1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препораки за стоматолог, орален хирург, ортодонт...

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од BoaVista, 9 ноември 2011.

 1. Ivauva

  Ivauva Активен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2019
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Женски
  Препорака за стоматолог ама да е толерантен . Уплав имам а треба да ги средам забите. Не е битно дали е приватно или државно - Скопје
  А и да, по можност со анестезија да работи.
  А имам 1 заб што е останат само коренот веројатно тој со операција се вади. Како оди тој процес?
  Леле ептен ми е страв...
   
  Последна измена: 4 август 2020
  На Hortenzija и Dejan0_Skorpija1 им се допаѓа ова.
 2. resenska

  resenska Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2014
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  8.781
  Пол:
  Женски
  PZU Dental klinik Dentin doktor Fisnik Kasapi
   
 3. Dejan0_Skorpija1

  Dejan0_Skorpija1 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Машки
  Sto se faseti sto se navlaki sto se koronki ako sakas da pojasnis cel zivot sum po zabari me davaa na specijalizanti se ucea na mene treba tuzba da podnesam leceni zabi me bolat a koga ke spomnat navlaki ne razbiram za sto se zboruva najskapite varijanti mi gi zborat

  A dali rabotat i so stomatologija i kaj se naoga taa ordinacija ima li avtobus za do tamu mnogu daleku toa

  Ej dali najde nekoj takov asalen stomatolog
   
  Последна измена од модератор: 24 август 2020
 4. mimi333

  mimi333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2016
  Пораки:
  154
  Допаѓања:
  189
  Пол:
  Женски
  Др Нина во Аеродром.
  Они со деца работат цело време така да и тебе може да те смират ако имаш уплав
   
 5. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.469
  Допаѓања:
  9.332
  Пол:
  Женски
  Лево се фасети или ламинати, десно се навлаки или коронки. Разликата е дали се струже забот само од напред за да се направи место за изработката, или од сите страни и се прави како колче.
  Фасетите се поскапи, ама се подобри. И коронки има повеќе вида, најскапите се најдобри. veneers-vs-crowns.jpg
   
  На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Dejan0_Skorpija1

  Dejan0_Skorpija1 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Машки
  A so faseti dali zadniot del od zabot ostanuva ist tie da ne se nano kompozitni plombi sto gi vikaat i dali ima moznost da se odlepat od zabot za lecen zab sto e podobro fala za informacijata
   
 7. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.469
  Допаѓања:
  9.332
  Пол:
  Женски
  Задниот дел не се струга за фасети.
  Композитни пломби се обичните пломби што се стават на забите за кариес, нано композитните се малку подобра верзија што се подобри за пломби на предни заби. Ама фасетите се изработуваат од порцелан и се лепат за забот. Се што е вештачко може да се оштети и одлепи од забот, ама ќе ти кажат на што треба да внимаваш за да ти траат со години.
  За лекувани заби подобро е коронка бидејки лекуваните заби се послаби и може самиот заб да се скрши.
   
 8. Semirr

  Semirr Активен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2020
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  46
  Пред некој ден бев во Dental Clinic Margita Smileva (www.dentalclinic.mk) на консултација за протези. Поради пандемијата имаат попуст и се €600 за двете вилици. На прв впечаток предобри се и релативно океј цена за протезите. Месечни контроли се 600 денари но само во првата година ипол. Некој да сподели или пропораки за друго место?
   
 9. AndyRad

  AndyRad Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2019
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  140
  Пол:
  Женски
  So avtobus ...vozi 24, kaj skoloto kuzman. Zakazete si termin kaj elena, slobodan ili viktor. Iki javete im se, se vikaat DentaEs
   
  На Dejan0_Skorpija1 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Dejan0_Skorpija1

  Dejan0_Skorpija1 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Машки
  Znaci od avtobuska so toj broj da kazam kaj skoloto i tuka li e u blizina toa cisto me zanimase osven ortodoncija dali i so stonatologija se zanimaat
   
 11. AndyRad

  AndyRad Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2019
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  140
  Пол:
  Женски
  Da vo blizina e, od avtobuskata e preku ulica samo i da tie zabari spored mene se br 1 vo Makedonija. Razgovarajte si, prasajte gi, nema da zgresite
   
 12. 100nogalka

  100nogalka Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2017
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  167
  Dali moze broj da mi dadete I da mi kazete kade potocno se naogja ?
   
 13. mimi333

  mimi333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2016
  Пораки:
  154
  Допаѓања:
  189
  Пол:
  Женски
  Број 070 34 40 61
  Позади Капитол се наоѓа, значи по паркингот стигате до Пет Вет и после наместо право, продолжувате лево и одма во зградата пред вас, баш како на мапата.

  Пс. Закажете си кај докторка Светлана, најсмирена е, јас само кај неа одам предобра е.
   

  Прикачени фајлови:

 14. Waverly Raven

  Waverly Raven Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2017
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  3.895
  Пол:
  Машки
  Со попуст 600€?! :o Многу. Во Битола без попуст е околу 500€ па и можеби помалку, плус контролите се вклучени во цената.
   
  На givemelove му/ѝ се допаѓа ова.
 15. givemelove

  givemelove Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  54
  Дали некој има искуство со ортодонт д-р Марија (Прилеп - Здравствен дом). Имам доста слушано различни искуства за кај неа и за кај д-р. Валентина. Еднаш бев на консултација кај незе, не добив некој впечаток..?
   
 16. Semirr

  Semirr Активен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2020
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  46
  Толку се движат цените во Скопје на приватно. На државно се доста поевтини.
   
 17. Nibble

  Nibble Нов член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Здраво на сите,
  Дали може некој да ми препорача добар стоматолог во околината на Козле,Тафталиџе,Капиштец?
   
 18. m_i_l_a

  m_i_l_a Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2018
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Zdravo, dali nekoj ima iskustvo so stomatolog dr. Ilija Karamanov Kisela Voda i kako se dvizat cenite za plombiranje na zab.
  Fala vi
   
 19. loredanamedusa

  loredanamedusa Активен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2020
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  8
  Здраво, дали може да ми препорачате добар стоматолог за вадење на заби бидејќи мојот не сакаше да се нафати па ми требс некој навистина искусен ми одговара скопје и куманово
   
  На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.
 20. LoLa96

  LoLa96 Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2020
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  175
  Пол:
  Женски
  Vita Dent во Скопје во Ново Лисиче +389 2 243 6683 ми извадија две 8мици со корени во синус , без операција, без проблеми. Подобри и постручни нема од нив!
   
  На loredanamedusa му/ѝ се допаѓа ова.