1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преселба кај вереникот после веридба-да или не???

Дискусија во 'Брак' започната од Iceberg, 17 ноември 2011.

  1. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    пред веридбата да-НО само ако е тој под стан или живее сам во некој стан или можеме да отидеме под кирија...
    На самата веридба - ок

    По веридбата-да или ќе се одлучиме што и како ;)
     
    На mila34 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Моја најголема грешка беше што се преселив,башка затоа што он беше во странство заминат и јас таму бев сама со неговите.
     
  3. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Јас сум за... А и најголем дел го практикуваат тоа , па кога веке сте верени зошто да не сте заедно ? Јас ионака сум си почесто таму а камоли после веридбата
     
  4. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    никако !
     
    На mama31 и fighter им се допаѓа ова.
  5. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Ако тој живее во заедница со неговите...НИКАКО!
    Ако сте си сами во свој дом или под кирија, тогаш ДА!
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    можеби сум старомодна но пред веридба,после веридба и до свадба секако дека НЕ
     
    На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MucenceS

    MucenceS Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    7
    Јас и онака сум повеке таму отколку дома така да после веридбата ке одам кај него. А и дома.. Пола пола хахха :D
     
  8. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Многу за! Па ако и живеете заедно со неговите, уште од старт ќе знаете дали можете да пребродите се. Врска и брак не е исто, а периодот од веридба до свадба е супер период за адаптација.
    Јас се преселив кај него од веридбата, живеевме со неговите. И ич не се жалам. Таа година се научивме на се, како да делиме обврски, како да функционираме 24/7 заедно, како да водиме домакинство со планирање на заеднички буџет...
     
    На mon4i91 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. flower86

    flower86 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    69
    Јас после веридбата останав дома :lol: До свадба :lol:
     
  10. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    после веридбата и јас си живеам пак со моите.. додуша одам и кај него и он идат,останвиме на спиење и све тоа,ама сепак секој подома си живејт :D
     
  11. septemberinparis

    septemberinparis Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    56
    Jас лично не би отишла пред свадбата, малце глупо е сега да живеам со нив некое време, по 6 месеци(пример) се враќам дома ден пред свадбата за утре да ме земат, абе ај... :^)
     
    На fighter му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    Епа затоа се верив, за да живеам заедно.
    Бевме верени 3-4 месеци. Пред свадбата цела недела си бев дома, а пред да се вратам дома, и тој беше некој период кај нас. пробно :D
     
  13. zoketo

    zoketo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    после веридбата си останав дома :D само таа вечер ја преспав таму и толку :lol:
    дури после свадбата се преселив кај него :D
     
  14. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Секогаш си велам дека нема да правам веридба, директно свадба, но доколку поради некои х причини правам, би си останала дома. Како што и погоре спомна некоја феминка, ќе доаѓаат после по мене, па ќе ме внесува в раце, а јас веќе таму корења сум пуштила...
     
  15. Sawyer

    Sawyer Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2011
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.031
    Пол:
    Машки
    Некако ми изглеа како најдобро да се остане дома и после веридбата, но од една причина можеби е подобро и да се остане кај него, за да видите како ќе ви оди заедничкиот живот, да се осигурате дека го можете тоа и после да стапите во брак. Дека во случај да не испадне се како што сте планирале, после веридба полесно се става крај, отколку после свадба :) Така да, можеби само од овој аспект е добро да се проба заедно да се живее после веридба......А ако се биде во ред 8)

    https://www.youtube.com/watch?v=Zmkvk-7rXi0 :rock:
     
  16. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.281
    Допаѓања:
    101.248
    Пол:
    Женски
    А мора ли да сте верени за да живеете заедно??
    Инаку јас не би одела да живеам кај него после веридба. Ако живееме посебно и да не правиме свадби со обичаи земање невести и остало да, инаку ми е жива глупост.
     
    На vitamina и andromedae им се допаѓа ова.
  17. Sawyer

    Sawyer Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2011
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.031
    Пол:
    Машки
    Па немора, али овде темата е, преселба кај вереникот после веридбата и затоа се дискутира стрикно за тој случај, иначе далеку од тоа дека веридбата е само причина за заеднички живот :)
     
  18. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    На кој како му е арно, така нека си прави.
    Не е страшно ни едното, ни другото. Секако кога ќе се во брак ќе си живеат заедно.
    Ама ако колку-толку преспиваш кај него полесно ќе се навикнеш на тамошниот живот и на преселбата, тешко е наеднаш да се преселиш некаде преку ноќ. Така барем си мислам. :)
     
  19. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Што стана со тебе Силвер?како се реши проблемот. Ако добро се сеќавам ти имаше сличен случај. Нели живееше со момчето и мајка му, па после настанаа проблеми. Не се сеќавам дали бевте верени или нешто пред веридба. Како си сега?

    Инаку да не бидам оф темата. нема ништо лошо во преселба кај вереникот после веридба. Јас сум таа :lol: Живееме заедно уште пред да се вериме, па сега и верени сме. Само јас би корегирала преселба СО вереникот, не КАЈ вереникот. Затоа што не отидов да живеам со неговите, туку се издвоивме сами. И да овој период на прилагодување беше малку тежок, малку чуден, ама ептен потребен. И тоа ние бевме во десетгодишна врска, ама не било исто.
     
    На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.698
    Јас после веридбата(ако може да се нарече така)ќе одам да живеам кај дечко ми.Имаме услови за сами да живееме,ми треба време да се навикнам,не сум тип кој лесно се прилагодува,ке биде тешко.Подобро сега него после свадбата.