Преса за коса

Дискусија во 'Коса' започната од milena-21, 10 ноември 2009.

  1. milena-21

    milena-21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    5
    Обожавам косата да ми е права... идеално права :D досега имам 3 преси и ниту една не ми ја прави косата убава како кога ќе одам на фризер...Го прашав мојот фризер од каде ја набавил пресата и ми рече само Турција... не кажува ниту марка, ниту ништо... глуми дека не знае...
    Вие каква преса користите? Пишете заедно да решиме која преса е најубава :P
     
    На Meckicja и LittlePinky им се допаѓа ова.
  2. jasmin

    jasmin Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2009
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    35
    купи си со керамички плочки... тие подолготрајно ја исправуваат
     
    На Meckicja, Happy-vm и heart.stealer им се допаѓа ова.
  3. marin4e

    marin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    10
    zdravo. jas imam Remington so keramicki plocki i prezadovolna sum.
     
    На Happy-vm, Anet4e, FashiongirlD и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    252
    со керамички плочки и тенка е сеа не знам точно мислам од вицко дека е ама ја исправува косата веднаш и не се витка и јас постојано ја пеглам косата и сум сменила многу преси ама оваа ми се погоди
     
    На LittlePinky и thelittle17 им се допаѓа ова.
  5. milena-21

    milena-21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    5
    Една моја пријателка имаше преса Elekom (мислам дека од Бугарија ја купи) и не беше лоша, многу убаво ја исправуваше косата. Проблемот беше што толку многу ја гореше што откако ќе се испеглав косата ми мирисаше на изгорено :(
    Можеби многу барам :P но сакам преса што ќе исправува потрајно, а нема претерано да ја гори косата.
     
  6. Melodi

    Melodi Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    32
    Најубаво е да користиш преса со керамички плочки и со infrared, за помало оштетување на косата. Исто така ставај силиконски капки пред да ја фенираш косата кога е сеуште мокра, но не многу мокра. Откако убаво ќе ја исфенираш нема потреба да ја поминуваш косата по повеќе пати со преса и така нема многу да се оштетува.
     
  7. Daniella

    Daniella Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    43
    Јас имам природно виткана коса и кога и да ми текне да ја исправам, користам преса со керамички плочки од Vicko, не е ни скапа, околу 1100 ден. Ептен е добра и не ја оштетува косата премногу ;)
    Ако наидеш на Vicko продавница побарај ја, лесно ќе ја познаеш, мала е и црна со бели тенки керамички плочки.
    Леле ама бев исцрпна со одговоров ;) :D
     
    На Lady-Sweet и maca99 им се допаѓа ова.
  8. jasmina041

    jasmina041 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    2
    ROWENTA elite e nezamenliva probaj ....... pozz
     
    На LittlePinky и Anely им се допаѓа ова.
  9. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    117
    и јас имам со керамички плочки, но бидејќи косата ми е природно виткана, за кратко време се губи ефектот од пеглањето, што користите за да го задржите ефектот (гел, пена, лак?)
     
    На LittlePinky и thelittle17 им се допаѓа ова.
  10. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    252
    jas ne stavam nisto mi stoi prava a porano stavav lak po malku ama mi se prekrsuvase sega ne stavam nisto
     
  11. iwannaU

    iwannaU Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    20
    Zemi si presa so keramichki plochk, ama tenka. Ja imam od Philips i odlicna e. A ako ti e meka kosata probaj so pena. Isto samo ne ja vrtish tuku ja ispravas. Kosata moze poveke da ostane prava. :)
     
  12. Janaaa

    Janaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    12
    Па во принцип не е многу важна мрката на пегла за коса...поважен е начинот на пеглање...За да ти биде совршено права најдобро е после бањање да се исфенираш,со четка за да ја исправиш делумно косата.После тоа со било каква пегла,добро загреана ќе ти се исправи одлично косата.Само важно е да ја пеглаш прамен по прамен,и тоа што помали прамени.На кра доволно ти е силиконски капки за сјај или восок и супер ќе бидеш :)
     
    На heart.stealer му/ѝ се допаѓа ова.
  13. iwannaU

    iwannaU Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    20
    Ne mora bas pramen po pramen, ke izgubis mnogu vreme i ke se namacis.
    P.S. A ima i nova metoda - so kiselina nesto slicno kako na vitkanje so kiselina (mini-val), kosata ke ti bide prava i do 3 mes.
    Se preporacuva na neostetena kosa i nefarbana (pogodno e za onie sto imaat vrtena kosa). Tretmanot kosta negde okolu 3000 den. Skapicko e ama nema macenje so vrtena kosa :D :D
     
  14. Eli4e

    Eli4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    39
    Mene prirodno mi e vitkana, no pogolemi lokni, pa koga sakam da ja ispeglam koristam presa so keramicki plocki od FIRST Austria, eve kako izgleda [​IMG]
    Proizvedena e vo Viena, Austria. Pred 1 mesec ja zedov i ne e skapa 1300den.
     
  15. ma4os

    ma4os Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    4
    jas imav vitkana kosa,i pocnav da se farbam i mi se ispravi kosata i sega samo malku treba da ja pominam so presa i mi se isprava,inace presite na VICKO se dobri.... :D
     
  16. malecka15

    malecka15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    168
    za idealno prava kosa razni samponi koi pomagaat vo ispravuvanje , odkako ke ja izmies feniraj ja so cetka za da bide prava , pa potoa upotrebi presa , toa e mojata tehnika , i uste eden sovet sekogas koristi silikonski kapki i nemoj ovaa procedura cesto da ja upoterbuvas mnogu e stetna za kosata,
     
  17. Mistik

    Mistik Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    40
    Pozdrav...presa kako presa.Sekoja ja dostignuva maksimum temperatura.(da ne e epten nikakva).
    E sega najvazno e sto stavas pred fenirajne i pred peflajne .Koi sredstva gi stavate....Nemozi kosa da se pegla bez maska soodvetna za tipot na kosa.Potoa nemozi kosa da se pegla a da ne e fenirana.Pred se FENIRAJNE I SREDSTVO ZA PRED PEGLAJNE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :P
     
  18. Mistik

    Mistik Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    40
    + GRESNA INFORMACIJA SILIKONSKITE KAPKI ne se za pred peglajne tie se za da gi sokrijaat ostetenite vrvovi posle peglajne.
     
    На Mikica_89, bubuce, heart.stealer и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.576
    Допаѓања:
    2.449
    и јас имам виткана коса и си ја обожавам таква..:D
    мн ретко ја пеглам а кога ја пеглам прво се фенирам па после со пегла со кермички плочки..за подолг ефект по пеглањето користам восок на субрина и сум презадоволна..
    позз
     
  20. Janaaa

    Janaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    12


    А каде може да се најде пресава?