Примолут Нор

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Ivanaina, 6 февруари 2010.

 1. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.068
  Допаѓања:
  6.342
  Пол:
  Женски
  Ауф, ги читав и јас несаканите упатсва и поради тоа ми беше страв да ги земам, ама некако се убедив.
  Ги пиев 3 дена и после три дена од прекинувањето т.е денес ми дојде, по малку, ама ми дојде. Секако дека е многу поубаво кога ќе ти дојде него со месеци да не ти доаѓа.
  Мене не ми ги препиша гинеколог, иако бев пред 2 месеца ме снима на матката и ми рече дека се ми е во ред и дека треба да почекаме природно да дојде, но 7 месеци беа долг период и мајка ми почна многу да се загрижува и една пријателка(што е стоматолог по професија) имала ист таков проблем и нејзиниот гинеколог и ги препорачал апчињава ги пиела и и дошло, па ми ги препорача мене т.е и рекла на мајка ми да ги пијам таа се консултирала со нејзиниот гинеколог. Ми беше страв на ризик да ги пијам, ама веќе реков кога не ми иде толку време ништо не губам ако пробам да ги пијам. И ете, само 3 дена ги пиев и три дена од ко ги завршив ми дојде. Не очекував, ама ете, ме изненади.
  Сакам да прашам, посебно Анат, дали поради отсуство на менстурација може да дојде до покачување на телесната тежина?
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.524
  Пол:
  Женски
  Lux, тешко дека поради отсуство на менструација доаѓа до покачување на телесна тежина, тука има повеќе фактори кои влијаат. Јас би ти препорачала да си одиш на гинеколог, да направиш комплетен преглед, па да видиш која е твојата дијагноза и да се осигураш дека можеш да ги пиеш овие таблети. Сепак за хормони се работи.
   
  На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.068
  Допаѓања:
  6.342
  Пол:
  Женски
  Не ги пијам повеќе, ги пиев само 3 дена, ама мислам дека можно е од некое мало хормонско пореметување да дојде до покачување на тежината.
  Бев на гинеколог пред 2 месеци, ми ја снимаше маткара, се ми е во ред, од едни други апчиња мене ми каснеше 7 месеци, друго се ми е во ред. Ете вчера ми дојде после прекинување на примолут нор.
  Повеќе нема потреба да ги пијам.
   
 4. ana-sweet

  ana-sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  839
  Колку дена пред одмор се пијат апчињава?
   
 5. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.422
  Допаѓања:
  3.542
  Пол:
  Женски
  Сама на своја рака не смееш да земаш зашто се хормони , консултирај се со гинеколог првин
   
 6. ana-sweet

  ana-sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  839
  Знам дека не смеам на своја рака,не ни планирав,само ме интересираше отприлика колку дена пред одмор се зимаат за да испланирам кога да идам на гинеколог,па да ги купам :P
   
 7. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.422
  Допаѓања:
  3.542
  Пол:
  Женски
  Се зимаат тие 10 дена додека си на одмор , кога ќе ги прекинеш по 2-3 дена настапува менструално крварење по едно на ден и не се баш евтини околу 400 ден се приватно.И гинекологот ќе ти препорача точно кои да ги земеш
   
 8. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.275
  Пол:
  Женски
  Почни да ги пиеш два три дена пред одмор или ден пред одморама ако си сигурна дека предходно нема да ти дојде зошто така џабе ќе ги пиеш.Одкако ќе престанеш веднаш ке ти дојде.Јас си ги земав на своја рака па еве фала Богу жива и здрава сум никакви последици немав.Убаво ќе си го прочиташ упатството се си пишува не се плаши.Инаку се околу 150 денари приватно.
   
 9. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  61
  Дали додека се земаат овие апчиња може да се конзумира алкохол?
   
 10. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.275
  Пол:
  Женски
  [/quote]
  Дали додека се земаат овие апчиња може да се конзумира алкохол?[/quote]
  Јас не конзумирав премногу онака поретко... секако само да не се претера. ;)
   
  На Feminkaa му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ana-sweet

  ana-sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  839
  Од утре почнувам со апчињава,па ваљда се ќе помине во ред.Само едно ме интересираше,постојат шанси да се здебелам? ://
   
 12. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.275
  Пол:
  Женски
  Кај секој е различно...јас се здебелив 7 кила од нив.Но не е кај сите исто а и брзо се губат...тоа е бидејќи го стопираш менструалниот процес...
   
 13. ana-sweet

  ana-sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  839
  Па добро ништо страшно и да се здебелам ионака треба да накачам некое килце,само онака ме интересираше.А наредниот месец како се рачуна добивањето? Пред или после датумот од кога сум почнала да ги земам апчињата?
   
 14. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.385
  Примолут Нор се како што кажа и black-angel хормонални апчиња ѓи даваат за цисти и за прекумерно крварење,но за твојот случај мораш со специјалист гинеколог да разговараш нормално за твоја здраствена безбедност.........Поздрав :)
   
 15. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.275
  Пол:
  Женски
  Ее за тоа...ќе имаш мало крварење веднаш штом ги прекинеш по ден два.А кога ќе ти дојде наредниот пат навистина незнам зошто со нив доаѓа и до промена на датумите мислам,нема баш на време да е.
   
 16. ana-sweet

  ana-sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  839
  Се консултирав,ми ги препиша XD
   
 17. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  5.082
  Од кога ќе ги испиеш само еднаш ќе ти дојде и потоа пак исто нема подобрување?Ако е така за џабе ќе ги пиеш
   
 18. DiPi

  DiPi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2011
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  29
  дали од овие апчиња настанува пореметување на циклусот следниот месец ?
  мене ми е потребно да го одложам некаде за 3,4 дена...
   
 19. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.330
  Допаѓања:
  1.568
  Пол:
  Женски
  Зашто сакате да го одложите циклусот по секоја цена? :worried: Примолут нор не се пие туку така, поготово ако немаш никакви проблеми со цисти, обилно крварење и слично, не почнувај да ги пиеш за едно одложување само, понатака може да ти направат проблеми, не се пијат туку така хормони. :worried:
   
  На vesna007 и CrazyStupidLove им се допаѓа ова.
 20. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.100
  Треба и додека се пијат да се избегнува изложување на сонце зашто може да настанат флеки на кожата, особено кај онаа кожа што е склона кон пеги и флеки.
   
  На vesna007 му/ѝ се допаѓа ова.