Препорачајте интересна серија со кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Sonce, 8 ноември 2009.

 1. LitttleRNBPrincess

  LitttleRNBPrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  686
  Пол:
  Женски
  p16606938_b_v8_aa.jpg

  The Order

  Интересна серија на Нетфликс со магии.

  За да ја одмазди смртта на неговата мајка, студентот на колеџот се залага за таен ред и се соочува со војна меѓу врколаците и практичарите на темната магија.
   
  На eminik му/ѝ се допаѓа ова.
 2. LadyC

  LadyC Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  4.037
  Допаѓања:
  34.571
  Пол:
  Женски
  На mileystar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  760
  Допаѓања:
  5.368
  Пол:
  Женски
  Покрај "Chernobyl" за која си дадов мислење у посебната тема, многу многу многу ја препорачувам "Catch-22". Мини серија адаптирана на книгата напишана од Џосеф Хелер, книга која ми е на листа за читање добри 5 години. Дејствието се одвива во време на Втората светска војна и пратиме група млади авијатичари бомбардери кои се обидуваат да останат живи, но и ментално нормални, за време на нивните задачи во кампот. Работите ги доживуваме претежно преку очите на еден од авијатичарите, Јосариан, кој уплашен од сето она што се случува, на почетокот постојано лаже и бара здраствена причина за да не мора да се врати назад во авионот наредниот ден. Серијава иако е доста трогателна и драматична, има и хумористичен елемент, или барем не многу тензична атмосфера, иако се соочуваме со хорорите од војната. Јосариан го глуми Christopher Abbott (кој јас го знам најмногу од првата сезона на "The Sinner") и е одличен, а други попознати актери се George Clooney и Hugh Laurie кои глумат поручник и мајор.
   
  На theowndemon, Ginger^, smooch и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. LitttleRNBPrincess

  LitttleRNBPrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  686
  Пол:
  Женски
  p15523414_b_v8_ab.jpg

  Whiskey Cavalier

  Добра и интересна криминална серија. Добра екипа на глумци.

  Агент на ФБИ и неговиот нов партнер, оперативен директор на ЦИА, се зафаќаат со мисии за да го спасат светот, но прво треба да се сложуваат едни со други.
   
 5. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  3.793
  Допаѓања:
  22.165
  Јас имам две серии што ми се допаднаа па да ги споделам со вас,
  1. Russian Doll
  [​IMG]
  8/10
  Првата сезона заврши со 8 епизоди по 20 минути, ќе има и втора али мислам дека нема да биде убава како првата, Главна улога е Наташа каде што ќе умре и ќе се врати во живот и секој пат кога умира се враќа во исто време на исто место, и тука е целата мистерија што како се дешава све, интересна серија со мала доза хумор.

  2. Chernobyl
  [​IMG]
  9/10

  Одлична серија, по детален опис за настаните кои се случувале за време на несреќата. кратка серија од 5 епизоди.
   
  На WildMk, mileystar, carver91 и 5 други им се допаѓа ова.
 6. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  85.418
  Пол:
  Женски
  И јас баш дојдов да пишам за Чернобил, гледам Јипи ја предложил. Многу добра приказна која е супер прераскажана и топло ви препорачувам да ја ѕирнете. Од првиот момент кога упорно се трудат да ја игнорираат катастрофата, до моментот кога се обидуваат да решат нешто кое никогаш претходно не се случило. Па и пожртвуваноста на луѓето..пожарникари, рудари....., уф. Одлични три ликови...двајца научници од кои една жена и генералот.
   
  На Yipman2 и theowndemon им се допаѓа ова.
 7. LitttleRNBPrincess

  LitttleRNBPrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  686
  Пол:
  Женски
  p9694098_b_v8_af.jpg

  Graceland

  Многу добра серија, не е нова има 3 сезони.

  ФБИ агент е испратен во куќа за тајни агенти во Јужна Калифорнија, каде што е обучен од поранешен агент на ФБИ.
   
  На Zimone му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  7.200
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Dead to me
  Сопругот на Џен ќе го удри некој со кола и ќе избега, ќе го остави да умре. Жената која го удри ќе и стане најдобра пријателка... Има една сезона со 10 епизоди, а по крајот на последната епизода изгледа ќе има и друга сезона. Во еден ден ја изгледав, интересна е и непредвидлива.
   
  На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.506
  Допаѓања:
  42.897
  [​IMG]
  Не знам како не сум наишла досега на серијава, ама одамна барав ваква комедија, право освежување. Има крајно смешни моменти, има четири сезони излезено.
  Америка Ферера е во главна улога, кастингот во целост е одличен и имаат супер хемија.
  Создадена е од продуцентот на The Office, верувам дека ќе им се допадне на фановите на серијата.
  Јас сум моментално на втора сезона и се повеќе се навлекувам.
  https://www.imdb.com/title/tt4477976/
   
  На do-re-mi и Nausicaa им се допаѓа ова.
 10. LitttleRNBPrincess

  LitttleRNBPrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  686
  Пол:
  Женски
  small_original.jpg

  Sleepy Hollow

  Одлична серија со чудовишта со натприродни моќи. Има 4 сезони.

  Во 1781 година, Ichabod Crane кој работел за Џорџ Вашингтон како двоен агент тој се враќа од мртвите и се буди во 2013 година за да ја разоткрие мистеријата која датира уште од основоположниците.
   
  На Мејз му/ѝ се допаѓа ова.
 11. smooch

  smooch Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2011
  Пораки:
  720
  Допаѓања:
  2.838
  Пол:
  Женски
  When They See Us
  0NDQ1MD.jpg
  Нова мини серија од Нетфликс со само 4 епизоди.
  Снимана е по вистински настан кој се случил пред 30 год. Полна е со неправди и стереотипи, што на моменти ја прави многу тешка за гледање. Не ми се верува дека нешто така ужасно се случило.
  Ликовите се феноменални, музиката предобра, ја препорачувам.
   
  На LiliBoz, WildMk, SofiMar_ и 2 други им се допаѓа ова.
 12. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  2.963
  Допаѓања:
  13.702
  Good Omens

  good omens.jpg

  https://www.imdb.com/title/tt1869454/?ref_=tt_urv

  Екстремно шармантна британска серија.
  10/ 10, плус огромна пофалба за музиката на Queen.
  Базирана е истоимената книга на Тери Пратчет.

  Ангелот Азирофел (Мајкл Шин) и демонот Краули (Дејвид Тенант) се добри пријатели веќе 6 000 години. И двајцата преферираат своето време да го поминуваат на Земјата, отколку меѓу својот „вид“ во Рајот и Пеколот. Работите се усложнуваат со раѓањето на Антихристот, кој треба да ја предизвика Апокалипсата. Ако сакаат да продолжат да уживаат во животот на кој се имаат навикнато, ангелот и демонот ќе треба заедно да работат за да го спречат крајот на светот.

  [​IMG]

  Забавна, смешна, позитивна серија, составена од шест епизоди. Во останатите улоги се појавуаат Франсис МекДорманд, Миранда Ричардсон и Џон Хам.

  good-omens.jpg

  Good Omens е одличен избор за сите кои бараат нешто симпатично и пријатно, а особено би им ја препорачала на оние кои сакаат британски хумор, и на оние кои уживаат во натприродни приказни.
   
  Последна измена: 3 јуни 2019
  На nightingale, Someonespecial, do-re-mi и 6 други им се допаѓа ова.
 13. LitttleRNBPrincess

  LitttleRNBPrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  686
  Пол:
  Женски
  The_Night_Shift.jpg

  The Night Shift

  Интересна медицинска серија, има 4 сезони.

  Група лекари од војска се враќаат на работа во ноќната смена во болницата во Сан Антонио.
   
 14. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  760
  Допаѓања:
  5.368
  Пол:
  Женски
  "When They See Us" е мини серија од 4 епизоди за вистински криминален случај (Central Park Five) од 1989 година. Во Сентрал Парк најдена е брутално истепана и силувана девојка на работ на смртта. Истата вечер, во дел од паркот група млади црнци се понашаат како багабонди, трчаат наоколу и малтретираат белци, викаат по нив, ги маваат со камења и слично. Но, не сите кои се присутни го прават истото. Полиција почнува да ги брка, апсат кого ќе успеат да фатат. Меѓу нив 4 црни момци со 14 и 15 години. И еден 16 годишен пријател на едното дете. За да се реши случајот со девојката, ги испрашуваат 40 саати без нивните родители или адвокти, ги тепаат, им врискаат, не им даваат храна и паузи до тоалет. Им ветуваат дека ако потпишат дека учествувале во злосторството, ќе им дозволат да си одат дома. Дечките потпишуваат бидејќи се млади, уплашени и неискусни и сакаат да си одат дома. Завршуваат на суд, каде што без никакви докази, без дна, без очевидци, само со тоа што под притисок го имаат кажано и потпишано, се осудени дека се виновни. Четворица завршуваат во juvie, а оној со 16 години во вистински затвор. Четорицата отслужуваат 6 години, а овој петтиов 13. Во 2002 година, вистинскиот криминалец признава за стореното дело и на момците им е избришано криминалното досие и платено оштета. Колку прекрасно, а толку толку жално е прикажано низ што поминуваат. Поготово 16 годишниот. Сум плачела. Иако срцето ќе ви се скрши неколку пати низ 4-те епизоди, вреди да се изгледа. Совршена улога од прв до последен момент, од сите актери. Поготово од Jharrel Jerome, типот што го глуми 16 годишниот Korey Wise.
   
  Последна измена: 18 јуни 2019
  На Lolipop23 и Elenpelen им се допаѓа ова.
 15. LitttleRNBPrincess

  LitttleRNBPrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  686
  Пол:
  Женски
  thatSAJT-LARGE.jpg

  That 70s Show

  Најомилена серија до сега и пресмешна.

  Комедија која се врти околу група тинејџери, кои живеат во Висконсин во 1970-тите.
   
  На Yipman2 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  86.934
  Good omens

  Думај се јас думај се од кај ми е познат насловот. А многу луѓе ми ја предложија серијава без да ми кажат содржина и јас онака, ја шуткам за после оти имам запоставени.

  Ама некој да му текнеше да речи:
  гледана ќе ми беше барем два пати.

  Ако не утре, задутре ќе ја бинџнам, или нема сезона да видам уште сабајле да можам да ја изгледам? Баш ќе проверам сега.
   
  На Someonespecial, Nausicaa и 1209 им се допаѓа ова.
 17. LitttleRNBPrincess

  LitttleRNBPrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  686
  Пол:
  Женски
  Rosewood_cover.jpg

  Rosewood

  Интересна криминална серија, има само две сезони.

  Мајами патологот д-р Бомонт Розвуд, Џуниор, наоѓа тајни во човечките тела користејќи ја својата најсовремена лабораториска опрема.
   
 18. pianogirl

  pianogirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2018
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  331
  Пол:
  Женски
  Дајте предлог за серија во стилот на Riverdale i Pretty little liars
   
 19. ghinna001

  ghinna001 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2017
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  132
  chilling adventure of sabrina ,vampire diaries
   
  На pianogirl му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.766
  Допаѓања:
  156.366
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  After Life

  Тони е духовит, љубезен новинар во редакцијата на бесплатен локален весник, кој живее за својот брак и сопругата. Кога таа ќе почине по тешко боледување, Тони ја губи смислата на животот, станува депресивен и суицидален, однесувајќи се цинично и луто кон цело свое опкружување - шурата и останатите колеги со кои ја дели монотоната работа со бесмислени и бизарни приказни во весникот, поштарот, децата во соседството. Како полека ќе почне да го менува својот поглед на остатокот од животот и на луѓето околу него, ни покажуваат шесте епизоди од првата сезона.

  Одлична heartwarming црна комедија која ја изгледав во еден здив, прав ролеркоустер - за тие вкупно 3 саати во еден момент се смеев на мрачниот хумор, па во друг бев на раб на солзи, а крајот скроз ме стопи. Брутално реална слика со примеси на црн британски хумор, за депресијата и периодот на жалење по загуба на близок кај една добродушна и рационална личност, и како да го надмине тоа без идејата за виши сили и мејнстрим натприродни филозофии.
  Ricky Gervais е феноменален во улогата, сум го гледала чат-пат и доста се согласувам со неговите гледишта (кои и тука се провлекуваат), но освен како стенд-ап комичар е и одличен актер.
  Топло препорачувам :)
   
  На smooch и Nausicaa им се допаѓа ова.