1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Претседателката на ДПК поднесе неотповиклива оставка

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Offspring, 30 септември 2011.

 1. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.165
  Допаѓања:
  26.938
  Драма пред утрешниот старт на пописот. Претседателката на Државната пописна комисија пред малку, пред медиумите соопшти дека си поднесува неотповиклива оставка. Во Македонија се подготвува уште еден пописен фалсификат, откако со колегите Албанци и Турци во Комисијата не се постигна минимум консензус околу тоа како треба да се спроведе пописот, рече во своето драматично обраќање Јаневска - која изгледаше видно вознемирена од се што се случувало денеска на последниот ден пред стартот на попишувањето.

  Јаневска вели дека била свесна за сите проблеми што ги има во Комисијата, но верувала дека тие ќе се надминат до почетокот на попишувањето. Сепак тоа не се случило, а кулминацијата, според неа, почнала денеска, кога при поделбата на пописниот материјал, почнaле малверазациите, неповикувањата на членови на реонските комисии и притисоци и директни мешања на некои од градоначалниците.

  Наместо реален попис со релевантни податоци кои ќе бидат за добробит на државата и ќе имаат повеќекратна корист како за неа, за државните институциите така и за граѓаните, ние ќе добиеме крајно исполитизиран попис, вели сега веќе екс претседателката на Комисијата.

  Јаневска соопшти, а од Владата потврдија дека на нејзино место како претседател седнува Слободанка Гиевска, членка на комисијата како предлог од ВМРО-ДПМНЕ. На местото на Абдулменаф Беџети, влегува Бујар ОСмани - а во комисијата се направени и неколку промени - па нови членови на ДПК се и Лазар Трајчев, Живко Пејкоски, Орце Тодоров и Артан Груби.

  Неофицијално, Весна Јаневска е жртва на политички дил меѓи ДУИ и ВМРО ДПМНЕ, што се вели заради мир во куќа, откако Интегративците успеале да ги убедат сите останати членови на Комисијата освен Беџети да не си поднесат оставки.


  Извор - Алфа.мк
   
 2. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  292
  страшно баш денес слушав вести каде рекоа дека има некои проблеми во Мк во врска со пописот како и во Србија албанците таму во прешево и Бујановац ке бојкотирале како и во Мк...значи фала што не сум таму,и слободно никој да не ме пише нема да му замерам
   
 3. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.165
  Допаѓања:
  26.938
  Пак е ова се за мир у кучи. Ја претераа веќе, пазарлук со судбината на цел народ. Сакаат да фалсификуваат затоа што ако не е така ќе се дознае дека Албанците се многу помалку од 25% и тука нормално некои права им се кратат. Уште па сакале да ги попишат и оние Албанци што не се во државава повеќе од една година, а на сите ни е јасно колку само од нив има по Швајцарија! Пак се пазарат, пак одлучуваат во име на целиот народ, аман ова што се случува со Албанциве е нешто што најмногу ме боли! И тоа ли е за пазарење?! :fubar: :fubar: :fubar:
   
 4. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  292
  биди ти сигурна Оффи дека ке излезат повеке и од 35% па тоа пари ке се фрла за мито бе душо некој што не си дојдел и пет год ке биде пишан...тоа ти е кога дозволивме на тие гниди да живеат во наша земја и да им се дава правно за нешто што немат право сеа ке не тииит во мозок
   
 5. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  6.465
  Допаѓања:
  58.500
  Пол:
  Женски
  Па не се 25% ... Јас глава сечам ако се 25% реално!!!
  И мене ова со Албанците најмногу ме боли искрено... Ама тоа се диктира од многи повисоки сили и од Грујо и од Бране...
  Ќе треба пак да пукаат ако не им дадеш 25%, мене така ми мириса...
  И се нервирам, многу се нервирам на темава!!!
   
 6. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.165
  Допаѓања:
  26.938
  И те како е, Аљи свири, Грујо игра. Ете таква е работата :@ Ако не го послуша ќе се расипе коалицијата т.е. аш Влада, исто како и за Хашките случаи, и за знамињата и јазиците :@ . Ќе работат Албанци по администрација а ние ќе се молиме за некоја мочана работа од 5000 денари! А незнаат ни Македонски да зборуваат :devil: :devil: :devil:
   
 7. StarBwoyy

  StarBwoyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  98
  Сосема си у право.ке не спакуваат НАС у 25 % како што тргнале.а пробуваат со сите можни средства.
  Иначе по дебилна држава од нас НЕМА.па зар не заврши сеа рокот од законот кај што последниве 2 години сите документи (пасоши,лични карти,изводи)мораа да се сменат.ЕТЕ ГО ТАМУ ОДГОВОРОТ КОЛКУ СМЕ? ВО МВР ВЕКЕ ИМА ЕВИДЕНЦИЈА АМА ТОЛКУ ИЗГЛЕДА НЕ ОДГОВАРА ШТО ЦИРКУЗИ КЕ ИМА СЛЕДНИВЕ 2 НЕДЕЛИ.

  чекајте ке видите деновиве Чартер летови,автобуси од Швајцарија,Немачка,Косово како со единствен товар МАК ПАСОШ ке поминат граница.

  и НАЈБИТНО.ЗА ЖАЛ......и ако се под 25 %(А СЕ) не им се скратуваат никакви права затоа што правата им се добиени со ДОГОВОР за кој гаранти се (САД,ЕУ) а нашата држава нема да ризикува да им се спротивстави ... Жално ама ке не снема до следниот попис како Инки за време на шпанска инквизиција!!!
   
  На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.165
  Допаѓања:
  26.938
  Во право си, ама договорот мислам дека е САМО ако се 25% ќе ги добијат тие права а ако не се ќе им се скратат правата (незнам кои), а тие гарант се помалку! Уф, ми се повраќа :@
   
 9. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.077
  Допаѓања:
  1.630
  Се знаеше како ќе заврши овој попис уште пред да почне. Се молам само да не заврши со војна. Инаку сум изреволтирана од членовите што се избрани да го вршат пописот СИТЕ СЕ НА ПОЛИТИЧКА БАЗА, 67% од нив СЕ ВРАБОТЕНИ. Па почнете само од тоа колку неправилност се од старт, а во Огласот стоеше НЕВРАБОТЕНИ со завршено средно или високо образование :@ :devil:
   
 10. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.296
  Мора по вештачки пат да го одржат процентот од 25%, и покрај тоа што знаеме дека не се, ама така им е наложено од далечните амери. И сега веќе однапред се знаат резултатите и се е однапред испазарено уште кога се формираше коалиција после изборите. Чист факт е, затоа што си ќуткаат албанците и глатко се прифатија и не дигнаа галама а овие нашиве скокаат како зајаци и се прават будали дека ништо не знаат.
   
 11. Vitorija

  Vitorija Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  602
  Овие резултати и да се фалсификат (како што се шпекулира) нема да се одразат на бројот на населението туку на националноста. Дали на едните или на другите им е потребно да се прикажат како помногубројни со цел поголема моќ и контрола врз институциите и одлуките важни за напредок на државата-најверојатно ќе си се договорат најнормално како и се ненормално тука :D :tmi:
   
 12. Masnoli01

  Masnoli01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  217
  Блазе си ни! Ете ја на дело старата поговорка: двајца се караат третиот користи!
  Цел народ се расправа и се дели на ПАТРИОТИ и ПРЕДАВНИЦИ а наши брача си користат и ќе не истребат. И ако ни е кога не знаеме да си се сакаме еден со друг како тие што прават. Тие за разлика од нас се сакаат и не се поделени особено не кога е во прашање националниот интерес...а ние сме поделени на ПАТРИОТИ и ПРЕДАВНИЦИ....е па сега што сме сееле тоа ќе жнееме.
  Море и 50% нека излезат, и нас малцинство нека не прогласат белки тогаш ќе ни текне дека треба да сме единствени како МАКЕДОНЦИ а не како ВМРОВЦИ или СДСМОВЦИ!
  И греота сите тие што конкурирале за пописот пошто 99% се вработени не 65% и нагоре.
  Срамота....стварно значи ништо не може без ујдурма да помине кај нас!