1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Природна органска козметика

Дискусија во 'Лице' започната од crazylady, 19 октомври 2012.

  1. nadelinka

    nadelinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    557
  2. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Еве едно интересно видео :) :
     
  3. Ева33

    Ева33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    1.686
    Допаѓања:
    4.213
    Пол:
    Женски
    Освен нега на коса, се друго (лице, тело..) најчесто гледам да се на природна база(секогаш има исклучоци) .
    Имам од Логона, Lush, Konopka, Hauschka, Natura Siberica, Olival, Organique, Уves Rocher...

    Презадоволна сум скоро од сите производи, само 2 утки имам направено (балзам и к'на)
     
    Последна измена: 10 мај 2020
    На dayla и koritsaki им се допаѓа ова.
  4. 667

    667 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2017
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Драги девојки, дали знаете случајно каде може да се најде масло од шипка, знам дека имаше на bare origin, но тие се повлечени?
     
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.029
    Пол:
    Женски

    The ordinary имаат масло од шипка :)
     
    На 667 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. 667

    667 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2017
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Драга koritsaki, го има во Македонија некаде или треба online да го нарачам ? Има некоја проверена страна за нарачки кои сигурно стигнуваат кај нас ?
     
    На Taeee и koritsaki им се допаѓа ова.
  7. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Кај нас нема да го најдеш. Има тема за The Ordinary на форумов, па можеш и таму да разгледаш и прашаш. Читам дека доста нарачуваат од https://www.beautybay.com/ и дека нарачките им пристигнуваат. Само не знам како е со испораки периодов, додека е ваква ситуацијата.
     
    На koritsaki и 667 им се допаѓа ова.
  8. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Со Лавера сум опседната во последно време и задоволна сум.
    IMG_20200819_232143.jpg
     
    На buba4e89, koritsaki, јolene и 3 други им се допаѓа ова.
  9. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    jas veke nekoe vreme koristam kokosovo maslo (demek organsko e) i na lice i telo i na kosa i sum zadovolna,mn poveke mi odgovara od razni kremi sto imam probano
    ovaa teglicka veke otide, i jadev cat pat od nea :) mislam deka pak ke prodolzam so nego
     
  10. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Каде може да се најде кај нас Rosehip oil?
     
  11. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга порано имаше чито органско масло од шипка на Bare Origin ама за жал ги повлекоа од пазарот не им се исплаќаше кај нас да ги продаваат затоа што беа доста поскапи како производи иако многу убави и валидни. Како алтернатива може да ти го препорачам серумот squalene + на True Alchemy Кој во составот содржи голема количина на масло од шипка. Дури и самиот серум е накај портокалова боја и мириса на шипка. Многу е убав како производ содржо сквален кој е одличен за кожата, потоа масло од шипка, витамин Е и други масла (сега не ми текнува) јас го имам и многу сум задоволна.
    Поздрав.
     
    На koritsaki и Elence93 им се допаѓа ова.
  12. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    940
    Допаѓања:
    4.012
    Пол:
    Женски
    Уште да кажеш дека си со екстремно сува и сензитивна кожа, а ти одговараат. Те частам!
    Баш си барав сега мицерална, гел/млеко за миење на лице и крема за околу очи, речиси и ги заборавив лаверата дека постојат, па не се ни сетив да погледнам што има кај нив. А ја користев кремата со Q10 порано и ок ми беше.
     
  13. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Не, комбинирана имам.
     
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mermaid8989

    mermaid8989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2019
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Веќе 3 години како користам производи на Алверде и Хаушка , лицево мислам полошо ми стана. Не мора да значи дека на секој би му одговарала природната- органската козметика , ете јас сум меѓу тие :(
     
  15. Dr.Ena_00

    Dr.Ena_00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво, каде може да се најдат кај нас raw путери од шеа, кокос и сл. на големо за производство на козметика?
     

    Прикачени фајлови:

  16. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Знам дека биокосмос пакуваат, така да може да ги исконтактираш и да ги прашаш дали продаваат на големо. Тие пакуваат какао и шеа путер. За кокосово масло има во Зегин(за здрава храна) едно големо пакување од 2,5 кг. кое е органско и со доста пристапна цена околу 1000 мкд. (ако земеш предвид дека 300 мл. кошта околу 300 мкд.).Поздрав.
     
  17. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга ако имаш чувствителна кожа земи ја Лавера сензитив линијата. Пената и кремот се фантастични. Поздрав.
     
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Потврдувам за Лавера, за пената конкретно, ја имам веќе два месеци, фантастична е. А имам комбинирана кожа, не ми ја суши, остава убаво чувство на чисто.
     
    На јolene, eliesaab и Biodevojka им се допаѓа ова.
  19. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Не зна дали беше @eva993 која пред извесен период пиша дека во ДМ на штандот за природна и органска козметика може да се најде сѐ и сешто кое не е ни природно а да не правиме муабет за органско. Комплетно се согласувам со тебе драга. Пред некој ден гледав што сѐ е ново на тој штанд и освен Алверде која е ок, Лавера која е органска и Пулп де Ви која исто така е органска налетав на две линии (буквално рамо до рамо со органското) едната е на Ревокс (масла од авокадо и шипка кои беа органски и тоа е ок), а другата беше Ревуеле или така нешто што кога ги свртив производите (земав два производи по случаен избор серуми мислам беа) на втора позиција по водата еден куп силикони. Освен таа линија имаше и уште нешто што не беше органско ама сега не ми текнува што. Еден апел до ДМ доколку го читаат овој форум, правилно да ги групираат производите затоа што има еден куп на луѓе кои не се разбираат од декларации и ќе го купат производот верувајќи дека е природен. Значи тие нивната Балеа ја имаат ставено на друга страна (а голем дел од производите се со доста добра декларација и би можеле комотно да се стават во природна козметика) за да стават производи кои ете содржат и силикони и кои во никој случај не може да претставуваат природна а уште помалку органска козметика.
     
    На sleepingbeauty, Astrum.Obtutus, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
  20. eva993

    eva993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    524
    Пол:
    Женски
    Да, јас го имав тука спомнато и за ДМ и за Космо (во еден постар пост).
    Значи општо кај нас фалат кадри кај ланците, кои ќе вршат контрола врз она што е вистински природно/органско, а што не. Не е сериозно, ланци со стотици вработени и милионски промети да не можат да имаат барем едно лице (нема ни потреба од повеќе), кое ќе се разбира во составите и ќе прави селекција.

    Тоа за жал покажува колку сеуште несериозно се сфаќа кај нас трендот со природната и органска козметика, која несомнено сѐ повеќе и повеќе зема замав низ цел свет. Ние како и во речиси сѐ касниме, па дури и во работи, кои не подразбираат речиси никаква инвестиција.

    Жално е тоа во 21-ви век, со пристап до секакви информации преку социјалните мрежи и интернетот, сеуште да не се знае што е природна козметика, а што не.
     
    На buba4e89, Annath, NESKAFE25 и 3 други им се допаѓа ова.