Преса за коса

Дискусија во 'Коса' започната од milena-21, 10 ноември 2009.

 1. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.310
  ne se slozuvam deka keramickite presi se najubavi, osobeno za vitkana kosa. najubavi se tie so joni i ja pravat mnogu svilenkasta i meka. i jas ja koristam grundig
   
 2. Lizalka

  Lizalka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  85
  Нема врска тоа дека мора прво дасе исфенираш за да се пеглаш.. Јас имам пре пре преубава пегла, ја користам може 3 години веќе, пегла подобро и од фризер у буквална смисла на зборот... еднаш поминато праменче и мазно е, а што е најубаво косата уопште не ми е изгорена, и сите ми ја фалат, заштитен знак ми е ;) Иначе Беко е марката
   
 3. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.310
  pa obicno vazi deka ako se pegla kosata mokra mnogu poveke se gori, ama ete moze zavisi i od peglata
   
 4. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  94
  Епа колку почесто ја пеглаш толку поправа ти е и самата коса, а ти веќе 3год ја користиш значи од постојаното пеглање влакното ја менува формата и ете тебе косата сега ќе ти биде права и без да ја испеглаш само што ќе ти делува буфнато :D
   
 5. Lizalka

  Lizalka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  85
  Па да да ти кажам коа ќе ја измијам права ми е, само има волумен, кој што јас не го обожавам... Ама после коа ке преспијам пак ми се прекршува... А со пеглава нема гајле, си стои не мрда до следното миење....
   
 6. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  75
  Jas koristam pegla so keramicki plocki i dijamantska prasina :D Mnogu ubavo pegla i ne ja gori kosata.Vece 1 godina se peglam sekoj den i kosata ne mi e izgorena! Pozz
   
  На bubuce му/ѝ се допаѓа ова.
 7. slagana07

  slagana07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  22
  Jas imam pegla so keramicki plocki i so nekoja termoline zastita markata tuka ne e poznata ama zatoa vo Ceska e proglasena za najdobra presa za kosa markata i e ETA i stvarno koga ke ja ispeglam kosta mozam i cela nedela da ne ja peglam mi ostanuva prava a imam vitkana kosa i ja koristam veke 4 godini stvarno e super
   
  На heart.stealer му/ѝ се допаѓа ова.
 8. anima

  anima Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  267
  Јас имам преса за коса Remighton си ја купив од Австрија,тука е некаде околу 3000 денари мислам ама многу е убава се загрева одма за некоја секунда.Ви ја препорачувам на сите што користите пегла за коса...
   
 9. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  488
  Јас до сега имам сменето неколку преси, оваа последнава ми се погоди, ме чинеше 1300, марка Severin - со керамички плочки. Има опции на колку степени сакаш да се загрее, максималната е 200. Јас обично со 200 се пеглам, ама не ми мириса косата на изгорено ;) Потоа сатавам силиконски капки, можеби лак за коса и готово :)
   
  На selma...selma му/ѝ се допаѓа ова.
 10. skorpija79

  skorpija79 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Tocno taka,i jas velam deka nema vrska toa deka treba prvo feniranje pa peglanje,jas ja koristam peglata poveke od 7 god,pekrasna,keramicka e, ama e profesionalna za frizerski studia-pisuva profi na nea,ja nabaviv od Germanija.Drugar moj koj ima frizersko studio mi ja ispegla kosata.Tolku bev voodusevena ,pagjase prekrasno,bese nezna,i za sreka maz mi preku nego uspea da ja poraca i jas ja dobiv za bozik ;) Od togas imam frizura veruvale ili ne za pomalce od 5 min,a i so nea i ja vitkam kosata koga imam volja za promena :)
   
 11. Pain

  Pain Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  42
  и мојата е од вицко со керамички плочки имногу убаво пегла а и витка исто така ... и јас имам сменето повеќе преси заради тоа што воопшто не ми ја пеглаа косата и сеа оваа ми се погооди :)
   
 12. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  75
  А пред пеглање ставате нешто , некој гел или капки за сјај или за заштита на косата?
   
 13. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  436
  од каде ја набави? имам слушнато од повеќе девојки дека ставрно била добра пресата.
  иначе пред пеглање обавезно ставам спреј за коса и силиконски капки за исправување на косата од авон пред пеглање и после пеглање уште малку :)
   
 14. blue.rose

  blue.rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  28
  И јас многупати се интересирав да ми кажат фризерите каква преса користат и никој не кажуваше... „од Турција е“, „не знам каква е не пишува“.. бла бла.

  Потоа на интернет порастарашвав и пронајдов една марка Tondeo што е за професионална фризерска опрема и имав среќа да можам да си порачам преса од таа марка. Пресата е одлична со керамички плочки, со јонизатор и инфраред и моментално ја исправува косата. Се разбира прво се фенирам, затоа што ми е природно виткана.

  Цената и беше околу 50 евра и ниту еднаш не зажалив за парите, си вреди. Ја порачав преку ebay.de и ми стигна додека бев Бугарија, па доставата и не беше многу скапа. За тука сигурно ќе е малку поскапо.

  Постојано ја пеглам косата, луѓето дури и подзаборавија дека имам виткана, а не ми се оштетува. За заштита користам силиконски капки, ама не многу редовно.
   
  На heart.stealer му/ѝ се допаѓа ова.
 15. gokii

  gokii Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  5
  da znaete deka od presata Philips Salon straight pros um prezadovolna mnogu dobro ja pravi kosata :) :angel:
   
 16. C.Bradshaw

  C.Bradshaw Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  13
  Имам BRAUN преса и сумм задоволнаааааааааааааа 8)
   
 17. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  488
  Можеш да побараш во Нептун шоп, во Техно маркет, а има и посебни продавници за Severin производи, мислам дека имам видено во Кисела Вода ако не се лажам. Инаку за силиконските капки - пред пеглање никако! Се оштетува пеглата ако ставиш било какви препарати пред пеглањето. Најубаво е да си ставиш после тоа ;)
   
 18. Jacy

  Jacy Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2010
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  7
  GAMA керамицка или не најдобри се .имас гаранција а цената е 5000 ден
   
 19. Pinar

  Pinar Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  1
  јас купив philips 2100 ден е ама многу убаво ја пегла косата :)
   
 20. mai4ka21

  mai4ka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Jas pred nekoj den si kupiv presa Severin so keramicki plocki i regulator na temperatura i sum mnogu zadovolna...ima akcija vo ramstore za peglava i plus figaro za kosa isto Severin za 1559 denari...mnogu eftino a kvalitetni se:D