1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Причини за рано стапување во брак

Дискусија во 'Брак' започната од Lacrimosa, 6 декември 2010.

  1. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Nemase povozrasen nekoj da ja posovetuva da i ukaze deka ne e kraj na svetot ako bila so toj nekoj!?
     
  2. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Имаше. Сите и викаа немој. Остани. Толкава драма настана. Татко и уште од сабајлето беше отиден кај нив. Таа му рекла: " сега да ме земеш на сила да ме утепаш од ќотек јас пак ќе се вратам" и тоа пред сите.
    Никој не ја знаеше вистинската причина зошто толку мала се решила на тој чекор.
     
  3. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Toa se vika DETE,so eden zbor.
     
  4. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Драги дами ова е доказ дека дечкото нема да ве цене повеќе ако ве скине и ве омаже девица, јас мислам дека повеќе ке се понижава оти нели дале сте му се а самите немате самопоштување ( за сите тие кои ме читаат кои го имаат тоа мислење дека ако ги некој скине вредат еден милион долари и ако остане со нив ако ги ЗЕМЕ де..
     
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Наместо да се омажи за него, требало да го пријави за силување.
    Знае дека ја силувал?
    Ти си и' кажала дека била силувана?
    Или и ти не знаеш?
     
    На Purplelilac, tinka-mace, Masnickaaa и 4 други им се допаѓа ова.
  6. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Касно беше више кога дознав. Тазе беше породена.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    A roditelite nejzini?
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  8. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Татко и беше денета таму и таа пред сите им рекла " и да ме земеш сега на сила јас пак ќе се вратам".
    Следниот ден доле цело семејство свекор свекрва маж золва за она да си ги земе алиштата. Сите и викале немој остани таа си терала.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.416
    Пол:
    Женски
    Никогаш нема да прифатам рани бракови, не се навредувајте, еве мое мислење.
    Досадно ви е, се имате направено, не ви се искача веќе до касно, не ви се седи на кафе? Супер, а мислите тоа е животот?? Мене тоа ми е досадно од 8 одд. пред да почнам да искачам и што треба, да влезам во брак?
    Еве ви опција, тргнете си ги парите што би ги трошеле на овој начин, собирајте година дена и идете 3 месеци во Рим, или славете нова година во Австралија, што е искрено мој сон, на плажа во бикини и гледаме огномет :inlove:. Животот е полн со опции, особено во рани 20. Не можете да сте изживеани на 20, кога татко ми на 60 уште не се "изживеал" и си прави најразлични авантури.
    Не ви е досадно, имате ниска амбиција. Повторувам, не се навредувајте, не ми е тоа поентата.
    Исто за непланираната бременост, @WildMk ме донесе на темава. Немаме едукација за секс. Нешто толку нормално е толку табу и срамно, и тоа мора да се смени. А и општо едукација мора да има промени. Во средно кога споделив амбиции другарка ми се насмевна и ми рече тоа во Македонија нема. Океееј.. Македонија не е цел свет, ќе одам каде што има. Често несвесно, преку изборот на зборови уништуваме сонови наместо да бодриме некој да скока до ѕвездите. Се тука било невозможно, тешко, ако слушаш ќе ти се смачи од живеење. Трагедија живот.
    А и од мали прво нешто уште во градинка е дали имаш симпатија, а веќе во средно прашањето за дечко иде пред здраво. Го имам искусено ова милион пати. Две години се утепав од шетање по проекти, living my best life, чичко ми само чекаше да слушне нова локација, а тетка ми дечко си фати?
    Додека ова не се смени, ништо не правиме. Не дека секој брак на рани години е грешка ама повеќето се. И последно нешто, кај нас има ниска бројка на разводи споредбено со Европа, не дека многу се сакаме, ама и тоа е табу и срамно, што ќе мислат комшиите, а семејното насилство расте.
     
    На Осе, Purplelilac, baby-star и 13 други им се допаѓа ова.
  10. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Една јака реченица од еден психолог која ми се врежа во главата е не тражи сродна душа во облик на момче, симпатија и маж за да се надоградиш туку биди си ти самиот на себе сродната душа работи на себе и кога си сам си надограден и не ти треба никој не зависи од никој твојата среќа. И од тогаш секогаш одам со ова правило. Да се надоврзам раните бракови не ги подржувам има премногу наивност во 20 тите години која ти мачка очи а во 30 тите ти се отвараат очите и гледаш дека си многу погрешил..
     
    На baby-star, christinnn и edna_malecka им се допаѓа ова.
  11. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Најчесто тие што стапуваат во рани бракови се необразовани и останала трудна и ајде после ќе раѓа деца и ќе работи у маркет ќе нема пари една блузичка да им купи. До сега немам сретнато успешна личност што родила на 17/18 , многу познанички завршија така баш тие што очекував и имав такво мислење за нив.
     
    На baby-star и hermosa им се допаѓа ова.
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.916
    Допаѓања:
    32.523
    Пол:
    Женски
    Ти мислиш дека некоја што се мажи на 18 го прави тоа затоа што така сака? Имам јас една позната. Се омажи на 18 години. Остана бремена при крај на трета средно. Уште беше малолетна. Се породи за брзо време откако наполни 18 години.
     
  13. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Најчесто го прават тоа од што не мислат , никој не ја терал да има секс без заштита . Да била малце образована биологија ќе знаела како работи тоа и немало да си дозволи ама сама си го направила тоа кој и е крив?
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.916
    Допаѓања:
    32.523
    Пол:
    Женски
    Тоа си е нејзина одлука. За мене не е во ред брак на 18 години. Треба малку да уживаш.

    Факт е дека бременоста е најчеста причина. Имам и комшика која на матурската прослава беше со меше. Нејзините шлог ги мавна.
     
  15. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    За мене не е нешто страшно брак на 18 години, прво дека се полнолетни, а второ дека сите имаме различни амбиции. Фатиме Фетаи се омажила на 17, па видовме до каде стигна. Не може сите да студираат, не може сите директори да бидат и не е ништо страшно, ни понижувачко.
    Гледам повеќето имате претстава за бракот како затвор, може имате погрешни примери околу вас. Воопшто не треба така да биде.
     
    На tinka-mace, thelittle17, Macito007 и 5 други им се допаѓа ова.
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.916
    Допаѓања:
    32.523
    Пол:
    Женски
    Да бидеме реални...едно е да се омажиш на 25, а друго е на 18. За некои и првата возраст е рана, а другава ептен. И дефинитивно...не е исто во брак и во врска.
     
    На baby-star, hermosa и Alisa22 им се допаѓа ова.
  17. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Така е. Затоа ќе се мажиш на 18 ако си спремна за тој чекор. Познавам луѓе на 40год во долги врски, па уште не запросуваат дека не се спремни. Ама и ако бидеме реални порано се мажеле и на 16 и имаат многу поздрави бракови од денешните. Таква почит меѓу партнерите е реткост денеска.
    Јас сакав да нагласам дека не е ништо страшно и срамно да се омажиш на 18. Некако сите имаат очекувања дека прво се студира,не сфаќам зашто. Не сака секој да студира, си има и жени домаќинки и сосема е во ред.
     
    На tinka-mace, glosipgirl и SummerGirl им се допаѓа ова.
  18. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Сакам да споделам мисла, не значи ниту дека би била исправна за секого и дека би го делеле со мене моето мислење, сепак секој на крај си одлучува првенетвено за себе како ќе сиодлучи да живее.
    Не ми е баш најмило кога слушам за девојчиња толку млади со кариера и пред се училиште пред себе, топрва другарки друштва дека се решиле за брак.
    Екстремни ми се девојки што се мажат пред 20 год.

    Јас од мое искуство, живеев со мм пред да се земеме, имав предолга врска, се знаевме како дишиме, знаевме дека супер ни одеше заедничкото живеење. Пројдовме се што треба да се пројде во животот па тек од после се и венчавме и останав бремена.
    Едноставно сметам дека треба да се проживеат годините, исто така треба да проживее и со партнерот. Ќе се согласам дека не е репер баш за среќен и долговечен брак ова бидејки ништо нема гаранција во животот, првенствено самите ние не сме си гаранција бидејки се менуваме.

    Не осудувам никого, го мразам тоа. И имам подршка за сите премлади девојки што се омажиле ете, мило ми е за сите успешни млади бракови бидејки ги има и ги познавам. Но, според мене треба малку да се поживее пред брак и неговите обврски, дете, маж.

    Познавам млади што ми рекле дека така си го замислувале животот и тоа е океј, не можеме сите исти да сме со исти преоритети и "искористено време" па баш затоа никого нема да осудам.

    Сакам да кажам, девојките треба да си дадат малку време ,за да како прво се оградат како личност. Тоа е најбитно.
    После бракот секако не бега.
     
    На baby-star, marija305, hermosa и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Има многу голема разлика затоа 95% од браковите кога се толку млади остануваат необразовани и работат за мизерни 14 илјади во маркет или некоја друга тешка работа , со тие пари не се гледа фамилија. Еве пример први комшии се земаа на 18 затоа што таа беше трудна секако и сега таа работи во менза имаат 4 деца ,немаат пари да платат струја цело време им ја исклучуваат ,децата се шетаат мрсулави гнасни .
     
  20. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Не мора да значи, знам многу парови што рано станаа родители па сеа се успешни млади луѓе, зависи до луѓето колку се зрели за да го издржат теретот на семејни луѓе.
    А у контекст на темава, најголема причина за стапување у брак е непланирана бременоС.
     
    На marija305, WildMk, christinnn и 4 други им се допаѓа ова.