Препораки за стоматолог, орален хирург, ортодонт...

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од BoaVista, 9 ноември 2011.

 1. LittleBlack12

  LittleBlack12 Нов член

  Се зачлени на:
  27 септември 2016
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Три Мит Дент во Центар кај Песталоци. Без никаков проблем ми извадија 6ки кои што беа тешки за вадење. А во истата ординација на мајка ми и направија заби. Значи презадоволна сум, ги препорачувам! :):):)
   
 2. Nenad2410

  Nenad2410 Активен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2016
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Машки
  Pozdrav do site. Jas imam itna potreba od stomatilog koj sto znae da raboti so ekstremno plaslivi luge koi sto od strav se onesvestuvaat duri. Da ne opisuvam zosto e toa taka a isto taka bi prasal dali ima stomatoloska ordinacija koja sto raboti so oralna sedatacija ili bilo kakva slivna anestezija? Vi blagodaram odnapred
   
 3. LittleBlack12

  LittleBlack12 Нов член

  Се зачлени на:
  27 септември 2016
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Искрено би ти ги препорачала Три Мит во Центар. Докторот е професионалец, работеше со мене три четири дена за да седнам на столче и да работи :)
   
  На Nenad2410 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.318
  Допаѓања:
  2.745
  Пол:
  Машки
  Стоматолог САШО кај Млечен Ресторан во Тафталиџе.
  Човекот е врв! Идете видете....
   
 5. Nenad2410

  Nenad2410 Активен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2016
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Машки
  Bas ke gi pobaram na telefon. Dali bi mi odogovorile na dilemata za oralna sedatacija t.e. Delumno zaspivanje?
   
 6. LittleBlack12

  LittleBlack12 Нов член

  Се зачлени на:
  27 септември 2016
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Ne sum sigurna tocno, no mislam deka bi ti odgovorile pozitivno. Operacijata sto jas ja pravev na zab se odvivase so anestezija neli sekako, no ne znam tocno kakva bese, samo znam deka ne osetiv nisto i ne ispaniciv :) Kontaktiraj prasaj, mislam deka bi ti pomognale
   
 7. Nenad2410

  Nenad2410 Активен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2016
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Машки
  Blagodaram, ke gi pobaram utre
   
  На LittleBlack12 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. 8petre8

  8petre8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2015
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  581
  Пол:
  Машки
  Мислам дека тоа приватните стоматолози не го прават,т.е никој не се нафаќа на таков чекор.Такво нешто мислам само на клиника.
   
 9. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.318
  Допаѓања:
  2.745
  Пол:
  Машки
  Nenade ne ti treba takva anestezija.
  So obichna anestezija pola doza kje te sredi.
  Idi kaj doktorov ..... ;)
   
 10. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.007
  Допаѓања:
  130.322
  Пол:
  Женски
  Во мн ретки случаеви и се прави на клиника. Не ти е потребно веруј.
  Моја препорака Весна Дент.
   
 11. Nenad2410

  Nenad2410 Активен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2016
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Машки
  Pred 7 godini pravev kompletno sreduvanje na zabite vo endomak. Lugeto se super i izvadiv 4 zabi, site ostanati mi gi sredija ama pak pustiot strav od faktot deka treba da sednam na stolot i da pominam 20-30 minuti vo nego mi e kompletna agonija, pa zatoa prasuvam za takva anestezija bidejki vo svet toa se praktikuva ako navistina pacientot ne moze da se sooci so stravot vo momentot a potrebna mu e rabota na zabi
   
  На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.721
  Допаѓања:
  160.078
  Пол:
  Женски
  Тешко тоа, бидејќи е потребен анестезиолог. А кај нас кубуриме со таков кадар и на хируршките клиники, за стоматологија тешко. Општа анестезија во стоматолошка практика во Мк се изведува најчесто кај лица со посебни потреби, поради неможноста за соработка. Евентуално на максилофацијална хриругија при некои подолготрајни хируршки постапки на забите и вилиците се користи општа анестезија, може таму да пробаш, да видиш што ќе ти кажат. Ако е за обично поправање и лекување на заби, не верувам дека би се нафатиле.
  Во светот се практикува општа анестезија, ама тоа е плитка седација, не е како при хируршки зафати на останатите делови од телото. Ама за тоа си има соодветен тим од анестезиолог и стоматолог, како што кажав и претходно.
  Мој совет е да одиш прво на психолог, да ти помогне малку да го надминеш стравот. Ако има потреба, посети и психијатар. Стравот знае да биде голем проблем, а заради тој страв не вреди да си го доведеш здравјето во прашање.
   
  На Hortenzija, BoaVista, Nenad2410 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Nenad2410

  Nenad2410 Активен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2016
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Машки
  Taka e, znam deka zdravjeto moze da mi go zezne ama ete toj pusti strav. A inaku tocno za takva anestezija zboruvav sto ja napisavte pogore. Toa e anestezija koja sto moze i da zaspie pacientot ama so malo prodrmuvanje se budi ili ako dojde do bolka pacientot reagira. Ziveev vo zemja koja sto toa go praktikuvaat ama tamu eden zab ke cinese kolku cela usta da ja remontiram tuka :)
   
 14. Nenad2410

  Nenad2410 Активен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2016
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Машки
  Jas pa bas kaj vesna odev pred nekolku godini (zatoa sto ziveev vo ista zgrada), i ona mi e edna od pricinite zosto mrazam zabari. Tolku jako me ima aknato vo zivec sto se imam onesvesteno od bolka.
   
 15. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.397
  Допаѓања:
  6.332
  @Nenad2410 зошто не си побараш обична анестезија? Јас имав ист страв како тебе, и тоа зошто стоматолозите кај кои сум била ме лажеа дека не може да ми прават заби со анестезија, посебно на државна... Каков страв претрпував, трауми за цел живот имам.
  Се додека не најдов една супер докторка, рече дека без проблем ќе ми ги среди забите со анестезија, не чувствував баш ништо, дури ни анестезијата кога ми ја стави. (зборувам за локална)
  Ординацијата е Дента Вива во населба Лисиче.

  А сега @Annath да ја прашам дали можеби има некоја штета од анестезиите?
   
 16. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.007
  Допаѓања:
  130.322
  Пол:
  Женски
  Барај ја Кате златни раце има.
  Јас бев исто со страв со Кате го надминав тој проблем.
   
 17. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.027
  Пол:
  Женски
  http://premiumdent.com.mk
  Да не сликам заби за доказ :D
  Може 2 саати ќе работи на заб, ама болка и мрдање на пломба нема :)
  Направено засекогаш.
  Доктор кој посветува премногу внимание деф.
   
 18. SunshineGirl000

  SunshineGirl000 Активен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2016
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Девојки може ли да ми препорачате добар стоматолог во Карпош, Лептокарија?
   
 19. Анимал

  Анимал Нов член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2016
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Дали може некој да ми каже искуства од NOVA GROUP - стоматолошка ординација во Порта Влае?
  Или предложете ми некој добар забар во близина на Влае, Карпош.
   
 20. Sanjichka007

  Sanjichka007 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2012
  Пораки:
  1.541
  Допаѓања:
  11.918
  Пол:
  Женски
  @buba4e89 како си задоволна од Весна Дент? Ми треба стоматолог што со трпение ќе работи бидејќи ептен паничар сум..