA SOSTOJBA:
  1. nepravilno izgovaranje na bukvata s
  2. nepravilno drzenje na vilicata

  CELI:
  1. pravilno izgovaranje na bukvata s
  2. ubava nasmevka
  3. pravilno drzenje na vilicata

  najprvo bi sakal da gi slusnav vasite predlozi za izbor na ambulanta kako i za tipot na intervencija sto treba da ja napravam. vi blagodaram na site za vaseto vreme

  za onie so pogolem interes i/ili ekspertiza sleduva dopolnitelna elaboracija i dokolku e potrebno mozam da postiram sliki ili da napravam rengenski snimki na zabite i vilicata.


  DETALNA ELABORACIJA NA MOMENTALNATA SOSTOJBA:
  1.1 zabite mi se vo relativno dobra sostojba (imam plombi na 6kite i 7kite dodeka ostanatite zabi so isklucok na edna 5ka mi se zdravi i neplombirani). 8ki neam
  1.2 mislam deka koskata mi e zdrava bidejki retko dobivam karies i koga dobijam nemam bolki i mozam da jadam poveke nedeli bez izvrsena intervencija.
  1.3 vilicata mi e prilicno razviena i robusna dolnata vilica koja malku mi e izdadena nanapred. imam napraveno soobrajkajka kade so pogolema brzina se mavnav so vilicata vo volanot bez nisto da skrsam
  1.4 moite zabi imaat mala dolzina (visina?) i megu poveketo imam procepi sto mozebi e del od pricinata sto retko mi se javuva karies kaj prednite zabi.
  1.5 gornite 2ki mi se ekstremno mali i mislam deka e pricina sto ne mozam pravilno da ja izgovoram bukvata s bidejki vozduhot bega niz procepite i shustam koga izgovaram zborovi vo cij sostav ja ima bukvata s
  2.1 mislam deka pricina za izdadenata vilica e malata dolzina na zabite sto pricinuva vilicata da se zatvora poveke otkolku sto treba i malku da odi nanapred
  2.2 druga indikacij sto me tera da pomislam deka dolzinata na zabite e mala e toa sto koga celosno ke ja zatvoram vilicata, nemam dovolno prostor vo usnata suplina za mojot jazik taka sto se granici so site zabi i go dopira neboto od usnata suplina.
  2.3 mislam deka imam pogolem jazik (bez nevkusni segi ve molam) no koga vilicata ja drzam za nekolku mm otvorena od "normalnata" zatvorena pozicija ne custvuvam pritisok na jazikot i drzenjeto na vilica mi izgleda poprirodno
  2.4 koga vilicata mi e celosno zatvorena toa mozam da go postignam samo dokolku muskulite od vilicata mi se aktivirani, dokolku gi opustam muskulite vilicata sosem malku mi se otvora i dobivam popriroden izgled na vilicata
  2.5 isto taka koga vilicata mi e celosno zatvorena mi se formiraat pogolemi obrazi ( mi se nasobira tkivo/koza vo predelot na obrazite) iako sum slab tip.

  * se izvinuvam dokolku premnogu navleguvam vo detali no sakav da objavam sto e mozno poveke informacii sto bi mozele da bidat relevantni. ne sum stomatolog pa zatoa ke ostavam tie so adekvatna ekspertiza da ocenat sto e korisno a sto ne


  DETALNA ELABORACIJA NA CELITE:
  1. sakam da bidam vo moznost pravilno da ja izgovaram bukvata s bidejki iako pri normalen razgovor malku luge zabelezuvaat , na sostanok ili na prezentacija potsesno znam deka problemot postoi i dopolnitelno zapocnuva da se naglasuva
  2. sakam da dobijam ubava nasmevka bidejki e biten faktor vo profesionalnite i licnite odnosi na sekoj covek. iako mislam deka fizickiot izgled ne e presuden, vo ovoj svet kade formata e pobitna od sodrzinata sepak ima vazna uloga
  3. sakam da dobijam podobro drzenje na vilicata za da go podobram nadvoresniot izgled na liceto da se oslobodam od tenzijata vo muskulite i od pritisokot vrz jazikot

  blagodaram.

  pozdrav, mile
   
 13. mile.micko

  mile.micko Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Препораки и совети за избор на стоматолошка ординација

  eee nikoj ne pisa?

  diskriminacija e ova oti se pretstaviv deka sum masko a forumov femina.

  trebashe da se pisam vesna.
   
 14. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.832
  Пол:
  Женски
  Препораки и совети за избор на стоматолошка ординација

  Оди во медицентар :) и не очекувај дека некој ќе пише во истата минута. Ти ја препорачувам оваа стоматолошка ординација зошто сметам дека ќе ти ги средат забите, сепак со стоматолог треба да поразговараш за подетално изговарање на букви и држење на вилицата, тоа не е моја стручна област. Меди центар е кај ГТЦ. Распрашај се наоколу сигурна сум дека ќе најдеш многу задоволни клиенти :)
   
 15. discofilman

  discofilman Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  317
  Допаѓања:
  106
  Препораки и совети за избор на стоматолошка ординација

  Сум кажал и пак ке кажам.Стоматолози има со лопати да ги ринеш но вистински мајстори во тој занает се многу малку.Реално најдобриот мајстор моментално во Македонија потврдено од многу лекари од клинички центар е Ане Котев.Човекот не ми е ниту пријател ниту роднина што толку го фалам но алал нека му се парите во 2004 во висина од 800 евра што ги дадов за порцелански заби кои и ден денес функционираат беспрекорно.Мој совет е да видиш тој што ке ти каже за твојот проблем и ти гарантирам дека ке добиеш најреален одговор односно цврсто стои зад тоа што ке ти го каже.
   
 16. Palchica

  Palchica Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2012
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  90
  За естетски корекции капа им симнувам на Ендомак
   
 17. Eva.1

  Eva.1 Активен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Стоматолог

  Да ве прашам ми треба добар стоматолог, имам слушано за Ендомак поликлиника па дали има некој искуство со нив?
   
 18. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.172
  Може да ми кажете колку е отприлика цената за пломбирање на заб ?
  И дали тука негде у центар на Ск, има некои добри стоматолози ??
   
 19. MeniPedi

  MeniPedi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  1
  Стоматолог

  Јас бев кај нив и не сум задоволна. Прво односот им е како тие да знаат СЕ и ниеден друг стоматолог не знае ништо. МОја другарка ми го препорача нејзиниот стоматолог Д-р Ѓорѓи Парцанов. Има ординација во Аеродром позади Веро маркетот. Не очекував дека е помлад ама супер е и многу сум задоволна. Ме прегледа, ми кажа што треба да се направи кај мене ( пломби 2 и каменец) и ми објаснуваше буквално за секое мое прашање. Може малку и му с екачив на глава со прашања. Плус одлично работи и многу е педантен. За пломбите чиста десетка не остив ниШто. Пикасо дентал студио му се вика ординацијата го има и на ФБ .
   
 20. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Препочувам д-р. Ковачевска. Нежен фат има.
  Исто така и Штркова од Јане Сандански. Јас кај неа одам. Не е скапа и работи со картончиња.

  Не ја препорачувам и никогаш повторно не би отишла кај неа, д-р Савка.
  Ординацијата се наоѓа на првиот кај во зградата каде што е Ендомак во Аеродром.
  Тука одевме цела фамилија порано.
  1000 до 1500 од преглед. Воен лекар е и е одвратно строга, ама мајка му стара на дете од 6 години не му се дери дека има многу плунка. Одлично си ја врши работата ама плашеше и воопшто не беше нежна, јас имав фобија од неа, не од заболекарите, строго од неа.

  Еднаш само отидов со татко ми на заболекар, и он како што е мутав и дозволи да ми ги извади забите пред да ми паднат. Затоа сега имам 4 заба поголеми од другите, и воедно година и половина немав 4 предни заба. Мајка ми во несвест падна кога дојдов дома.

  Ви се допаѓам? :wasntme:
   
  На Valentina.Vaki му/ѝ се допаѓа ова.