1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Причини за рано стапување во брак

Дискусија во 'Брак' започната од Lacrimosa, 6 декември 2010.

  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.412
    Пол:
    Женски
    Ниедни финансии не можат да ме натераат да се омажам, зарем сама не можам да ги заработам. И јас летав на времето пред година дена да се омажам, едноставно бев во тешка состојба и ми требаше подршка, но јас не сакав да се омажам и да го решам проблемот, мене искрено ми требаше некој да ме подржи во моите планови во иднина, бидејќи од дома тоа не го добивав никако. Сега година дена подоцна се смеам на тоа, како и дечко ми, иако сме во долга врска, не е тоа причина да залетаме со паметот. Бременост, па јас би била најсреќна да останам бремена сега, обожавам дечиња, но што можам сега да му овозможам на тоа детенце освен несигурност, не сакам да бидам себична, ако до толку сакам да изигравам мајка подобро да си купам бејби борн :D отколку да жртвувам невино суштество. Со дечко ми одново се заљубуваме еден во друг сега после 5 години и сметам дека дури сега ќе започнеме да стануваме свесни за тоа колку јас и он сме создадени еден за друг, едноставно се надополнуваме. Имам братучедка која се омажи на 16, и што направи, а причина, подобро да не ви кажувам, исто како и девојката која се омажила бидејќи мајка и ја фатила со цигара, нешто слично. Сега има две деца, го чека третото, има неодговорен сопруг и малку пристрасна свекрва. Животот не е во две-три минути во кои одлучуваш за својата иднина, туку во умешноста да изброиш до 100 и да одговориш правилно. Од друга страна јас сум многу одговорна, од свои 14 се грижам за себе и сигурно нема да ми биде тешко да се грижам и за оној кој што го сакам. Но одговорноста нема да ми донесе ручек на маса и заштеда за црни денови, од овој аспект сега се чудам на паметот кој сум го имала пред година дена, сега кога сум на прагот на 25тата знам дека сум подготвена, подготвен е и тој, но едноставно тие работи не се прават кога двајцата се подготвени туку кога сите коцки ке се поклопат. Велот и невестинската торта нема да ми избегаат, ќе ми избега фактот дека сум можела повеќе да направам пред да се решам на тој чекор, да влезам во таа скапа инвестиција со малку поголем влог, да не бидат после виновни државата и родителите, како што впрочем и напишав во една друга тема. Но да не бидам офф, причини нема, најчесто има причинители, двајца млади и зелени кои мислат дека утре светот ќе го нема а тие сеуште не го изиграле првиот валцер на подиумот.
     
    На LaDyDoLl, Nine25 и sweet25 им се допаѓа ова.
  2. Cakica

    Cakica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    7.664
    Пол:
    Женски
    Се знае денес кога младите рано стапуваат во брак- несакана бременост
     
  3. kimmi

    kimmi Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    jas se omaziv pred edna godina i imav 19 godini.imavme 3-godisna vrska i bevme od razlicni mesta ustvari jas bev od grad a on e od selo.ima i uste edna razlika pomegu nas a toa se godinite.on e 9 godini postar od mene a jas koga go zapoznav imav samo 14 i uste togas mnogu go zasakav.odevme edna godina ama toa bese onaka mi bese prv decko i nisto ne razbirav samo mi bese bitno da bidam so nego.po edna god mi se skara a potoa po nekoe vreme pak se smirivme i bevme podolgo vreme vo vrska.potoa pocnaa kavgite pomegu nas vrska na dalecina jas stanav ljubomorna i depresivna i za nisto ne mu veruvav pa zatoa resivme da se zememe da bideme zaedno i mislevme deka so toa ke se resi se pomegu nas.pred edna godina napravivme svrsok a sega i svadba ama jas seuste nemozam da se naviknam na negovata sredina na semejstvoto i na nivnoto zaostanato mislenje.mnogu e tesko nikoj ne me razbira a jas go sakam i nemozam da se otkazam od nego no sekako seuste mi nedostiga mojot prethoden zivot moeto drustvo ispaganjata i se ostanato.seuste sum mnogu zbuneta i se prasuvam dali mojata ljubov ke se isplati vo mojot zivot i ke me usreki ???
     
  4. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.170
    Јас знам пример како еден се ожени мислејќи дека со тој чекор ќе ги поправи проблемите на неговите и дека ќе внесе нова радост во фамилијата. Може и успеа. Дај Боже.
     
  5. nasmevnise

    nasmevnise Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    7
    Е па вака Кимми се надевам дека не згреши...знаеш се гледам себеси во тебе и верувај пред тебе следи еден долг и тежок период на привикнување,себеодрекување и мноогу жртви.Пред се ти не беше спремна за брак,се разбира,се реши на тој чекор за да му докажечш дека го сакаш и со надеж дека се ке се промени ако му покажеш на што се си спремна да направиш за него.Во ред е .Но одеднаш едно големо БУМ сфати дека твоите очекувања воопшто не се поклопија со реалноста.НО доколку твојот сопруг навистина те сака и почитува ке направи се да ти помогне да се вклопиш во средината.Ке ти помогне да се адаптираш ,а за заостанатото мислење ке мораш сама да се бориш секој ден верувај.Поминав низ сето тоа многу болно, со диазепами ,со демитрини,депресии...И еве сум сега на 33 години,прилагодена ,но со широко отворени очи,сфакам дека понекогаш не вреди толкава жртва за некого.Децата ме прилагодија.Полека но сигурно , со секој нивен цекор станувас приврзан на тоа место.НО не ја прави мојата грешка бори се за своето јас и не наведнувај глава, нека те прифатат дома токму таква како сто си ти навистина , не се менувај за никого.Мораат да разберат дека си поинаква , а за сопругот тој тебе те засакал токму како сто си ,ако воопшто те сакал.Моето мисленје е дека мораш да се бориш за своите права.
     
    На kimmi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.109
    Пол:
    Женски
    Се знае која е најчестата причина - несакана бременост.
     
  7. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Кога се запознав со мм имав 18 год и воопшто не се каам за мојата постапка ... Причина " несакана бременост " во јануари почнавме да живееме сами посебно во друга кука и одма си се навикнав на него брзо го научив неговиот карактер со мала помош од братучетка моја бидејќи се знаеа од предходно во мај си правевме свадба иако си го изгубивме бебчето ете си правиме друго ;) се си оди во најдобар ред ете судбина ( можеби ке бидам критикувана но ја имав подршката од фамилијата моја и не ми беше битно друго мислење тогаш ...) кога се работи за друг живот созреав мн брзо и се почуствував спремна за тој чекор БРАК ( ете бидејќи сум една од причините несакана бременост на млади години ) според мене не треба да се суди за причините дојде таков 21 век што секоја 2ра невеста дали на 19 или 30 год завршува со стомаче зашто само така се осудуваат во оваа држава луѓето да стапат во брак.. Има мн да се пушува но доста е :)
     
  8. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Mислиш непланирана бременост наместо несакана :^) ?Oти ако е несакана,тешко дека ќе се земат.Mора да се внимава да,но шубе ми е кога ќе слушнам се зедоа заради детето,може претходно оделе неколку години ти од кај знаеш па |( .Tоа страшно ме иритира што се осудува,но секој нека си внимава оти од предбрачни односи има и други последици .
     
  9. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    јас мислам дека и двете,и несакана и непланирана бременост,а има и случај што знам дека намерно ја остави бремена за да се земат :fubar: бидејќи таа беше 16 год и не се знаеше дали ке ја дадат мајка и и татко и,и видоа не видоа се сложија родителите :x
     
  10. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Многу е лошо таквото етикетирање демек се земаа зашто остана бремена. Не може никој да знае зошто и како се земале. Не е битно на колку, како години. Или несакана бременост, јас мислам дека помеѓу двајца што вистински се сакаат нема такво нешто. Можеби нема да излезе се по нивните планови ама па во животот ништо не излегува така како што ние си сакаме. Затоа воопшто не ги сакам таквите муабети "ете се земаа дека остана бремена", а од каде знаеме ние дали не планирале или планирале детенце. Има многу парови што не се сеуште во брак па си сакаат дете и едноставно си се трудат истото да го добијат иако не се во брак. Или ако се земале на 22, 23 години одма прашуваат "а да не била бремена дека мали некако се земаа"... Уффф... :tmi: Они двајца оделе 5 години и ако се земат, а девојката е бремена одма по дифолт само заради тоа се земале, ако не останала бремена немало да се земат. Страшно...
     
    На sj *O*, hermosa и Emotional123 им се допаѓа ова.
  11. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам на муабетот мојата бременост беше планирана и среќа брзо се фати но за тие пусти лоши усти кажавме дека е непланирана и сеуште знаат така за таа бременост но ние двајца си знаевме како било :D
     
    На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.816
    Пол:
    Женски
    И јас се омажив на 23 год. штотуку дипломирав,и не барав работа, туку напротив,се омажив.Во нашиот случај немаше непланирани несакани или не знам какви последици, туку едноставно имаше голема љубов која се овековечи со брак. Еве една година сум кај него, ние веќе функционираме како едно, нам не ни е никој потребен, сеуште немаме бебе, финансиски ,,добро се држиме,, и барем до сега не сум се покајала за нашето стапување во брак.
    А тоа со несаканата или непланираната бременост, јас не да не го оправдувам, но ми е вечна дилема, се зеле затоа што останала бремена,по еден месец дружење или по недела дена.... Јас тоа не го сметам за брак склучен со љубов. За мене тоа е само затскривање на срамот и несакан БРАК.
     
    На kammam му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kammam

    kammam Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    21
    нема ништо поубаво на овој свет од брак базиран на чиста искрена љубов, полна со разбирање и почитување на партнерот. нема правило дека ако се омажила поради бременост, нема да има убав брак, има исклучоци и тука, но сепак ЉУБОВТА НЕКА ВИ БИДЕ ПРИЧИНА ЗА СКЛУЧУВАЊЕ НА БРАК. Во спротивно, може многу да зажалите еден ден. грешките во животот си имаат и своја висока цена.
     
  14. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Не би набројувала има некои го стапуваат рано во брак и поради желбата да бидат мажени што понекогаш таа со годините им станува тежина
    но има некои и на пример бременост
    Но ретко сепак има ако еден од родителите е на смртна постела и девојката се мажи само ради родителот да ја/го види одомен....како девојка имавме комшика се омажи премногу млада само поради татко до ден денес немам ништо слушнато за неа
     
  15. trudnicka

    trudnicka Нов член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    70
    Јас се омажив на 17 години. Причини з амоето мажење
    -Многу бев заљубена во мм и уште сум
    -Живеев многу тежок живот со татко алкохоличр и на некој начин сакав да избегам од проблемите што од кога знам за себе ги трпам
    -Бев од сиромашно семејство и многумина ме понижуваа ме делеа не ме сакаа другарките во друштвото(СЕ ДУРИ НЕ ПОТПОРАСНАВ И НАЈДОВ ДР ДРУШТВО ВО СРЕДНОТО)
    -Ми беШе смачено кога некој вдовец, стар ерген или „манјак„ ке ми се залепеше и ке ми понудеше пари за да сум излегла со него (нели од сиромашно семејство па си мислеа дека си го продавам телото за пари)
    Мислам да ги немав тие тешкотии сеуШте ке си бев мома а од друга страна пак велам ЖИВОТ така ми било пишано.
     
  16. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Tрудничка,секој сам си го прави изборот во животот.Mногу тажно што така те етикетирале,суров е светот,но знај најважна е душата а парите се печалат.Tешко ти било сфаќам се,но не е начин да се соочиш со проблемите ако бегаш.Mајка ти те поддржуваше ли ,те третираше ли добро зошто иако татко ти бил алкохоличар,верувам дека не ти мислел ништо лошо.
    Tоа за пари го нудат на многу девојки,но разбирам што сакаше да кажеш,и секоја чест што не си го направила тоа :angel:
    офф топик сум,но морав да искоментирам!
     
  17. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Кога им кажав на поблиските пријатели и роднини дека со дечко ми планираме да се земеме на крај на летово
    (но, од тоа ништо не испадна, се направи пресврт, имам пишувано по други теми)
    , имав многу прашања: дан си трудна ??? :fubar:

    Одам со него 9 години, и да сум трудна, чудно е ?
    Но, и самиот факт што одиме толку долго, кажува дека не е чудно и не мора да има посебна причина за да се земиме. :^)
    Луѓево стварно знаат да бидат за нигде.
     
    На sj *O* и imelda им се допаѓа ова.
  18. trudnicka

    trudnicka Нов член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    70
    Мајка ми кутрата незнаеше на кому попрво да му ја угоди.Подршка да имав од неа за се секогаш беШе на наша страна но сега можам да кажам дека сум горда што сум омажена толку мала. Кога само ке знаев дека откако ке се омажам татко ми ке се смени може ке се омажев уште помлада. Онаа семејно насилство од страна на татко ми исчезна,алкохолот го остави и сега веке имаат доволно пари за живот(неговата плата што се трошеше по кафани за алкохол сега останува дома). Мојата мајка ми вели „горда сум на тебе керко дури беше овде татко ти не те слушаше кога се спротиставуваше кога го караше а сега сам вели „срамота е керка ми с еомажи имам зет па и внуци ке чекам„„. И ден денес ако случајно татко ми напраи некој проблем мајка ми ми се јавува веднаш да се јавам дА го искарам бидејки само ако јас сум му писнала слушал. Пак ке речам кога само ке знаев дека моето мажење ке го смени животот на брат ми мајка ми и татко ми ке се омажев уште помлада.
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.650
    Пол:
    Женски
    ^Е колку помлада, на десет години? :wasntme:
     
    На MacenceEna, Nova, mimiiiii и 5 други им се допаѓа ова.
  20. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Tрудничка,едно е сигурно никој не се мени преку ноќ а баш ми е драго ако татко ти се променил навистина но можеби сето тоа го прави за другите да мислат дека е се во ред се за ти да немаш проблеми со мажот.Tе разбирам,но верувај преголема жртва е тоа ако си се омажила заради татко ти,оти бракот е сериозна работа ,млада си си можела да отидеш после средно на факултет и да работиш,има и друг начин да се избориш за мир во семејството :)