1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Престој во Шенген зоната

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од pretty7, 25 март 2018.

  1. Liky

    Liky Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Здравоо, имам едно прашање. Доколку некој престојува скоро 3 месеци во Германија (конкретно), инаку се 82 дена вкупно, и си дојде во Македонија и седи 3 недели и потоа сака да оди уште 10 дена во друга држава, дали смее? Бидејќи има плус 2 дена, односно 92 дена во рок од 6 месеци. Дали е дозволено така? Ви благодарам многу.
     
  2. Simona9312

    Simona9312 Нов член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Instaliraj sinja aplikacijata i premu nea se ke ti stane jasno uste kolku mozes da ostanes i od koga pak ke mozes 90 dena itn... Screenshot_20190821-145705_Google Play Store.jpg
     
  3. LoveChapa

    LoveChapa Нов член

    Се зачлени на:
    27 септември 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Сакам да прашам дали некој знае одговор или мислење.? За некој ден заминувам во Германија и ке бидам таму до почетокот на ноември за да можам да одам повторно во декември. Е сега прашањето ми е ако сега седам 3 месеци до крајот на оваа година дали од јануари ке можам да седам уште нови 3 месеци бидејки е друга година или ќе морам пак да се вратам во Мк па да чекам да поминат 3 месеци за пак да заминам.
     
  4. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.564
    Пол:
    Женски
    Нема врска што е нова година.. 90 дена во 180
     
  5. LoveChapa

    LoveChapa Нов член

    Се зачлени на:
    27 септември 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    И јас така знам но добив информација дека после нова година можеш да користиш нови 3 месеци па затоа сакав да се допрашам дали е тоа така :) фала ти на одговорот
     
  6. basketball9696

    basketball9696 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки сакам да прашам нешто. Ако е некој запознаен со ситуацијава би била благодарна на секоја информација.Значи вака,пред месец и пол се вратив од Чешка република по престој од точно 89 дена.Но на унгарска граница ми пишаа 170 евра казна со образложение дека ми се изминати 90 дена ,иако знаев дека не ми се и после триста напори и расправање добивав закани со црн печат па си ја потпишав казната.Пратив жалба во македонска амбасада во Унгарија-така ме советуваа од полиција), но сеуште немам одговор .Во меѓувреме добив понуда од спортски клуб во Чешка и аплицирав за виза .Имам интервју наредна недела,па сега прашањето ми е дали може да влијае казната на процесот за виза ?Извинете на долгиот пост и секое искуство и мислење би ми значело :)
     
  7. basketball9696

    basketball9696 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки сакам да прашам нешто. Ако е некој запознаен со ситуацијава би била благодарна на секоја информација.Значи вака,пред месец и пол се вратив од Чешка република по престој од точно 89 дена.Но на унгарска граница ми пишаа 170 евра казна со образложение дека ми се изминати 90 дена ,иако знаев дека не ми се и после триста напори и расправање добивав закани со црн печат па си ја потпишав казната.Пратив жалба во македонска амбасада во Унгарија-така ме советуваа од полиција), но сеуште немам одговор .Во меѓувреме добив понуда од спортски клуб во Чешка и аплицирав за виза .Имам интервју наредна недела,па сега прашањето ми е дали може да влијае казната на процесот за виза ?Извинете на долгиот пост и секое искуство и мислење би ми значело :)
     
  8. Girlll123

    Girlll123 Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2019
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo.
    Dali nekoj znaj dali mozi da se ostani primer 93dena vo Germanija dali ima nacin da se doplati ili slicno?

    Bidejki 31,1,2januari sme nadvor od mk toa se 3dena.
    Od 9-13januari 4dena.
    Od 9-29April sme 20dena
    E sega od koga jas mozam da ostanam bez problem tri meseci vo Germanija kako student za rabota?
    Kako se presmetuvaat?
     
  9. Ajshe@

    Ajshe@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2018
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Devojki ve molam za pomos jas na 13.07.2019 otidov vo belgija sedev do 12.10.2019 mi kaza deka sum nadminala 2 dena dobro pominav bez kazna e sega me interesira kolku treba da sedam vo makedonija jas sega na 12 dekemvri pravam 2 meseci dali mora da gi sedam tocno 3 meseci ili mozam da zaminam
     
  10. Ajshe@

    Ajshe@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2018
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    dalimorase da gi sedis 90 dena vo makedonija te molam odgovori mi
     
  11. Ajshe@

    Ajshe@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2018
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Zdravo me interesira dali moze nekoj da mi kaze dali sum gi prekorocila denovite vo e.u. Na 20 septemvri do 11 oktomvri bev vo stranstvo potoa edna nedela sedev vo mk poslem na 19 oktomvri izlegov od mk i sega na 11 januari se vrakam dali moze nekoj da mi kaze dali sum gi prekorocila denovite
     
  12. Grevce

    Grevce Нов член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
     
  13. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    https://ec.europa.eu/assets/home/vi...t_stay_schengen_calculator_user_manual_en.pdf
    https://ec.europa.eu/assets/home/visa-calculator/calculator.htm?lang=en
     
  14. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    Визата нема никаква врска со казната. Значи само казна е, и подобро е да ја платиш зашто некои држави можат да ти прават проблем во иднина.
    Но ако е црн печат, тоа е забрана на неколку години за цела еу.
    Тешко тие што им се пик на Унгарците, бидејќи имаш веќе лошо искуство, најдобро патувај со авион.
    И за секој случај добро број ги деновите, зашто од пр. 13ти април до 13ти јули има повеќе од 90 дена.
    Инаку погоре објавив линк, како се знае колку имаш право, зашто можеби си била и порано надвор, што било во тие 180 дена, па и тоа се важи .
     
  15. Grevce

    Grevce Нов член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ajde koj moze da mi pomogne koga imam pravo povtorno da vlezam vo eu prviot vlez mi e 14 09 2019 izlez 19 10 2019 vtoriot vlez 17 11 2019 izlez 4 01 2020 vkupno 85 dena koga imam pravo da vleza samo nemoj nekoj da mi pise na kalkulatorot da presmetam bidejki kalkulatorot ne mi prima zatoa baram pomos
     
  16. Bube10

    Bube10 Нов член

    Се зачлени на:
    10 август 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo decki, slicno prasanje kako prethodnive za denovi prestoj no ovojpat vo Makedonija. Devojka mi od stranstvo e tuka od 28.02.2020. Poso vonredna sostojba neli tie denovi ne se brojat vo 90te i posle rekoa sekoj stranec mora da izleze do 31 avgust. Dali ako ja izvadam od mk vo srbija primer na nekolku dena tie 90 dena ke se restartiraat ili ke prodolzat da se brojat od koga izlegla? Do sega ima okolu 70 dena vo mk. Fala vi odnapred
     
  17. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Не, мора 3 месеци да е надвор.
     
  18. Hamidov

    Hamidov Нов член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво
    Гледам доста информации имате во врска со Шенген зоната! Мислам дека ќе ми бидете од помош..
    Јас сум со Мк пасош
    Не знам како се пресметуваат овие 90 дена во 180!!!
    Прв пат бев во Германија 27.12.2020 се вратив во Мк на 24.01.2021
    Потоа исто Германија на 07.04.2021 се вратив на 04.06.2021. Дали можам сега на 18.06.21 пак да патувам за петнаесетина дена !
    Благодарам однапред
     
    Последна измена: 7 јуни 2021
  19. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    847
    Допаѓања:
    1.969
    Пол:
    Женски
    Има уште една таква тема. Само одамна е не знам дали ќе ти помогне
    https://forum.femina.mk/threads/Пресметување-на-денови-поминати-во-ЕУ-безвизен-режим.22081/
     
  20. Zvezdaaa

    Zvezdaaa Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2021
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Здраво имам еден проблем се надевам ке се најде некој што е минал како мене за да ми помогне.
    Имам преседено 3медеци повеке во ЕУ сега со авион треба да се вратам во Македонија. Ке можам ли да поминам демек корона, детето во градинка (имам документи од градинка), или ке ми шлакнат црн печат. Додуша нели немаше летови за мак.или не ги интересира