1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препораки за стоматолог, орален хирург, ортодонт...

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од BoaVista, 9 ноември 2011.

  1. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.032
    Допаѓања:
    26.555
    Препорака за добар стоматолог во Штип, може и Кочани?
     
  2. Dahliaa

    Dahliaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    Може сега да споделиш искуство за SocialDent? Како си задоволен?

    Некој друг да сподели искуство со нив или "Протетика Петкови", ПЗУ "Бурназовски"?
     
  3. Stache

    Stache Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    815
    Пол:
    Машки
    Social Dent
    Од неколку месечното искуство јас лично сум задоволен. Супер коректни, педантно работат, пломбите им се убави. Моментално би ги препорачал, ама сепак ќе покаже времето :D
     
    На Dahliaa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    За вакви големи проблеми како неправилен загриз, болка или крцкање на зглобот-кога отвараш/затвараш устата шета лево десно, јас од лично искуство бев кај сите доктори и САМО кај др. Елена Василевска-Георгиева и др.Слободан Георгиев од Дента Ес во Кисела Вода (кај школото Кузман) ќе ви го решат проблемот засекогаш. Не скитајте по градот, овде тие двајца се професионални и ќе ви објаснат што ви се случува.
     
  5. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Ваквите проблеми не се предизвикани од истата причина кај сите пациенти. Мило ми е што си задоволна од стручноста на тие доктори, ама тоа не значи дека со сигурност може да го решат проблемот трајно кај секого.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Sofice

    Sofice Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    Preporaka za dobar stomatolog vo prilep?
     
  7. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    Има ли некој стоматолог во Скопје што работи моментално, матичната не прима, а забот ми е скршен и ми вика па поарно без заб да останеш.. како бе без заб да останам ;(
     
  8. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Имаме забрана да работиме со турбина. Освен привремено да го затвори забот со кавит (белото што се става кога се лекува заб) буквално ништо не може да ти направи на забот. Не дека е поарно да останеш без заб, ама едноставно не може да ти помогне во моментов, скршен заб не е итен случај и не смееме да примаме пациенти.
     
    На Hortenzija и Annath им се допаѓа ова.
  9. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    На клинички дали примаат знаете ?
     
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    За секаде е истото правило. Само ако имаш оток или јака болка ќе те примат.
     
    На Annath и sagittarius57 им се допаѓа ова.
  11. zvonuvka

    zvonuvka Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Здраво дечки, може ли препорака за детски неврохирург? Пријателка имала контакт со Др Мирчевски ама сака и други да види...
    Дали знаете Др Чапаровски дали е вратен на работа или е уште под условна казна за мито?
     
  12. Platoniclover15

    Platoniclover15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2014
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    58
    Дечки сакав да ве прашам дали некој има искуство со ставање на нанокомпозитна пломба врз цел заб, кој ви бил потемен? Единица и двојка десно ми се мртви заби и потемни , до сега сум била кај двајца стоматолози и пак е забот темен, а сум млада за да ставам коронки - немам ни толку средства искрено, зошто не можам само тој заб корона - препорачуваат цел преден фронт. Фала ви :)
     
  13. Platoniclover15

    Platoniclover15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2014
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    58
    Чапаровски е на работа, мене ми беше асистент. Би го препорачала него и со него работи еден преквалитетен и паметен специјализант доктор Благоја Шунтов.
     
  14. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Како привремено решение е во ред, ама не очекувај да изгледа најдобро. Потемнети заби најдобро е прво да се белеат внатрешно, и тоа може да заврши работа, ама пак не е трајно решение, темната боја се враќа. Ако се направи една добра коронка, не мора цел фронт да го правиш, зависи од ситуацијата дали има услови за тоа.
     
    На Platoniclover15 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Platoniclover15

    Platoniclover15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2014
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    58
    ендодонско белеење со хидроген? Ако мислиш на тоа - имам пробано.. да не си стоматолог?
     
  16. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Да. Ако со внатрешно белеење не си добила доволно светла боја, и најубава пломба да стават на забот, не може да ја покријат бојата на забот. Најдобра опција ти е коронка, не само заради бојата, туку секој умртвен заб најдобро е да биде заштитен со коронка зошто многу лесно може да се скрши.
     
  17. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    So sigurnost nema nisto, toa e fakt. jas kazuvam od moe licno iskustvo. Nosev proteza 10 godini, a toa e premnogu za takvo nesto. Nikoj od zabarite neznaese sto da pravi i partali me napravija za parite da gi zemat i da se opravdaat deka nesto znaat. Sigurna sum deka vo Makedonija Denta Es ima najdobri doktori za protetika, site drugi moze da sledat kako rabotat i moze nesto ke naucat
     
    На Nika89 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. animns658

    animns658 Нов член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Дали има некој да ми препорача добар пртодонт во Скопје што става квалитетни фасети? Да не се кршат постојано, поквалитетни да се
     
  19. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Ортодонт е специјалист за протези за исправање на заби. За фасети ти треба протетичар, ама тоа го работат и општи стоматолози, не мора да е специјалист.
     
    На resenska му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Petrichor

    Petrichor Нов член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали некој може да сподели искуство во Премиум Дент? Имам за правење 4 заба, еден до друг од 5ка до 8ца. 2 ми беа за поправка уште пред да почне се со коронава, сега веќе е неподносливо. Ме интересира како работат, квалитет на пломби, дали прават проблем за посилна анестезија и цена.