1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Природна боја на коса/фарбање

Дискусија во 'Коса' започната од Gordana10, 20 мај 2010.

  1. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Не се фарбам, но од време на време ми се пројавува желба за да сменам нешто.

    Главниот проблем претпоставувам е во тоа што не сакам да ја изгорам косата, пеглање и виткање плус интензивно фарбање = метла. А, дефинитивно не би сакала да шетам со метла на глава.
    Потоа, тие бели влакна што ќе излегуваат ќе ме вадат од такт, трајно решение нема да има, само привремено, а да почнам од мои 16 години да се фарбам па се до крајот на животот (колку год и да ми биде векот :D ) не ми иде некако.

    Затоа, има време, барем уште 2 години да почекам, па потоа ќе видиме. :)
     
  2. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266
    сеа да се вратам во времето кога сум почнала да се фарбам никогаш не би почнала. толку фрлени пари за фарби, хидрогени, фризери, толку горења на косата, па и толку време потрошено на тоа :x
    ама детска памет што да се прави :)
    ама па ако не сум се исфарбала никогаш, може дури сеа ќе сакав да пробувам да видам како ми стои, пуста радозналост.
    така да мило ми е што ги прележав тие болести на време :)
    може некогаш пак ќе се фарбам. не викам не. ама сеа за сеа супер ми е вака.
     
  3. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.252
    Допаѓања:
    21.765
    Пол:
    Женски
    Природната боја на косата ми е светло кафеава, а бебешките влакна ми се детско плаво боја. Е баш како што ми се бебешките, сакам да ми биде целата коса, значи посветла. Од одамна сум запната да ја осветлам со нешто косава ама да не е со фарба, оти после ќе сакам пак да ми биде природната боја. А мојата коса многу бавно расте. Со колор шампон ми рекоа дека не можам да добијам посветла нијанса, туку само сјај. И сега не знам што да правам. А многу сакам да променам.
     
  4. Sweety55

    Sweety55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    За секој е различно...Јас си имам приридно светло кафена боја на коса и не ја менувам за ништо.. :) :D :P
     
  5. Tanjich

    Tanjich Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    64
    Имам темно кафена боја и не планирам да се фарбам... :)
     
  6. rhcpfan

    rhcpfan Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.027
    Кога бев помала имав плава коса а сега со тек на време ми стана потемна и доби некој си портокалов-златен сјај :) Воопшто не би се фарбала
     
  7. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.640
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Па досега ја немам фарбано. Имам темно кафеава боја на коса.
     
  8. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    долго време се фарбав ,и конечно сега ја сменив бојата ,извадив прамени како мојата природна боја,и сега повеке ми се допаѓа ;),сега сум повеке за природна боја не сакам фарби ;)
     
  9. xoxo.Martina

    xoxo.Martina Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    198
    Имам темно кафеава и никогаш не сум се фарбала и не планирам да ја фарбам :)
     
  10. TinaM25

    TinaM25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Мојата коса е темно кафеава, но во средно ги сменив скоро сите можни бои (почнувајќи од лешник, плава, црвена па црна итн), но пак си се вратив на мојата природна боја. Сега пак ми доаѓаат некои фикс-идеи да се офарбам во некоја бакарна нијанса, ама кога ќе се сетам каква ми беше косата после првото фарбање, одма се предомислувам. :)
     
  11. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Природно ми е темно кафеава ама се имам фарбано неколку пати. Прво се шатирав, кога беше во мода тоа. Па после накај втора година се фарбав плава ама ми беше некако темно плава и не ја сакав многу таква, па набргу си ја вратив кафената боја на коса. Сега ми е нешто како светло кафена ама сакам уште да ја осветлам и да постигнам некоја нијанса на мед боја.
     
  12. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    природна ми е црна косата и ја фарбав еднаш во годината за сјај после незнам што ми текна ја сменив директно во плава и понекогаш се двоумам која боље ми стои дали црна или плава тешка одлука :)
     
  13. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Природна боја на коса ми е светло кафеавата и пред 3 години се шатирав решив ајде да ја сменам малку бојава на косава и дека брзо ми расте косата па почна ептен да се разликува шатираното од обичното решив да се исфарбам прво во лешник боја па по некое време се офарбав и во темно кафева. И од тогаш се немам офарбано, косата ми растеше и пред месец се шишав и сега ми е само природната боја на коса :)
     
  14. Mecheto1

    Mecheto1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    52
    Природна боја ми е кафеава,а моментално фарбана црна.Т.е не е моментално,веќе 2 год.
    И цело време едно исто праам,плава,па црна.
    А ми се свиѓа и мојата природна боја,ама тешко враќање назад сеа. :)
     
  15. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Ваква ми е природната

    Лани се фарбав со колор шампон црвена, после пола година не ми се отстрани целата боја, па ми беше ваква


    Сега пак ја фарбав со колор шампон, многу ми е мека и мазна на допир


    Со моите плави очи ептен одговара
     

    Прикачени фајлови:

    На The.Crab му/ѝ се допаѓа ова.
  16. 2036

    2036 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2012
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    75
    Имам кафена боја на коса. Некоја средна нијанса не е ни светла ни темна, но сепак повеќе оде накај темна. Инаку природна ми е се немам фарбано.
     
  17. Winterborn77

    Winterborn77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2011
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    Природната боја на коса ми е кафеава (ни многу светла, ни многу темна). Веќе 4 и пол години ја фарбам црна. Прво ја фарбав со обична црна, а сега со сино-црна и косата ми е здрава и негувана, воопшто не е оштетена, долга ми е до половината. :D
     
  18. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Природна боја, овде на сликава ми е осветлена од сонцето, сега на зима пак ке ми потемне малку.

     
    На MacaLove му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    imam kafena ama sakam da smenam nemora farba barem nekoi prameni da izvedam amanekako mi e stravvvvv
     
  20. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Еве ја мојата.Сакав да ја осветлам малку, ама сепак ќе си ја чувам природнава боја, не сакам да ја оштетам косава.
     

    Прикачени фајлови:

    • hairy hair.jpg
      hairy hair.jpg
      Големина на фајлот:
      258,2 KB
      Прегледи:
      272