1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Примолут Нор

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Ivanaina, 6 февруари 2010.

  1. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    За присилно добивање овие се закон :D ама кај мене појавија и несакани дејства, почнав да се дебелеам од примолут нор и да осеќам зголемена влакнетост и затоа никогаш повеќе не зедов во уста вакво апче .
     
  2. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    здраво
    сакам да ви се придружам и јас со мојата мака овде во оаа тема.не можам да добијам сиклусот веќе два месеџи имам пцо.бев кај гиннекологот ми даде десет дена да пијам прималут нор еве пет дена што ги пијам и многу ми е лошо само повраќам ми се гади ми се врти не можам да спијам ич никско пијсм и по пола деметрин седатив да се смирам ама не ми помага.леле не знам како ќе издржим уште пет дена катастрофално се чуствувам.
    нека каже некоја одвас како се справил со ова состојба.
    поздрав
     
  3. k-sweety

    k-sweety Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    здр :D еве и јас ги пијам утре ми е последен ден ми рекоа само 5 дена да пијам 2 пати во ден ми каснесе една недела и ми реце докторот дека сеа до петок саб требало да дојде па ке видиме .но мн имам киселина дали е од нив ме кине ненормално .позз[*]
     
  4. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752

    нормално е да се има проблеми од овие апчиња додека ги пиев и мене ми беше многу тешко и лошо но не до тој степен да повраќам , види на упатството ако пишува да се јавиш на лекар ако се појави повраќање отиди ...
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.914
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    Јас немав несакани ефекти од апчињава. Не добив кога требаше (после 3 дена), бидејќи бев бремена. Најинтересно е што не знаев дека сум бремена. Мислев дека циклусот ми доцни заради друго нешто.
     
  6. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752

    Ти ги препишаа апчињата додека си била бремена ????
     
  7. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    А дали е можно да забремениш додека ги пијаш овие апчиња?
    јас колку што прочитав во упатсвото пишува дека не може да се напијат ако си бремена зашто ова предизвикува крварење после?
    Пред да ги напијеш си бил бремена или после откако почна да ги напијеш овие?
    Ти каснеше циклусот зато си ги пиел овие или зашто?
    Извини ама многу ме интересира зашто јас веќе 3 години се обидувам да забременим не можам имам и ПЦО и ми касни циклусотзатоа ги пијам денеска ми е последен ден, ама многу ми е лошо од овие.

    Поздрав,
     
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.914
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    Не. Тогаш не се знаеше дека сум бремена. Мислев дека циклусот ми доцни од други причини.

    Додека се пијат апчињава, не можеш да забремениш. Јас ги пиев додека бев бремена. Тогаш не ни знаев дека сум бремена. Инаку, не се штетни ако се пијат во бременост. Кога дознав дека сум бремена ми беше страв да не имам последици од апчињата. Гинекологот ми рече дека понекогаш апчињата ги препишувале и на бремени жени. Не ми текнува заради која причина.
     
  9. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.196
    Допаѓања:
    2.522
    Јас ги пиев апчињава летово и лани за одложување на циклусот пошто требаше да добијам баш кога сум на одмор.За среќа немав ниедно несакано дејство иако вториот пат почнав да ги пијам кога добив(бидејќи неочекувано добив порано) и пиев по 3 апчиња дневно,го прекинав циклусот.Со голем страв ги пиев ама за среќа добро помина.
     
  10. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,

    Сакам да ве прашам колку време откога престанавте да ги пиете прималут нор сте добиле?
    Еве помина 3 дена денеска 4 ден што ги пијав десет дена а сеуште не сум добил.
    почнав да се плашам од што би можеле дали е касно веќе 4 дена да ми касни а да не добијам?
    Пред терапијата ми каснеше 20 дена бев ме погледна на ехо гинекологот и ми рече нема ништо.пиј ги овие десет дена ќе добијаш после.Можно ли е да сум бремена не знам веќе што да помислам споделете неко искуство?
     
  11. k-sweety

    k-sweety Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Вака сеа значи бев на гиниколог и му ја кажав мојта мака требаше да ми дојде на 23 окт но не ми дојде апчињата ги пиев до 5ти ноември потоа каза дека после кога ке ги изпијам апчињава после 5 дена да поминат ке добијам но еве нема уште и мн ми е страв но онака имам малце болки во стомак како да ке ми дојде нз сто веке да правам мн ми е страв
     
  12. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Одамна беше и не памтам, ама мислам дека ги пиев 2-3 дена по 3 пати на ден и после 2 или 3 дена откако ги прекинав добив. :)
     
  13. Koneko144

    Koneko144 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Штетно ли е да се пијат повеќе од два пати годишно овие апчиња? :worried:
     
  14. k-sweety

    k-sweety Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здр феминки еве ме мене пак и овој месец на 15 требаше да ми дојде но ми касни 4 дена незнам дали да чекам уште некој ден па да одам на лекар да види дали да ги испијам и др апчиња
     
  15. Responsible

    Responsible Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    Може ли да се земат без лекарски рецепт и која е цената?
     
  16. Bubbi

    Bubbi Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    563
    можат без рецепт приватно а можат и со рецепт од матичен лекар
    цената им е иста во сите аптеки зошто на пакувањето има бандерола само со таа единствена цена (не би требало да ти ги наплатат поскапо)
    прочитај си внатре како и кога се пијат
    и не си играј со хормони
     
  17. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.196
    Допаѓања:
    2.522
    Околу 115 денари :)
     
  18. elenkator

    elenkator Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    2
    Денес бев на гинеколог после неколку месеци , а менструацијата воопшто не ми е редовна еве веке 5 години неможе да се стабилизира , имам полицистични јајници , порано пиев примолут нор повеќе месеци и добивав секогаш но не сум знаела дека од нив имам прекумерно потење и забрзан раст на влакна, сега дознав , ги пиев и добростон и некако ми беа подобри добив дури три месеци со ред само по себе (нив ми ги препиша друг гинеколог), и денес кога отидов кај матичниот пак ми вика да ги пијам примолут , а незнам некако се плашам пак и откако дознав дека ради нив сум имала прекумерно потење и забрзан раст веќе неколку години , незнам сега што да правам , се мислам сепак за добростон како подобра варјанта , ги има некоја испробано и дали има несакани ефекти ? :doh:
     
  19. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки
    Јас сум во некоја неубава ситуација.Во ноември менструацијата ми траеше три дена а краварењето ми беше намалено,требаше по мое да ми дојде на 28декември до тогаш имав редовна менструација но не добив ,ај прослава нова година бањи промена на клима си се убедував себеси добив на први јануар и ми траеше еден ден,вториот ден кафена течност и толку.На 25- јануар имав сиптоми како за мензис болки во стомахот ,подносливи не добив. 13-февруар бев на гинеколог ме прегледа вагинално ехо ,ми зеде пап тест.Ми ги препиша Примолут Нор .Пиев двапати на ден десет десет таблетки после два дена добив мензис првиот и вториот ден при добивањето имав страшни болки во долниот дел од стомакот грчеви ,стегање малаксаност пиев кафетин меструал.докторката ми рече од денот на добивањето да бројам деветнаесет дена и на тој ден да почнам со пиење на останатите десет таблетки што се во кутиичката за да ми се регулира мензисот и во мегувреме ке пристгне резултатот од пап тестот.Вториот ден од мензисот имав зголемено потење и други сиптоми неприметив.Една година забележувам промени кај мене влакненца околу брадата и здебеленост кај слабините.Сакам сега од докторката да побарам упут за испитување на хормоните.Мразам да пијам хормонски бидејки за нив слушам само негативно.
     
  20. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.365
    . Воопшто не се страшни овие немај гајле содржат само прогестерон пострашни се контрацептивите тие се тие хормонски од кои и мене ми се дига коса, а овие се гола вода бар за мене слободни пиј си ги кога е потребно и обавезно да испиташ хормони за 3 ден од мензис испитај на гак најточни се таму :hai: