1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Природна боја на коса/фарбање

Дискусија во 'Коса' започната од Gordana10, 20 мај 2010.

 1. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Незнам дали има ваква тема,доколку веќе има,слободно може да се избрише.Ме интересира која е вашата природна боја на косата,дали често ја фарбате,ако веќе ја фарбате,дали е поради тоа што не ви се допаѓа природната боја на косата или пак поради некоја друга причина? Сметате ли дека со самото често фарбање на косата таа се оштетува,може ли самата фарба да долови природен сјај на косата,со цел да изгледа здраво,без разлика на разните видови маски,кои донекаде имаат функција за здрав изглед на косата,покрај исхраната,дали може сето тоа да го замени природниот и здрав изглед на косата?Што повеќе преферирате,природна боја на коса или фарба?
   
 2. WildAngel

  WildAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  108
  Па досега ја немам фарбано. Имам темно кафеава боја на коса.Мислам дека со фарбата се оштетува косата.Мојата природна боја ми се допага, така да немам план да ја фарбам(барем сега за сега) :lol: .И повеќе преферирам природно...си е природно!!! :) Тоа!
   
 3. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.566
  Допаѓања:
  31.590
  Пол:
  Женски
  Јас сум природна плавуша. Не сум се фарбала досега и не планирам да се фарбам. Косата сега ми е шатирана со бланш.
   
 4. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  И јас сум природна плавуша :) Се немам фарбано .. само сега користам шампон за осветлување , не знам ни јас зашто . Не планирам да се фарбам , иако сакам црна. Ама нема добро да ми стои . Па ќе си се задоволам со плавава. :)
   
 5. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  60
  До сега ја имам неколку пати измиено со колор шампон за две нијанси потемен од мојата коса, задоволна си сум од мојата природна боја на коса и не сакам да са фарбам.
  :*
   
 6. Oluska

  Oluska Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  24
  Мојата боја на коса е светло кафена и не се фарбам веќе 2,5 години.Уживанција невидена :D Претходно бев плавуша ама ја оштетив косата зошто се фарбав на 20 дена.И да сакав не можев да ја фарбам на подолг период зошто сварно не личи да шеташ со потеран корен :lol:.Не е како со другите бои да избуткаш барем еден месец.Сега нешто пак ме фаќа иштав да се исфарбам ама сепак мислам дека летово ќе си ја остаам мојата природна боја таман ја управив :D Според мене фарбањето итекако ја оштетува косата и бара голема обврска
   
 7. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.349
  Пол:
  Женски
  Не ја фарбам природната боја ми се свиѓа каква што ми е , светло црна ми е , некоја најтемна кафеава.
   
 8. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Мојата природна боја на коса е темно кафена. Од пред 2-3 години ја шатирам со бланш на секои 6 месеци. Моментално ми е со светли прамени, а којзнае, можеби во иднина ќе се офарбам. Ми се допаѓа чоколадната боја на коса. Инаку нормално е дека косата се оштетува со фарбањето, ама секоја промена на себе во позитивна смисла, делува добро за секоја девојка. И еве ви една сликичка од девојка која имала алергиска реакција од фарба. Кога паѓам во искушение да се офарбам, секогаш ја гледам. Знам дека по фарбањето нема враќање назад, ќе треба на секој месец максимум да ја фарбаш, така што океј ми е и вака :)
   

  Прикачени фајлови:

 9. she-17

  she-17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  23
  мене косата ми е природно плава а како што гледам досега нема намера ни да ми потемни :P :rofl: :rofl: си ја сакам косата и не планирам никогаш да ја фарбам..досега само за прочка со спреј ми била розова и црна(баш кул ми стоеше црна :P )
   
 10. glammur

  glammur Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2010
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  20
  Еднаш ја имав офарбано ама со истата боја каква што ми е природната боја на коса, а ќе прашате можеби зошто со иста боја ?! - НЕ знам ни јас самата зошто воопшто се офарбав. Откако се офарбав малку ми се осветли косата, а од тогаш ја немам фарбано. Инаку природната боја ми е темно кафена и си ја сакам така што не планирам ни во иднина да се фарбам.
   
 11. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Природната боја на коса ми е лешник, светло кафеава, и се фарбам плава. Незнам зошто почнав, ама сега кога и да посакам да ја сменам бојата, се немам храброст :worried: Изгледа дека си ја дотерав како што сакав. Како и да е, досадно е многу фарбањето, јас ја фарбам на 20 дена скоро секогаш, инаку страв ми е скроз да не ја изгорам. е сега не ми е воопшто оштетена, ама ако сега се прашувам не би почнала воопшто со фарбање. А назад нема ;)
   
 12. Lil-bitch

  Lil-bitch Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2010
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  22
  природна боја ми беше темно кафеава... но запошнав со фарбање уште на 14 години бидејќи имав многу бели влакна.... баба ми имаше помалце :( иначе моменталлно се фарбам црвена и размислувам за промена на бојата оваа сезона ;)
   
 13. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Приридната боја ми е кафена, се фарбам плава од средно, имам ситно лице и плавата боја некако ме освежува, освен тоа имам мрсна коса и кога ми беше природна секогаш ми личеше како не миена, сега и да решам да ја сменам бојата на косата пак ќе се фарбам само затоа што ми е природна мрсна а фарбата ми ја суши и така доаѓам до некоја средина.
  Пред да се исфарбам ја осветлував косата со 9 % хидроген, ја натопував целата и така ја осветлив за неколку нијанси, после извадив прамени ама само со фарба, без бланш и после тоа ја исфарбав. До сега не сум ставила бланш и немам потреба затоа што добро ми фака фарбата.
  А многу сакам да имам кадрава коса, сега ми е права како праз и постојано ја виткам, дури некогаш и ептен ситно ја виткам за да личи дека ме е пуцвалеста. Мој совет е ако имате нормална коса да не си ја горите со фарба, нема ништо поубаво од природна коса.
   
 14. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.728
  Допаѓања:
  8.050
  Пол:
  Женски
  Природната боја ми е кафеава,а се фарбам од средно и можам слободно да кажам дека ги имам испробано сите бои и нијанси на косава досега.И не можам да замислам никако поинаку,мислам да не сум се исфарбала ич,оти јас имам фобија од монотон изглед на косава и на моменти имам ептен силна потреба да променам нешто.Со должината веќе не сакам да експериментирам,а и на тоа поле сум искусна :) ,но сега барем си сакам да ми биде долга косата.И во однос на бојата,порано правев промени и експерименти,сега се задржав на плава,ептен светло накај бела зашто сметам дека најубаво ми стои.Сега најмногу сменувам фризури,од виткана права,па вака виткана,па поситно,покрупно,собрана,пуштена,сплетена,абе секако само монотоно и досадно да не е... :)
   
 15. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.069
  Допаѓања:
  6.613
  Пол:
  Женски
  Јас имам темно кафеава коса,никогаш не сум ја фарбала и не планирам да ја фарбам бидејќи ми е убава и не сакам да ја оштетам :)
   
 16. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Исто. До збор. :D
   
 17. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  328
  Природна боја ми е смеѓа, ама како и сите така и јас....се исфарбав неколку пати! Се зезнав тотално!
  Сега ја чувам косата некаде околу година дена, ниту ја фарбам, ниту ја фенирам, пеглам.....леле едвај чекам да ми испаде ова фарбаново.......после уживанција.......ем долга косава, ем здрава, ем нема повеќе губење време во средување и правење физури со оштетена коса...............јаааај :rofl: :emo:
   
 18. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.695
  Допаѓања:
  130.078
  Си ја носам природната боја.
  Едно време си ставав к'на за црвенкаст сјај, еднаш и се офарбав, ама излезе тотална катастрофа. Мислев дека многу рано ќе ми побели косата поради наследен фактор, па затоа и не сакав ништо да ставам, ама еве уште немам бели влакна. Си ја сакам природната боја. Некогаш ми доаѓа желба за промена, ама што знам....
   
 19. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276
  природна боја ми е темно кафеава, прв пат почнав да се фарбам некаде 1 год во средно... моментално ми е црна, инаку сешто сум експериментирала со мојата коса досега, секакви бои сум ја исфарбала, и веќе нема да ја фарбам :!: , си ја сакам природна (сум заборавила како ми изгледа косата природно :lol: )
   
 20. seksi

  seksi Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  113
  Природна боја ми е темно кафеава. Сакав промени и еве како што почнав пред половина година, сакам да добијам некоја посветла нијанса на кафеаво, накај лешник, така нешто. :)
   
  На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.