1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Примолут Нор

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Ivanaina, 6 февруари 2010.

  1. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Ауф, ги читав и јас несаканите упатсва и поради тоа ми беше страв да ги земам, ама некако се убедив.
    Ги пиев 3 дена и после три дена од прекинувањето т.е денес ми дојде, по малку, ама ми дојде. Секако дека е многу поубаво кога ќе ти дојде него со месеци да не ти доаѓа.
    Мене не ми ги препиша гинеколог, иако бев пред 2 месеца ме снима на матката и ми рече дека се ми е во ред и дека треба да почекаме природно да дојде, но 7 месеци беа долг период и мајка ми почна многу да се загрижува и една пријателка(што е стоматолог по професија) имала ист таков проблем и нејзиниот гинеколог и ги препорачал апчињава ги пиела и и дошло, па ми ги препорача мене т.е и рекла на мајка ми да ги пијам таа се консултирала со нејзиниот гинеколог. Ми беше страв на ризик да ги пијам, ама веќе реков кога не ми иде толку време ништо не губам ако пробам да ги пијам. И ете, само 3 дена ги пиев и три дена од ко ги завршив ми дојде. Не очекував, ама ете, ме изненади.
    Сакам да прашам, посебно Анат, дали поради отсуство на менстурација може да дојде до покачување на телесната тежина?
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Lux, тешко дека поради отсуство на менструација доаѓа до покачување на телесна тежина, тука има повеќе фактори кои влијаат. Јас би ти препорачала да си одиш на гинеколог, да направиш комплетен преглед, па да видиш која е твојата дијагноза и да се осигураш дека можеш да ги пиеш овие таблети. Сепак за хормони се работи.
     
    На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Не ги пијам повеќе, ги пиев само 3 дена, ама мислам дека можно е од некое мало хормонско пореметување да дојде до покачување на тежината.
    Бев на гинеколог пред 2 месеци, ми ја снимаше маткара, се ми е во ред, од едни други апчиња мене ми каснеше 7 месеци, друго се ми е во ред. Ете вчера ми дојде после прекинување на примолут нор.
    Повеќе нема потреба да ги пијам.
     
  4. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Колку дена пред одмор се пијат апчињава?
     
  5. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Сама на своја рака не смееш да земаш зашто се хормони , консултирај се со гинеколог првин
     
  6. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Знам дека не смеам на своја рака,не ни планирав,само ме интересираше отприлика колку дена пред одмор се зимаат за да испланирам кога да идам на гинеколог,па да ги купам :P
     
  7. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Се зимаат тие 10 дена додека си на одмор , кога ќе ги прекинеш по 2-3 дена настапува менструално крварење по едно на ден и не се баш евтини околу 400 ден се приватно.И гинекологот ќе ти препорача точно кои да ги земеш
     
  8. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Почни да ги пиеш два три дена пред одмор или ден пред одморама ако си сигурна дека предходно нема да ти дојде зошто така џабе ќе ги пиеш.Одкако ќе престанеш веднаш ке ти дојде.Јас си ги земав на своја рака па еве фала Богу жива и здрава сум никакви последици немав.Убаво ќе си го прочиташ упатството се си пишува не се плаши.Инаку се околу 150 денари приватно.
     
  9. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Дали додека се земаат овие апчиња може да се конзумира алкохол?
     
  10. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    [/quote]
    Дали додека се земаат овие апчиња може да се конзумира алкохол?[/quote]
    Јас не конзумирав премногу онака поретко... секако само да не се претера. ;)
     
    На Feminkaa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Од утре почнувам со апчињава,па ваљда се ќе помине во ред.Само едно ме интересираше,постојат шанси да се здебелам? ://
     
  12. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Кај секој е различно...јас се здебелив 7 кила од нив.Но не е кај сите исто а и брзо се губат...тоа е бидејќи го стопираш менструалниот процес...
     
  13. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Па добро ништо страшно и да се здебелам ионака треба да накачам некое килце,само онака ме интересираше.А наредниот месец како се рачуна добивањето? Пред или после датумот од кога сум почнала да ги земам апчињата?
     
  14. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Примолут Нор се како што кажа и black-angel хормонални апчиња ѓи даваат за цисти и за прекумерно крварење,но за твојот случај мораш со специјалист гинеколог да разговараш нормално за твоја здраствена безбедност.........Поздрав :)
     
  15. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Ее за тоа...ќе имаш мало крварење веднаш штом ги прекинеш по ден два.А кога ќе ти дојде наредниот пат навистина незнам зошто со нив доаѓа и до промена на датумите мислам,нема баш на време да е.
     
  16. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Се консултирав,ми ги препиша XD
     
  17. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Од кога ќе ги испиеш само еднаш ќе ти дојде и потоа пак исто нема подобрување?Ако е така за џабе ќе ги пиеш
     
  18. DiPi

    DiPi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    29
    дали од овие апчиња настанува пореметување на циклусот следниот месец ?
    мене ми е потребно да го одложам некаде за 3,4 дена...
     
  19. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Зашто сакате да го одложите циклусот по секоја цена? :worried: Примолут нор не се пие туку така, поготово ако немаш никакви проблеми со цисти, обилно крварење и слично, не почнувај да ги пиеш за едно одложување само, понатака може да ти направат проблеми, не се пијат туку така хормони. :worried:
     
    На vesna007 и CrazyStupidLove им се допаѓа ова.
  20. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Треба и додека се пијат да се избегнува изложување на сонце зашто може да настанат флеки на кожата, особено кај онаа кожа што е склона кон пеги и флеки.
     
    На vesna007 му/ѝ се допаѓа ова.