1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преса за коса

Дискусија во 'Коса' започната од milena-21, 10 ноември 2009.

  1. At.ena

    At.ena Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    32
    Definitivno najdobri presi se onie shto se koristat vo frizerskite saloni . Jas kupiv od eden frizer ,nemashe na lager tuku mi ja porachaa od nivniot distributer . Presata e marka " GAMA" i e edna od vodechkite marki . Koj nemoze da si najde dobra presa po prodavnicite neka se obide na ovoj nachin .



    jas isto koristam veke 5 godini presa od markata GAMA i sum prezadovolna,sega pred nekolku meseci kupiv i BRAUN so joni isto taka ne e losa no mislam deka GAMATA e nezamenliva :wasntme:
     
  2. At.ena

    At.ena Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    32


    jas na mojata BRAUN pegla imam takvo IONIC kopce i koga ke go uklucam isto krcka ili kako da prska,toa se joni koi i davaat sjaj na kosata. :hai:
     
  3. martincencee

    martincencee Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2010
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    75
    Еј фала ти многу за одговорот :^) :) а кажи ми уште нешто...ти стално за време на пеглање го уклучуваш тоа?Не ја гори тоа косата плус така?!Прочитав негде и демек се штити косата?!
     
  4. At.ena

    At.ena Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    32
    дека ја штити косата не сум сигурна баш,но сјај се приметува дека и дава, сега скоро сите нови пегли се со керамички плочки што помалку ја оштетуваат косата,јас секогаш ги уклучувам јоните кога се пеглам со таа пегла иако повеќе ја користам GAMATA на неа немам јони бидејќи е малку постара ама некако по убаво ми ја прави косата :hai:
     
  5. zanes35

    zanes35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    1
    Sakam koga kosata mi e prava no so presata mnogu mi se ostetuva.
     
  6. aleksandra984

    aleksandra984 Нов член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    2
     
  7. aleksandra984

    aleksandra984 Нов член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    2
    ne bi rekla deka na frizerite peglite im se od grcija :))) ti si bila za grcija da vidis kolku cini edna pegla , ne znam oti zboris gluposti ako si bila na kinesko pazarce moze ke ja najdes za 10 evra a profesionalnite frizerski pegli ne samo sto se keramicki tuku tie imaat negativni joni i zatoa izgledaat kosite preubavo na frizer , a moram da ti napomenam deka nemozes doma da ja napravis kosata kako na frier posto ima mnogu tehniki ke pocnam prvo od mienjeto , pa od susenjeto so znaci najbitno e i so sto fen ja susis kosata veruvaj ne e isto kosata isusena so domasen fen i so profesionalen fen pa posle feniranje pa peglanje , inaku peglanjeto za tvoja informacija se praktikuva samo 1 mesecno a ne 3 pati nedelno i keramicka pegla ne e pegla so beli plocki tuku so kafeava plocka kako ogledalo sto na silen udar se krsi. pozdrav od frizerka :)
     
  8. swety

    swety Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    5
    aleksandra aj kako frizerka preporacaj mi nekoja pegla se razbira so dostapna cena i jas makar 1 vo mesecot da se pocastam so frizura iako dosega sum se peglala samo na frizer koga me sisaat a toa e na 3 meseca imam dolga kosa i zdrava pa nesakam da si ja unistam so pegla pa da imam metla na glava zatoa ti kako po iskusna vo tie raboti ke moze li nekoja preporaka citav ovde nekoi so joni so ova so ona :$ no jas ne se ic razbiram vo pegli
    pozdrav ;)
     
  9. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Извини едно офф-топик прашање.А како фризерка која марка на фен(што ја има кај нас) би ми ја препорачала?Поздрав
     
  10. aleksandra984

    aleksandra984 Нов член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    2
    jas ja koristam peglata na muster-dikson ne da sum zadovolna prezadovolna summ sega ok jas ja koristam za profesionalna uptreba skapicki se no ima musteriki so sakaat da si ja kupat , a inaku citav po forumot ima dosta sto koristat pegla glama ja ima vo cosmo tenkata pegla glama i e zakon za vitkanje kosa pa ako ima pogolema od taa firma super vi se profesionalno peglanje na kosa. pozzz
     
  11. aleksandra984

    aleksandra984 Нов член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    2
    najdobro zemi si fen ili od frizerot sto go posetuvas ili od nekoj distributer za frizerska oprema nema da zazalis .
     
  12. madam-buterfly

    madam-buterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Бог да го благослови оној кој ја измислил пресата за коса :)) само то ке го кажам :)))
     
  13. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    A колку сте задоволни со пеглите од Vicko???????????
     
  14. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Јас имам многу проблематична коса, што навистина тешко се исправа. Имам купено преса од Neptun, Phillips Salon Straight Pro XL и презадоволна сум. 3000 денари ја имам купено. Ја имам препорачано на другарки и пријателки и сите исто ја имаат купено и се исто презадоволни. Може да ја погледнете на овој сајт. Нема да зажалите ;)
    http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbi ... =HP4667/00
    Позз
     
  15. MissDesertRose

    MissDesertRose Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    83
  16. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    имам слушнато дека пред да се пегла косата со преса, убаво и пожелно било првин да се исфенира (со голема четка и фен) и потоа да се пегла .. не сум го пробала тоа, но ако имате време да експериментирате малку со косата пробајте .. се надевам дека нема да биде залудно ;)
     
  17. Tiffanyy

    Tiffanyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Значи цел живот ја пеглам косата, зашто ми е многу бујна и после бањање сум како лав, но пред некоја недела мајка ми ми купи професионален фен и со него ми е многу полесно да си ја средам косата и плус помалце ја гориш, и многу побрзо оди целата постапка.
     
  18. sweety.86

    sweety.86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    21
    Имав преса Северин со керамички плочки ама воопшто не сум задоволна по една година користење тоа керамиката целата ми се изгреба, сега си земав Ровента и презадоволна сум
    [​IMG]
     
  19. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Вицко не се лоши и јас ја користам, ама само ако претходно убаво се исфенирам,инаку за пола сат пак сум бушавка. Мојата коса е многу густа и горе поправа, а долу повиткана. Згора и долга ми е до половина скоро, па кога треба да се средувам ;( до сега немам најдено некое поубаво средство за пред пеглање. Што користите вие? :hai:
     
  20. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Najdobra e so keramicki plocki jas imam Braun ja kupiv 3000 den i zadovolna bev dodeka ne pocnav da ja satiram kosata i sega pocnuva da mi se elektrizira koga ja peglam i da se krsi:( a drugarka mi ima Vicko so keramicki plocki, isto i taa e mn dobra a i poevtina okolu 1000den.