1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преса за коса

Дискусија во 'Коса' започната од milena-21, 10 ноември 2009.

 1. milena-21

  milena-21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  5
  Обожавам косата да ми е права... идеално права :D досега имам 3 преси и ниту една не ми ја прави косата убава како кога ќе одам на фризер...Го прашав мојот фризер од каде ја набавил пресата и ми рече само Турција... не кажува ниту марка, ниту ништо... глуми дека не знае...
  Вие каква преса користите? Пишете заедно да решиме која преса е најубава :P
   
  На Meckicja и LittlePinky им се допаѓа ова.
 2. jasmin

  jasmin Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2009
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  35
  купи си со керамички плочки... тие подолготрајно ја исправуваат
   
  На Meckicja, Happy-vm и heart.stealer им се допаѓа ова.
 3. marin4e

  marin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  10
  zdravo. jas imam Remington so keramicki plocki i prezadovolna sum.
   
  На Happy-vm, Anet4e, FashiongirlD и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  со керамички плочки и тенка е сеа не знам точно мислам од вицко дека е ама ја исправува косата веднаш и не се витка и јас постојано ја пеглам косата и сум сменила многу преси ама оваа ми се погоди
   
  На LittlePinky и thelittle17 им се допаѓа ова.
 5. milena-21

  milena-21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  5
  Една моја пријателка имаше преса Elekom (мислам дека од Бугарија ја купи) и не беше лоша, многу убаво ја исправуваше косата. Проблемот беше што толку многу ја гореше што откако ќе се испеглав косата ми мирисаше на изгорено :(
  Можеби многу барам :P но сакам преса што ќе исправува потрајно, а нема претерано да ја гори косата.
   
 6. Melodi

  Melodi Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  32
  Најубаво е да користиш преса со керамички плочки и со infrared, за помало оштетување на косата. Исто така ставај силиконски капки пред да ја фенираш косата кога е сеуште мокра, но не многу мокра. Откако убаво ќе ја исфенираш нема потреба да ја поминуваш косата по повеќе пати со преса и така нема многу да се оштетува.
   
 7. Daniella

  Daniella Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  43
  Јас имам природно виткана коса и кога и да ми текне да ја исправам, користам преса со керамички плочки од Vicko, не е ни скапа, околу 1100 ден. Ептен е добра и не ја оштетува косата премногу ;)
  Ако наидеш на Vicko продавница побарај ја, лесно ќе ја познаеш, мала е и црна со бели тенки керамички плочки.
  Леле ама бев исцрпна со одговоров ;) :D
   
  На Lady-Sweet и maca99 им се допаѓа ова.
 8. jasmina041

  jasmina041 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  2
  ROWENTA elite e nezamenliva probaj ....... pozz
   
  На LittlePinky и Anely им се допаѓа ова.
 9. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  и јас имам со керамички плочки, но бидејќи косата ми е природно виткана, за кратко време се губи ефектот од пеглањето, што користите за да го задржите ефектот (гел, пена, лак?)
   
  На LittlePinky и thelittle17 им се допаѓа ова.
 10. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  jas ne stavam nisto mi stoi prava a porano stavav lak po malku ama mi se prekrsuvase sega ne stavam nisto
   
 11. iwannaU

  iwannaU Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  20
  Zemi si presa so keramichki plochk, ama tenka. Ja imam od Philips i odlicna e. A ako ti e meka kosata probaj so pena. Isto samo ne ja vrtish tuku ja ispravas. Kosata moze poveke da ostane prava. :)
   
 12. Janaaa

  Janaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  12
  Па во принцип не е многу важна мрката на пегла за коса...поважен е начинот на пеглање...За да ти биде совршено права најдобро е после бањање да се исфенираш,со четка за да ја исправиш делумно косата.После тоа со било каква пегла,добро загреана ќе ти се исправи одлично косата.Само важно е да ја пеглаш прамен по прамен,и тоа што помали прамени.На кра доволно ти е силиконски капки за сјај или восок и супер ќе бидеш :)
   
  На heart.stealer му/ѝ се допаѓа ова.
 13. iwannaU

  iwannaU Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  20
  Ne mora bas pramen po pramen, ke izgubis mnogu vreme i ke se namacis.
  P.S. A ima i nova metoda - so kiselina nesto slicno kako na vitkanje so kiselina (mini-val), kosata ke ti bide prava i do 3 mes.
  Se preporacuva na neostetena kosa i nefarbana (pogodno e za onie sto imaat vrtena kosa). Tretmanot kosta negde okolu 3000 den. Skapicko e ama nema macenje so vrtena kosa :D :D
   
 14. Eli4e

  Eli4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  39
  Mene prirodno mi e vitkana, no pogolemi lokni, pa koga sakam da ja ispeglam koristam presa so keramicki plocki od FIRST Austria, eve kako izgleda [​IMG]
  Proizvedena e vo Viena, Austria. Pred 1 mesec ja zedov i ne e skapa 1300den.
   
 15. ma4os

  ma4os Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  4
  jas imav vitkana kosa,i pocnav da se farbam i mi se ispravi kosata i sega samo malku treba da ja pominam so presa i mi se isprava,inace presite na VICKO se dobri.... :D
   
 16. malecka15

  malecka15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  165
  za idealno prava kosa razni samponi koi pomagaat vo ispravuvanje , odkako ke ja izmies feniraj ja so cetka za da bide prava , pa potoa upotrebi presa , toa e mojata tehnika , i uste eden sovet sekogas koristi silikonski kapki i nemoj ovaa procedura cesto da ja upoterbuvas mnogu e stetna za kosata,
   
 17. Mistik

  Mistik Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  40
  Pozdrav...presa kako presa.Sekoja ja dostignuva maksimum temperatura.(da ne e epten nikakva).
  E sega najvazno e sto stavas pred fenirajne i pred peflajne .Koi sredstva gi stavate....Nemozi kosa da se pegla bez maska soodvetna za tipot na kosa.Potoa nemozi kosa da se pegla a da ne e fenirana.Pred se FENIRAJNE I SREDSTVO ZA PRED PEGLAJNE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :P
   
 18. Mistik

  Mistik Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  40
  + GRESNA INFORMACIJA SILIKONSKITE KAPKI ne se za pred peglajne tie se za da gi sokrijaat ostetenite vrvovi posle peglajne.
   
  На Mikica_89, bubuce, heart.stealer и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  2.519
  Допаѓања:
  2.423
  и јас имам виткана коса и си ја обожавам таква..:D
  мн ретко ја пеглам а кога ја пеглам прво се фенирам па после со пегла со кермички плочки..за подолг ефект по пеглањето користам восок на субрина и сум презадоволна..
  позз
   
 20. Janaaa

  Janaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  12


  А каде може да се најде пресава?