1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Природна боја на коса/фарбање

Дискусија во 'Коса' започната од Gordana10, 20 мај 2010.

  1. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Незнам дали има ваква тема,доколку веќе има,слободно може да се избрише.Ме интересира која е вашата природна боја на косата,дали често ја фарбате,ако веќе ја фарбате,дали е поради тоа што не ви се допаѓа природната боја на косата или пак поради некоја друга причина? Сметате ли дека со самото често фарбање на косата таа се оштетува,може ли самата фарба да долови природен сјај на косата,со цел да изгледа здраво,без разлика на разните видови маски,кои донекаде имаат функција за здрав изглед на косата,покрај исхраната,дали може сето тоа да го замени природниот и здрав изглед на косата?Што повеќе преферирате,природна боја на коса или фарба?
     
  2. WildAngel

    WildAngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    108
    Па досега ја немам фарбано. Имам темно кафеава боја на коса.Мислам дека со фарбата се оштетува косата.Мојата природна боја ми се допага, така да немам план да ја фарбам(барем сега за сега) :lol: .И повеќе преферирам природно...си е природно!!! :) Тоа!
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.746
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    Јас сум природна плавуша. Не сум се фарбала досега и не планирам да се фарбам. Косата сега ми е шатирана со бланш.
     
  4. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    И јас сум природна плавуша :) Се немам фарбано .. само сега користам шампон за осветлување , не знам ни јас зашто . Не планирам да се фарбам , иако сакам црна. Ама нема добро да ми стои . Па ќе си се задоволам со плавава. :)
     
  5. zvezdakoska

    zvezdakoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    60
    До сега ја имам неколку пати измиено со колор шампон за две нијанси потемен од мојата коса, задоволна си сум од мојата природна боја на коса и не сакам да са фарбам.
    :*
     
  6. Oluska

    Oluska Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    24
    Мојата боја на коса е светло кафена и не се фарбам веќе 2,5 години.Уживанција невидена :D Претходно бев плавуша ама ја оштетив косата зошто се фарбав на 20 дена.И да сакав не можев да ја фарбам на подолг период зошто сварно не личи да шеташ со потеран корен :lol:.Не е како со другите бои да избуткаш барем еден месец.Сега нешто пак ме фаќа иштав да се исфарбам ама сепак мислам дека летово ќе си ја остаам мојата природна боја таман ја управив :D Според мене фарбањето итекако ја оштетува косата и бара голема обврска
     
  7. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Не ја фарбам природната боја ми се свиѓа каква што ми е , светло црна ми е , некоја најтемна кафеава.
     
  8. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Мојата природна боја на коса е темно кафена. Од пред 2-3 години ја шатирам со бланш на секои 6 месеци. Моментално ми е со светли прамени, а којзнае, можеби во иднина ќе се офарбам. Ми се допаѓа чоколадната боја на коса. Инаку нормално е дека косата се оштетува со фарбањето, ама секоја промена на себе во позитивна смисла, делува добро за секоја девојка. И еве ви една сликичка од девојка која имала алергиска реакција од фарба. Кога паѓам во искушение да се офарбам, секогаш ја гледам. Знам дека по фарбањето нема враќање назад, ќе треба на секој месец максимум да ја фарбаш, така што океј ми е и вака :)
     

    Прикачени фајлови:

  9. she-17

    she-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    23
    мене косата ми е природно плава а како што гледам досега нема намера ни да ми потемни :P :rofl: :rofl: си ја сакам косата и не планирам никогаш да ја фарбам..досега само за прочка со спреј ми била розова и црна(баш кул ми стоеше црна :P )
     
  10. glammur

    glammur Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2010
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    20
    Еднаш ја имав офарбано ама со истата боја каква што ми е природната боја на коса, а ќе прашате можеби зошто со иста боја ?! - НЕ знам ни јас самата зошто воопшто се офарбав. Откако се офарбав малку ми се осветли косата, а од тогаш ја немам фарбано. Инаку природната боја ми е темно кафена и си ја сакам така што не планирам ни во иднина да се фарбам.
     
  11. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Природната боја на коса ми е лешник, светло кафеава, и се фарбам плава. Незнам зошто почнав, ама сега кога и да посакам да ја сменам бојата, се немам храброст :worried: Изгледа дека си ја дотерав како што сакав. Како и да е, досадно е многу фарбањето, јас ја фарбам на 20 дена скоро секогаш, инаку страв ми е скроз да не ја изгорам. е сега не ми е воопшто оштетена, ама ако сега се прашувам не би почнала воопшто со фарбање. А назад нема ;)
     
  12. Lil-bitch

    Lil-bitch Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2010
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    22
    природна боја ми беше темно кафеава... но запошнав со фарбање уште на 14 години бидејќи имав многу бели влакна.... баба ми имаше помалце :( иначе моменталлно се фарбам црвена и размислувам за промена на бојата оваа сезона ;)
     
  13. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Приридната боја ми е кафена, се фарбам плава од средно, имам ситно лице и плавата боја некако ме освежува, освен тоа имам мрсна коса и кога ми беше природна секогаш ми личеше како не миена, сега и да решам да ја сменам бојата на косата пак ќе се фарбам само затоа што ми е природна мрсна а фарбата ми ја суши и така доаѓам до некоја средина.
    Пред да се исфарбам ја осветлував косата со 9 % хидроген, ја натопував целата и така ја осветлив за неколку нијанси, после извадив прамени ама само со фарба, без бланш и после тоа ја исфарбав. До сега не сум ставила бланш и немам потреба затоа што добро ми фака фарбата.
    А многу сакам да имам кадрава коса, сега ми е права како праз и постојано ја виткам, дури некогаш и ептен ситно ја виткам за да личи дека ме е пуцвалеста. Мој совет е ако имате нормална коса да не си ја горите со фарба, нема ништо поубаво од природна коса.
     
  14. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.733
    Допаѓања:
    8.092
    Пол:
    Женски
    Природната боја ми е кафеава,а се фарбам од средно и можам слободно да кажам дека ги имам испробано сите бои и нијанси на косава досега.И не можам да замислам никако поинаку,мислам да не сум се исфарбала ич,оти јас имам фобија од монотон изглед на косава и на моменти имам ептен силна потреба да променам нешто.Со должината веќе не сакам да експериментирам,а и на тоа поле сум искусна :) ,но сега барем си сакам да ми биде долга косата.И во однос на бојата,порано правев промени и експерименти,сега се задржав на плава,ептен светло накај бела зашто сметам дека најубаво ми стои.Сега најмногу сменувам фризури,од виткана права,па вака виткана,па поситно,покрупно,собрана,пуштена,сплетена,абе секако само монотоно и досадно да не е... :)
     
  15. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    6.693
    Пол:
    Женски
    Јас имам темно кафеава коса,никогаш не сум ја фарбала и не планирам да ја фарбам бидејќи ми е убава и не сакам да ја оштетам :)
     
  16. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Исто. До збор. :D
     
  17. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Природна боја ми е смеѓа, ама како и сите така и јас....се исфарбав неколку пати! Се зезнав тотално!
    Сега ја чувам косата некаде околу година дена, ниту ја фарбам, ниту ја фенирам, пеглам.....леле едвај чекам да ми испаде ова фарбаново.......после уживанција.......ем долга косава, ем здрава, ем нема повеќе губење време во средување и правење физури со оштетена коса...............јаааај :rofl: :emo:
     
  18. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.744
    Допаѓања:
    130.758
    Си ја носам природната боја.
    Едно време си ставав к'на за црвенкаст сјај, еднаш и се офарбав, ама излезе тотална катастрофа. Мислев дека многу рано ќе ми побели косата поради наследен фактор, па затоа и не сакав ништо да ставам, ама еве уште немам бели влакна. Си ја сакам природната боја. Некогаш ми доаѓа желба за промена, ама што знам....
     
  19. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    природна боја ми е темно кафеава, прв пат почнав да се фарбам некаде 1 год во средно... моментално ми е црна, инаку сешто сум експериментирала со мојата коса досега, секакви бои сум ја исфарбала, и веќе нема да ја фарбам :!: , си ја сакам природна (сум заборавила како ми изгледа косата природно :lol: )
     
  20. seksi

    seksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    113
    Природна боја ми е темно кафеава. Сакав промени и еве како што почнав пред половина година, сакам да добијам некоја посветла нијанса на кафеаво, накај лешник, така нешто. :)
     
    На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.