1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преса за коса

Дискусија во 'Коса' започната од milena-21, 10 ноември 2009.

  1. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    ne se slozuvam deka keramickite presi se najubavi, osobeno za vitkana kosa. najubavi se tie so joni i ja pravat mnogu svilenkasta i meka. i jas ja koristam grundig
     
  2. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Нема врска тоа дека мора прво дасе исфенираш за да се пеглаш.. Јас имам пре пре преубава пегла, ја користам може 3 години веќе, пегла подобро и од фризер у буквална смисла на зборот... еднаш поминато праменче и мазно е, а што е најубаво косата уопште не ми е изгорена, и сите ми ја фалат, заштитен знак ми е ;) Иначе Беко е марката
     
  3. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    pa obicno vazi deka ako se pegla kosata mokra mnogu poveke se gori, ama ete moze zavisi i od peglata
     
  4. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Епа колку почесто ја пеглаш толку поправа ти е и самата коса, а ти веќе 3год ја користиш значи од постојаното пеглање влакното ја менува формата и ете тебе косата сега ќе ти биде права и без да ја испеглаш само што ќе ти делува буфнато :D
     
  5. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Па да да ти кажам коа ќе ја измијам права ми е, само има волумен, кој што јас не го обожавам... Ама после коа ке преспијам пак ми се прекршува... А со пеглава нема гајле, си стои не мрда до следното миење....
     
  6. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    Jas koristam pegla so keramicki plocki i dijamantska prasina :D Mnogu ubavo pegla i ne ja gori kosata.Vece 1 godina se peglam sekoj den i kosata ne mi e izgorena! Pozz
     
    На bubuce му/ѝ се допаѓа ова.
  7. slagana07

    slagana07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    22
    Jas imam pegla so keramicki plocki i so nekoja termoline zastita markata tuka ne e poznata ama zatoa vo Ceska e proglasena za najdobra presa za kosa markata i e ETA i stvarno koga ke ja ispeglam kosta mozam i cela nedela da ne ja peglam mi ostanuva prava a imam vitkana kosa i ja koristam veke 4 godini stvarno e super
     
    На heart.stealer му/ѝ се допаѓа ова.
  8. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Јас имам преса за коса Remighton си ја купив од Австрија,тука е некаде околу 3000 денари мислам ама многу е убава се загрева одма за некоја секунда.Ви ја препорачувам на сите што користите пегла за коса...
     
  9. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Јас до сега имам сменето неколку преси, оваа последнава ми се погоди, ме чинеше 1300, марка Severin - со керамички плочки. Има опции на колку степени сакаш да се загрее, максималната е 200. Јас обично со 200 се пеглам, ама не ми мириса косата на изгорено ;) Потоа сатавам силиконски капки, можеби лак за коса и готово :)
     
    На selma...selma му/ѝ се допаѓа ова.
  10. skorpija79

    skorpija79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Tocno taka,i jas velam deka nema vrska toa deka treba prvo feniranje pa peglanje,jas ja koristam peglata poveke od 7 god,pekrasna,keramicka e, ama e profesionalna za frizerski studia-pisuva profi na nea,ja nabaviv od Germanija.Drugar moj koj ima frizersko studio mi ja ispegla kosata.Tolku bev voodusevena ,pagjase prekrasno,bese nezna,i za sreka maz mi preku nego uspea da ja poraca i jas ja dobiv za bozik ;) Od togas imam frizura veruvale ili ne za pomalce od 5 min,a i so nea i ja vitkam kosata koga imam volja za promena :)
     
  11. Pain

    Pain Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    45
    и мојата е од вицко со керамички плочки имногу убаво пегла а и витка исто така ... и јас имам сменето повеќе преси заради тоа што воопшто не ми ја пеглаа косата и сеа оваа ми се погооди :)
     
  12. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    А пред пеглање ставате нешто , некој гел или капки за сјај или за заштита на косата?
     
  13. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    од каде ја набави? имам слушнато од повеќе девојки дека ставрно била добра пресата.
    иначе пред пеглање обавезно ставам спреј за коса и силиконски капки за исправување на косата од авон пред пеглање и после пеглање уште малку :)
     
  14. blue.rose

    blue.rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    28
    И јас многупати се интересирав да ми кажат фризерите каква преса користат и никој не кажуваше... „од Турција е“, „не знам каква е не пишува“.. бла бла.

    Потоа на интернет порастарашвав и пронајдов една марка Tondeo што е за професионална фризерска опрема и имав среќа да можам да си порачам преса од таа марка. Пресата е одлична со керамички плочки, со јонизатор и инфраред и моментално ја исправува косата. Се разбира прво се фенирам, затоа што ми е природно виткана.

    Цената и беше околу 50 евра и ниту еднаш не зажалив за парите, си вреди. Ја порачав преку ebay.de и ми стигна додека бев Бугарија, па доставата и не беше многу скапа. За тука сигурно ќе е малку поскапо.

    Постојано ја пеглам косата, луѓето дури и подзаборавија дека имам виткана, а не ми се оштетува. За заштита користам силиконски капки, ама не многу редовно.
     
    На heart.stealer му/ѝ се допаѓа ова.
  15. gokii

    gokii Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    da znaete deka od presata Philips Salon straight pros um prezadovolna mnogu dobro ja pravi kosata :) :angel:
     
  16. C.Bradshaw

    C.Bradshaw Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    15
    Имам BRAUN преса и сумм задоволнаааааааааааааа 8)
     
  17. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Можеш да побараш во Нептун шоп, во Техно маркет, а има и посебни продавници за Severin производи, мислам дека имам видено во Кисела Вода ако не се лажам. Инаку за силиконските капки - пред пеглање никако! Се оштетува пеглата ако ставиш било какви препарати пред пеглањето. Најубаво е да си ставиш после тоа ;)
     
  18. Jacy

    Jacy Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    9
    GAMA керамицка или не најдобри се .имас гаранција а цената е 5000 ден
     
  19. Pinar

    Pinar Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    1
    јас купив philips 2100 ден е ама многу убаво ја пегла косата :)
     
  20. mai4ka21

    mai4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Jas pred nekoj den si kupiv presa Severin so keramicki plocki i regulator na temperatura i sum mnogu zadovolna...ima akcija vo ramstore za peglava i plus figaro za kosa isto Severin za 1559 denari...mnogu eftino a kvalitetni se:D