1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преработени песни кои звучат полошо од оргиналите

Дискусија во 'Музика' започната од Ketchup, 10 август 2020.

 1. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.499
  Допаѓања:
  39.479
  Инспириран од темата Преработени песни кои се подобри од оргиналите, а и општо од преработките кои ги слушам секојдневно, се решив да ја отворам темава. Тука ќе ги постираме преработените песни за кои мислиме дека не го достигнале квалитетот на песната која ја преработуваат.

  Еве јас ќе започнам прв.  Тоа што ја прави оргиналната песна толку добра, е тој хипнотизирачки ритам кој е доста користен во електронската музиката од страна на европските диџеи во почетокот на 2000-те, а тука е изоставен.
  Ремиксов звучи ептен basic и преслушан.  На овој ремик, недостасува ремикс за да звучи убаво.  Иако сакам ваква музика, секогаш кога ќе ја чујам ми доаѓа да ја исклучам и да го пуштам оргиналот и да се распеам на цел глас.
   
  На Waverly Raven, candy.cane и f.girl им се допаѓа ова.
 2. f.girl

  f.girl Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 октомври 2015
  Пораки:
  1.403
  Допаѓања:
  21.931
  Пол:
  Женски
  Прво што ми дојде на ум:

  Преработка


  Оригинал


  Што и да кажам не може да го долови овој ужас (facepalm) Штета што толку голем хит доживеа ваков cover.
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
 3. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.478
  Допаѓања:
  2.926
  Не дека преработката е лоша, ама дефинитивно дава скроз различен вајб, ја нема таа емоција како кај оригиналот од кој се ежам :u:

  Преработка


  Оригинал
   
  На MeowMeow, SummerGirl, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.499
  Допаѓања:
  39.479
  Мислењево ми е од 2015. Речиси пет години ја барам обработката што си ја постирала. Но, се сложувам, оргиналот звучи многу подобро.
   
  На BeYourself му/ѝ се допаѓа ова.
 5. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.022
  Допаѓања:
  59.562


  Не е толку лоша преработката, но сепак, не е ни блиску до ненадминливиот оригинал:

   
  На burthdaykake, buba4e89, M.B. и 5 други им се допаѓа ова.
 6. Cherry333

  Cherry333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2019
  Пораки:
  2.248
  Допаѓања:
  6.680
  Пол:
  Женски
  Иако е попопуларна обработката, мене оригиналот далеку повеќе ми се допаѓа.
   
  На buba4e89, Waverly Raven, elimkd и 4 други им се допаѓа ова.
 7. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.022
  Допаѓања:
  59.562
  Симпатична преработка, но повторно ни блиску до оригиналот. Генерално, со додавањето на електронско звучење само ги расипуваат песните.

  П.С. одлична тема :)
   
  На Ketchup и SummerGirl им се допаѓа ова.
 8. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.478
  Допаѓања:
  2.926
  Преработка


  Оригинал


  Повторно јас, на разочарување на обожавателите на едм. Се зезам, сакам електронска музика, ама очигледно не повеќе од хип хоп. :D

  Преработка


  Оригинал


  Е сега за вторава песна... Богами за ова мислење ќе ми се налути и my 15 year old self шо се отепуваше слушајќи го каверот... Ама не знам, ваљда ни се свиѓа музика што прави да се чувствуваме some type of way во моментот. Верзијата на birdy е баш смирена, тажна, непребол по симпатија, дечко, whatever, баш за тие тинејџерски години кога се што ти се случува го доживуваш х100 зголемено, а на bon iver е некако позрела, raw, и баш онака да се издереш се што ти лежи на душа.
   
  На dayla, candy.cane, Billy Idol и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.499
  Допаѓања:
  39.479


  Искрено и да не го имате слушано оргиналот, не знам на кој би му се допаднал ремиксов.

  Оргиналот:
   
 10. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  1.891
  Пол:
  Машки
  B-Complex - Beautiful Lies (original)


  B-Complex - Beautiful Lies VIP (shit)
   
 11. Skylar

  Skylar Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2019
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  385
  Пол:
  Женски
  Не можев а да не коментирам.Преработката не звучела како оргиналот?Па и не може,а и не треба да звучи како огриналот.Секој различно ја доживува секоја песна и различно може да ја отпее.И тоа е убавината на ваквите cover-ри,да ја слушнеме истата песна во различна верзија и на подруг начин испеана.
   
 12. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.499
  Допаѓања:
  39.479
  Каде прочита дека треба да звучат исто?
   
  На Mantub, black-angel и BeYourself им се допаѓа ова.
 13. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.478
  Допаѓања:
  2.926
  Понекогаш преработките на некои песни се далеку попопуларни од самите оригинали, или зашто се преработени во жанр кој моментално е во "тренд", оној кој ја преработува е доста популарен, или пак едноставно станува вирален хит преку ноќ. И секој има право да ја сака едната верзија повеќе или помалку. Башка, има многу добри оригинали кои заслужуваат повеќе внимание кои поради икс причини не достигнале голем успех, а преработките макар било тоа еден ремикс стануваат хитови.
  Еве, нема кој не ја знае I will always love you испеана од Витни Хјустон, која е всушност оригинал на Доли Партон. Тебе повеќе ти се свиѓа едната верзија, мене другата, затоа се отвара тема, да се дискутира и да се дадат мислења.
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
 14. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  3.582
  Допаѓања:
  18.405

  Едноставно не.
  Гласот на Дуа воопшто не ми е милозвучен за песнава. А, и Алесиа има некоја посебна емоција.
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
 15. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.022
  Допаѓања:
  59.562


  Ужас...
  Продолжувам да си го слушам само оригиналот

   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
 16. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.022
  Допаѓања:
  59.562
  Релативно популарна е обработката, ама според мене не е многу успешна
   
  На MeowMeow, burthdaykake, SURF и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. SURF

  SURF Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2016
  Пораки:
  263
  Допаѓања:
  1.331
  Пол:
  Машки
  @prominent Кога ја спомна оваа нова преработка ме потсети на една постара и една наша преработка на песнава на Стинг.
  Првава е реге, денсхал од деведесетите :


  Вторава е од Игор Џамбазов во рок,блуз фазон од пред неколку години :


  Мене преработкиве ми се на исто ниво со оригиналот на Стинг.
   
  На Ketchup и prominent им се допаѓа ова.
 18. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.022
  Допаѓања:
  59.562


   
  На Ketchup, MeowMeow и burthdaykake им се допаѓа ова.
 19. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.022
  Допаѓања:
  59.562
  Не е преземена целата ама сепак не ми звучи убаво. А оригиналот е топ, огромен хит беше пред петнаесетина години.
   
  На SURF и Ketchup им се допаѓа ова.
 20. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.517
  Допаѓања:
  54.960
  Пол:
  Женски
  Кај прочита дека темава е за преработки што звучат ко оригиналите? (facepalm)
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.