1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Примолут Нор

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Ivanaina, 6 февруари 2010.

  1. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Јас ги пиев, пиев 10 дена и после тоа прекин правев, по само еден ден ми дојде, бевме активни после таа менструација и сега несум пиела, ми е страв да не сум бремена па да му наштетам на бебето, така прочитав некаде, иако самиот гинеколог ми кажа дека не е штетно. Не се секирај, додека ги пиеш нема шанси да добиеш, кога ќе ги пиеш 10 дена напрај прекин и за ден, два ќе добиеш. Јас пиев три терапии една по друга, сега скокнав заради редовни односи, ме интересира дали ќе добијам редовно ако не ги пијам, секако доколку несум бремена, потоа пак ќе продолжам.
     
    На Oscar Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Emaema

    Emaema Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Пиев пет дена од апчињата и добив циклус но ми траеше само два дена, дали е тоа нормално ке имам ли овулација овој месец
     
  3. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Дали при пиење на П.Нор, сте имале непријатен здив? ( мирис како на расипано јајце) Ако подригнам, на тоа мириса и дури ми се лоши колку е гадно.
    Штом ги прекинав, престана и тоа.
    И дали после прекинот со пиење, сте имале обилен циклус?
     
  4. Emaema

    Emaema Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Јас тие симптоми ги немав,добив но не обилно и кога бев на ехо фоликули немав(facepalm)
     
  5. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Којзнае што ме чека мене на преглед.. ни овие апчиња не ми помогнаа
     
  6. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.639
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Feminki primoult nor kolku dena se pie pred ciklus ?
     
  7. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    10
     
  8. Симонбомбон

    Симонбомбон Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки гледам дека дискутирате и има различни дискусии за што се намети Примолут Нор. Мене докторот ми ги препиша да ги пијам по 2 на ден, се сомнева дека имам полип и со апчињата да се исфрли. Е сега ме интересира дали смеам да имам незаштитени односи за време на терапијата ви посакувам убав ден
     
  9. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Јас Примолут Нор конкретно ги пиев за да предизвикаат да ми дојде циклус, бидејќи не добивав природно секој месец, но не ми делуваа воопшто...
    За твојава дијагноза, не знам, види пробај си, ама нека те прегледа убаво докторот, како така се сомнева за полип? Треба да биде сигурен кога дава дијагноза.
    Околу тоа дали да имаш незаштитен секс дури ја примаш терапијава, мислам дека овие апчиња се контрацептивни, значи можеш, но најдобро разговарај си со гинеколот или побарај и второ мислење, во врска со полипот.
     
  10. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Јас ги зедов примулут нор, за да го одложам некој ден циклусот, но мене многу порано ми дојде од планираното. Како кафено вчера и одма се напив.
    Прашањето ми е дали ќе ми прекине или за џабе ќе ги пијам.?
     
  11. ^-^

    ^-^ Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2015
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Кога ги пиев примолут нор особено после 3ти ден ми доаѓаше еве веќе помина 4ти ден сеуште не ми е дојдено.Дали ви се има така случено??
     
  12. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Понекогаш подоцна доаѓа. Почекај до 3 ден треба да дојде.
     
  13. Lizzie

    Lizzie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2016
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
    Како се пијат тие апчиња ?
     
  14. Ева33

    Ева33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    1.686
    Допаѓања:
    4.213
    Пол:
    Женски
    Ги пиев порано јас.

    По 2 на ден, 5 дена вкупно. Кога ќе ги прекинеш, после 2,3 дена ти доаѓа циклусот.
     
    На Lizzie му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    4.814
    Пол:
    Женски
    Вчера ги почнав, денес веќе имам кафеави дамки на гаќите. Дали да продолжам да ги пијам или да ги оставам? Само 3 апчиња се имам напиено досега.
    Инаку, ги пијам за одлагање на циклус. Препишани ми се од гинеколог.
     
  16. Bubu111

    Bubu111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    117
    Продолжи пиј ги. И мене истото ми се случи, се консултирав со матичната ми кажа да ги продолжам.
     
  17. samojed

    samojed Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2011
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    12
    Zdravo jas denes pocnav da gi pijam primolut nor imam edno apce ispieno gi pijam za odlozuvanje na menstruacija, e sega prasanjeto mie dali ke imam efekt bidejki denes pred da pocnam dagi pijam imav kafeav iscedok i simptomi kako na dobivanje i se plasam dali kemi deluvaat ve molam za sovet se plasam da ne pocnam da krvaram oti utre planirame so decko mi da imame odnosi pa se plasam da ne neam efekt
     
    На Ivzi@ му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Ај да прашам и тука бидејќи кај кломифен топикот немам одговор. Пиев од 6ти ден на циклус кломифен, ја испив дозата за пет дена и се ставивме со сопругот на работа. Денес почнав со примолут нор, ама стварно не ми е јасно. Ова доаѓа како хормонски асистирана терапија за да останам трудна. Тоа ни е целта. А примолут сум го пиела за добивање, како тогаш би останала ако ги пијам и сега? Го прашав докторот вика да се избалансирана хормоните. А се што досега прочитав вика да не пијам. Дајте ми совет очајна сум :(
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Почнав да пијам од вчера, пијам во 11ч и 23ч, на 12ч. Денес заборавив дали сум се напила во 11 (изгледа не...), па испив во 1 апче. Што ако сум испила две? Може нешто да биде.. (facepalm)
     
  20. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Не би требало ништо да ти биде од едно апче. Само гледај да не ти се повторува бидејќи нема да добиеш циклус, ако ги пиеш за тоа. Јас така летото не земав во точно определено време бидејќи ми се испомеша се со смените на работа, вечерта во 1 ќе се напиев па после пред спиење во 8 и не добив циклус на крај.
     
    На mrs.honey му/ѝ се допаѓа ова.