1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Причини за рано стапување во брак

Дискусија во 'Брак' започната од Lacrimosa, 6 декември 2010.

  1. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Јас се омажив на 20 години. Причина за ова избрзување беше непланирана бременост. Е сега бидејќи бевме во дооолга врска со мм, глупаво ке беше ако абортирав. Иако во моментот осеќав многу страв како ке биде понатаму, дали ке се снајдам со бебушот, дали ке успеам со факултетот, сега од овој агол гледам дека не сум направила грешка што сум се омажила. Бебчето порасна, факултетот го презапишав и добро ми оде. На моменти ме фаќаат некои мисли дека можев да си поодам уште малку, ама кога ке ја видам керка ми сваќам дека жртвата не беше залудна.

    Општо земено кај нас причината за рано стапување во брак е иста како мојата.
    И некој ке рече: абе постојат кондоми, заштитете се, не е едуцирана младинава.... Ама некогаш изгледа ни кондомот не е доволен (како во мојот случај) :D
     
    На srcekrsacka, Nine25 и Annath им се допаѓа ова.
  2. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    ама ете ти си пример дека си издржала се, и дека со труд се се постигнува. Браво, само напред :)
     
    На srcekrsacka и peperutkaa им се допаѓа ова.
  3. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Освен невестинската торта не гледам друга причина за рано стапување во брак. :D

    Кидинг. Па најчесто е непланирана бременост. Секој си прави како што мисли дека треба, само штета е што многу млади девојки и не се способни да мислат најтрезвено во тие моменти. Нема потреба од брзање. ;)
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.386
    О, не, невестинската торта дефинитивно не е причина за рано стапување во брак!

    Тој ден едвај ќе стигнеш на ред да си пресечеш сам торта, а најтрагично е тоа што на следните свадби на кои ќе присуствуваш, веќе не си подобна за невестинска торта (воедно и рипање по бидермаер), пошто тие се за немажени и неженети!

    Ех, што се омажив млада... што невестински торти имам пропуштено... :D
     
    На srcekrsacka и Annath им се допаѓа ова.
  5. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Втора причина по зачестеност ,веднаш после (не)планираната бременост.
    Имам слушано за многу такви случаи ,имаше и во моето школо ,додека бев средно ,типката беше прва година и уште на почетокот на прва се омажи за човек речиси колку татко и.
    За тој случај мислам дека беше повеќе изговор лошата ситуација ,бидејќи девојчето уште од пелени си беше промискуитетно и додека ние не знаевме што е полов орган ,таа гИ имаше почувствувано во себе ,веќе.
    И ете ја ,мажена беше 3 години ,не роди дете ,се разведе и сега гордо си шетка со кој ќе стигне .
    Нејсе .Секој со среќата.

    Друго ,од една страна не е добро да се стапува во брак на незрели години ,а од друга ,пак ,знам парови кои се зеле буквално како деца и сеуште се среќни,изнашетани ,изнаживеани и заедно .

    Јас би се мажела од сега , максимум до 25 ,покасно не.
    Секако уште еден испит имам ,работа ќе најдам ,ете година -две фора за излегување и шетање ... Ништо лошо ...А бебето може и да почека .
     
  6. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Па не за ѓабе е речено кога се сака се се може ;) Со малку залагање, голема почит и разбирање со партнерот ништо не е невозможно.
     
  7. maca78

    maca78 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    78
    главна причина бременост,ситуација дома а кај брачеда ми-глупавост до немај каде.се омажи на 16 и тоа бегалка и то ради што мајка и ја фати со цигарата во рака!!!!!!е то ми е врв мене на сиве мажачки со ги имам слушнато до сега....ја начекала со цигарата в рака и почнала да и вика и оваа оп одма парталите со неа поплака кај дечкото и си ја зеде за да је караат дома......уф шо ме најде.....а за дали му е убаво сами си знаат....за пред нас се ок,две деца си родија и тоа првото беше под притисок од околината-биле земени 2 3 години а уште не била трудна дане неможела да рага деца....да ти е срам да кажиш :tmi:
     
  8. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Мислам дека барем 85% од случаевите денес, е останување бремена. Исто така знам и девојки кои се омажиле за да побегнат од дома, во случај ако таткото е пијаница или е доста малтретирана дома... Сепак за второво мислам дека тоа се случувало порано, а денес ретко.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Responsible

    Responsible Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    Главни причини; бременоста и глупавоста :!:
     
    На WishDream5 и srcekrsacka им се допаѓа ова.
  10. paulina2

    paulina2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    122
    јас мислам дека бременоста е причината зашто се земаат млади....секоја друга причина за стапување во брак на 16.17,18 не ми е јасна
     
  11. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Според мене заради непланирана бременост или заради финансиска состојба :)
     
  12. Sun.shine

    Sun.shine Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    116
    Ах младост лудост :D мислам дека прво од љубов, па потоа од непланирана бременост стапуваат рано во брак, друго не би ми текнало...
     
  13. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    za da stapite vo brak treba da razmislite 100 pati.se ima svoi posledici.jas stapiv vo brak mlada,samo so zavrsiv fakultet mojata pricina ne bese ni bremenost nitu finansiska sakav i go napraviv toa :) se sto imav imam i sega ,sakam da kazam mora da se razmisli pred da se napravi nestoto.
     
  14. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Од она што го гледам во последно време-наивноста на девојките, стравот дека ќе останат стари моми :^) и верувањето дека иако тој не е како што треба, сепак неговата добрина ќе излезе на површина кога ќе се земат и имаат дете :^) :^)
     
  15. sweet25

    sweet25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    317
    Младост лудост...
    Кај мене бременоста беше повод , но не и причина...
    Бидејки ние планирано го направивме бебето после само неколку месеци врска, дур бевме во фазата на заљубеност :inlove: ....
    Премногу страст....премалку свест .....
    Бевме неразделни , и сакавме уште повеќе да се врземе еден за друг :x ..........
    Never again :D
     
  16. Nine25

    Nine25 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    1.726
    Пол:
    Женски
    Исто и моето стапување во брак беше бременост Можеби беше непланирана но фаламу на Бога што испадна така затоа што од овој аспект што гледам на денешниве работи се КААМ што не стапив порано во брак Навистина ако сте со вистинскиот човек и знаете дека тоа е човекот на вашиот живот мислам дека без разлика колку години имате бракот е вистинската работа за успешен и срекен живот.Барем кај мене е така.
     
    На Buterfly2576, srcekrsacka и Nastjaaa4 им се допаѓа ова.
  17. lileee

    lileee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    13
    ne bi rekla deka pricinite za rano stapuvanje vo brak se bremenosta i slicni raboti sto imate nabroeno.jas stapiv vo brak na 17 godini so covek od 25 godini,i ne bev bremena samo bev zaljubena ,ludo zaljubena.se razbira deka ne go odobruvam seto toa.premnogu mlada za brak, i do den denes plakam za toA .ZIVOTOT e mnogu kratok za da se izgubis vo nego.....
     
  18. sweet25

    sweet25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    317
    ^^^
    Па ние напишавме за нашите лични примери , не рековме дека е тоа правило :)
    И јас се зезнав со заљубеноста , ако не прочита, зашто не затруднев несајки туку тој дур бев занесена ме убеди колку ќе биде убаво да имаме бебче , и се заборавив....
    Инаку во мојот и твојот пример е така, не сме задоволни, но ете има и посреќни како девојката која пиша по мене , која не се кае за својот избор :) .
     
  19. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    мајка ми се омажила за татко ми на 23години-местенка било и ден денес плака за тоа
    ова не е брак туку МРАК-се прашувам како сме дошле јас и брат ми на светов :D како куче и мачка се

    а јас како 26 годишна зрела девојка, имам размислувано и за таа опција-иако немам дипломирано, ниту сум вработена, ама затоа што имам татко зависник од алкохол не ми звучи логично да побегнам од домашните проблеми (ко божем да се спасам) за да влезам во други проблеми-да бидам жртвено јагне, не благодарам :)
     
  20. SuNsHiNe989

    SuNsHiNe989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    201
    Кај мене причина за раното стапување во брак беше љубов, љубов, љубов љубов ...... :D