1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преса за коса

Дискусија во 'Коса' започната од milena-21, 10 ноември 2009.

  1. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    Јас имам Панасоник со керамички плочи .. Едноставно НАЈДОБРА Е ! Сите мои другарки, братучедки ја употребуваат и сеуште е жива :D :D :lol: :lol: :lol:
     
  2. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    а каде поточно во рамстор??? во маркетот?? баш сакав и фигаро и преса да се подновам, па понудава добро ќе ми дојде ;)
     
  3. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Преса за коса колку е корисна толку е и штетна ! но мора да ја користиш понекогаш ..
     
    На heart.stealer му/ѝ се допаѓа ова.
  4. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    јас сега баш сум во потрага по керамичка пегла за коса, па ако некој знае каде да најдам квалитетна и ефтина би била благодарна да ми каже :) фала однапред
     
  5. mai4ka21

    mai4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    dada vo marketot:) mnogu e dobra ponudata...
     
  6. glammur

    glammur Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2010
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    20
    Јас имам четири и пол години преса за коса од rowenta со регулатор за температура(до +200) со црни керамички плочки и дел за заклучување на пресата, а ја купив од Америка за 145 долари. Ама сега нешто почна да ме зеза, не ми работи баш најдобро, па планирам да купам нова, па ако знае некој каде има квалитени преси низ Скопје нека каже, нормално и цената да биде пристојна, бидејќи за оваа што ја имам платив премногу, но барем беше квалитетна.
    Инаку еве ваква е мојата преса [​IMG]
     
  7. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Од вчера имам преса Rowenta Attitude, и тоа подарок од дечко ми :emo: со нано керамички плочки и со регулатор на температура 1120-210 степени. Сакам да користам и некој препарат за заштита на косата пред пеглање. Претходно користев еден што е за заштита од сонце ама не е тоа тоа. Па ако користите некој таков производ споделете искуства ;)
     
  8. emilija.zmejkoska

    emilija.zmejkoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Веќе година може и повеќе ја користам пеглата од Hair Majesty - Diamond.. Ја пеглам косата секој ден, а понекогаш се случува и по неколку пати во денот и за чудо не ми е воопшто оштетена.. Со керамички плочки е и регулатор на температура ( до 220 степени ).. Ја има скоро сегде :) аа да и е 2000 денари.. али ќе ти се исплати :)
     
  9. shee

    shee Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    a za posle peglanje koi silikonski kap. se najdobri? :?:
     
  10. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    имаш и во Авон и во Орифлејм, јас мометално од Орифлејм ги користам. Исти се , ама баш исти , и во квалитетот и цената, така да кои и да ги земеш нема да згрешиш.
     
  11. Chika-Boom

    Chika-Boom Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    6
    Најубави преси за пеглање на косата се од Га-Ма ама тие единствено можете преку вашиот фризер да ги порачате.Ептен убаво ја исправаат косата и убаво може да витка дека е танка пресата.Скоро сите фризери ги користат тие.
     

    Прикачени фајлови:

    • 101stor.jpg
      101stor.jpg
      Големина на фајлот:
      27,9 KB
      Прегледи:
      342
    На heart.stealer му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87

    Грешка девојки, не била панасоник :!:
    Severin со керамички плочи. ;)
     
  13. barbiegirl

    barbiegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    49
    Веќе 7-8 години секојдневно!!! користам преса. Купена ми е во Бугарија и не е никаква посебна марка. Ама прави чуда!!! :rofl:
     
  14. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Leleeee i jas mnogu ja peglam kosata ama decki iskreno ako pravime muabet i od zlato da e peglata pak ja gori kosata, dobro normalno ima razlika megu pegla od 200 den i od 1000 den ali kako i da e ja u posledno vreme pocnav da izbegnuvam pegla kolku so mozam (znaci se peglam 2-3 pati nedelno) a se peglav sekoj den, a inace imam pegla Ga-Ma i definitivno e najdobra ;)
     
  15. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Само да се надоврзам на Iva-Mici: јас порано се пеглав после секое бањање, значи 2-3 пати неделно. Некогаш и секој ден ако сум имала бурни кошмари во текот на ноќта па кога сум станата косата ми била лом. :D Недела дена пред да тргнам на одмор и во текот на 20 дневниот одмор воопшто не ја употребував. Значи комплетно заборавив на пеглата за еден месец. Сега откако ќе ја измијам не ни чувствувам толку голема потреба да ја пеглам косата. Запеглувам по некое немирно праменче, ама тоа е се. Поентата ми е - не ја правете косата зависник од пресата, затоа што колку повеќе ја пеглате, толку влакното бара пеглање. Барем сега во летниот период имате можност после миење да ја врзете во репче, да направите плетенка, пунџа и еден куп други фризури за кое не е потреба пегла од 200 степени (па на таа температура дома торти и кифли печам) :)
     
    На heart.stealer му/ѝ се допаѓа ова.
  16. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    точно , треба што поретко да се одбегнува пеглање, особено сега во лето , кога додатно се оштетува косата од сонцето. И јас порано кога имав дооолга коса речиси секој ден ја пеглав. Од кога ја скратив се поретко и поретко. Ако до толку сакате косата да е права, одвојте 15-тина минути и фенирајте ја. Така добива на тежина и сјај.
    Инаку јас сеуште не си купив нова преса за коса, а старата ми цркна... :|
     
  17. zlatche

    zlatche Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    na frizerite peglite najchesto im se od grcija a oni se falat deka im se od koj znae kade...istite pegli gi ima vo grcija i se mn poeftini od peglite kaj nas so se prodavaat vo prodavnicite :D
     
  18. Nema.Smisla.-1

    Nema.Smisla.-1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1

    И јас го имав истиот проблем , зашто мене косата ми е многу цврста и нескротлива :(
    Но се распрашав и купив многу квалитетна преса со ќерамички плочки и ми се исправа се неа :)
     
  19. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Мојата е ваква [​IMG] и јас сум презадоволна од неа. Ја земав на саемот за мебел, тогаш имаше попуст и беше 2000 денари, инаку е околу 2500 ден.
    како и да е, земи си нешто поквалитетно, не се исплаќа да си ја гориш косата со неквалитетни пегли, а башка одма се расипуваат (барем јас такво искуство имам)
     
  20. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Девојки во српскиот JOY имаше реклама за една пегла која истовремено ти ја суши и исправува косата. Значи не треба прво да се суши па да се пегла. Не знам која марка беше, ама ме интересира дали некоја од вас ја има видено или прочитано за неа? :^)