1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Претседателски избори - Доналд Трамп е новиот претседател на САД

Дискусија во 'Политика и настани' започната од sjdgo, 19 февруари 2016.

  1. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Трамп ке победи .
     
    На iloveyou29, biGirl, Sunnny и 2 други им се допаѓа ова.
  2. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Хилари ми е посимпатична, искрено... ама сакам Републиканците да победат.
     
  3. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Од твоја уста у Божји уши:clap::hai:
     
    На Sunnny, anakonda88 и Sashko1992 им се допаѓа ова.
  4. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    За да биде подобар светот, потребно е да победи Трамп, бидејќи човекот кажа дека повеќе нема да прави инвазии и да уништува држави како што тоа го правеа Обама и Хилари.
    Трамп е човек кој се грижи за сопствената држава, тој е против илегалната имиграција, сака да изгради ѕид на границата со Мексико за да ги спречи илегалните имигранти и јас потполно го подржувам во тоа.
    Плус негова предност е што има харизма, и одлична смисла за хумор, за разлика од Хилари која ниту има харизма, ниту пак има смисла за хумор, и личи на ѓавол :D.
     
    На iloveyou29, biGirl, rose60 и 3 други им се допаѓа ова.
  5. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Точно , тој кажа дека нема да се меша надвор од границите од Америка , ниту го интересира за војните надвор од Америка , но она што буди сомнеж кај мене дали стварно ке ги избрка тие што се на црно во Америка ? Дали стварно можи 11 милиони луге да ги избрка ?
     
  6. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Факт е дека е подобар од Клинтон,ама ако верувате дека Америка ќе ја смени својата надворешна политика..
    Тогаш или не ги познавате Американските стратешки интереси,или не знаете што значи доктрина.. или едноставно не знаете што е хегемонија и зошто таа постои :)
     
    На galapce, Rama, rose60 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    И со Америка не владее еден човек, па Трамп да изиграва Хитлер, не знам зошто си го замислувате тоа така. Зад секој претседателски кандидат стои моќна групација.

    Подобар е во однос на европскиов континент, поконкретно.
     
    На DeepBlue му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Па реално гледано, тие луѓе треба да бидат избркани бидејќи таму престојуваат нелегално.
    Сепак јас мислам дека тој е свесен дека не е можно сите 11 милиони да бидат депортирани, ама меѓу другото тој кажа дека ако победи ќе ја укине амнезијата која им ја даде Обама на овие луѓе, а сигурно и одреден дел ќе бидат депортирани. Овде можеш да го прочиташ и слушнеш неговиот план во врска со имиграцијата.
    https://www.donaldjtrump.com/policies/immigration/?/positions/immigration-reform
     
    На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Се надевам дека неговата жена има некое влијание на него.. затоа што политиката нема пријателство туку интерес :)
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Нема сигурно драстично да ја смени надворешната политика на Америка, ама може да смени одредени работи. Нормално дека тој пред се ќе го гледа интересот на неговата држава, ама еве на пример сака да има подобри односи со Русија, добри пријатели се со Путин, па можеби заедно ќе успеат да го направат светот подобро место за живеење.
    Впрочем тој беше во посета на Русија пред неколку месеци, а сликата на мојот аватар е од нивното заедничко јавање на коњ 8). Жена му ако не друго може да му ја покаже Македонија на картата на светот, а можеби тој веќе знае каде се наоѓаме и има слушнато за нас :^).
     
    На rose60, anakonda88, Bulgarian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    972
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    Според мене Трамп е едно искомплексирано човече, како мал најверојатно имал недостаток на внимание па сега се труди сите да го приметат (комплексите со рацете воопшто не ги коментирам).
    Според мене типот нема капацитет да биде претседател, со примитивни ставови од типот дека бремените жени се товар за работодавците и хејта се без филтер (+ што имаше изјави од типот дека доколку Иванка не му беше ќерка he would totally "DO" her), јас никогаш не би гласала за него.
    Инаку супер е што типот се грижи за Америка и што има таква идеологија, ама реално не нуди никакви решенија. Ја прочитав неговата програма, типот има добри планови ама не кажува како ќе ги реализира.
    Пример:
    „Begin working on an impenetrable physical wall on the southern border, on day one. Mexico will pay for the wall.“
    Градењето на ѕидот со Мексико. Океј изводливо е до некаде. Ама на прашањето што ако Мексико одбие да плати за ѕидот, одговорот му беше „Boom ! The wall just got 10ft higher“. Ама претпоставувам дека е така кога јазикот ти е побрз од мозокот.

    Пред да ме обвините дека сум поддржувач на Хилари - НЕ сум. Точно е по убедување поблиску сум до демократите ама Хилари не би била мојот избор. Жената е волк во овча кожа. Многу е опасна, исто толку опасна како Трамп (импулсивен човек) со нуклеарка.
    Мој фаворит за овие избори беше Сандерс, човекот имаше одлична програма. Ама повеќе среќа следниот пат.
    Кој и да е изборот на Америка - we're doomed !!!
     
    На rhcpfan, Dabria, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Сандрес беше добар кандидат со добра програма , можеби наредните избори ке се кандидира
     
    На Anaxandra и Victorian им се допаѓа ова.
  13. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Јас дојдов до заклучок дека Републиканците имаат повнимателен пристап кон Европа (погледни ја блиската историја на конфликти)

    Дали си свесен дека сликата e кромид и шала на сметка на овие двајца што си ги обожуваш сакам да знам?


    :o Молам?
     
  14. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    На пример кога Буш постариот беше претседател,случајно,тогаш почна распадот на СФРЈ со 200.000 жртви.Кога беше Буш помладиот претседател,случајно,во Македонија имавме војна(2001).Плус и Американски војници се бореа на страната на УЧК и Американски војници ги спасуваа од Арачиново :) а и ги обучуваа и им даваа во логистика за време на војната..
    Ептен внимателен пристап :)
    И двајцата беа Републиканци..
    И двајцата бомбардираа по светот..
    Ти реков,политиката нема пријателство туку интерес :)
     
    На Anaxandra, Rama, Victorian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Тоа во Македонија заврши за три месеци.
    Случувањата во Југославија сепак го одбележаа мандатот на Клинтон (Косово)
    Не зборувам за светот, потенцирав - Европа.
     
    Последна измена: 3 октомври 2016
  16. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Многу сум изненадена што толку поддржувачи на Трамп има тука. Помеѓу Хилари и Трамп, подобро помалото од двете зла. Ама Трамп има многу поддржувачи како на пример хомофоби, расисти, верски фанатици... Такви не се малку во Америка. Како и да е, со среќа на Америка во следните пет години.

    Харизма имал бе.
    [​IMG]
     
    На Ingvild, rhcpfan, Anaxandra и 8 други им се допаѓа ова.
  17. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки

    Ма опушти се :D
     
  18. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Сепак Трамп ке победи , тоа е помалото зло , клинтоница е за војни убивања и се што носи војната , она ти е волк во јагнешка кожа .На тв дуелот со Трамп , клинтоница носеше слушалка бидејки не може да му парира на Трамп којшто не е политичар.
     
    На iloveyou29, Kitten, Mr.Awesome и 4 други им се допаѓа ова.
  19. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ако Трамп стане претседател, сигурно паднал дил меѓу двете страни. Не ми се верува некако дека мнозинството би го изгласало на изборите
     
    На Victorian и ivory им се допаѓа ова.
  20. DeepBlue

    DeepBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    1.097
    сум да победи Трамп од причина шо нема споменик у косово и албанија за разлика од други ;)
     
    На Vitaly и sjdgo им се допаѓа ова.