Примолут Нор

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Ivanaina, 6 февруари 2010.

 1. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  566
  Јас немав никакви проблеми, ни лошење, ни глад, ама баш ништо си добив 3 дена откако завршив со апчињата, ми траеше нормално како и секој месец....
   
 2. Vesne-ee

  Vesne-ee Активен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  tableti

  Sakam da znam dali tabletite PREMALUT NOR pokraj toa sto se za odlozuvanje na menstruacija dali stitat od bremenot, dokolku nekoj znae bi ve zamolila da mi pisete :)
   
 3. aleks26

  aleks26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2012
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  93
  Пол:
  Женски
  tableti

  Немам слушнато до сега за овие таблети но ако се пијат 21 ден секој ден во исто време и после во рок од 5 дена да добиеш и пак да наставиш исто мислам дека штитат сепак прочитај во упатството што пишува или прашај фармацефт за нај сигурно.
   
 4. Vesne-ee

  Vesne-ee Активен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  tableti

  Znaci se pijat pred da ti dojde vo zavisnost od toa kolku denovi saks da ja odlozis menstruacijata i koga ke gi prekenes po dva dena doaga, a vo upatstvoto pisuva deka se kontracepciski a ne se pijat 21 den :)
   
 5. rrrrrrrrrr

  rrrrrrrrrr Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  87
  tableti

  Не. Доколку мислиш на Примолут Нор не штитат од бременост, тие се само за одложување т.е. планирање на циклусот. Во едно пакување има 20 таблети, се пијаат секој ден по 2 што значи се пијаат 10 дена. После пиењето ти доаѓа менструација.
  Значи немој да ги користиш како средство за контрацепција, бидејќи не му е тоа намената.
  Поздрав
   
 6. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  1.736
  tableti

  што сме ние видовити :^)
  за вакви нешта се разговара со гинеколози, или со фармацевти :fubar:
   
 7. Vesne-ee

  Vesne-ee Активен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  tableti

  Hmm ti blagodaram, jas gi pijam za da go odolzam ciklusot ali vo megu vreme sakav i da znam dali stitat od bremenot poradi toa sto vo upatstvoto pisuva deka se kontracepciski tableti, a jas pod kontracepciski razbiram deka se tableti za stitenje od nesekanakna bremenost :)
  Pa sakav da gi iskoristam za odlozuvanje na menstruacija, a i vo megu vreme kako kontracepcija :D :D :D
  Pozdrav
   
 8. rrrrrrrrrr

  rrrrrrrrrr Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  87
  tableti

  Знаеш дека си во право ;)
  Ова се деликатни теми и најдобро е да се посети стручно лице за овие прашања. Но јас не зборувам на памет. И го пренесувам точно тоа што ми го кажа фармацевтот кога ми ги препиша овие апчиња за одложување на циклусот.

  Но, сепак и јас и препорачува ЛИЧНО да се консултира со гинеколог :!:
   
 9. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.385
  Мислам дека ДА но најдобро прашај д-р
   
 10. isi27

  isi27 Активен член

  Се зачлени на:
  16 август 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  sakav da prasam dali nekoj po upotrebata na ovie tabletki imal nekakvo bolki vo stomak posto pred nekoj mesec gi upotrebiv posle 10 dena dobiv menstrucija ali od togas se osecam bodezi vo stomak nenko cudni bolki kako da imam igli niz stomakot ??
   
 11. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.489
  Допаѓања:
  6.955
  Пол:
  Женски
  Мене овие апчиња ми ги препиша гиникологот заради цистата, а и поради тоа ми каснече цел месец. ги пиев 5 дена двапати на ден, еве после една недела добив. немам никакви негативни реакцииод апчињава, ми се исчисти лицето (заникаде ми се направи од тоа што немав добиено :@ ) само што кај мене предизвикаа зголемено мокрење, на секои 5 мин одев во wc.
   
 12. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.009
  Допаѓања:
  27.378
  Пол:
  Женски
  Ги пиев пред 3 години тогаш ги пиев 10 дена, а сега докторката ми ги препиша како провокација за добивање и ги пиев 7 дена , во вторникот вечерта го испив последното апче и сега чекам да добијам. Сакав да прашам дали имавте некои симптоми на добивање? Не се сеќавам тогаш кога ги пиев дали имав, одамна беше :( јас немам никакви симптоми освен некои благи болки во стомакот кои се случувало и друг пат да ги имам без некоја причина, едино многу ме болеше стомакот во неделата ( петтиот ден како ги пиев) ама мислам тоа беше од што имав односи :worried: Некако некој страв ми навлегол дека нема да добијам не знам зашто ;(
   
 13. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.330
  Допаѓања:
  1.568
  Пол:
  Женски
  ^ Ќе добиеш сигурно, не се секирај :) Симптоми јас немав пред да добијам, а од последното апче дур да добијам понекогаш поминуваа и 4 дена.
   
  На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Cleonika

  Cleonika Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  461
  Ве молам помош.. до сега пишував во темата за дали сум бремена..
  но сега нешто друго ме загрижува...
  вака, поминав една ужасна недела секирајки се зошто ми касни менструацијата а воедно и симптомите за менструација со ова...
  пиев илјада апчиња за смирување, стрес ненормален имав, и напраив тест, беше негативен но не ме смири, денеска отидов на гинеколог, ме гледаше на ехо, но рече дека нема ништо.
  Ама пошто сум многу загрижена, и чекам да добијам, и реков да ми препише некои апчиња за да добијам, и ми ги даде овие, примолут нор.
  денеска ги испив првите две, а предходниве денови, плашејки се од бременост, читав на интернет сите можни методи за да се провери тоа, и пишеше дека може дома да се прави самопреглед на цервиксот, не знам дали некоја од вас го правела тоа. со прст во вагината, да се допре висината и изгледот на цервиксот, доколку е дофатлив и е тврд како врвот од носот на пример, тогаш тоа е обично пред менструација..
  и така беше кај мене, ги праев тие проверки веќе 4ти ден.
  Денеска значи после пиењето на примолут, пред да мокрам ја напраив истата проверка и десната страна од зидот на вагината, некаде горе кај цервиксот, ми е како потечена од внатре..тврдо е, исто како што се и зидовите од вагината, но како заоблено како топче под кожа да има.. дали му се случило некому ова и што може да е ? :sweat:
   
 15. unwritten

  unwritten Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  12
  Моментално имам потреба од овие апчиња за одложување на менструација.
  Читав на интернет и видов дека се препишуваат за различни намени, дури и за забременување.
  Па тоа многу ме заплаши. Исто и една пријателка на мајка ми ги пиеше пред една година за одложување на менструација и остана трудна.
  Имате ли некоја информација во врска со ова ?
   
 16. enamorena

  enamorena Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2012
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  15
  Пол:
  Женски
  јас ги пиев за да ми сопре крваренјето и добив спротивен ефект имав крваренје месец ипол ослабев 13кг и лицев на мртовец..страсно..одвај се вратив во нормала..
   
 17. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.142
  Допаѓања:
  2.743
  пред половина час почна да ми доаѓа ако почнам да земам примоулт нор дали ке ми се прекине ве молам за помош морам да го прекинам месечното на некој деннн
   
 18. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  566
  Јас 2 пати до сега ги имам пиено, еве сеа пак ми касни, веројатно од стрес, зошто ќе одам на одмор на 1ви, па ко за беља, ме интересира лани ги пиев, па дали можам сега пак да пијам???
   
 19. iv.ana

  iv.ana Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2013
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Зошто јас како да читав во упатството да не се користат ако сте бремени. Значи несмеете да имате незаштитен однос со тоа да останете бремени додека ги користите...
   
 20. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.314
  Може два пати годишно :)