Препораки за стоматолог, орален хирург, ортодонт...

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од BoaVista, 9 ноември 2011.

 1. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.085
  Допаѓања:
  83.492
  Пол:
  Женски
  Добар забар кој се бави со ставање навлаки,импланти???Може од Скопје а уште подобро ако е во Куманово?
   
 2. TheGirlNextDoor

  TheGirlNextDoor Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2011
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  78
  а можи и од битола за мене :))
   
 3. ivaGa

  ivaGa Активен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Мислиш на П.У. Стоматолошки Клинички Центар - Проф. Д-р Бојо Андрески?
  И мене ме интересираше, што е, како е кај него.
  Се мислам дали да отидам таму за фиксна протеза.

  Кажете некој добар ортодонт за фиксни протези?
   
 4. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.771
  Допаѓања:
  4.115
  Пол:
  Женски
  Значи колку сум изреволтирана во врска со забите, не се опишува.
  Како можев до сега да ја трпам забарката незнам. Ме нервираат личности што кога им кажуваш за проблем, тие не се замараат.
  Најтазе, и кажувам на забарката дека сакам да ги сменам неколку пломби кои веќе почнуваат да пожолтуваат и се разликуваат нели од природната боја на забот, таа ми вели, ништо не е, нека стојат :devil:

  И бидејќи со неа не можеме да најдеме заеднички јазик, решена сум да ја сменам
  Сакам да ги сменам предните пломби и препорачајте добар стоматолог кој работи со плави картони било каде во Скопје
  * Само одбегнете го стоматолошки центар кај државна болница
   
 5. pokahontas83

  pokahontas83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2013
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  42
  dali nekoj znae dobar stomatolog vo bitola?
   
 6. Alondra

  Alondra Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.065
  Допаѓања:
  2.324
  Девојки,

  Препорачајте ми добар стоматолог од кој сте задоволни во Скопје?
   
 7. mallecko

  mallecko Активен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2013
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  ме интересира дали мози повторно да се стави мост на заби една тетка има клаено мост на едната 1 и 2 петки ама почна мостот да и се мрда по 7 години и сака сега пак да клај дали мози некој да ми кази повторно да се клај
   
 8. AnichkaLeo

  AnichkaLeo Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2013
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  87
  Дали некој има правено заби во Ајродром ЈанеСандански кај Марија? Ако има некој нека ми пише чекам одговор
   
 9. SAMIRA

  SAMIRA Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  250
  Пол:
  Женски
  не знам дали тука да поставам ама 2 прашања некој добар стоматолог во скопје да ми кажете и некој што става анастезија пошо претходнава некако и беше страв да стави пошо и кажав да имам тироидна жлезда хипо ,пошо не само да ми е страв минатиот пат кога ми ги пломбираше ме заболе силно да осетив такикардија на срцево па незнам дали ке можам да ги правам без анастезија ај ако има некој сл вака да ми каже некој погрижлив стоматолог
   
 10. poliglot

  poliglot Нов член

  Се зачлени на:
  15 мај 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Endomak, Kruna MS ili dr. Ane Kotev

  Kојa klinika препорачате за пломбиранје на заби и чистење на камен?
  1. Eндомак
  2. Kруна MS.
  3. Dр. Aне Kотев.
   
 11. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.901
  Пол:
  Женски
  Добар орален хирург во Велес по можност да има склучено договор со фондот за здравство.. итно ми е!
   
 12. maticka

  maticka Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2014
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  198
  Женски!Оди ли некој кај др.Марина во зелезничка амбуланта на забар,и како е задоволен?
  ;)
   
 13. viviette

  viviette Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2014
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  157
  Пол:
  Женски
  Јас сум задоволна од Др. Ефрем Трпков, матичен стоматолог ми е. Има ординација во Железара (Скопје). Баш завчера пломбирав заб кај него, a мајка ми чистеше каменец. Работи со многу трпение и е професионален, не осетив болка. Само пофални зборови можам да кажам :)
   
 14. Ane-Goki1

  Ane-Goki1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2013
  Пораки:
  2.307
  Допаѓања:
  29.030
  Може некој да препорача некој стоматолог кој што поправа и вади заби под општа анестезија и колку отприлика би чинела таа постапка?
   
 15. male

  male Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  173
  Пол:
  Женски
  Под општа анестезија вадење и правење на заби мислам дека не постои :) локално и регионална да... Речиси кај сите стоматолози
   
 16. Ane-Goki1

  Ane-Goki1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2013
  Пораки:
  2.307
  Допаѓања:
  29.030
  И општа имам прочитно дека има во Систина,ама дали има и на друго место дали знае некој и колку отприлика чини.Во Систина сигурно е многу скапо
   
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.721
  Допаѓања:
  160.076
  Пол:
  Женски
  Во нашава земја општа анестезија при стоматолошка работа се применува само кај деца со посебни потреби на клиниката за детска стоматологија (колку што сум информирана). А за сите други постои локална анестезија. Не сум чула дека во Систина се работи со општа анестезија, споделете повеќе информации ако имате.
   
  На male му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Ane-Goki1

  Ane-Goki1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2013
  Пораки:
  2.307
  Допаѓања:
  29.030
  а

  Сигурно е ова?Затоа што ако некој има премногу заби за правење и вадење тоа може само под локална анестезија?Затоа што тоа би траело повеќе време.Ако знае некој сигурно нека пише итно ми треба
   
 19. le.dentiste

  le.dentiste Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2013
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Женски
  Кога некој има премногу заби за правење/вадење постапката се одвива во повеќе третмани. Секој третман ако е болен се става локална анестезија и решен проблем :)
   
 20. Ane-Goki1

  Ane-Goki1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2013
  Пораки:
  2.307
  Допаѓања:
  29.030
  Значи заклучок нема општа анестезија кај нас?За локална тоа веќе го знам,ама прашувам за општа затоа што со локална имало проблем.Ставени две инекции локална и пак е болно и тоа многу па затоа прашувам за ваква крајна варијанта :(