1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Примолут Нор

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Ivanaina, 6 февруари 2010.

  1. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Исто и јас, негативно искуство со Примолит нор. Освен што ми го пореметија менструалниот циклус, дури и на психата имаа влијание.
     
    На Alishan30 и Rama им се допаѓа ова.
  2. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    @orevka & @eta Јас повеќе години ги пиев Примолут нор,по повеќе месеци годината немам циклус,на почетокот добивав редовно од нив,а после почнаа разни компликации да ми предизвикуваат,ама врв беше минатиот месец кога ми отечија нозете целосно со се стапала и имав оштри болки,затоа сакав да споделам искуство да не се случи исто и кај други девојки скраа да е....
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.598
    Допаѓања:
    151.735
    Ја ги пиев сеа коа заминав на одмор ништо не осетив ни нервоза ни никаква нус појава
    Со години користам контрацепција хормонска така даможе и затоа не ми изреагира бурно телото на нив или па сум имала срека
     
  4. Mačkarka

    Mačkarka Нов член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
     
  5. Mačkarka

    Mačkarka Нов член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Mene isto mi docni nemav cisti nemav ednostavno ovulacija ovoj mesec verojatno od mnogu stres.Mi gi prepisa vcera doktorot ama po citanje na upatstvoto me fati panika.Imam osetliv zeludnik i zaprimetiv deka pisi bidete osobeno vnimatelni ako pusite.dali nekoj osetil problem od cigari?
     
  6. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Мене не ми правеа проб со цигарите пиев и кафиња и цигари многу .
    Како твојот желудник имам па затоа прво јадев па ги пиев и немав никакви проб
     
  7. Mačkarka

    Mačkarka Нов член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Se nadevam deka ke bidi vo red
     
  8. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.856
    Допаѓања:
    133.160
    Пол:
    Женски
    Зависи. Некои и пушачи да се ги поднесуваат многу лесно. Јас сум непушач ама многу лошо ги поднесов, мораше да ми ги прекинам.
     
  9. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Не ми правеше проб кафе и цигари али самите апчиња многу проблеми ми направија.
    Хормоните ми се пореметија многу доцнења на циклус,цисти ,нервоза ме фаќаше затоа веќе нема да ги пијам
     
  10. newme

    newme Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Jas gi imam ednas pieno Primolut nor po preporaka od ginekologot, zaradi neredovna menstruacija ( cisti na jajnicite).
    Nemav negativni efekti ,mislam gi zemav 10 dena po 2 i po nekolku dena imav menstruacija . I taka 3 ciklusi.
    No ovoj pat eve dva meseci nemam menstruacija .
    Dali ginekologot postojano ve pregleduva ,za da vi gi prepiše apčinjata? I kolku ciklusi vi pomagala pri pottiknuvanje na menstruacija edna terapija? Jas bev maj ,i sega pak treba :/
    Se nadevam deka nema da treba sekoj 3 mesec da gi piam..
     
  11. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Штом немаш два месеци менструација да си одиш обавезно на гинеколог,нека те прегледа на ехо,па и вагинално,можеби имаш некој проблем со јајниците или матката,провери си ги и хормоните,случајно да не ти се со зголемени или намалени вредности....
    Инаку Примолут нор апчињата,делуваат индивидуално кај секого,јас повеќе години ги пиев до скоро,првите години ми поттикнуваа циклус,последниве две години не ми поттикнуваа,немав со месеци пак,или ако ми дојдеше ќе имав само еден ден до два.
     
  12. newme

    newme Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    ne mi e prvpat menstruacijata da mi e neredovna,a smenav tri ginekolozi . ednata rece se vodeni cisti ,a drugite : nemas nisto ,zdrava si ....da ne te uplasam dzabe ama kako sindrom na policisticni jajnici lici ,sekoja vtora go ima nisto ne e...

    e aj sega ,prvo i prvo nz so mi e dijagnozata za da si go baram lekot. vtoro ne mozam da si dozvolam celo vreme na pregledi privatno i barem efekt da imase ... ednata samo so rece deka cisti imam ,ta mi prepisa primolut nor...drugite nisto hhh ..
    hormonite sakav da gi proveram sekako samo cekam da dobijam menstruacija ,matkata mi bila ok demek ...
    nz stvarno kako da si ja doznam dijagnozata ..imam simptomi na polisticni jajnici ,ama isto taka imam retko ostri bolku vo jajnicite ama kratkotrajni (bolkata e simptom za cisti) ...
     
  13. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    А немаш матичен гинеколог?
    Мене матичниот не ми наплаќа ништо освен Пап тест ако го пуштиме во Скопје за поверодостојни резултати.
    Штом немаш редовна менструација,провери ги хормоните што е можно поскоро,јас ги проверувам на недобиено,како да чекам кога имам нередовен циклус....
    Значи знаеш дека имаш цисти?
    Е па и тоа прави проблем,затоа осигурај се убаво,макар уште еднаш прегледај се на приватно кај некој сигурен и стручен гинеколог...
     
  14. newme

    newme Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    nemam, site rabotat privatno ovie so gi znam oti si imale veke nivni pacienti.imam ili cisti ili policisticni jajnici ,kolku so znam se razlicni nesta.
     
  15. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.000
    Допаѓања:
    118.111
    Пол:
    Женски
    Заради циста на јајник ми ги даде една докторка,други 2 доктори ми рекоа да не ги пијам.
    Ќе ги пореметат хормоните дополнително.затоа и по 15 дена доцнење на циклусот ме оставија докторите сами да пукнат цистите и да добијам циклус
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Докторот ми препиша да ги пијам 2 пати по едно, се додека не добијам, кога ќе добијам да прекинам, па после 16 ден да продолжам да ги пијам... Веќе 10 дена ги користам, тетка никако да дојде... Незнам дали на своја рака да ги прекинам некој ден за да ми дојде,ако дојде :?: ... Инаку ги пијам поради не редовна менструација, планираме и бременост...
     
  17. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Jas obicno koga sum gi piela (dosta pati) tetkata mi diagala od 2 do 5 dena otkako ke presranam da gi pijam. Ke dobies koga ke prestanes da gi pies. Da preprasas pak da ne ne ste se razbrale?
     
    На Starlič му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    2.156
    Пол:
    Женски
    Ако добро се сеќавам тие и се за 10 дена, мислам дека 20 беа во пакување :wasntme:
    Јас добив 2 дена откако ги испив. Ако си испила едно кутивче почекај ќе добиеш.
     
    На Starlič му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Една лента испив, другата ја почнав... и на лист ми има пишано како треба, не сум грешка, и во аптека ми кажаа така...
     
  20. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.120
    Допаѓања:
    76.420
    Пол:
    Женски
    Мора да се заврши дозата и да почекаш. Си ги пиела 10 дена, за толку и се. Ќе си дојде циклусот. :)


    Јас вчера почнав да ги пијам, два пати го читав упатството и баш сакав да прашам тука дали некој има искуство, какви сѐ промени можат да ми се случат додека ги пијам, не знаев во која тема да прашам, а тоа да ти имало посебна тема. :D
     
    На Starlič му/ѝ се допаѓа ова.